yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

E posibil?
    http://www.sobabuna.com/2011/11/soba...grate.html?m=1

Lasă un comentariu:

• emanuelguzu
    a răspuns

INu vreau doua sobe,vreau una sa fac focul in salon si daca este posibil ca teracota sa continuie la etaj,de fapt am nevoie de doua sobe in doua camere la parter care sa incalzeasca alte doua camere suprapuse,este posibil? Eu gandesc ca se poate,caldura pierduta pe cosul de fum va fi foarte mica,dar este posibil ca contructia teracotei de la etaj sa nu se incalzeasca suficient in cat sa degaje caldura,camerele sunt mari 25 mp .....nu a construit nimeni asa ceva? Este cineva care poate calcula caldura de la etaj? Sau la parter mor de cald si la etaj e rece,pot incerca cu o soba teracota cu serpentina care sa functioneze in paralel cu centrala pe gaz?

Lasă un comentariu:

• intransingentul
    a răspuns

Totusi,de ce nu faci doua sobe?
    Una la parter,si una la etaj.

Lasă un comentariu:

• emanuelguzu
    a răspuns

Ai vreo idee? Daca nu,lasa pe alti sa raspunda,nu vezi ca derajezi pe toate topicurile,nu am nevoie de critici ci de solutii si nu orice solutii,solutii profesionale de la mesteri cu experienta in domeniu teracotelor...ca putini au mai ramas

Lasă un comentariu:

• intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Postat în original de emanuelguzu Vezi post
    Vezi aici e diferenta intre noi doi...eu cunosc meserie si stiu ca cuptoarul e una si teracota e alta poveste,daca nu esti de meserie te bagi ca musca in lapte.
    Teracota este una-cuptorul este alta= de acord
    Emanuelguzu este una - meseria este alta = perfect de acord.
    In rest sunt vorbele tale de duh.

Lasă un comentariu:

• emanuelguzu
    a răspuns

Vezi aici e diferenta intre noi doi...eu cunosc meserie si stiu ca cuptoarul e una si teracota e alta poveste,daca nu esti de meserie te bagi ca musca in lapte.
    Ultima editare de emanuelguzu; 28.sep.2015, 21:35.

Lasă un comentariu:

• intransingentul
    a răspuns

Postat în original de emanuelguzu Vezi post
    Buna seara,o mica intrebare,se poate construi o teracota care sa incalzeasca la parter dar si la etaj,camere suprapuse,cu acelas foc facut la parter? Eu stiam ca poate incalzi doua camere alaturate la parter,fumurile fiind mai lungi caldura pierduta pe cosul de fum este mai mica daca se construieste soba suprapusa....ma poate lamuri cineva? Multumesc.
    Din cate am citit despre tine pana acum , una dintre specialitatile tale erau cuptoarele.
    Ba chiar dadeai si lectii altora.
    Cum se face ca la o soba te blochezi?

Lasă un comentariu:

• emanuelguzu
    a răspuns

Buna seara,o mica intrebare,se poate construi o teracota care sa incalzeasca la parter dar si la etaj,camere suprapuse,cu acelas foc facut la parter? Eu stiam ca poate incalzi doua camere alaturate la parter,fumurile fiind mai lungi caldura pierduta pe cosul de fum este mai mica daca se construieste soba suprapusa....ma poate lamuri cineva? Multumesc.
    Ultima editare de emanuelguzu; 28.sep.2015, 20:40.

Lasă un comentariu:

• gogutu
    a răspuns

cateva detalii despre serpentina,poti da?

Lasă un comentariu:

• bobon
    a răspuns

Postat în original de piciu Vezi post
    "Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament"
    Acelasi lucru spun si eu , la consumul estimat mai bine cumperi una din comert!

Cumpar-o si vei vedea! Depinde de spatiu incalzit. pina la 100 mp ai pierdut cu gazeificare,

Lasă un comentariu:

• cheluakame
    a răspuns

Postat în original de piciu Vezi post
    "Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament"
    Ce sa intelegem, ca una din comert va consuma mai putin?

Cat anume? La ce casa, in ce zona, cu ce termoizolatie?

Lasă un comentariu:

• piciu
    a răspuns

Postat în original de cheluakame Vezi post
    Puteti fii mai concret? Reclama la ce? Vi s-a oferit dumneavoastra sau altcuiva un astfel de sistem contracost?

Din pacate,eu unu nu ma pot apuca sa ii ofer domnului un astfel de cazan pentru un necesar de 24 kw caci greutatea lui va depasi 3 tone si va necesita si puffer pentru o temperatura cat mai constanta (adica sa nu depaseasca mai mult de 3 grade in decurs de 12 ore, caci caldura nu inseamna sa aveti seara 28*C si dimineata 18*C in camera).

Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament.

Lasă un comentariu:

• cheluakame
    a răspuns

Postat în original de constantin57 Vezi post
    Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.
    Puteti fii mai concret? Reclama la ce? Vi s-a oferit dumneavoastra sau altcuiva un astfel de sistem contracost?

Din pacate,eu unu nu ma pot apuca sa ii ofer domnului un astfel de cazan pentru un necesar de 24 kw caci greutatea lui va depasi 3 tone si va necesita si puffer pentru o temperatura cat mai constanta (adica sa nu depaseasca mai mult de 3 grade in decurs de 12 ore, caci caldura nu inseamna sa aveti seara 28*C si dimineata 18*C in camera).

Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament.

Lasă un comentariu:

• SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Multumesc frumos pt indicatiile oferite sigur imi vor fi de folos!

Lasă un comentariu:

• bobon
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

In focar are un paralelipiped de 40/40/2 cm lipit de un perete pe lung.Focarul are dimensiunea de 25/52 cm ce a ramas la latime dupa cei 2 cm si un rind de samota subtire de 3 cm.Din acest paral... pleaca primul sertar perpendicular peste focar, care ar trebui putin inclinat in crestere pentru scoaterea aerului colo unde apa prin teevi trece in urmatorul la baza acestuia. A trebui sa fie o teracota sau soba zidarie captusita cu samota pentru o perioada mai indelungata. Deci sertarele comunica intre ele prin tevi 2 .Nu are manta pe marginile laterale ,in spate au fata. .Asa ceva am vazut la 3 centrale realizate DIY cu dimensiunile unui frigider inalt de un metru, 3 sertare, comunica intre ele prin pereti dubli de 2 cm mantaua de apa ca si la sertare. si cu ferestre de curatire (vizitare).O asemenea centrala incalzeste 160 mp si are un consum satisfacator fata de cele cumparate din comert. nturale sau cu gazeificare. ,plus ca ard tot felul de lemne. Eficienta unui cazan creste cu cit arderea este mai curata, si in schimbator este mai putina apa pe cm p am acestia, una este sa ai 3 mm apa pe cm p alta sa ai 5 cm.iscul este ca daca pica curentul si nu merge prin termosifonare crapa sau vas deschis,

Ti-am trimis PM
    Ultima editare de bobon; 21.iun.2015, 06:04.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT