Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de nelycosteanu
    tzutzulik mai esact ce vrei o schema sau vrei sa sti daca se poate face ?ieu am facut deja o centrala asemanatoare si a functionat destul de bine.......
    ma intereseaza ce inseamna tzutzulik nu am mai auzit despre acest cuvint

Comentariu

• Postat în original de vasile m
      Postat în original de nelycosteanu
      tzutzulik mai esact ce vrei o schema sau vrei sa sti daca se poate face ?ieu am facut deja o centrala asemanatoare si a functionat destul de bine.......
      nu anseamna nimic ie doar un nume al unei pers,nu am stiut sa scriu cu citat siam scris numele respectivului....!cat despre subiectul centrala daca te intereseaza.......spune ce anume vrei sa sti .

Comentariu

• Re: Incalzire Home Made!

Postat în original de mitica_nicu
        teoria este buna ,practica ne omoara

Salutare,

Are cineva idee cum s-ar comporta un arzator pe motorina montat intr-un semineu? Araztorul sobei pe motorina il voi taia de pe fundul sobei si-l voi aplica in lacasul cenusarului de la semineu. Modelul de semineu pe care l-am vazut are decupat gratarul arzatorului exact in centru si culmea mai are si dimensiunea cilindrului arzator al sobei! In viitorul apropiat parca as pune si o serpentina de centrala in el, daca este cineva cu o sugestie, idee unde as putea pozitiona aceasta serpentina i-as fi tare recunoscator!

Chiar nu a incercat nimeni? macar o parere, conteaza!
        Si inca ceva pt cei ce folosesc combustibil lemn sau carbune: ca idee asa, cam cat lemn consumati pe luna sau sezon? de asemenea si carbune.
        ( Intrebarea nu este in mod special pt semineu, pot raspunde si cei cu sobe de teracota! )

Stima.

domnu mitica mi se pare interesant subiectu arzator pe motorina an semineu nu am vazut an schimb un arzator de soba (victoria)am vazut adaptat mai demult antr-o centrala,cred ca ar functiona daca vorbim de acelasi arzator !!!!!

Comentariu

nu am treaba cu centrala dumitale

Comentariu

domnu nicu.aveti cumva soba dinaia veche (victoria)?

Salutare,

Daca te referi la soba postata pe forum, nu este Victoria, este Tropical. Asa scrie pe ea

Stima.

Comentariu

• Re: Incalzire Home Made!

Postat în original de mitica_nicu
              teoria este buna ,practica ne omoara

Salutare,

Are cineva idee cum s-ar comporta un arzator pe motorina montat intr-un semineu? Araztorul sobei pe motorina il voi taia de pe fundul sobei si-l voi aplica in lacasul cenusarului de la semineu. Modelul de semineu pe care l-am vazut are decupat gratarul arzatorului exact in centru si culmea mai are si dimensiunea cilindrului arzator al sobei! In viitorul apropiat parca as pune si o serpentina de centrala in el, daca este cineva cu o sugestie, idee unde as putea pozitiona aceasta serpentina i-as fi tare recunoscator!

domnu mitica mi se pare interesant subiectu arzator pe motorina an semineu nu am vazut an schimb un arzator de soba (victoria)am vazut adaptat mai demult antr-o centrala,cred ca ar functiona daca vorbim de acelasi arzator !!!!!

Arzatorul este simplu, sa zicem un cilindru confectionat din foaie de tabla cu gaurile de tiraj aferente. Eu fac referire daca ar avea putere sa incalzeasca semineul de 8Kw, am sa postez maine poza cu arzatorul sobei pe motorina si cu locul unde vreau sa-l postez in semineu.

Stima.

Comentariu

Atunci fara suparare cred ca ati gresit forumul.

Comentariu

• Pentru Victorine,un var de-al meu si-a facut asa o instalatie,doar ca el a facut spirala de cupru pe burlanul care iese din soba si intra in perete si are un randament foarte bun,adica la 4-5 calorifere aduce temperatura de 55-60 grade,incercati si D-voastra.

Comentariu

• Imi vine greu sa cred ca o serpentina care preia caldura DOAR de pe burlan da un randament bun. Chiar daca serpentina are 10m... Soba are evacuarea cu burlan de tabla sau o piesa ceramica din aceea speciala? Din mai multe motive:
                    - temperatura in acea zona e mult mai redusa decat in focar, iar daca soba e bine facuta caldura gazelor de ardere ar trebui sa fie cedata sobei, in timp ce acestea circula prin canalele de fum, iar nu sa iasa la cos odata cu gazele... La seminee e cu totul altfel, dupa parerea mea, gazele ies mult mai fierbinti pentru ca din camera de ardere, din focar, sunt direct evacuate. Chiar am vazut astfel de sisteme de recuperare a caldurii pe evacuarea semineelor.
                    - caldura se pierde in camera foarte usor acolo, inainte de a fi cedata apei din serpentina (poate doar daca peste serpentina se aseaza un strat izolator, care retine caldura in zona serpentinei)

Nu va suparati, nu zic ca nu e adevarat ce spuneti, ci doar ca imi vine greu sa cred ca un astfel de sistem poate fi atat de eficient cum spuneti. Si am enumerat cateva motive care ma fac sceptic. Daca mai aduceti niste completari, poate cateva imagini cu instalatia - eu unul as fi curios!

Comentariu

• pt NELY COSTEANU sa sti ca as avea nevoie de ceva schite .iti mai functioneaza?

Comentariu

Postat în original de vasile m
                        atunci fara suparare cred ca ati gresit forumul[/b]

Comentariu

• Postat în original de tzutzulik
                          pt NELY COSTEANU sa sti ca as avea nevoie de ceva schite .iti mai functioneaza?
                          SALUT. centrala AM ELIMINAT-O DE CEVA TIMP DECI NU MAI FUNCTIONEAZA .ASTA PT CA AM FACUT ALTA VARA TRECUTA CARE FUNCTIONEAZA MULT MAI BINE CA PRECEDENTA AM POSTAT SI O POZA CRED CA LA PG 33 ,,,CU CEA VECHE NU AM FOTO AM FACUT-O ACUM 10 ANI SI O SCHITA HABARNAN SA POSTEZ

Comentariu

• Are cineva idee cum pot sa repar o serpentina de cupru...

saptamina trecuta , a inghetat apa in serpentina unui Boiler instant pe Gaz, si a plesnit...
                            Stie cineva cum se poate repara? se poate cositori ? cu ce cositor ? ma refer la aliaj, se poate alami?
                            Cei de la service , pe care i-am contactat , au zis ca temperatura fiind prea mare nu rezista reparata...
                            Dimensiunea sparturii este cam jumate dintr-o moneda de 10 Bani.
                            spartura este in afara focarului, adica in exteriorul camasii...
                            Ca in pozele de aici.......Fa "clik pe poza pentru a vedea detaliul...
                            Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

Comentariu

• Postat în original de danM
                              Postat în original de Mircea G
                              Am vazut si eu pe Ebay la nemti dar costa peste 2000 Euro !
                              Cred ca ati vazut altceva ! Soba din poza costa cca 27mil fara kitul de centrala ! In totalitate nu cred ca ajunge la aceasta suma de 2000 E .
                              Soba cu incalzire este alternativa la sobele multiple din locuinta , nu la o centrala termica . Sint lucruri total diferite .
                              aici va contrazic... termosoba de bucatarie este de fapt o centrala termica cu flacara(ardere) normala ( nu cu flacara inversa sau gazeificata ca cele moderne) iar pretul este ,din pacate, pe masura. Am observat ca oricum in Romania preturile sunt cam cu 1000 € mai mici decat in celelalte tari europene iar Germania exceleaza si in...preturi la acest domeniu

Comentariu

• Re: Are cineva idee cum pot sa repar o serpentina de cupru..

Postat în original de danecdan
                                saptamina trecuta , a inghetat apa in serpentina unui Boiler instant pe Gaz, si a plesnit...
                                Stie cineva cum se poate repara? se poate cositori ? cu ce cositor ? ma refer la aliaj, se poate alami?
                                Cei de la service , pe care i-am contactat , au zis ca temperatura fiind prea mare nu rezista reparata...
                                Dimensiunea sparturii este cam jumate dintr-o moneda de 10 Bani.
                                spartura este in afara focarului, adica in exteriorul camasii...
                                Ca in pozele de aici.......Fa "clik pe poza pentru a vedea detaliul...
                                Sunt 100% ca merge decapata cu Rosol3 si cositor Aliaj3 care se topeste la 230-250 grade, se gasesc pe piata Aliajul este 25ron iar Pasta 20-25ron, dar este bune sa cumperi Rothenberger. Si eu am lipit o asemenea serpentina, numai ca era de CT. Am fost nevoit sa tai teava exact acolo unde s-a spart la tine.
                                P.S. Acum eu nu stiu ce sa-ti spun, mai asteapta si alte pareri. Eu nu am lipit-o de mult, are doua zile si nu s-a intamplat nimic, inca

Stima.

Comentariu

Procesare...
                                X