Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Mai nene citeste mai atent unde am notat din ce teava e facuta serpentina dupa ce o mai citesti postarea mai stam de vorba.
    Si pot sa te asigur ca am avut serpentina facuta din teava sudata si a functionat fara probleme 12 ani.
    Acum am modificat si soba si serpentina si a fost supraincalzita de zeci de ori de cite ori am ramas fara energie electrica.
    In rest numai de bine!

Comentariu

• totul despre soba cu serpentina

Inca ceva, la montajul sobei placile trebuiau cioplite, pentru o etansare buna intre ele.
      La imbinarea cioplita intra pamantul cu nisip si bucati de caramida sparta.
      E alegerea ta

Comentariu

• Aici chiar ca nu te-am inteles...

Comentariu

Mult respect si apreciez, am si eu in proiect asa ceva adica o soba cu serpentina.
          Serpentina deja am confectionat-o din teava de 8 mm.
          Soba am ales sa o fac din caramida de samota stil semineu, caramida o sa o las aparenta si o sa ii aplic o patina.
          Vasul de expansiune il fac dintr-o butelie ruseasca bineinteles dupa ce am ars-o la iesirea din cazan o sa plec cu teava de 1 tol galvanizata cca 4m, apoi ppr de trei sferturi.
          Pompa de recirculare cu termostat bimetal legat pe tur.
          Restul, calorifere si boiler cu serpentina fabricat home made.
          In legatura cu teava patrata, nu ma impac cu ea pentru ca o consider mult mai slaba in comparatie cu teava turnata.
          Mult respect si scuze daca am deranjat cu afirmatiile mele.
          Sarbatori fericite!

Comentariu

• Nici o problema si nici un deranj.
            Eu ma ocup de sobe de 20 de ani asa ca si acum mai am de invatat foarte multe.
            Referitor la teava am postat mai sus ca teava este trasa si nu sudata; termostatul si la mine e cu senzor bimetal, teracota credeti ca am pus-o necuratata la soba sau de ce ati spus ca trebuia cioplita si aplicat pamint intre teracote ca aici nu am inteles postarea dvs?

Comentariu

La pagina 39 sunt postate pozele dvs, unde aveti pregatit un rand de placi sa il incheiati, iar placile sunt nefasonate pe marginile interioare, necioplite cum spun sobarii.
              Daca ati respectat acest aspect, jos palaria si imi retrag afirmatiile!

As dori sa va intreb cam cati litri de apa aveti in serpentina?

Comentariu

• Nu inteleg la ce te referi cu fasonatul de care vorbesti, cit despre serpentina nu stiu ce sa-ti raspund, deoarece niciodata nu m-a interesat cita apa intra in ea.
                Eu am un robinet care se si vede in imagini de la care alimentez instalatia.

Comentariu

Pai daca aveti 20 de ani de experienta, inseamna ca ati urmat pasii corespunzatori in ridicatul sobei, scuze.
                  As dori sa imi spuneti cam ce consum de lemne aveti si ce randament, ca temperatura ma refer.

Comentariu

• Experienta e prea mult spus.
                    Insa tot nu am inteles la ce te-ai referit in postarea sus amintita.
                    Cit despre randament vom vedea la primavara, momentan mai am de lucru la amenajarile interioare si nu pun prea mult pe foc din cauza ca daca e prea cald nu se poate lucra.
                    Insa observ ca merge foarte bine 2 incaperi incalzire in pardoseala plus una cu calorifer la mansarda si inca doua calorifere de 1400 asta la foc mic ca daca dau drumul la foc sare apa la 80 de grade.
                    Caldura berechet, afara noaptea -21..

Comentariu

La o soba noua in prima zi cand vine sobarul primul lucru de care se apuca e sa ciopleasca samota.
                      Despre asta vroiam sa spun, pentru ca in una din pozele dumneavoastra cu serpentina, aveti un rand asezat si prins cu dreptare si agrafe care nu este cioplit, despre asta vroiam sa va spun, nu stiu daca m-ati inteles.

Comentariu

• Gresită constatarea dvs daca priviti mai cu atentie veti observa contrariul si ca argument v-as invita sa puneti doua teracote necuratate alaturi ca sa vedeti cam cum arata imbinarea sau daca doriti puteti pune un intreg rind dupa dreptare prinse cu agrafe apoi comparati ceea ce va apare in fata.
                        Va multumesc!
                        In rest numai de bine.

Comentariu

Omul se mai inseala.
                          Un 2011 cu impliniri si tot ce va doriti.
                          La multi ani

Comentariu

• la multi ani si dv. cred ca vom fi prieteni deoarece am inceput in sfirsit sa ne intelegem :P

Comentariu

• Buna seara,

Se poate confectiona un registru din teava de cupru cu coturi si teuri lipite cu alama si introdus in soba?
                              Rezista lipitura la temperatura din soba?

multumesc

Comentariu

• In focar, in nici un caz.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT