Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Postat în original de Mircea G
    Pentru cei interesati de un asemenea sistem de incalzire daca nu se pricep sau nu vor sa bricoleze , exista pe piata si varianta _ soba de incalzit si/sau gatit + incalzire centrala .
    Este o soba pe lemne care permite racordarea la o mica instalatie de incalzire .
    Ideala pentru case mici , economice , ...bla, bla...!
    Am vazut si eu pe Ebay la nemti dar costa peste 2000 Euro !
    Mai scumpa ca o centrala termica!

Comentariu

Postat în original de Mircea G
      Am vazut si eu pe Ebay la nemti dar costa peste 2000 Euro !
      Cred ca ati vazut altceva ! Soba din poza costa cca 27mil fara kitul de centrala ! In totalitate nu cred ca ajunge la aceasta suma de 2000 E .
      Soba cu incalzire este alternativa la sobele multiple din locuinta , nu la o centrala termica . Sint lucruri total diferite .
      Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

Asta am vazut eu si costa 1990 Euro
        Fișiere atașate

Comentariu

centrala termica

Ca si date tehnice: 22 Kw putere de incalzire totala din care 15 Kw in apa (instalatia de incalzire) si 7 Kw in aer(ca si soba normala).
          Lungimea lemnelor de max. 40 cm.
          Soba are incorporata si serpentina de racire in caz de supraincalzire.

Comentariu

In concluzie , este mai ieftin in Ro .
            Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

Urmaresc de ceva timp aceasta discutie si am cateva intrebari.
              Locuiesc la curte, am doua camere, baie, bucatarie. Incalzirea este asigurata de trei sobe iar apa calda de un boiler cu lemne.
              Nu ma pot plange de sobe sau de boiler. Confortul termic este foarte bun si apa fierbinte si multa.
              Problema apare cand trebuie sa fac 4 focuri pe zi... Mizerie prea multa nu se face (ard doar brichete de rumegus) dar e greu sa faci 4 focuri.
              M-am hotarat ca in primavara sa montez in una din sobe o serpentina si caloriferele aferente in camere. Dar...
              Nu vreau sa fac prea multe focuri. As dori sa montez un acumulator de caldura (puffer). Nu stiu insa cum sa il dimensionez si mi-ar place sa aiba incorporat si un boiler pt. prepararea ACM. Stiu ca exista asa ceva. Am vazut undeva dar nu mai stiu exact unde.
              Revenind la intrebarea mea, cum dimensionez acumulatorul? Doresc o autonomie de minim 8 ore dar daca se poate mai mult ar fi excelent.
              Casa are o suprafata de 45 mp cu inaltimea de 2.6 m adica 117 mc. Peretii sunt din paianta imbracata la interior cu vata minerala + rigips. Cred ca 8 Kw ar fi suficienti sa o incalzesc.

Va multumesc.

Bogdan

Comentariu

ceea ce pot eu sa spun este ca la 100 l apa din boiler in circca 8 h apa scade de la 70-80 grade la 30 asta fara ca sa folosesc acm la o temperatura ext de -5 grade

Comentariu

Eu ma gandeam la un acumulator de minim 1000 de litri pe care sa ii duc la 85 - 90 de grade. Nu stiu insa sa calculez puterea acumulata in el ca sa imi dau seama daca v-a functiona corect.

Comentariu

da dar cred ca e foarte greu da incalzesti 1000 l apa doar la un foc in soba(nu cred ca are putere asa mare doar o simpla serpentina in soba)
                    parerea mea

Comentariu

E posibil sa ai dreptate, dar avand in vedere ca e vorba de un circuit inchis iar temperatura din focar trece lejer de 500 de grade nu cred ca e imposibil. As incerca o serpentina pe doua nivele cat mai lunga posibil.

Comentariu

daca va intereseaza vase de acumulare caldura va recomand dzd.ro

Comentariu

vio rel, camera in care faci foc nu se supraincalzeste?

Comentariu

usa intre camere sta aproape mereu deschisa
                            daca ar sta inchisa ar fi mai cald acolo
                            oricum este si un pic aiurea pt ca prima oara se incalzesc camerele cu calorifer

Comentariu

La mine va fi si mai aiurea pt ca soba cu serpentina va fi in bucatarie. Cred ca voi folosi alta soba, eventual pe cea din camera cu cei mai multi pereti exteriori.

Comentariu

si inca o problema daca racesc apa din boiler (fac o baie) atunci nu prea mai pot sa fac focul in soba deoarece deja aceasta a foarte calda
                                apa se incalzeste de la flacara si jar nu de la soba propriu zisa

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT