Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de vasile m
    Da, a sosit si vremea sa ma incalzesc la soba mai sunt citeva finisaje de facut, dar treaba merge spre bine si e super.
    Aveti si pozele mai jos. Va multumesc pentru sfaturi!
    Faina instalatie, felicitari... romanul e inventiv si asta se vede din plin.

Nu o spun cu rautate, poate ai 20 de ani experienta la sobe de teracota, dar in domeniul instalatii poate ar trebui sa chemi si tu pe cineva cu experienta, ce ai tu pe acolo sincer eu nu as avea incredere sa bag nici macar apa rece.

PPR ala nu o sa iti tinea prea mult, prima data cand ai supraincalzit instalatia o sa iti cedeze la inbinari, se degradeaza molecular la o temperatura mai mare de 65 grade si in timp de 6-7 ani o sa devina casant.

Ma indoiesc de calitatea inbinarilor facute din ppr la felul cum arata instalatia, in mod sigur teava e strangulata pe interior datorita incalzirii exagerate a fitingurilor, s-ar putea sa ai probleme cu debitul.

Banuiesc ca peste instalatie o sa vina perete de rigips, nu vad nici o bratara sau consola pentru tevi, ppr cand o sa se inalzeasca o sa iti atrane ca sarmele de rufe, orce teava executata ingropat sau ascuns in elmentele de constructie se izoleaza termic.

Probabil ai vrut sa faci economie cand ai conbinat mai multe tipuri de ppr.
    Supapa aia de sens pe baza de arc ai ai toata posibilitatea sa nu iti functioneze cum trebuie, putine o fac.
    Nu vad o deimensionare a instalatiei adecvata.

Probabil din distribuitor pleaca circuitele pentru incalzirea prin pardoseala (cand apa din calorilere o sa ajunga la 85 de grade, in cazul in care va ajunge in pardoseala o sa ai 70 de grade cam mult, dar ma gandesc ca incalzirea in pardoseala probabil nu ai respectat sistemul si ai turnat doar o sapa peste tevi, o sa ai ceva pierderi de caldupa si pe acolo, probabi va merge. )

Nu vreau sa spun mai multe fiinca chiar ar fi, vad ca esti o fire inventiva, dar pacat ca lipseste partea tehnica estetica si functionala, singurul lucru care imi place e serpentina probabil ti-a luat o zii de lucru, dar ma indoiesc de randamantul ei.

1. Baga macar o proba de presiune cu aer si manometru ca sa fii macar sigur ca nu ai scapari inainte sa pui rigipsul.
    2. Tine o rezerva de vopsea de culoarea zugravelii in caz de iti cedeaza lipiturile si strica rigipsul.
    3. Multa bafta

Comentariu

• soba teracota cu registru

Am facut o schita de mana,nu prea grozava,dar am incercat

Comentariu

• Re: soba teracota cu registru

Postat în original de todorovicim
        Am facut o schita de mana,nu prea grozava,dar am incercat
        Ati uitat sa atasati schema.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

Community Manager MC

Comentariu

• Postat în original de dummy_

Nu o spun cu rautate, poate ai 20 de ani experienta la sobe de teracota, dar in domeniul instalatii poate ar trebui sa chemi si tu pe cineva cu experienta, ce ai tu pe acolo sincer eu nu as avea incredere sa bag nici macar apa rece.

PPR ala nu o sa iti tinea prea mult, prima data cand ai supraincalzit instalatia o sa iti cedeze la inbinari, se degradeaza molecular la o temperatura mai mare de 65 grade si in timp de 6-7 ani o sa devina casant.

Ma indoiesc de calitatea inbinarilor facute din ppr la felul cum arata instalatia, in mod sigur teava e strangulata pe interior datorita incalzirii exagerate a fitingurilor, s-ar putea sa ai probleme cu debitul.

Banuiesc ca peste instalatie o sa vina perete de rigips, nu vad nici o bratara sau consola pentru tevi, ppr cand o sa se inalzeasca o sa iti atrane ca sarmele de rufe, orce teava executata ingropat sau ascuns in elmentele de constructie se izoleaza termic.

Supapa aia de sens pe baza de arc ai ai toata posibilitatea sa nu iti functioneze cum trebuie, putine o fac.

Probabil din distribuitor pleaca circuitele pentru incalzirea prin pardoseala (cand apa din calorilere o sa ajunga la 85 de grade, in cazul in care va ajunge in pardoseala o sa ai 70 de grade cam mult, dar ma gandesc ca incalzirea in pardoseala probabil nu ai respectat sistemul si ai turnat doar o sapa peste tevi, o sa ai ceva pierderi de caldupa si pe acolo, probabi va merge. )

Nu vreau sa spun mai multe fiinca chiar ar fi, vad ca esti o fire inventiva, dar pacat ca lipseste partea tehnica estetica si functionala, singurul lucru care imi place e serpentina probabil ti-a luat o zii de lucru, dar ma indoiesc de randamantul ei.

1. Baga macar o proba de presiune cu aer si manometru ca sa fii macar sigur ca nu ai scapari inainte sa pui rigipsul.
          2. Tine o rezerva de vopsea de culoarea zugravelii in caz de iti cedeaza lipiturile si strica rigipsul.
          3. Multa bafta
          Randamentul serpentinei? Ma faci sa rid. cit despre instalatie bag de seama ca ma iei peste picior, afla ca a fost probata la 8 atmosfere si inca nu atirna pe nicaieri stai linistit ca toate sunt trecatoare iar incalzirea in pardoseala cind o faceam eu dumitale nici nu stiai cum arata ..sau poate ai auzit vorbindu/se pe ici pe colo.in rest sa ai un an nou cit mai fain!

Apropo referitor la supapa de sens nu ti/ai pus intrebarea la ce foloseste acolo?

Comentariu

• Postat în original de vasile m
            Postat în original de dummy_

3. Multa bafta
            Randamentul serpentinei? Ma faci sa rid. cit despre instalatie bag de seama ca ma iei peste picior, afla ca a fost probata la 8 atmosfere si inca nu atirna pe nicaieri stai linistit ca toate sunt trecatoare iar incalzirea in pardoseala cind o faceam eu dumitale nici nu stiai cum arata ..sau poate ai auzit vorbindu/se pe ici pe colo.in rest sa ai un an nou cit mai fain!

Apropo referitor la supapa de sens nu ti/ai pus intrebarea la ce foloseste acolo?
            Departe de mine gandul de a lua pe cineva peste picior , nu asta e rolul acestui sait , aicea cel putin ar trebui sa invatam din greselile altora sau cel putin sa invatati din gresala dumneavoastra

MesajTrimis: Joi 01 06, 2011 7:52 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
            bine ca erau toti dusi se putea intimpla multe...am patit eu mi/a cedat o incheietura de pexal noroc ca era fetita in casa ..la fratele meu o adevarata tragedie noroc ca era dus ..de acasa cind a venit covorul plutea prin camera ..

Cred ca e postul dumneavostra cel de mai sus , sper sa nu repetati aceeasi greseala de 2 ori
            Si hai sa fim sinceri , ceea ce ati facut dumneavoastra in acele poze cu greu se poate numii instalatie

Comentariu

• si cind cedeaza o lipitura de teava cupru ce tragedie poate sa fie mai mare decit o inundatie?cit despre ceea ce am facut eu .........se cheama instalatie cele doua feluri de teava e cu totul altceva intradevar este ceea ce numiti dv. economie adevarata ..am avut doua bare de ppr ramase de la cineva care le/a adus din germania si fiindca nu mai avea ce face cu ele le/a donat adevarata economie cam 80 de lei..am invatat multe de la dv. va multumesc.

Comentariu

• Din pacate aceasta este tara de rahat in care traim , acestea sint conditiile si trebuie sa facem din rahat bici .
                Toata stima pentru domnul Vasile . A reusit cu un minim de investitie sa-si faca o instalatie de caldura ? a reusit !
                Discutati de randament ? Urias , atita timp cit cu o soba incalzeste O CASA , si in definitiv nici nu conteaza randamentul , ci ramine importanta investitia.
                Spuneti ca se gaureste serpentina ? Si care este necazul ? Un refacut de soba si reparat de serpentina costa mai putin decit schimbatul unei placi electronice la o centrala .
                Felicitari domnule Vasile .
                Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Randamentul pentru mine este destul.
                  Cu soba din imagini incalzesc baia cu incalzire in pardoseala bucataria la fel+ trei camere deocamdata dar se pare ca este necesar sa mai investesc in doua calorifere pentru o camera deoarece daca pun prea mult pe foc apa urca la 80 de grade si trebuie sa inchid aerul ca sa domolesc focul.
                  Plus apa menajera trebuie sa o dau pe canal dar am sa gasesc eu ceva pentru a nu o arunca va multumesc!

Comentariu

• Postat în original de Mircea G
                    Din pacate aceasta este tara de rahat in care traim , acestea sint conditiile si trebuie sa facem din rahat bici .
                    Toata stima pentru domnul Vasile . A reusit cu un minim de investitie sa-si faca o instalatie de caldura ? a reusit !
                    Discutati de randament ? Urias , atita timp cit cu o soba incalzeste O CASA , si in definitiv nici nu conteaza randamentul , ci ramine importanta investitia.
                    Spuneti ca se gaureste serpentina ? Si care este necazul ? Un refacut de soba si reparat de serpentina costa mai putin decit schimbatul unei placi electronice la o centrala .
                    Felicitari domnule Vasile .

Nu neg reusita domnului Vasile, incerc doar sa ii spun ca ar trebui sa fie mai atent pe partea tehnica a instalatiei , solutile improvizate si provizorii intodeuna s-au dovedit destul de dificil de folosit
                    Despre randament nu vreau sa ma pronunt fiinca nu cunosc problema
                    Nu inteleg de ce trebuie sa arunce apa calda la canal , probabil ati legat boilerul direct pe incalzire fara pompa separat si supapa de sens , cand se raceste incalzirea se raceste si apa din boiler si invers
                    nu vreau sa par sarcastic dat domeniul instalatii e foarte vast , nu se invata dupa ureche sau pe incercate

Comentariu

• Re: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Am si eu o soba cu serpentina, intrebarea mea ar fi urmatoarea: am montat pompa si vasul de expansiune pe retur si inca o teava de pexal pe tur, in caz ca se ia curentul apa sa refuleze pe acolo, oricat ar arde focul in soba temperatura apei nu creste mai mult de 50 de grade, care ar fi solutia?

Comentariu

• Va raspund eu, avand aceeasi problema. Cel mai probabil serpentina este subdimensionata - fie in ce priveste volumul de apa pe care il contine, fie suprafata de transfer termic. Poate ne dati mai multe detalii despre serpentina, numarul de calorifere, etc.

Comentariu

• totul despre soba cu serpentina

Am si eu in proiect o soba cu serpentina, insa sunt intr-o dilema.
                          Serpentina vreau sa o fac din teava de inox trasa de un tol si jumatate cu grosimea peretelui de 3mm.
                          Poate rezista in focar o perioada mai lunga?

Comentariu

• As zice ca da, daca sudura se face cum trebuie. Vezi site-ul celor de la Therma-coil, care comercializeaza chiar serpentine din inox. Google it.

Comentariu

• totul despre soba cu serpentina

Cu electrozi de inox, alta optiune nu am.
                              Bun ar fi WIG, dar nu cunosc pe nimeni.

Este posibil sa mearga sudata si autogen.

Comentariu

• Din cite cunosc eu inoxul a creat de fiecare data probleme.
                                Faceti dvs o incercare, dar sa ne tineti si pe noi la curent.

Comentariu

Procesare...
                                X