Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6882

    Nu este rau ce doriti sa faceti. Daca gasiti caramida de samota subtire nu mai trebuie sa decupati canale in caramida de samota mai groasa. Vedeti ca in comert se gaseste praf de samota pentru zidirea caramizilor.
    Cu stima.

    Comentariu

    • crystyan_76
      Incepator
      • 26.ian.2009
      • 20

      buna ziua
      se poate monta pompa si la o distanta de aprox.8 m de soba?
      daca nu, de ce?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6882

        E complicat de explicat in cateva cuvinte. Pompa de circulatie se monteaza cat mai aproape de intrarea returului in soba/cazan.
        Cu stima.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1752

          Postat în original de crystyan_76
          buna ziua
          se poate monta pompa si la o distanta de aprox.8 m de soba?
          daca nu, de ce?
          Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie. In general se prefera motarea ei pe retur deoarece, in acest fel, temperatura apei pompate (respectiv prin pompa) este mai scazuta. Marea majoritate a pompelor actuale, insa, functioneaza la fel de bine si al temperaturi inalte. Trebuie numai sa verifici, in prospectul pompei, marja de temperaturi pentru care este garantata. Daca, pe linga marja respectiva, se prezinta si un domeniu de temperaturi recomandat, atunci - perere personala - ia-l pe acesta din urma in calcul. De asemeni, in raport de pozitionarea pompei fata de vasul de expansiune, trebuie calculat diametrul conductelor de siguranta.
          Findca ai mentionat distanta de 8 m pina la pompa ma duce gindul la un sistem lung asa ca recomand sa verifici inlatimea de pompare versus pierderea de sarcina ca sa fii sigur ca totul e o.k.
          De altfel mai recomand si sa verifici cu pompierii daca ai voie sa construiesti asa ceva, da' asta ramine la latitudinea ta

          Comentariu

          • crystyan_76
            Incepator
            • 26.ian.2009
            • 20

            buna dimineata,
            multumesc pentru raspuns.am un vecin mai in varsta care crede ca se pricepe la tot si toate.m-am contrazis cu el pe aceasta problema si se pare ca eu am avut dreptate.va multumesc inca odata.
            aveam nevoie de cineva care sa imi sprijine parerea
            numai bine

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6882

              Postat în original de DIY
              Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie.
              Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.
              Postat în original de Maestrul Max
              Postat în original de DIY
              Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie.
              Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.
              Postat în original de crystyan_76
              buna dimineata,
              multumesc pentru raspuns.am un vecin mai in varsta care crede ca se pricepe la tot si toate.m-am contrazis cu el pe aceasta problema si se pare ca eu am avut dreptate.va multumesc inca odata.
              aveam nevoie de cineva care sa imi sprijine parerea
              numai bine
              Adica ? Tu ce ai zis ? Ca daca ai zis ca pompa de circulatie se poate monta oriunde pe instalatie fie pe tur fie pe retur ai gresit grav.
              Cu stima.

              Comentariu

              • crystyan_76
                Incepator
                • 26.ian.2009
                • 20

                eu am zis ca este bine sa fie montata cat mai aproape de focar.
                mosu vrea sa-si faca un semineu cu focar de fonta incorporat.
                prin focar circula apa de la reteaua de calorifere. are nevoie de o pompa.
                unde trebuie pompa montata nu intelege el.
                el vrea focarul in sufragerie si pompa in baie, la aprox. 8 m distanta.
                a fost cadru militar, a iesit la pensie si s-a apucat de multe dar nu a terminat nimic. e cam de moda veche

                Comentariu

                • vio rel
                  Incepator
                  • 13.sep.2008
                  • 77

                  eu cred ca daca nu exista alte legaturi pe traseul dintre pompa si focar si sunt la acelasi nivel cred ca distanta nu conteaza prea mult(bine nici 100 m)

                  Comentariu

                  • ambra0
                    Membru
                    • 18.mar.2007
                    • 297

                    Pai daca ne gandim bine, daca avem un tronson lung inainte de centrala, parerea mea este ca e mai bine sa fie pusa pompa in punctul cel mai indepartat al tronsonului de intrare in centrala (daca e montat pe retur). Chiar daca traseul are 100 !!!! de metri. Rationament: este mult mai bine pentru o pompa sa aiba rezistenta mai mica pe absorbtie decat pe refulare. Pt refulare, se dimensioneaza pompa sa faca fata la presiunea dinamica necesara, dar la absorbtie, toate pompele se chinuie cam la fel.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6882

                      Postat în original de crystyan_76
                      eu am zis ca este bine sa fie montata cat mai aproape de focar.
                      mosu vrea sa-si faca un semineu cu focar de fonta incorporat.
                      prin focar circula apa de la reteaua de calorifere. are nevoie de o pompa.
                      unde trebuie pompa montata nu intelege el.
                      el vrea focarul in sufragerie si pompa in baie, la aprox. 8 m distanta.
                      a fost cadru militar, a iesit la pensie si s-a apucat de multe dar nu a terminat nimic. e cam de moda veche
                      Instalatie de incalzire proprie ori legata la reteaua localitatii ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • crystyan_76
                        Incepator
                        • 26.ian.2009
                        • 20

                        instalatie de incalzire proprie. a vazut undeva intr-o statiune un focar de fonta prin care circula apa din 5 calorifere.semineul era in living iar caloriferele in dormitoare si bai.cu un singur foc incalzea toata casa.s-a interesat si focarul cand il cumpara nu este echipat.trebuie sa isi cumpere el pompa, vas, supape.[/quote]

                        Comentariu

                        • ambra0
                          Membru
                          • 18.mar.2007
                          • 297

                          In general, ori si ce instalatie prin care circula apa si este incalzita de foc poate fi folosita la incalzire prin racordare la calorifere si circuland apa cu o pompa. Problema este de RANDAMENT. O instalatie dedicata, executata industrial, are un randament net superior unei instalatii artizanale. La instalatia artizanala nu exista controlul supraincalzirii si astfel poate apare riscul fierberii apei si implicit pericolul de explozie. Sigur, pt evitarea exploziei se pot prevedea diverse sisteme.... Pentru a folosii un semineu ca sursa de incalzire a apei in calorifere, merita doar ca o recuperare a caldurii care s-ar pierde, nu ca sursa unica de incalzire exact din cauza randamentului.

                          Comentariu

                          • crystyan_76
                            Incepator
                            • 26.ian.2009
                            • 20

                            va multumesc pentru raspuns

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6882

                              Postat în original de crystyan_76
                              instalatie de incalzire proprie. a vazut undeva intr-o statiune un focar de fonta prin care circula apa din 5 calorifere.semineul era in living iar caloriferele in dormitoare si bai.cu un singur foc incalzea toata casa.s-a interesat si focarul cand il cumpara nu este echipat.trebuie sa isi cumpere el pompa, vas, supape.
                              Nu stiu ce randament o sa aibe la serpentina montata intr-un focar de semineu insa pompa se monteaza imediat langa seminei fie pe tur fie pe retur. Se mai poate monta pompa intr-o alta locatie cu conditia ca conducta de tur sau de retur sa nu aibe o alta legatura cu un corp de incalzire ori o bifurcatie.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • daniel1976
                                Membru
                                • 13.nov.2007
                                • 147

                                Postat în original de Maestrul Max
                                Postat în original de DIY
                                Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie.
                                Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.
                                Maestrul Max are dreptate ! Pompa se monteaza cat mai aproape de centrala , si cel mai indicat pe retur.

                                Comentariu

                                Procesare...