Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de colojid
    Buna seara

As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.
    Colojid, felicitari pentru realizare! Pe cand si niste poze?

Comentariu

• Buna seara

Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
      Numai bine,Dan

Comentariu

Buna seara

Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
        Numai bine,Dan
        Daca ati ridicat o casa din temelii singur, singurel...iar meritati felicitari!
        Stima.
        Piotr.

Comentariu

• ceva poze?

Comentariu

• Buna seara

Am ramas dator cu ceva poze.Scuze pentru calitate,dar chiar nu ma pricep sa fotografiez interiorul unei sobe.Revin cu expicatii,numai intrebati.

Comentariu

• Soba

Comentariu

• Torul de otel,foarte "gudronat",are cam 7 ani de folosire(nu prea intensiva,max 50 focuri/an)

Comentariu

Soba
                  Si unde-s pozele, pana la urma?

Comentariu

• Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?

Comentariu

Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?
                      Cand scrieti un nou mesaj, mai jos apare o ferestra cu nume fisier..acolo dati click pe browse, va selectati din comp dv poza, apoi apasati pe adauga atasament. Asteptati sa ataseze poza, apoi dati click pe trimite si gata.
                      Succes!
                      P.S. Deasupra la "nume fisier" scrie "extensii si marimi aprobate". Dati click acolo ca sa vedeti daca formatul si dimensiunea pozelor dv. corespund regulilor forumului.

Comentariu

• Nu puteti atasa poze daca nu le aveti comprimate la o anumita marime , asa ca am sa va explic pasii pe care trebuie sa ii faceti .
                        1. Desktop- start - program - microsoft office-microsoft office tules- microsoft office picture manager - deschideti programul
                        2.In stanga va aparea o ferestra de unde puteti selecta foto pe care vreti sa o atasati. Selectati foto . In dreapta sus , selectati ,, edit pictures"- compres picturess - Web pages - OK. Apoi mergeti in stanga sus si dati click pe discheta (salvati )
                        3. Abia acum puteti atasa foto pe forum urmand pasii colegului nostru PIOTR.
                        Mult succes . Asteptam foto.

Comentariu

Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?
                          Citi si acest topic, aveti mai multe informatii cum sa atasati poze:
                          http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=12485&start=0
                          ratzele se trag din camioane

Comentariu

• Buna seara

Tot nu mi-ati spus ceva ce n-am incercat.Sigur ceva gresesc.Forumul spune,marime nelimitata la jpg.Rog un membru mai intelept ca mine sa-mi dea adresa lui de mail,ii trimit pozele si le posteaza in numele meu.Multumiri de p-acum.Salutari la tatzi,Dan

Comentariu

• Buna

Incerc eu sa le urc pe forum. Aceasta este adresa de mail :danut_popa81@yahoo.com

Comentariu

• POZE

Au venit si pozele de la colegul nostru "colojid":
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X