Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    Postat în original de marius-c
    Razvan,de ce crezi ca la teracota nu ar merge treaba cu aerele,si la teracota sunt fumuri...vor fi patru....de ce nu ar merge?
    Instalatia nu va fi sub presiune (toata treaba va fi la parintii mei si e mai sigur asa in caz de pana de curent etc.)crezi ca primele doua calorifere aflate la 5m (teava)de teracota vor putea merge prin termosifon daca se ia curentul....teava va fi din ppr de 25 pana la primele 2 calorifere.
    Multumesc!
    Merge prin termosifonare ,dar din cind in cind sa i faci aerisire la calorifere,odata la 4-6 zile,asa preventiv.Calculeaza totusi capacitatea necesara pt o termosifonare cit mai buna.Bafta ,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • marius-c
      Incepator
      • 17.oct.2009
      • 58

      Soba nu o fac eu,o face un sobar...eu ma ocup de boiler (la care ink mai calculez) si de aerul pt ardere primar,secundar si eventual tertiar
      Principiul termosifonului il stiu dar nu stiu cum se calculeaza instalatia...da mi te rog frumos un exemplu sau niste raporturi pe care trebuie sa le respect...
      Faptul ca voi pune vana cu 3 cai nu va afecta termosifonul(va mai circula apa cum trebuie...?ca unde vine pompa voi face ca un fel de by pas)
      Multam frumos!

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Postat în original de marius-c
        Soba nu o fac eu,o face un sobar...eu ma ocup de boiler (la care ink mai calculez) si de aerul pt ardere primar,secundar si eventual tertiar
        Principiul termosifonului il stiu dar nu stiu cum se calculeaza instalatia...da mi te rog frumos un exemplu sau niste raporturi pe care trebuie sa le respect...
        Faptul ca voi pune vana cu 3 cai nu va afecta termosifonul(va mai circula apa cum trebuie...?ca unde vine pompa voi face ca un fel de by pas)
        Multam frumos!
        La termosifonare nu mai montezi vana cu trei cai,pt ca nu ai pompa de recirculare care sa ti impinga agentul in vana,ai doar termosifonare,asa ca sa faci o"tiganeala" care sa imite vana cu 3 cai,poti sa incerci ,dar nu stiu si cit de bine va functiona.Sau poate ma verifici!Daca e cu pompa nu mai e termosifonare,ai doar vas de expansiune/refulare,CEEA CE FAC EU PE SISTEM CU SI FARA POMPA ,CU SI FARA TERMOSIFONARE ESTE MAI COMPLICAT DE EXPLICAT,SINT 2 CIRCUITE LA AUTOMATIZARE,CIND CEL CU POMPA RAMINE FARA CURENT,ADICA DUPA CEL PUTIN 30-45 DE MINUTE DE CURENT TAIAT,POMPA MAI MERGE INCA CCA 30-45 MIN,INTRA IN FUNCTIUNE SISTEMUL CU TERMOSIFONARE ,SE INCHIDE CEL CU POMPA PRIN CLAPETA DE SENS,SE ANULEAZA VANA CU 3 CAI SI SISTEMUL INCEPE SA FUNCTIONEZE PE PRINCIPIUL TERMOSIFONARII/PRINCIPIUL VASELOR COMUNICANTE!Referitor la calcule,cauta pe net,legea lui pascal,bernoulli,al2 lea principiu al termodinamicii,studiul lichidelor,normative si stas uri in instalatii de incalzire,sisteme si instalatii.Sa ti dau eucalcule,ar insemna sa mi iau injuraturi de la tine peste ceva timp si nu vreau,eu am un sistem de calcul,mai avansat sa zicem(anul5 facult de instalatii),care nu are nimik comun cu sobele,doar cu diverse tipuri de centrale,pe carbuni,lemn,care s foarte complicate,eu le pun in valoare raportate la multe alte detalii,pt ca fiecare instalatie pe care o fac eu,are calculul ei,nici una nu seamana cu alta,doar principiul e acelasi,viteza ag termic,presiune,consum,suprafete vitrate,cos,altitudine,nord sud...samd.Fiabilitatea oricarei instalatii pleaca de la calcule precise,verificate si puse in practica de profesionisti,inclusiv aerele din soba,eu ti am dat niste reglaje dar nu e batut in cuie sau exact,este relativ,toti factorii externi,directi sau indirecti trebuie luati in calcul"nimik nu se cistiga nimik nu se pierde,totul se transforma"-mendeleev sau newton(nu mai stiu exact)cam asta este principiul de baza in instalatiile de incalzire,sa transformi frigul in caldura printr o instalatie home made si sa mai aibe si randament peste orice centrala de pe piata,eu zic ca este destul,cind o sa iasa pe piata,se vor convinge inclusiv toti combativii din lume ca ,centralele de pe piata,nu s altceva decit o teapa mai mica sau mai mare.Eu ofer in primul rind siguranta si randament ridicat,in al 2 lea rind,fac adevarate opere de arta,dau garantie(la notariat daca este nevoie) 25 de ani la semineu si 8 ani la registru cu lemn umed,si 20 ani cu lemn uscat,poate mi spuneti si mie vreo centrala existenta pe piata cu peste 3 ani garantie,eu inca n am auzit.Eu le fac de asa maniera incit pot rezista si cel putin 50 ani daca arzi lemn uscat si intretinere buna a instalatiei si a cosului si fumurilor,de aceea ofer garantie 25 ani,are multe secrete si smechereli in registru si semineu,este pt unii de neconceput,dar numai cei cu creieri de spalat multi, reusesc,care au rabdare si bani de aruncat doar asa pt a si verifica o idee fixa si din dorinta de a face ceva adevarat nu abureli de 2 lei.Fiti siguri ca daca eram vreun "tepar"eram ascuns de mult,nu mi permiteam sa lucrez la oameni cu bani multi "de dat" si sa ma joc cu libertatea mea.Cind o sa bubuie vreo unstalatie de a mea,ma cer singur la "mititica",doar ca nu se va intimpla asta,vreodata.DECI,ai grija ce sobar chemi,ca deja la 4 fumuri suna aberant,3,5,7 fumuri,sau poate am ramas eu in urma cu tehnologia(oare?)Bafta,sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • marius-c
          Incepator
          • 17.oct.2009
          • 58

          Exact la asta ma gandeam si eu,sa fac inca un circuit care sa ocoleasca pompa si vana cu trei cai (termosifonarea vreau sa o folosec daca se opreste curentul)..voi avea vas de expansiune deschis...singura problema,daca poate fi problema,e ca boilerul va fi cu 20cm deasupra nivelului caloriferelor....teava as vrea sa fie de 25 ppr..
          Crezi ca va functiona in conditiile date?
          Multam frumos!

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            Nu e nevoie sa montezi boilerul mai sus decit caloriferele,,alimentarea vine de la hidrofor,serpentina incalzeste apa,iar presiunea care este reglata la hidrofor ,impinge apa la baie,bucatarie,boilerul poate fi lasat pe pardoseala.La mine hidroforul are ca plaja de lucru dela 1,8 la 3,6 atm,este perfecta ca presiune,dar trebuie un hidrofor de minim 1 kw,ca sa te simti bine sub dus.Instalatia din ppr este f buna,acum depinde si de cit esti dispus sa cheltui cu tevaraia,recomand cu insertie de aluminiu sau verde,cu carbon,vezi detaliile tehnice.Bafta,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • marius-c
              Incepator
              • 17.oct.2009
              • 58

              Nu e boilerul de ACM,m am exprimat gresit(ala stiu k nu conteaza unde l pui ca inaltime)era vb de bazinul din teracota,pt incalzire...la el ma refeream...Va mai putea circula apa calda catre calorifere daca el este ,ca si cota,cu 20cm deasupra nivelului caloriferelor?Teava ppr 25 cu insertie de carbon rosie....va trebui ca turul sa il duc prin partea de sus a camerei pt a merge termosifonarea sau merge pusa pe sub calorifer ca in cazurile cu pompa?

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 322

                la termosifonare,turul pe sus returul pe jos,si cum spui ca n ai bani de automatizare,faci prima data circuitul prin termosifonare,stringi bani si numai dupa faci automatizarea,asta ca sa nu faci peticeala sau cine stie ce improvizatii,care pot produce ...victime.Este un sfat,cu automatizarea nu i de gluma,costa ceva dar face toti banii,in cazul tau ajungi la 1500-2000 ca sa ti iasa ceva perfect.De exemplu,iei pompa de recirculare pe 12-24 volti,costa in jur de 800 lei cuplata la o baterie auto cu redresorul cuplat la 220 volti,dupa ce te lasa curentul de 220v,mai functioneaza cca 30-60 min pompa,mai pui un ups,mai duce vreo 2-3 ore,depinde cit este de performant ups ul si cit esti dispus sa cheltuiesti,la fel si cu termostatul,vana 3 cai cu motoras samd,toate insa ...cam costa.Tu fati instalatia pe termosifonarecu turul tras pe sus ,cu coborire la fiecare calorifer, returul pe jos si iesi ieftinut,vas exp supape de sens,de siguranta,samd.Bafta,sanatate,Razvan
                bagera

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  Postat în original de razvan adrian
                  la termosifonare,turul pe sus returul pe jos,si cum spui ca n ai bani de automatizare,faci prima data circuitul prin termosifonare,stringi bani si numai dupa faci automatizarea,asta ca sa nu faci peticeala sau cine stie ce improvizatii,care pot produce ...victime.Este un sfat,cu automatizarea nu i de gluma,costa ceva dar face toti banii,in cazul tau ajungi la 1500-2000 ca sa ti iasa ceva perfect.De exemplu,iei pompa de recirculare pe 12-24 volti,costa in jur de 800 lei cuplata la o baterie auto cu redresorul cuplat la 220 volti,dupa ce te lasa curentul de 220v,mai functioneaza cca 30-60 min pompa,mai pui un ups,mai duce vreo 2-3 ore,depinde cit este de performant ups ul si cit esti dispus sa cheltuiesti,la fel si cu termostatul,vana 3 cai cu motoras samd,toate insa ...cam costa.Tu fati instalatia pe termosifonarecu turul tras pe sus ,cu coborire la fiecare calorifer, returul pe jos si iesi ieftinut,vas exp supape de sens,de siguranta,samd.Bafta,sanatate,Razvan
                  Vana cu trei cai cu motoras ????

                  Comentariu

                  • razvan adrian
                    Membru Marcant
                    • 30.mar.2011
                    • 322

                    Postat în original de dummy_
                    Postat în original de razvan adrian
                    la termosifonare,turul pe sus returul pe jos,si cum spui ca n ai bani de automatizare,faci prima data circuitul prin termosifonare,stringi bani si numai dupa faci automatizarea,asta ca sa nu faci peticeala sau cine stie ce improvizatii,care pot produce ...victime.Este un sfat,cu automatizarea nu i de gluma,costa ceva dar face toti banii,in cazul tau ajungi la 1500-2000 ca sa ti iasa ceva perfect.De exemplu,iei pompa de recirculare pe 12-24 volti,costa in jur de 800 lei cuplata la o baterie auto cu redresorul cuplat la 220 volti,dupa ce te lasa curentul de 220v,mai functioneaza cca 30-60 min pompa,mai pui un ups,mai duce vreo 2-3 ore,depinde cit este de performant ups ul si cit esti dispus sa cheltuiesti,la fel si cu termostatul,vana 3 cai cu motoras samd,toate insa ...cam costa.Tu fati instalatia pe termosifonarecu turul tras pe sus ,cu coborire la fiecare calorifer, returul pe jos si iesi ieftinut,vas exp supape de sens,de siguranta,samd.Bafta,sanatate,Razvan
                    Vana cu trei cai cu motoras ????
                    honeywell vc 4613,carcasa vana bronz,motoras carcasa plastic cu etansare pe vana,demontabil!!!cam scumpa ,vreo 750-800... lei ron,super piesa!Esti cam in urma cu tehnologia,toata viata invatam si tot nimik nu stim, e valabil pt absolut toti! Razvan
                    bagera

                    Comentariu

                    • marius-c
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 58

                      Da Razvan,sunt si electro vane de amestec...nu contest calitatea lor dar mi se par destul de scumpicele,prefer una simpla si care probabil o voi schimba la 3,4 ani dar face doar 250lei nu 800 cat am vazut ca fac celelalte.
                      Cat despre termosifon...m am tot gandit...penele de curent in zona aceea nu sunt dese (iarna trecuta nu a fost nici una)ier mai ieftin cu o baterie auto si un invertor 12-220 cu care voi avea o autonomie de macar 30min la 30w

                      Comentariu

                      • bobon
                        Membru
                        • 17.mai.2011
                        • 117

                        Bobon,
                        Ne-am mai luat noi in coarne Razvane, asta-i viata, dar ca sa vad acum ca Marius, a prins aripi mi se pare o anoma;ie. Razvane, pina acum te-ai vaitat de furaciuni, de munca, etc, dar cu timpu, am vazut ca ai dat multe date de unul ca mine care a facut multe teracote si multe cu incalzire centrala peste 8o , pot sa imi dau seama si parerea la ce spui tu. Eu nu pot decit sa iti multumesc pentru ce ti-a scapat printre dinti profit de ocazie si voi incerca sa fac la mine acasa cu tevi cu robine cu aer primar si secundar la care pun robineti de 3/4 " si daca v-a functiona eu nu am decit sa iti multumesc mult. Eu am facut in primavara si o teracota cu gazeificare dupa rusi ( nu-i desconsidera niciodata pentru ca sint tari in multe domenii) La ce am eu in teracota, multe tevi voi incerca marea cu degetul dar stiu ca tot v-a fi mai bine decit pina acum cu toate ca si acum am performanta. Ma mir de Marius .C care ti-a cerut atitea detalii, vrea multe si nu face nimic, practic daca poti sa i-o faci si lui. El nu stie cum se face o teracota dar vrea incalzire cu sertare ,cu gazeificare, si functoionarea prin termosifonare. Ma apuca risul dupa cum spune ,are registrul (bazinul, serpentina,) mai sus decit caloriferele, nici nu stie nici cum se pun caloriferele in ce panta, cum vii cu teava de sus si cu cea de jos, cum dai panta, cit de groase in toli sint tevile, iar acum mi se pare ca te contrazice in niste chestii, sau poate gresesc.
                        Mariuse, pentru ca tot am urmarit acest topic iti spun urmatoarele: Cauta meserias in construirea teracotei sau semineului , pune-l sa studieze tot ce a pus Razvan pe acest sait si forum softpedia in mai multe locuri, daca spune ca este in stare sa faca asa ceva fa, iar pentru instalatie prin termo, cauta un instalator centralist care a mai facut asa ceva prin termosifonare, sa iti arate asa ceva sa iti spuna si garanteze ca ce v-a face va functoiona (nu ma lua ca nu ai avut pene de curent) atunci nu te apuca de lucrare. sau te apuci. Cit despre ca tu vrei sa faci ce face Razvan,cind nu cunosti nici abc, vrei sa faci ce nu face nimeni in tara .?. Vrei ca la ai tai batrini sa le pui linga teracota ceas, programat sa sune de le aprinderea chibritului, cu etichete pentru cele 3 tevi-primar, secundar, teretiar-, cit sa le inchida . Razvan a spus ca la fiecare lucrare totul se regleaza special,nu iti daoi seama ca vrei ceva absurd. Fa domnule o incalzire sa functioneze cit de cit si cu o buna siguranta, ca nu vei avea 90%, poate vei avea 70% ,ma rog, pentru ca si centralele ei spun ca au randament de 94% dar in practica,precum spune R nu au poate nici 60.In concluzie, cauta.ti 2 meseriasi si apuca-te de lucru ca acum vine iarna ,ca ce face SEFUL nu vei face niciodata ,nu ma incumet nici eu care cit de cit sint in domeniu.Eu ma multumesc cu ce am si incerc acum dupa ideea lui si a altuia cu aer secundar(deja am facut ceva) mai bag o teava si vad ce v-a iesi, daca nu la loc comanda. ca doar fac la mine acasa.
                        Bobon...

                        Comentariu

                        • mcbos
                          Membru
                          • 04.aug.2009
                          • 142

                          Pentru idei .
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 322

                            Asa pare simplu din vorbe,e mai greu cu executia...daca ar stii oricine sa faca incalzirea doar asa din vorbe si explicatii relative ar fi ok,doar ca problema este mult mai complexa,sper ca nimeni nu se va supara pe mine,daca nu i va iesii asa cum spera el/ea,instalatia de incalzire Home Made este cu mult mai eficienta decit o centrala de pe piata,doar ca trebuie sa ai f multa rabdare si neaparat ceva calcule in spate...Bafta ,Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • marius-c
                              Incepator
                              • 17.oct.2009
                              • 58

                              Bobon(cata inspiratie ),stai pe craca ta si nu mai peria scame ca nu e cazu...Cand te am intrebat de un sfat te ai facut ca ploua,stai linistit ca nu ti iau chifla din buzunar daca asta ti era teama...Daca tot iti dai cu parerea citeste macar atent sau incearca sa intelegi ceea ce citesti...
                              De cand s a inventat Goagalu gasesti tot ce vrei pe net si daca mai ai si creier sa si intelegi eventual intrebi pe cineva mai priceput...treaba e buna...
                              Teracota cu Gazeifiere e veche,gasesti si pe Youtube daca gavaresti bine pe ruseste...principiul e aplicabil la multe sobe dar are o mare problema RANDAMENTUL,consuma multe lemne (daca ai padurea in fundu curtii nu e o problema)faptul ca turbima iti sufla aer fortat in focar automat si fumul si caldura iese mai repede din teracota....cosul din perete va fi foaret fierbinte dar in principiu merge....

                              Comentariu

                              • razvan adrian
                                Membru Marcant
                                • 30.mar.2011
                                • 322

                                Postat în original de marius-c
                                Bobon(cata inspiratie ),stai pe craca ta si nu mai peria scame ca nu e cazu...Cand te am intrebat de un sfat te ai facut ca ploua,stai linistit ca nu ti iau chifla din buzunar daca asta ti era teama...Daca tot iti dai cu parerea citeste macar atent sau incearca sa intelegi ceea ce citesti...
                                De cand s a inventat Goagalu gasesti tot ce vrei pe net si daca mai ai si creier sa si intelegi eventual intrebi pe cineva mai priceput...treaba e buna...
                                Teracota cu Gazeifiere e veche,gasesti si pe Youtube daca gavaresti bine pe ruseste...principiul e aplicabil la multe sobe dar are o mare problema RANDAMENTUL,consuma multe lemne (daca ai padurea in fundu curtii nu e o problema)faptul ca turbima iti sufla aer fortat in focar automat si fumul si caldura iese mai repede din teracota....cosul din perete va fi foaret fierbinte dar in principiu merge....
                                Turbina aceea te face de comanda,nu ai nevoie de asa ceva,este cam relativa solutia,v au capiat asa tare astia cu centralele ca nu puteti iesii din canoanele lor nici daca v as platii in platina!Lasativa imaginatia,fantezia,inteligenta libera ca sa va apropiati de ceva performant si bineinteles calcule.Cele trei aere care le "smecheresc "eu sint fara turbina sau ventilator,aerul rece de la nivelul pardoselii urca in focar din convectia aereului din casa,daca ai termopane..."aruncale"-sint o alta teapa capitalista-iar o sa mi sariti in cap,precum ca sint f bune,eu spun doar atit,n ai convectie de aer in casa ,esti predispus la:igrasie,consum mare de lemne,condens la geamuri si pe glafuri adica umezeala,ceea ce nu e deloc placut.Eu am trei vile,2 inchiriate cu termopan,iar cea in care stau eu cu tocarie din lemn si 2 rinduri de geam/ferestre,un rind de obloane:la cele 2 vile am igrasie in colturile caelor in diverse stadii de dezvoltare,la mine acasa nici urma de asa ceva.Mentionez ca termopanele sint de cea mai buna calitate,rehau si gealan cu 5 camere,m au costat 7500 euro la ambele vile,rezultatul este acelasi,indiferent de termopan,am si alti 15 -20 de fosti clienti sau prieteni care se confrunta cu aceeasi igrasie sau umezeala...deci nu bat cimpiile sau dealurile.In Italia ,pe linga Roma am locuit intr o casa cu termopane cu tocarie de aluminiu,casa era full option cu igrasie,zugraveam de 2 ori pe an cu slam de sudura/var nestins,dar la 6 luni tot aparea,peretii din piatra/blocheti de 30/30/20 cm,tencuiala int ext,fara termosistem,acolo umezeala din aer ajunge la 85%,temperatura nu scade sub -2 grade decit accidental probabil de 4-5 ori/iarna ,in rest sub 5-6 grade nu exista,va las pe voi sa trageti concluzia,tinind cont de ambele situatii,Romania si Italia ,aceeasi igrasie cu termopanele de cea mai buna calitate.O alta problema datorata termopanelor,este igrasia "invizibila",care se simte de cca 2-3 ori/an ,la venirea primaverii si prin mijlocul toamnei,se simte asa un iz fin de ceva urit mirositor,e atit de fin ca nu ti dai seama ca este de fapt in pereti,crezi ca vine de afara mirosul dar de fapt este inauntru,acest tip de igrasie este cel mai "periculos si eficient" pt sanatatea omului,te trezesti cu tbc si nu stii d c ,mai ales la nefumatori.Nu vreau sa conving/sperii pe nimeni de faptul ca termopanele sint boala curata,eu doar descriu din experientele mele si ale altora,restul trageti voi concluzia.Rabdare si tutun,calcule precise,verificate si spor la treaba!Razvan
                                bagera

                                Comentariu

                                Procesare...