Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • pompey
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Nu inteleg de ce ar fi schimbatorul atat de mare ... Ca si constructie numarul 1 ar fi ok. Numarul 2 nu are nicio noima.
    Schimbatorul nu e prea mare,un paralelipiped de 30/30 /150 cm are 2 mp.Totusi varianta 2 pare ca are un traseu mai bun al gazelor,de ce credeti ca nu are noima

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    La o soba tip ,,cizma" cu schimbator de caldura in ea, ar mai fi loc si de cuptor ?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Nu inteleg de ce ar fi schimbatorul atat de mare ... Ca si constructie numarul 1 ar fi ok. Numarul 2 nu are nicio noima.

    Lasă un comentariu:


  • pompey
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Va salut.Revin si eu cu o rugaminte: care dintre urmatoarele scheme credeti ca ar fi mai eficienta, eu tind sa cred ca nr.2 ar da rezultat mai bun.Multumesc toate cela bune

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG.jpg 
Afișări:	1610 
Mărime:	321,3 KB 
ID:	612508

    Lasă un comentariu:


  • lisapet
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de Consultant climatizare
    ... nici pe cele de siguranta nu as recomanda sa nu fie puse, absolut nici un echipament (piesa) ce ajuta la o functinare sigura a instalatiei nu putem spune ca este inutila.
    Pai dansul a specificat doar la instalatiile cu vas de expansiune deschis..?!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Eu m-am referit la cele de siguranta, nu cele de sens
    Ba chiar as pune un actuator care sa opreasca circulatia spre boiler cand temperatura in instalatie scade sub 60-65*C (pentru a pastra apa calda in el).
    Din neatentie am scris sens oricum nici pe cele de siguranta nu as recomanda sa nu fie puse, absolut nici un echipament (piesa) ce ajuta la o functinare sigura a instalatiei nu putem spune ca este inutila.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Eu m-am referit la cele de siguranta, nu cele de sens
    Ba chiar as pune un actuator care sa opreasca circulatia spre boiler cand temperatura in instalatie scade sub 60-65*C (pentru a pastra apa calda in el).

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Si eu va recomand un vas de expansiune deschis dar nu sustin neaparat sa renuntati la supapele de sens.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Fiind teracota, recomand ca in locul vasului de expansiune inchis sa folosesti unul deschis. Astfel poti renunta la supapele de siguranta si instalatia este mult mai "sigura".

    Lasă un comentariu:


  • dan_alin2003
    a răspuns
    Salutare tuturor!

    Vreau sa imi fac acasa o serpentina in soba,din discutiile voastre am inteles cum trebuie facuta serpentina insa am o dilema legata de piesele necesare pentru tur respectiv retur.Vreau sa stiu daca pot urma schema din imagine sau daca mai este nevoie de ceva?!Va mutumesc si astept cu placere sfaturile voastre!

    Salut!'Bosbiciu' poti pune si ceva poze te rog,exact acelasi lucru vreau sa il fac si mi-ar fi de mare ajutor sa vad si ceva poze.Cu stima!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	achemamontajcentralalemne.jpg 
Afișări:	4464 
Mărime:	152,5 KB 
ID:	612359

    Lasă un comentariu:


  • pompey
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Am omis sa spun ca am destula banda de fibra ceramica de 7/0,5 cm cu care sa fac izolatia intre plita si samota. Ma incurca dimensionarea orificiilor si pozitionare optima a lor.Multumesc,e ar fi binevenit exemplul

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Plita, pentru un randament mult mai mare, as pozitiona-o deasupra unor catalizatori printre care as injecta aerul secundar preincalzit, astfel incat flacara ce o "loveste" sa fie rezultatul arderii secundare.

    Pentru un randament mai bun, nu as apela la samota sub plita (desi anterior oferisem un astfel de exemplu), ci as realiza un "invelis" din fibra ceramica cu care sa acopar plita cand nu se gateste pe ea, astfel plita va reactiona ea insasi ca un catalizator cand este acoperita.

    Daca am timp, poate "zidesc" ceva in Sketch-up ca exemplu.

    Lasă un comentariu:


  • pompey
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Plita va fi placata cu samota de 6 cm,(va multumesc, ideea va apartine)peste ea voi pune o a 2 plita pentru estetic,dar locul ochiului mare va fi detasabil adica se va pregati o mamaliguta sau altceva 2-3 ore pe zi ulterior urmand sa fie astupat cu ''dopul de samota''.Pe stanga si dreapta focarului la 5 cm de la podea,voi face cate un canal prin samota pe toata lungimea focarului,dus-intors si iarasi dus urcand progresiv pana la 30-40 cm unde voi face orificiile aer secundar. Va fi preincalzit de temperatura samotei iar reglajul se va face cu 2 robinete la intrare(iesire) soba

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Acum am vazut ca este si cu plita, asta inseamna ca trebuie sa luati in considerare si pierderile la nivelul plitei si anume ~7kw/mp

    Abductiune de aer secundar preincalzit nu va avea?

    Lasă un comentariu:


  • pompey
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Ce putere ar trebui sa dezvolte focarul?
    DA ,6 kw preluat de schimbator si 2 kw degajati de teracota ,pierderile la cos vor fi minime ,are 5 metri si este din caramida tiganesaca anul asta ramane asa anul viitor il stric si-l fac din refractara

    Lasă un comentariu:

Procesare...