Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Asta e o problema mare. De aia vreau puffer cu boiler sau puffer si boiler separat. Dar nu imi dau seama cat foc trebuie sa fac pt a incalzi apa din puffer.

Comentariu

depinde de eficacitatea serpentinei dar cred din experienta mea ca va fi foarte fierbinte soba ta

Comentariu

"Am vazut la TV cum unii si-au construit o motocicleta si vreau sa-mi fac si eu una,cine ma ajuta cu sfaturi"
        Cam asa suna,si informatia d-tra.OAMENI BUNI hai sa lasam pe cei care STIU cu ce se maninca instalatiile de incalzire,caci este prea periculos sa facem experiente pe pielea noastra.
        LA MULTI ANI pe 2009

Comentariu

corect este periculos daca nu ai idee trebuie sa fii un pic nebun sa faci asa ceva
          oricum orice alta schita sau model de instalatie eu nu am incercat asa ca nu pot spune daca merge sau cit de sigura este
          am mai spus si eu am avut probleme pe care le-am rezolvat intrun fel sau altul
          sfatul meu este sa va cumparati o centrala gata facuta daca aveti bani

Comentariu

Postat în original de vio rel
            [...] sfatul meu este sa va cumparati o centrala gata facuta daca aveti bani
            Bravo Dle vio rel! Totuşi se pare că sînteţi mai "cu picioarele pe pămînt" decît alţii.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Comentariu

Apropozito de nebuni.
              In copilarie aveam un vecin care a inventat soba de teracota alimentata cu motorina.Linga soba avea o canistra cu motorina de la care era trasa o teava subtire de cupru ce intra in soba si de la o oarecare inaltime picura cam la 2-3 secunde cite o picatura de motorina.Desi facea o caldura fenomenala si un zgomot cam sinistru si batrinul s-a incalzit cu chestia asta mult timp (facea rost de motorina de la tractoristi) si nu a explodat niciodata

Comentariu

Un cunoscut al meu a avut in noaptea de Craciun un mare necaz.O ultraperformanta centrala cu gazeifiere marca Wiessman a luat foc , cu toate ca era montata de o firma specializata si avea toate sistemele de siguranta si securitate montate, a luat foc si a facut explozie.! mare noroc ca era undeva in afara casei si nu a afectat prea mult, oricum paguba se apropie de 50000 roni.......

Comentariu

A luat foc am inteles,dar ce a explodat?

Comentariu

Daca a luat foc,va garantez ca din cauza utilizatorului.NU A CURATAT CUSUL DE FUM.Povesti din astea a mai auzit,si mai este o chestia apsolut MIORITICA sa trunchiem informatia.Cred ca ar fi mai bine sa va duceti la OTV ,acolo este locul informatiilor MADE IN ROMANIA
                    Cu respect,si aveti un an bun
                    G.Z.

Comentariu

Salut

Pandesc de ceva timp acest subiect, pentru ca ma intereseaza sa fac asa ceva la casa de la tara unde stau parintii mei. Ma gandeam daca in locul serpentinei se poate folosi un mic bazin (10-15 l)pus in soba si pe instalatie sa mai fie montata si o supapa de siguranta. Cantitatea de apa incalzita ar fi mai mare si temperatura apei ar fi constanta o perioada mai mare de timp, astfel sa pot renunta la boiler. Ce parere aveti?

Comentariu

prieteni eu cred ca fiecare are dreptul de a lua o hotarire in aceasta privinta
                        se stie ca nevoia e mama inventiilor
                        accidentele se pot intimpla dar daca nu ai bani ce faci
                        mori de frig?
                        o centrala buna costa citeva zeci de milioane
                        si apoi numai pui amenajarea spatiului cos etc
                        amatorul nu o sa fie la fel ca profesionistul
                        dar iar se pune problema banilor
                        asa ca asta e trebuie sa mai si riscam
                        si ca idee eu am reusit sa firb apa de 2 ori a sarit pexalul si a facut un mare fis cu aburi dar cam atit
                        sa explodez nu prea vad cum as putea(nu ma lasa pexalul)
                        trebuie un pic de atentie si totul este ok

Comentariu

eu am avut o supapa de siguranta si am renuntat la ea am facut circuit deschis
                          bazinul de wc il tin cam 1 sfert cu apa daca e nevoie dau drumu la apa rece in instalatie de la robinetul de umplere care e pus pe tur apa scade rapid in temperatura dar boilerul nu permite cresterea temperaturii
                          inca ceva circuitul trebuie sa fie bine aerisit caci daca prinde pompa aer iar nu e bine

Comentariu

Of of of cu legendele vii astea....... Centrala avea 3 luni decind era montata si cosul de fum asijderea.S-a facut focul la ea de exact 62 de ori a 63-a a luat foc si apoi a explodat , sunt deja cercetari si nu se poate afla cauza incidentului.Mina criminala exclus, scurt circuit exclus,....deci?
                            Cosul de fum nu avea cum sa fie prea murdar...... Eu cred ca a fost ceasul rau pisica neagra ora 13!

Comentariu

Cand o scula de firma montata de oameni autorizati pateste ceva sigur e vina utilizatorului, sau probabil un ghinion nemaiintalnit.

Comentariu

Postat în original de body76
                                Cand o scula de firma montata de oameni autorizati pateste ceva sigur e vina utilizatorului, sau probabil un ghinion nemaiintalnit.
                                99% nu este vina utilizatorului dar daca este mai slab de inger il fac vinovat, oricum vb discutii in momentul asta
                                http://2rc.ro

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT