Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pentru d-ul Mircea G
    Poate schemele oficiale date de producatorul de centrale va va lamurii mai bine ca pompa se pune dupa vana cu 3 cai. In rest, numai de bine. Promit sa nu mai continui pe acesta tema care este in afara subietului "Incalzire centrala home made"

i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10027.jpg
    i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10026.jpg
    i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10025.jpg
    i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10024.jpg

Comentariu

• Multumesc .
      Cred ca daniel1976 a inteles tot !
      Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• E greu cu instalatiile astea. Mai ales sa intelegi cum functioneaza sistemul propriu.

Comentariu

• salut pe toti

salut pe pe toata lumea de pe aici ,sunt nou pe acest forum binenteles ca , cautam ceva documentatie pentru a construi o serpentina pentru incalzit apa menajera si uite asa am dat de voi . sau spus multe puncte de vedere pe aici si multe sunt interesante dar as dori sa va intreb cum reusiti sa aveti o temperatura constata in soba si ce faceti daca creste prea tare temperatura din soba , sobele care se gasesc prin magazine au totul pilotat chiar si temperatura din interior prin ventilatoare si stoparea se face cu niste paleti care ai opreste aerul pentru a nu mai avea flacara in soba , asa ca va intreb la o soba clasica cum face acest lucru mai ales ca de obicei sobele de teracota sunt montate in casa si din cauza calduri degajata de atatia ani de functionare sigur are crapaturi deci nu poti sai opersti fumul pentru ca nu este perfect etans si risti sa bagi tot fumul in aceea camera si stiti ce urmeaza , iar daca creste temperatura prea tare nu poti sa stai in camera . nu vreau sa va descurajez si eu sunt adeptul la cel mai bun lucru este cel facut de tine dar la o soba in casa este greu sa controlezi focul .
          salut pe toti din acest forum

Comentariu

• bagi in soba putin si des. daca bagi mult si iti fierbe apa intra in actiune sistemele de siguranta.daca ai sisteme, daca nu arunci o galeata cu apa in soba

Comentariu

• asa este crystyan dar atunci care este randamentul ?

Comentariu

• de aceea se cheama improvizatie. nu cunosti ce randament are si nici ce riscuri ascunse iti asumi

Comentariu

• ai dreptate .

Comentariu

• Postat în original de daniel1976
                    E greu cu instalatiile astea. Mai ales sa intelegi cum functioneaza sistemul propriu.
                    Mai greu e cand crezi ca stii, dar nu intelegi nimic.

Comentariu

• Comentariu

• gata a trecut iarna si eu am terminat magazia de lemne
                        ca o concluzie te poti incalzi si ieftin
                        super multumit
                        acum vreau sa fac un panou solar
                        o sa revin cu amanunte

Comentariu

• Salutari si stima pentru Viorel , (referitor la instalatia de incalzire ) dar si pentru toti colegii de pe forum .Daca tot a trecut iarna , hai sa tragem niste concluzii referitor la consumul de lemne al fiecaruia dintre noi, indiferent de instalatia cu care s-a incalzit . Pot spune in cazul meu , ca am trecut iarna cu 7mc de lemne ,pentru o centrala Viadrus U22 de 25kw care a deservit o casa cu suprafata de aproxinativ 100mp, un boiler de 80 de litri , 7 calorifere .

Comentariu

• Postat în original de DIY
                            Postat în original de Mircea G
                            <<...>>
                            Incercati sa traiti sentimentul si apoi comment !
                            Scuze nene Max ca am amestecat raspunsul cu niste chestii pt alti colegi forumisti .
                            Oricit de induiosatoare ar fi povestea de mai sus nu justifica improvizatii periculoase si ilegale! Punctul meu de vedere!!!
                            In afara de explozie, inundatie si ce s-a mai amentionat, vad ca nimeni nu se ingrijoreaza ca montarea serpentinei (pe care unii o vor dubla!) inseamna, in acelasi timp, modificarea tirajului prin soba initiala. Si asta in tara situata, nefericit, pe o pozitie fruntasa la numarul de intoxicatii cu monoxid e de carbon!!!
                            Nene "DYI", se vede clar si de la o posta treaba ca matalutza esti unul din ai "smecheri coclitzi" de rromania pe la care tre' sa treci cu spaga sa rezolvi ceva...de tot bati apa-n piua cu aspectele legale ale problemei si alte bulshit-uri de genul...lasa-ne rogu-te in pace, vezi-ti de mertzanu' lu' matale de 'shpe mii de cai putere si ia-tz fro douazeci de zile concediu-n caraibe ca te vaz cam cu stresu-n sinapsa...si-apoi, o sa-mi pun si io calorifer in soba si feri-l-ar sfantu' p'al de mi-ar bate-n poarta sa-mi ceara niscaiva autorizatii ori sa-mi bata campii despre ceva afurisite de norme ue..ca-l transez si-l bag in soba sa-mi faca apa calda... in rest, succes celorlalti care si-au construit ceva sau vor sa-si construiasca...
                            S-auzim de bine!

Comentariu

• Buna seara

As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.

Comentariu

• @colojid:trebuia teava ceva mai mare ,de 25 si ar fi functionat prin sifonare foarte bine.iar la cel din baie ,coborai cu teava de la etaj si incalzea si el.Torul de tabla tine cam 10-12 ani ,asa ca mai ai
                                eu va luminez...imprejurul

Comentariu

Procesare...
                                X