Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Ce am uitat sa specific, boilerul e legat la reteau de apa din zona, deci intra deja apa cu presiune in el, dar nu am posibilitate sa il amplasez mai sus sau la acelasi nivel cu serpentina(bazin) din soba deoarece e asezat pe un focar cam la 35 cm de sol, si e inalt aproape pana in tavan, inaltimea baii fiind foarte mica, 2,10 m.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Posibil sa mearga in termosifon, dar trebuiesc calculate pierderile hidraulice si presiunea disponibila.
      Faptul ca boilerul este legat la reteaua de apa nu are treaba, pentru ca schimbul de caldura se va face prin serpentina.
      Circuitul dintre soba si boiler va trebui prevazut cu vas de expansiune (de preferabil deschis).
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • bvc1
        Incepator
        • 12.feb.2013
        • 13

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        [QUOTE=cheluakame;537057]
        .







        Am revenit m-am apucat de treaba si am tinut cont de toate sfaturile,inlocuire retur cu teva 3/4:TUR 3/4 otel +ppr 25,retur ppr25 ,deci egale.racorduri calorifere ppr20 ,pompa dab VA35/130,3trepte,filtru robineti,toate in ppr de acelasi diametru.
        La calculul suprafetei de contact am masurat doar suprafata superioara,Miine sper sa termin sa fac si proba ,daca nu poimiine,de aceea nu am timp pentru forum. revin cind e gata totul .
        Ultima editare de bvc1; 13.mar.2013, 20:33.

        Comentariu

        • pompey
          Incepator
          • 09.oct.2012
          • 24

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Ma intreb electrodul supertit e bun oare la sudarea registrului? stiu ca bazicul e sfant, dar trebuie invertor pentru asta...Eu inca mai astept tabla..

          Comentariu

          • FilipT
            Membru Marcant
            • 15.feb.2009
            • 695

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de bobon
            Ai pus doua intrebari. Se pot face sobele din teracota si caramida cu ardere performanta -cu gezeificare- adica cu aer primar, secundar tertiar.

            Se pot face sobele cu schimbator_bazin,serpentina, registru- bagate in teracota direct in focar sau intr-un fum lateral, aceste fiind facute tot cu ardere superioara sau normala,dar la care trebuie caloriferee,tevi, pompa sau termosifon, manotermometru,supapa siguranta, vas expansiune. Cu acestea poti incalzi pina la 100 mp si casa izolata.Faci un foc si incalzesti 5-6 camere cu baie si bucatarie la un loc.
            Da, deci am deja in toate camerele sobe de teracota, dar sunt normale, si ma intereseaza sa le imbunatatesc(gazeificare) dar nu prea stiu cum, de ce diametru sa fie teava pt aer primar? Aerul secundar si tertiar tot cu acelasi diametru sau mai mici? La o soba gata facuta cum se procedeaza pt gaurirea ei ca sa pot introduce aerele?

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Cum spuneam , cea mai simpla imbunatatire este aprinderea focului de sus. Asa nu mai este nevoie de nicio alta modificare.

              Daca se doreste alte imbunatatiri, inseamna etansarea usilor pentru a nu trage aer rece in focar. Micsorarea / marirea gratarului in functie de debitul de aer primar necesar. Din cenusar, iesit cu o teava pana la 3/4 din focar cu admisia de aer secundar preincalzit.
              La iesirea din focar (intrarea in fumuri), orificiul iar trebuie calculat.
              Trebuie recalculata viteza in fumuri, sa nu fie prea mica / mare si deasemenea iesirea fumului spre cos, orificu care trebuie iar calculat.

              Modificarea fumurilor in clopote este deasemenea o alta imbunatatire.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • FilipT
                Membru Marcant
                • 15.feb.2009
                • 695

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Postat în original de cheluakame
                Cum spuneam , cea mai simpla imbunatatire este aprinderea focului de sus. Asa nu mai este nevoie de nicio alta modificare.

                Daca se doreste alte imbunatatiri, inseamna etansarea usilor pentru a nu trage aer rece in focar. Micsorarea / marirea gratarului in functie de debitul de aer primar necesar. Din cenusar, iesit cu o teava pana la 3/4 din focar cu admisia de aer secundar preincalzit.
                La iesirea din focar (intrarea in fumuri), orificiul iar trebuie calculat.
                Trebuie recalculata viteza in fumuri, sa nu fie prea mica / mare si deasemenea iesirea fumului spre cos, orificu care trebuie iar calculat.

                Modificarea fumurilor in clopote este deasemenea o alta imbunatatire.
                Va multumesc pt raspuns, inteleg ca trebuie facute unele calcule, dar cum? Aveti si ceva formule ?

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2391

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Vedeti ca este un forum dedicat sobelor si nu numai. Acolo sunt prezentate chiar si calculatoare EXCEL pentru focare si sobe. Cautati pe google "caldura caminului tau" .
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • FilipT
                    Membru Marcant
                    • 15.feb.2009
                    • 695

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • old-men
                      Incepator
                      • 06.iul.2012
                      • 8

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Buna ziua ,
                      am si eu o propunere de ''centrala home-made'' , daca in loc de un registru in soba am baga un boiler de inox nu ar avea un randament mai bun . Zic asta in ideea ca ar incalzi mai multa apa (100 litri/ boiler -circa 40 l continuu ) si ar mentine si apa calda mai mult timp . Ce parere aveti?

                      Ma gandeam la un boiler de inox din comert care este deja testat la presiune , risc si totate cele.....

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Domnule, am explicat si eu si alti cativa colegi cu cateva pagini mai in urma.
                        Nu cantitatea de apa conteaza, ci suprafata ce are contact cu focul / gazele calde.
                        Daca puneti un boiler in soba pentru ca toti vaporii de apa din lemne si carbuni or sa condenseze pe acesta, fiind mai rece. Si partea cea mai proasta este ca acei vapori condensati or sa coboare in focar si or sa slabeasca arderea.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • bvc1
                          Incepator
                          • 12.feb.2013
                          • 13

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Am finalizat instalarea cazanului,conducte, calorifere si am pus soba in functiune.
                          rezultat= maerge mai bine decit ma asteptam,dar sa recapitulez componeneta instalatiei.
                          1.Soba tip cizma cuplita sau cum i-o mai spune ca au denumiri diferite,depinde de rgiunea unde locuim,plita in bucatarie si soba teracota in alta camera.
                          2.Cazanull-am bagat sub plita,lasind spatiu intre peretele sobei si cazan atit in laterale,dar am avut ideea sa ii las spatiu si dedesupt,adica am asezat cazanul pe 4 jumatati de caramida

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imag025.jpg 
Afișări:	12088 
Mărime:	165,8 KB 
ID:	608864 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imag024.jpg 
Afișări:	9357 
Mărime:	183,4 KB 
ID:	608865 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imag014.jpg 
Afișări:	50691 
Mărime:	265,7 KB 
ID:	608866

                          in poza returul este mai mic,dar am fost atentionat de un coleg si l-am schimbat ,am sudat tot unul de 3/4,la fel cu turul.
                          Spatiul lasat intre tevile din partea superioara,corespunde cu locul unde plita are cercul mare,pentru a putea sa pun un ceaun pe plita.
                          3.Conducte PPR compozit de 25 pentru coloanele de tur si retur,racordurile la calorifere PPR compozit de 20.
                          4.6 calorifere;2 de 1200x600x22;2 de 1000x600x22;2 de 500x600x22.
                          5.vas de expansiune deschis(vas wc),conectat intre ultimele 2 calorifere(in baie).
                          6. termostat cu colier,pompa DAB VA 35/130,robineti PPR,filtruYtot din ppr.
                          Cu toate astea asamblate am facut focul ,am aerisit caloriferele si pompa,dar cind au inceput sa sa incalzeasca s-a intrerupt curentul.PROBLEMA.in mai putin de 1 minut apa a inceput sa curga din vasul de expansiune, si a curs pina am stins focul cu apa(nici asta nu mai curgea,lipsa curent hidrofor).Cum pot evita asemenea incidente la penele de curent?daca se poate.
                          partea frumoasa este ca apa se incalzeste in cca 20 de minute, iar plita se poate folosi dar,nu cu acelasi randament ca inainte.
                          Am avut sansa ca afara sa fie ger chiar ieri si azi cind sint inca in teste(-6 grade afara ), si caldura din casa suficienta sa stau in tricou. eu sint multumit,mai ales ca nu trebuie sa fac si al doilea foc pentru camera copiilor si baie.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Cea mai simpla este sursa neintrerupta de curent (UPS) dar costa ceva.
                            Alta putin mai complicata ar fi regandirea circuitului astfel incat sa poata functiona in termosifon cu cel putin un calorifer.

                            De functionat, functioneaza, pentru ca aveti foc, aveti apa, pompa, calorifere, etc. Dar pentru unii dintre noi este mai important randamentul.
                            Oricum, felicitari pentru reusita.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • bobon
                              Membru
                              • 17.mai.2011
                              • 109

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Bvc.... Nu stiu cit esti de multumit dar nu este in regul pozitiea turului la serpentina aia ca ramine aer in tevi.O sa auzi cum fierbe apa in tevi. Tevile de deasupra orizontale cu apa sunt de culoare neagra, cele fara apa sunt maronii. Turul trebuia pus invers ca sa permita iesirea aerului din registru. Pentru lipsa curent trebui un UPS eventual cu baterie de masina sau tractor, cu modificarea curentului sa il faca sinusoidal pur un electronist, dar se gasesc si facute gata dar te costa cam 5 mil sau poate mai mult. Cit despre termosifon este greu de realizat pentru ca ar fi nevoie ca soba sa o ai la un nivel inferior fata de calorifere.
                              Bobon...

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                A, sau inca o varianta mai ieftina ar fi folosirea unei baterii si a unui invertor (eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
                                Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...