Reglaj termic calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • andrei84
    Incepator
    • 29.sep.2008
    • 64

    Reglaj termic calorifer

    cum se poate regla temperatura la calorifere
    - se regleza de la robinetul de tur sau se inregleza de la retur
  • andrei84
    Incepator
    • 29.sep.2008
    • 64

    #2
    casa dispune de 4 calorifere . casa este tip vagon .dar una dintre camere are 3 pereti exteriori si usa da direct afara . pe mine m-ar interesa cum as putea sa reglez caloriferele ca acea camera sa aiba o temperatura normala. in momentul de fata aceasta camera are cu 3-4 grade mai putin decat restul casei.
    -instalatia a fost facuta de o firma specializata
    termostatul de ambient se afla in alta camera situata in mijlocul casei si este fixat pe un perete si este cu cablu

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 980

      #3
      daca montajul l ai facut cu acea firma specializata mai mult ca sigur(sau nu!) ti au montat si ceva capete termostatice si probabil (sau nu) au tinut cont de aceste aspecte la dimensionarea radiatorului din acea camera
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • andrei84
        Incepator
        • 29.sep.2008
        • 64

        #4

        ei au pus niste robinete obisnuite in partea de sus si jos niste robineti cu imbus .
        - caloriferele sunt diferite si sunt direct proportionale cu dimenisuneile camerelor
        pe mine ma intereseaza de la care robinet trebuie sa mai inchid pt a miksora temp intr-un anumit calorifer :- cel de jos cu imbus
        - sau cel normal de sus

        Comentariu

        • RADUNICKMC
          Membru
          • 09.nov.2008
          • 106

          #5
          de ce vrei sa inchizi caloriferul?se incalzeste excesiv acea camera?in acest caz ai nevioie de robinet cu termostat.parerea mea.
          OFICIAL

          Comentariu

          • picpro52
            Incepator
            • 22.mai.2007
            • 16

            #6
            O solutie ar fi mutarea senzorului termostatului de ambient in camera cea mai rece (unde robinetul radiatorului sa fie deschis complet) si robineti termostatati la celelalte radiatoare. Eu asa am facut.

            Comentariu

            Procesare...