Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• moisemoise
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Postat în original de piciu Vezi post
    -Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
    -Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
    -Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.
    Eu vroiam sa incerc asa ceva defapt dar cineva mi-a spus de acel schimbator....
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba serpentina 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,2 KB 
ID:	609148

Lasă un comentariu:

• piciu
    a răspuns

Postat în original de moisemoise Vezi post
    Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?[ATTACH=CONFIG]74330[/ATTACH]
    -Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
    -Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
    -Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.

Lasă un comentariu:

• constantin57
    a răspuns

Postat în original de moisemoise Vezi post
    Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?[ATTACH=CONFIG]74330[/ATTACH]
    Eu am un schimbator de la o centrala pe gaz in soba dar are numai o intrare si o iesire.
    Merge foarte bine.

http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post536508
    Ultima editare de constantin57; 04.apr.2013, 17:59. Motiv: Pus linc

Lasă un comentariu:

• moisemoise
    a răspuns

Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9028ff405ce506a4c8a38ec02e1c502b-2918411-700_700.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	90,2 KB 
ID:	609147

Lasă un comentariu:

• cheluakame
    a răspuns

Maestre, sincer, mie mi se pare enorm de mult. Parerea mea, daca nu aveti termoizolatie, incercati sa aplicati ceva anul acesta. Daca aveti si termoizolatie si aveti consumul acesta, cu parere de rau va recomand sa schimbati sursa de caldura, caci are randament prea mic ...

Lasă un comentariu:

Procesare...
X