Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de bkarcsi
    noi facem serpentina de acest fel:
    Serpentina este din inox ? Cit ar costa ? Poti sa-mi faci si mie una ?
    Multumesc !! si sanatate !!

Comentariu

• raspuns

serpentina este din teava de fier 1" cu perete de 2-3 mm pot sa fac tie dar eu sint la Budapesta costul de cel mic este 250 euro de cel mare este de 380 euro fara tva. Daca vrei sa fac trebuie sa dai marimile numai dupa comanda fac tootdeauna. mersi de cautare

Comentariu

• Salut.
        Multumesc pt informatii.
        Din pacate am renuntat la ideea cu serpentina in soba din urmatoarele considerente:
        - corpurile ceramice +focar+cenusar costa pana in 1500 ron
        - serpentina costa pana in 300 ron
        - manopera pt soba pana la 400 ron
        Total = 2200 ron
        La banii acestia imi iau un cazan celsius de 19 kw care costa tot 2200 ron,are randament mai mare,prezinta siguranta si stabilitate+acces usor la curatat.

Comentariu

• sory la noi asa sint preturile n-am ce face si eu asa cumpar dupa comanda.

Comentariu

• cum reusesti sa o indoi? ai ceva aparat sau e o teava "moale"?
            Exist... deci nu sunt eco.

Comentariu

• Nu e moale am un mestersugar cine are multe aparate de indoit. Are un aparat cu care daca vrei sa faci o indoiala de 154 grade aparatul face o calculatie ca cu cit trebuie mai mult indoit sa fie 154 de grade. stie sa indoiasca toate profile si teava pina la 4".

Comentariu

• Realizarea unui astfel de termosemieu (cazan/centrala) in regie proprie inafara de faptul ca in timp poate fi un pericol pentru utilizatori poate duce si la costuri de realizare mai mari decat ai cumpara un astfel de echipament din comert.

Comentariu

• Postat în original de vio rel
                  Postat în original de RaduCA
                  Postat în original de vio rel
                  [...] o idee foarte buna [...]
                  Care din ele?
                  in general ideea e buna
                  apropo va pricepeti cumva ?ca eu nu am inteles!
                  Nu prea cred, este o persoana care "stie tot".

Comentariu

Nu e moale am un mestersugar cine are multe aparate de indoit. Are un aparat cu care daca vrei sa faci o indoiala de 154 grade aparatul face o calculatie ca cu cit trebuie mai mult indoit sa fie 154 de grade. stie sa indoiasca toate profile si teava pina la 4".
                    Ceva mai multe detalii despre aparatul de indoit teava daca se poate va rog , sa indoi teava la 4'' mi se pare o performanta

Comentariu

• sa nu te gindesti ca face serpentina din teava de 4" indoita...

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                        sa nu te gindesti ca face serpentina din teava de 4" indoita...
                        Nu stiu sa existe masina de indoit teava la rece de 4'' - de 2'' am vazut , unele sunt hidraulice si altele electrice cu angrenaj reductor dar costa destul de mult

Comentariu

• masina de indoit

trimit o poza despre masina de indoit stie sa indoiasca teava de 104 mm maximum
                          Fișiere atașate

Comentariu

• soba pt incalzire centralizata

Buna ziua
                            Urmaresc subiectul ,ma intereseaza o soba pt incalzire centralizata intrucat nu am bani de centrala plus ca o centrala din cate am citit trebuie amplasata intr-o anexa speciala care sa nu comunice cu camerele din casa iar in momentul asta nu am bani si de asa ceva iar o astfel de soba as amplasa-o in bucatarie si as mai si gati pe plita iarna insa nu stiu mai nimic despre ele nu am gasit nicaieri o carte tehnica sau ceva din care sa ma lamuresc daca mi-ar fi suficienta pt casa mea cu 6 camere cu suprafata de 85 mp si inaltime 2.2m izolata si cu termopane.
                            Ce mai trebuie cumparat pe langa soba propriu zisa si calorifere?
                            am gasit ceva la romstal , se cheama SOBA PT.INCALZIRE CENTRALIZATA,CU PLITA,DIN OTEL,GRI,CONCEPT 2 MINI,25kW SX la 3700 ron
                            Daca are cineva montat asa ceva sau daca imi puteti da un sfat care sa ma ajute sa-mi pot incalzi intreaga casa v-as fi recunoscator
                            Fișiere atașate

Comentariu

• Re: soba cu serpentina

Postat în original de gabita mari
                              eu va multumesc pentru ca vati dat cu parerea,eu nu am facut asa ceva niciodata dar am vazut la cineva ceva asemanator , si incercase si el mai multe variante inainte,dar de asta era cel mai multumit,numai ca el nu facuse cu teava de cupru asa cum incerc eu sa fac.Este foarte adevarat ca se va incalzi un pic mai greu,dar din ce am inteles eu,temperatura apei se mentine mai mult si dupa terminarea focului din focar.
                              Am intrebat si eu pe la toti cunoscutii daca pot sa sudez cumva teava de cupru de caloriferul de fonta pentru ca sa fie cat mai sigura si fara sa am surprize neplecute,iar toti miau spus ca feroasele nu pot fi sudate cu neferoasele.
                              Iar ca sa fac legarea prin olandez sau prin tot felul de mufari nu stiu cat poate fi de sigur acolo.Daca aveti freo idee chiar va rog sa mio impartasiti.
                              CU STIMA
                              Ciao a tuti!soba cu serpentina functioneaza 2-3 saptamini dupa care incepe masacru,curata serpentina,cos samd!totul trebuie calculat si verificat la maxim,cum ar fi:usa de alimentare ,aer,cazan in soba,cos diametru+ ceramica sau semisamota,soba din samota ,grosime tevi de tur si retur care ies /intra in soba,mc de incalzit/calorifere,teava cu/ppr,boilerul este cu serpentina si este montat pt acm...eu execut termoseminee de 8 ani,de profesie ing c tii/cu liceu de electromecanica auto,12 ani de Roma ,blocuri vile de lux,cca 120 de termoseminee fara greseala!costul este intradevar maricel dar pt o opera de arta si caldura ieftin...face toti banii!se amortizeaza in cca 2-3 ani din consumul de lemne!Materialele sint scumpe dar si garantia la focar este de 25 de ani si automatizarea de 4-5 ani,depinde cum intretii instalatia,care este cu apa distilata plus antigel cu glicol!Uzura este aproape de 10% /an la pompa ,vana,supape samdptr detalii bagerajungle@yahoo.com/Bafta ,sanatate,si spor la treaba/chinuiala!
                              bagera

Comentariu

sory la noi asa sint preturile n-am ce face si eu asa cumpar dupa comanda.
                                Ciao!~La banii cit dai pe centrala si cuconsumul pe 2 ani,ajungi la 150 mil lejer/relaxat,plus fochist,cosar,spargator de lemn si bancher sef donator!Un termosemineu facut la mare arta costa cam 120-150 mil si esti boier ,consum redus ,intretinere usoara,garantie focar/cazan/boiler 25 ani,automatizare 4-5 ani,si te poti mindrii ca ai o piesa unicat in casa!bagerajungle@yahoo.com,Bafta si sanatate!Razvan
                                bagera

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT