Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vreau sa fac un boiler pe lemne din tabla de 6mm cu diametrul de 400mm si inaltimea de 1000mm si sa introduc in interiorul boilerului o serpentina din cupru indoita dupa hornul din interiorul boilerului.Apa din boiler sa o folosesc pentru apa calda menajera,iar apa din serpentina pentru incalzirea a 4 camere.Soba boilerului este din teava cu diam. de 400mm inaltimea de 500mm si grosimea de 10mm.Pe circuitul din serpentina montez toate sistemele de protectie necesare. Vreau sa stiu daca va functiona

Comentariu

• Postat în original de B42kef
      Doar daca folosesti toti cei 90 de litrii reusesti sa incalzesti aproximativ 60mp. Mai cumperi un boiler cu serpentina de 80 litri si il montezi in paralel cu caloriferele. Daca esti hotarat pot sa-ti dau informatii
      vreau detalii.

Comentariu

• la 1 metru cit are inaltime boilerul eu te/as sfatui sa renunti la idee. doar daca vrei sa mai incalzesti atmosfera de afara

Comentariu

• Si eu sunt de parere ca nu va merge. Ca sa se incalzeasca bine apa in instalatia de incalzire cred ca trebuie sa fie flacara pe serpentina. Nu cred ca se va incalzi suficient doar de la apa din boiler, chiar si daca serpentina ta are un pic de contact cu teava de evacuare a fumului. In plus ce vei face cu apa din boiler cand se va supraincalzi si nu ai nevoie sa o folosesti la baie.

Comentariu

• dar sa folosesc apa dintrun boiler de 90l pe lemne, pot incalzi 4 calorifere?

Comentariu

• Boilerele nu sunt construite si proiectate pentru a putea fi folosite pentru producere de agent termic pentru incalzire.

Comentariu

• Postat în original de ionut zaharia78
                dar sa folosesc apa dintrun boiler de 90l pe lemne, pot incalzi 4 calorifere?
                poti sa incalzesti de sigur si inca foarte repede cu conditia ca apa sa fie fierbinte dar te asigur eu ca in jumate de oara vor fi reci si caloriferele si apa din boiler eu am facut o greseala in soba am o butelie care imi produce apa menajera din cauza ca am postat/o chiar in bataia focului apa se incalzeste foarte repede iar de multe ori nu aveam ce face cu apa care ajungea pina la punctul de fierbere si trebuia data pe canal am luat si am facut legatura cu un calorifer intr/o camera in mansarda si cind nu am nevoie de apa calda ii dau drumul sa se raceasca prin calorifer ..intr/o ora o ora jumate apa ajunge la 30 de grade ...

Comentariu

• Revin cu o rectificare la prezentare mea de mai sus. Vasul de expansiune este legat la retur chiar la intrare in teracota.

Comentariu

• dar sa introduc intro soba tip birou o teava de cupru indoita dupa cuptorul sobei. de cati metri de teava as avea nevoie/

Comentariu

• Va salut pe toti. Ce spuneti de urmatoarele consideratii? Mentionez ca cineva postase undeva ca pentru 10 kw trebuie introdus in soba "serpentina" cu suprafata de 1 metru patrat.Obtinuse valoarea prin incercari pe aragaz, cantitate de apa cunoscuta, timp de incalzire masurat etc. Astept cu interes criticile si modificarile aferente pentru a reusii in sfarsit sa dimensionam ceva..........
                      Fișiere atașate

Comentariu

• un metru patrat de serpentina...?
                        asta cum arata?
                        sunt curios..

Comentariu

• Postat în original de ionutManu
                          Va salut pe toti. Ce spuneti de urmatoarele consideratii? Mentionez ca cineva postase undeva ca pentru 10 kw trebuie introdus in soba "serpentina" cu suprafata de 1 metru patrat.Obtinuse valoarea prin incercari pe aragaz, cantitate de apa cunoscuta, timp de incalzire masurat etc. Astept cu interes criticile si modificarile aferente pentru a reusii in sfarsit sa dimensionam ceva..........
                          pt 10 kw trebuie sa ai in serpentina intre 16-18 litri de apa,ca sa fii sigur ca functioneaza.uita-te si tu la cele din comert.

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                            un metru patrat de serpentina...?
                            asta cum arata?
                            sunt curios..
                            Am vrut sa spun ca suprafata "dispozitivului" montat in soba trebuie sa fie de 1 metru patrat pentru a putea prelua 10 KW .Acesta nu trebuie sa fie "serpentina", pot fii si alte constructii sudate care incap in soba si au suprafata mai mare.CAt despre volumul "dracoveniei", el poate fi determinat tot cu formulele din fisierul meu(referire la debitul masic).Nu l-am calculat inca, probabil ca aveti dreptate: 18 litrii la 10 kw.Voi incerca sa-l calculez si pe acela.

Comentariu

• soba cu serpentina

Va salut!

Va salut ,numele meu este Gabi,si vam urmarit cu mare interes remarcile si parerile despre constructia sobei cu serpentina,si miam permis sa va abordez pe aceasta problema.As vrea sa va expun pe scurt un proiect al acestei sobe pe care si eu vreau sa o construiesc in vara,si as vrea foarte mult sa va dati cu parerea despre o idee a mea personala pe care vreau sa o pun in practica.

Deci:eu vreau sa pun un calorifer de fonta deasupra focarului,iar la celalat capat unde ar trebui sa iasa turul,sa continui cu o teava de cupru de 18 si de 2mm grosime cuprului,care sa fie asezata in inaltimea sobei ca o rezistenta de resou sub teracota,iar placile de teracota(marginile acelea din spatele placi) sa le tai usor dedesupt in locurilr pe unde trece teava,pentru a prelua si caldura degajata de teracota dupa terminarea focului din soba,atunci cand teracota practic incepe sa degaje caldura.Mentionez ca soba vreau sa o fac din caramizi normale de soba fara modificari speciale.Teava de cupru practic va fi ingropata cu pamant rosu de soba si prinsa intre caramizile care se pun in spatele placi de teracota,fare a intra in contact direct nici un pic cu focul,ptr ca va fi pusa ca o rezistenta in inaltimea sobei,de la focar in sus.

O singura problema am :Se poate eu suda teava de cupru de caloriferul de fonta?

Olandezul acela nu are nevoie de o garnitura?Cum rezista acea garnitura la temperaturile alea din soba?

Comentariu

• tanasie

Nu se poate suda, dar le poti cupla cu un olandez de cupru.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT