Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Maestre, sincer, mie mi se pare enorm de mult. Parerea mea, daca nu aveti termoizolatie, incercati sa aplicati ceva anul acesta. Daca aveti si termoizolatie si aveti consumul acesta, cu parere de rau va recomand sa schimbati sursa de caldura, caci are randament prea mic ...

Lasă un comentariu:

• bvc1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

@bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?
    nu am cintarit sau masurat niciodata cantitatea de lemne consumate,dar pot sa descriu consumul de ieri:am o cutie de carton,cea in care sint ambalate bananele,e destul de marisoara,am umplut-ocu lemn de salcim si frasin si am consumat-o dimineata de la 9 pina la 12- 12,30,dupa care am lasat sa se stinga focul si l-am facut din nou seara la 6 tot cu aceesi cutie de lemne ,iar la culcare in jur de ora 22-23 mai bag un butuc rotund .Cam asa, dar am sa fiu atent astazi si am sa te anunt.
    Ideea e ca inainte consumam cam 4cutii la o singura soba,+ a doua soba

Lasă un comentariu:

• stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

@bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?

Lasă un comentariu:

• bvc1
    a răspuns

Bvc.... Nu stiu cit esti de multumit dar nu este in regul pozitiea turului la serpentina aia ca ramine aer in tevi.O sa auzi cum fierbe apa in tevi.
    sint la a 3 zi de functionare,deocamdata nu am auzit niciun zgomot in tevi si nici in calorifere.turul l-am asezat asa in limita spatiului disponibil,si este asezat in diagonala cu returul.
    (eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
    Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).
    e bine de stiut, eu ma gindeam pentru iarna urmatoare la un generator pe benzina .tot pe comutare manuala,dar emai scump decit solutia dumneavoastra. ne mai gindim.UPS-ul ,la fel scump am vazut preturile si costurile suplimentare

cum am mai spus nu am termometru de camera sau ambiental, dar cum afara e tot ger(nu stiu cum dar parca s-a mutat polul frigului la vaslui)dar pot sta in tricou si in hol(spatiu neincalzit pina acum)si in sufragerie unde nu am avut caldura niciodata de la vreo sursa .
    Sa cred ca norocul incepatorului in instalatii?Ori am nimerit toate calculele ?
    MULTUMESC PENTRU SUPORT.Cred ca nu reuseam singur,"IMPREUNA ,DA"
    Ultima editare de bvc1; 17.mar.2013, 21:17.

Lasă un comentariu:

• cheluakame
    a răspuns

A, sau inca o varianta mai ieftina ar fi folosirea unei baterii si a unui invertor (eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
    Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).

Lasă un comentariu:

Procesare...
X