Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de Victorine
    Deci cum arata serpentina aia, domnule vasile m ? E pozitionata in fumul principal, care urca pe verticală până sus la capac sau intre podurile 1 si 2, sau cum ? Cam ce lungime si ce diametru de teava s-a folosit? Sudarea se face in atmosfera protejata? Cum ati verificat apoi etanseitatea serpentinei? Nu puteti pune o poza cu rezolutie ceva mai mare a instalatiei dumneavoastra, eventual si cu partea inferioara unde ati montat pompa? Ati putea descrie mai exact elementele care se vad in poza, la iesirea din soba si rolul lor? In afara de termometru, care e evident.
    Cu multumiri.
    am mai pus pe topicul ,, soba de teracota,, serpentina vine pusa la focar ,mai precis imprejurul focarului aici am postat doua modele de sobe cu doua serpentine total diferite, in spate aveti pompa, termometru, plus tevile de alimentare pentru apa menajera si bineinteles pentru circuitul de la calorifere saptamina aceasta am sa pun pe forum o poza cu serpentina. tevile din care estefacuta: tevi trase luate de la un magazin de praofil numele? ... nu stiu daca pot spune?.. sudat de mine acasa in aer liber etanseitatea?.. la ce va referiti... probabil daca nu are pori sau ce?

n/am inteles....

Comentariu

• Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...

Comentariu

• Postat în original de Victorine
        Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...
        nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
        cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,
        Fișiere atașate

Comentariu

• Oau, ce lucrare.... ati sudat cu flacara oxiacetilenică? Se poate si niste dimensiuni?

Comentariu

• cind proiectezi soba vezi si dimensiunile

Comentariu

• salut ,am revenit, ieri am pus in probe din nou sistemul pe cate l-am upgradat cu un regulator de tiraj care vad ca isi face treaba bine
              o sa revin cu detalii

P.S. Imi cer scuze celor care nu au primit raspunsuri din partea mea nu prea am avut timp

Comentariu

• mai multe detalii?

@vasile m : ce tip de teava ai folosit?,vad si niste patrati,ce dimensiuni are teava ,grosime,diametru,ce tip de sudura ,care este suprafata incalzita

2vio rel : ce regulator de tiraj?sistemul tau cum arata?

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                  Postat în original de Victorine
                  Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...
                  nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
                  cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,

offtopic

Foarte strajnice lucrarile realizate, mie personal mi-ar face mare placere sa ne impartasiti etapele, pasii urmati pt a realiza o astfel de soba. Vechea soba e deja depasita iar modul ca care se pune problema acum, prin folosirea unui singur foc pt a incalzii o suprafata cat mai mare, chiar mai multe camere prin imbinarea a ceea ce este vechi cu noul este de actualitate mai ales pt cei care locuiesc la casa.

Comentariu

• Postat în original de coyote_coitus
                    ok! zilele astea voi da curs solicitarilor.
                    Asteptam...cu mare nerabdare.....(cel putin eu, desii cred ca "estem" mai multi)

Comentariu

• in loc de serpentina nu se paote folosi o butelie de gaz, bineinteles, imbtacata in samota sau piatra de rau? cred ca ar rezolva si problema timpului dintre focuri, odata incalzita piatra de rau..... tine caldura multe ore. toata aceasta instalatie poate fi adaugata la incalzirea pe gaz - centrala termica? ca supliment sau ajutor.

Comentariu

• parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.

Comentariu

• Postat în original de m0a0r0i0a0n
                          parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.
                          Da dar serpentina de cupru are o durata de viata mult mai mica decit cea de teava de fier sudata.

Comentariu

• Postat în original de m0a0r0i0a0n
                            parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.
                            hai draga nu e nici o problema ma chinui eu pentru cine o vrea numai aloca banii,
                            vezi ce simplu?

Comentariu

• da , dar numai pentru cine aloca banii, si cuprul cred ca are durata de viata destul de mult....., repet serpentina, sa fie dupa primul pod, nu in focar,deasupra lui, sa fie protejata de flacara directa
                              Era doar o idee, ma gandeam daca ar avea destula putere sa incalzeasca apa undeva, la 40-50 grade

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                                mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..
                                da poate fara probleme dar si fara randament , si solutile artizanale inprovizate pot sfarsii prost

Comentariu

Procesare...
                                X