Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de bobon
    Dupa cum a spus Florin ,nimeni nu a vazut schimbatorul cu 7 sertare a lui Razvan bagera .De trei ani povesteste, acum a inceput iar cu Cezar 7 , cu performante. Pentru a marii autonomia el ar fi cel mai in tema, ca spune ca totul este foarte deosebit cu reglarile. Reghlarea s-ar face de le la aerele pricipal, secundar tertiar... printr-un fel de robineti,Despre acestea el a povestit acum trei ani.

    Fara sa ma laud ,am vazut ceva aproximativ cu ce spune razvan , Spatiu intre sertare si pereti nu era deloc.,. decit intre sertare si la intoarcere la sertare,, zig -zag, intre sertare era cam 12 cm ,in schimb sertarele erau orizontale si comunicau ontre ele prin cite doua tevi de 1". Avea 4 sertare si trei fumuri la soba(teracota respectiva, dimensiune sertare 30/40 c, /2 cm cu care incalzea 50 mp ,spunea proprietarul foarte bine. . Stiu ca schimbatorul acesta contine 9 l apa si se incalzeste foarte repede apa/ Cu autonomia este alta problema. Vas deschis de expansiune deasupra sobei .Am vazut acest sistem cind m-a cautat proprietarul sa o curat si avea 2 dopuri de curatam cele patru sertare si m-a rugat sa ii fac5 fumuri si am explicat ca merge mai bine cu 3 , caldura sobei fiind neglijabila.decit acolo in 40 cm pe inaltimea sobei sus.

    Cit despre izolare pentru reducerea necesarului de caldura sunt de acord cu Andrei.
    buna seara o sa incep cu sfarsitul
    cu izolatia sant deacord cu dl Andrei doar ca pentru mine ete o solutie ce o pot pune in prectica peste cativa ani.... casa este deja finalizata la cheie nu la rosu, instalatia electrica , apa, incalzire inclusiv calorifere sant posate(montate),peretii sant zugraviti .... ce mai am de facut este procurare sau confectionare corpului incalzitor si punerea in functie,
    la ceea ce ati vazut dvs la acel client erau sertare sau manta ce facea circuitul fumului?, primul si al doilea sertar se aflau in bataia focului? cam cat de mare era focarul aprox?, cam ce autonomie?
    Va multumec anticipat!
    Cu multa stima SGM!

    PS vedeti domnule constantin ca mai sant si oameni binevoitori!

    Lasă un comentariu:


  • bobon
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    buna seara! am citit cam tot de pe acest topic, o mica curiozitate am si eu, registrul prezentat de razvan adrian a fost confectionat de catre cineva? a reusit cineva sa desluseasca tainele acelor 7 sertare, acelor 12 cm,e buna pozitionarea lor in focar, cei 45 cm de la gratar la primul sertar sar putea modifica(mari) pentru a avea o autonomie cat mai de lunga durata? Va multumesc o seara buna!

    Dupa cum a spus Florin ,nimeni nu a vazut schimbatorul cu 7 sertare a lui Razvan bagera .De trei ani povesteste, acum a inceput iar cu Cezar 7 , cu performante. Pentru a marii autonomia el ar fi cel mai in tema, ca spune ca totul este foarte deosebit cu reglarile. Reghlarea s-ar face de le la aerele pricipal, secundar tertiar... printr-un fel de robineti,Despre acestea el a povestit acum trei ani.

    Fara sa ma laud ,am vazut ceva aproximativ cu ce spune razvan , Spatiu intre sertare si pereti nu era deloc.,. decit intre sertare si la intoarcere la sertare,, zig -zag, intre sertare era cam 12 cm ,in schimb sertarele erau orizontale si comunicau ontre ele prin cite doua tevi de 1". Avea 4 sertare si trei fumuri la soba(teracota respectiva, dimensiune sertare 30/40 c, /2 cm cu care incalzea 50 mp ,spunea proprietarul foarte bine. . Stiu ca schimbatorul acesta contine 9 l apa si se incalzeste foarte repede apa/ Cu autonomia este alta problema. Vas deschis de expansiune deasupra sobei .Am vazut acest sistem cind m-a cautat proprietarul sa o curat si avea 2 dopuri de curatam cele patru sertare si m-a rugat sa ii fac5 fumuri si am explicat ca merge mai bine cu 3 , caldura sobei fiind neglijabila.decit acolo in 40 cm pe inaltimea sobei sus.

    Cit despre izolare pentru reducerea necesarului de caldura sunt de acord cu Andrei.
    Ultima editare de bobon; 20.iun.2015, 21:49.

    Lasă un comentariu:


  • lisapet
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de constantin57
    Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.
    Sa inteleg ca reducerea valorii necesarului termic al cladirii nu este considerat un sfat practic? Si atunci care s-ar considera sfaturi practice?

    Lasă un comentariu:


  • constantin57
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    multumesc frumos!
    Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de lisapet
    Acu, daca ai citi atent ai putea observa ca o indrumare ti-am oferit deja.. Si anume '"sa reduci din ""incarcatura"" ca sa poti folosi si un cal, pe care ai putea mai usor sa-l gasesti, decat sa te axezi pe un atelaj cu doi elefanti injugati..'"
    multumesc frumos!

    Lasă un comentariu:


  • lisapet
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    ..solutii, recomandari nu fustrari.......la cele relatate solutie vreau, daca nu e nimeni in gradul de a-mi da solutii, sfaturi, indrumari va multumesc!..... dar mustrarile nus' cu ce mar ajuta..
    Acu, daca ai citi atent ai putea observa ca o indrumare ti-am oferit deja.. Si anume '"sa reduci din ""incarcatura"" ca sa poti folosi si un cal, pe care ai putea mai usor sa-l gasesti, decat sa te axezi pe un atelaj cu doi elefanti injugati..'"

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Maestre solutii, recomandari nu fustrari...cin ti-a zis ca proiectul e realizat dupa 2011? io am zis ca locuinta e din 2012 nu am facut nici-o referire la proiect....cand am facut referire la buget redus ma refeream undeva la pretul celei mai ieftine centrale termice de pe piata de aprox 26-30kw, dar nu vreu sa cumpar un produs care sa nul pot folosi , ci prefer unul construit de mine pe care sa-l pot intretine singur, nu-mi doresc mai stiu io ce chinezarie de pe piata care sa ma tina cat garantia si dupa aia sa nai cei face....la cele relatate solutie vreau, daca nu e nimeni in gradul de a-mi da solutii, sfaturi, indrumari va multumesc!..... dar mustrarile nus' cu ce mar ajuta..

    Lasă un comentariu:


  • lisapet
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    Salutare!
    ... dimensiune spatiului pe care intentionez sa il incalzesc este de 180 mp x 2,70 m inaltime dispus parter+et1, constructie din cuburi ceramice, izolatia peretilor este in polisteren de 8 ext, tmplaria este din termopan, constructia este din 2012 si se afla in partea de NE mai precis in jud NT,
    voi incalzi sau nu aceasta locuinta cu cei 26kw pe care vreu sa-i obtin cu ajutorul unui sistem homemade ramane de vazut.....
    Proiectele de locuinte realizate dupa 01.01.2011 nu trebuie sa ajunga la asa valori ale necesarului termic si nici nu ar trebui sa se puna problema de asa anvelopare in bataie de joc al proiectantului.. Beneficiarul nu are cum sa stie cum corect trebuie sa se proiecteze o cladire, dar atata nepasare din partea proiectantului inca se mai intalneste pe la noi..
    Spre exemplu, o cladire in Techirghiol de un pic peste 190 mp (proiectata in 2013. Dp+P+E) are necesarul de 7,7 kW (asta fara a folosi sistemul de recuperare a caldurii din aerul ventilat..) si se va incalzi cu un cazan de zidarie de cca 5 tone masa de acumulare, cu instalatia de distributie cu circulatie naturala a agentului termic prin calorifere - nu are pompe..
    Asa ca d-ta, nu te supara, dar cu asa necesar termic si buget redus nu ai nici-o sansa sa realizezi ceva performant si sustenabil.

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Sincer, ma indoiesc ca ati avea un necesar atat de mare ... Adica, la 26 kw, consumul anual de lemne ar fi undeva in jur de 14-15 tone lemne uscate ...

    Ce suprafata totala are casa?
    Cum sunt termoizolate pardoseala, peretii, tavanul?
    Ce fel de tamplarie aveti?
    Cum este construita (parter, parter+etaj, etc)?
    In ce zona a tarii se regaseste casa?
    Salutare!
    inca odata va multumesc pt atenzia acordata, dimensiune spatiului pe care intentionez sa il incalzesc este de 180 mp x 2,70 m inaltime dispus parter+et1,constructie din cuburi ceramice, izolatia peretilor este in polisteren de 8 ext, tmplaria este din termopan, constructia este din 2012 si se afla in partea de NE mai precis in jud NT,
    voi incalzi sau nu aceasta locuinta cu cei 26kw pe care vreu sa-i obtin cu ajutorul unui sistem homemade ramane de vazut..... vreu detalii idei cum sa construiesc acel sistem, sau cum sa-l fac sa aiba o autonomie cat mai lunga.
    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    buna seara! va multumesc domnule cheluakame pt atentia acordata!
    Mentionez ca :
    necesarul termic pt locuinta mea este= 26kw
    cosul de fum este de 25x25 cm
    soba poate fi izolata daca astfel duce la o autonomie de incalzire mai ridicata(pot sa nu recuperez caldura pe care o degaja)
    am un buget limitat ce nu-mi permite achzitionarea unei centrale termice din comert, dispun de ceva materiale ce ar putea sa-mi ajute la confectionarea acestei centrasobe, probleme in privinta prelucrari metalelor nu am, am la dispozitie multa rabdare si vointa de a anvata.
    Va multumec! cu multa stima SGM!
    Sincer, ma indoiesc ca ati avea un necesar atat de mare ... Adica, la 26 kw, consumul anual de lemne ar fi undeva in jur de 14-15 tone lemne uscate ...

    Ce suprafata totala are casa?
    Cum sunt termoizolate pardoseala, peretii, tavanul?
    Ce fel de tamplarie aveti?
    Cum este construita (parter, parter+etaj, etc)?
    In ce zona a tarii se regaseste casa?

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    buna seara! va multumesc domnule cheluakame pt atentia acordata!
    Mentionez ca :
    necesarul termic pt locuinta mea este= 26kw
    cosul de fum este de 25x25 cm
    soba poate fi izolata daca astfel duce la o autonomie de incalzire mai ridicata(pot sa nu recuperez caldura pe care o degaja)
    am un buget limitat ce nu-mi permite achzitionarea unei centrale termice din comert, dispun de ceva materiale ce ar putea sa-mi ajute la confectionarea acestei centrasobe, probleme in privinta prelucrari metalelor nu am, am la dispozitie multa rabdare si vointa de a anvata.
    Va multumec! cu multa stima SGM!

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    buna seara! deci sa inteleg ca nimeni nu a avut incredere..... cea mai buna centrasoba(soba cu registru,serpentina) care sa aiba o autonomie prelungita, o dimensiune de focar pt o soba cu 2 clopote cu registrul in clopote, pt a avea o autonomie cat mai indelungata( ma refer de cate ori sa faci focul in 24 ore)
    Daca ne referim la o soba cu registru, autonomia ridicata se poate obtine doar in 3 feluri.

    1. Sa arda focul cat mai mult timp in soba (7-8 ore), dar lucrul acesta este mai greu de obtinut in practica (este nevoie de usi etanse pentru a nu exista scapari sau "admisii" de aer nedorite, cos de fum care sa mentina tirajul stabil, etc).
    2. Sa avem o masa de acumulare mare (spre exemplu, in zona Constanta, pentru o casa cu necesar de ~4 kw exista o soba de circa 3.5 tone, aceasta putand oferi autonomia de care spuneti).
    3. Sa aveti un puffer de acumulare asemeni centralelor din comert.


    Oricum, totul pleaca de la necesarul termic al casei, in functie de acesta se poate stabili ce si cum.

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Eu zic sa va puneti intrebarea daca acele sertare "super-mega-extraordinare" exista. Daca cineva a vazut sau a auzit vreodata de acele sertare, caci in afara de el nimeni nu are idee de ele ...

    Este pe principiul, el centreaza, el da cu capul
    buna seara! deci sa inteleg ca nimeni nu a avut incredere..... cea mai buna centrasoba(soba cu registru,serpentina) care sa aiba o autonomie prelungita, o dimensiune de focar pt o soba cu 2 clopote cu registrul in clopote, pt a avea o autonomie cat mai indelungata( ma refer de cate ori sa faci focul in 24 ore)

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    buna seara! am citit cam tot de pe acest topic, o mica curiozitate am si eu, registrul prezentat de razvan adrian a fost confectionat de catre cineva? a reusit cineva sa desluseasca tainele acelor 7 sertare, acelor 12 cm,e buna pozitionarea lor in focar, cei 45 cm de la gratar la primul sertar sar putea modifica(mari) pentru a avea o autonomie cat mai de lunga durata? Va multumesc o seara buna!
    Eu zic sa va puneti intrebarea daca acele sertare "super-mega-extraordinare" exista. Daca cineva a vazut sau a auzit vreodata de acele sertare, caci in afara de el nimeni nu are idee de ele ...

    Este pe principiul, el centreaza, el da cu capul

    Lasă un comentariu:


  • SGM
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    buna seara! am citit cam tot de pe acest topic, o mica curiozitate am si eu, registrul prezentat de razvan adrian a fost confectionat de catre cineva? a reusit cineva sa desluseasca tainele acelor 7 sertare, acelor 12 cm,e buna pozitionarea lor in focar, cei 45 cm de la gratar la primul sertar sar putea modifica(mari) pentru a avea o autonomie cat mai de lunga durata? Va multumesc o seara buna!

    Lasă un comentariu:

Procesare...