Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Sa va traiasca utilajul anduvirgil, probabil e lucru bine facut. O sa ma uit si eu pe unde a.ti facut referire. Vermiculitul, ce o fi ce nu treaba ca s.a fisurat in 2 locuri dupa o saptamina de foc. Voi pune ceva samota.

    Lasă un comentariu:


  • anduvirgil
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

    sezonul 2017/2018
    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

    Ce mai exact despre schimbător?

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de anduvirgil

    Ca fapt divers.
    La soba mea cu schimbător de căldură lucrez cu temperaturi maxime la:
    - agent termic 55-60 gr (ger afara), în rest max 45 gr
    - coș 100-120 gr pe vânt și ger, în rest 75/80 gr.
    Interesant. Judecind dupa temperaturi,aveti randament excelent. Puteti detalia legat de schimbator? Cred ca r fi util.

    Lasă un comentariu:


  • anduvirgil
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Vermiculitul nu este înlocuitor pentru șamotă (cărămida refractară densă).
    Este un material termoizolator, rezistent la flacără, ușor ce se folosește preponderent la partea superioara a focarelor pentru creșterea temperaturii în vederea îmbunătățirii arderii.

    Ca fapt divers.
    La soba mea cu schimbător de căldură lucrez cu temperaturi maxime la:
    - agent termic 55-60 gr (ger afara), în rest max 45 gr
    - coș 100-120 gr pe vânt și ger, în rest 75/80 gr.

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Pot spune ca sunt multumit de termosemineu. Am ajuns la 8000 lei, soba cu toate cele din spate-noi. Mai am ramase cam o galeata mare de fitinguri si ceva tevi ppr care le voi pune sus in mansarda mai in vara. Cam ai dreptate ce zici mai sus elixir, multumesc. Idei de imbunatatiri sunt dar ajunge deocamdata si bugetul e pe janta. Voi lua o pauza si mai vedem. Ups e urgent ca nu am decit un stingator si nisip. Nu e mare lucru ce am postat despre lucrare dar sper sa ajute si pe altii care doresc sa faca singuri. Vermiculitul(inlocuitorul de samota) s.a fisurat in focar=porcarie. Si ceva specif. pt cei interesati. Daca o tin intre 70-85C e parfum. Salutare si toate bune. Nu prea se vede..vroiam sa arat ca se contrazice producatorul legat de randament, cind 76 cind 80. La vinzatori e mai vraiste la specif.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	-specificatii.jpg 
Afișări:	847 
Mărime:	18,9 KB 
ID:	629740
    Ultima editare de Marius Dan; 29.mar.2018, 03:10.

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Salutare!
    Vrei sa spui ca intentionezi sa faci reglajul asa incat sa ai pe cos 15-200C?
    Nu e chiar ok- acel regulator lucreaza in functie de presiunea negativa de la cos, tu ar trebui sa il fixezi comform catrii tehnice: adica daca producatorul recomanda 30Pa, fixezi regulatorul pa 30.
    Teoretic, in cazul asta(cand regulatorul deschide) ar trebui sa scada si temperatura gazelor la cos, deoarece se reduce debitul gazelor prin cazan.
    Vezi ca trebuie montat SUB locul in care racordul de la cazan intra in cos!
    PS: oricum ai face reglajul, 150C nu cred ca o sa obtii, poate doar imediat dupa curatatea cazanului! daca nu sare de 250C, cred ca te poti declara multumit, avand in vedere ca este vorba totusi de un cazan cu randament scazut!

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Da la un regulator cos ma gindeam model ca in poza, am usita la mansarda in cosul de zidarie. Cel pe burlan nu imi place..trebuie taiat cu flex, etansat care sigur nu tine mult. Prima data voi pune termometru si reglaj din clapeta poate vrea. 150-200 grade e bine ?

    Click image for larger version  Name:	regulator-tiraj-cos-de-fum-rcw-schiedel.jpg Views:	733 Size:	562.6 KO ID:	629725

    Acum am terminat de remontat coltarul de bucatarie sub care am ascuns-vas exp., pompa, vana cu 3 cai.

    Click image for larger version  Name:	Imag010.jpg Views:	904 Size:	273.1 KO ID:	629726 Click image for larger version  Name:	Imag012.jpg Views:	875 Size:	335.9 KO ID:	629727 Click image for larger version  Name:	Imag013.jpg Views:	855 Size:	364.6 KO ID:	629728

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    daca prin ,,clapeta gravitationala" te referi la un regulator de tiraj, ai grija unde il montezi!
    este foarte util, si pe mine ma tenta sa montez unul, dar m-a retinut ideea de a gauri iar cosul!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	regulator-tiraj.jpg 
Afișări:	850 
Mărime:	38,0 KB 
ID:	629706

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Buna seara,

    Nu pun folie..voi lua placa barlan-este in d.man si nu mai trebuie sa o debitez la grosime.

    Click image for larger version  Name:	termoizolatie.jpg Views:	1058 Size:	18.7 KO ID:	629526

    Am intrat sa va zic ca am terminat instalatia si sa multumesc colegilor de sfaturi. Merge bine, ii place mai turat(80grade).Urmeaza ups cit mai repede posibil si mici finisari dupa deranjul creat. Soba e aqua plus 25kw(17 in apa),vas exp de 35l,pompa grudfos alpha 2l 25-40, vana 3 cai hert de 1 tol si un sfert. Deocamdata am 6m de calorifere feroli 22/60 si un portprosop. Intentionez sa mai pun vreo 2-3 mai mici prin mansarda si citesc/analizez cumpararea unei centrale electrice monofazice in loc de pufer, ca alernativa de noapte daca e frig tare. Ca minusuri, afuma geamul dupa 2-3 ore de functionare, consum din ce am observat ca o teracota si jumate...Trebuie aerisitor automat pe vasul de exp ?? Am pe soba pus, pe portprosop. Si ceva poze cu dracia...

    Click image for larger version  Name:	Imag007.jpg Views:	1291 Size:	436.9 KO ID:	629691 Click image for larger version  Name:	Imag005.jpg Views:	992 Size:	338.3 KO ID:	629692 Click image for larger version  Name:	Imag003.jpg Views:	971 Size:	427.4 KO ID:	629693 Click image for larger version  Name:	Imag002.jpg Views:	964 Size:	438.2 KO ID:	629690

    Am riscat cu cei 6 metri de burlan fi 150+2 coturi la 90 dar trage brici. Voi pune un termometru, poate si o clapeta gravitationala pe burlan ca arde bine in garaj la intrarea in cos. Da caldura multa/repede cu miros de lemn...Va salut.

    Click image for larger version  Name:	Imag003.jpg Views:	1132 Size:	270.5 KO ID:	629694 Click image for larger version  Name:	Imag009.jpg Views:	817 Size:	473.5 KO ID:	629695 Click image for larger version  Name:	Imag005.jpg Views:	892 Size:	197.7 KO ID:	629696 Click image for larger version  Name:	Imag000.jpg Views:	848 Size:	380.9 KO ID:	629697 Click image for larger version  Name:	Imag003.jpg Views:	848 Size:	287.0 KO ID:	629698 Click image for larger version  Name:	Imag006.jpg Views:	848 Size:	270.8 KO ID:	629699 Click image for larger version  Name:	Imag004.jpg Views:	738 Size:	452.0 KO ID:	629700

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de Marius Dan
    Am zis ca e tentativa schema...izolantul ma seaca si gaurile de fi 150, trei trebuie sa fac! Am gasit ceva ce se pune in spatele caloriferelor sa nu fuga prin zid caldura, mai caut. Ma duc sa cumpar burlane, salutare.
    adica o folie de aluminiu pusa pe perete?!??
    daca vrei sa ai caldura in casa, izoleaza! folia aia are exact acelasi efect ca si minunile care scad consumul masinii, scad consumul de energie electrica, ..in general scad orice!
    in realitate scad un singur lucru: inteeigenta si banii!

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Pufer-ul nu se monteaza acum, e mai de viitor deasta are linii punctate in sch. Mare multumire cu placa aia, voi cauta. Au doua variante facute la soba asta fratii maghiari. Difera DOAR partea spate din ce am vazut eu.1-are clapeta aer verticala,pres.max recomandat de 2,5 bar si merge termosifon sau vas inchis. 2-1,5bar max,vas deschis DOAR si clapeta de aer ca in poza. Sunt pdf/specif. pe la vinzatori. . Voi atasa o schema mai de omenie dupa ce termin PRIMA mea instalatie..sper sa mearga.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10760093_3.jpg 
Afișări:	1069 
Mărime:	5,0 KB 
ID:	629507

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de Marius Dan
    Salutare tuturor. Am revenit cu o tentativa de schema..si o intrebare. Cu ce material sa izolez patul de cabluri/fire al climei(cel alb din poza) impotriva caldurii degajate de burlan? Trebuie sa dau gaura pt cos intre pat si tavan. Nu poate fi mutat, restul le repozitionez lampa,trasee de cabluri din perete,etc. Multumesc.[ATTACH=CONFIG]99139[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]99140[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]99141[/ATTACH]
    Pentru protecție împotriva căldurii, acolo, se poate folosi placa din silicat de calciu.

    În ceea ce privește schema nu o recomand.
    Trebuie un circuit primar (șemineu-puffer, eventual boiler) si unul secundar (puffer-consumatori).

    Nu am căutat atent în desen, dar vezi ca trebuie sa ai vas de expansiune deschis la semineul acela.

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Am zis ca e tentativa schema...izolantul ma seaca si gaurile de fi 150, trei trebuie sa fac! Am gasit ceva ce se pune in spatele caloriferelor sa nu fuga prin zid caldura, mai caut. Ma duc sa cumpar burlane, salutare.

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    sa terminat hartia?!?1
    mie imi fug ochii pe cartonul ala, sincer!

    Lasă un comentariu:


  • Marius Dan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Voi revenii cu o schema pt mai buna intelegere si voi astepta mai multe pareri. Elixir TA=termostat de ambient? Nu am si nu pun. Am apucat de am luat simplu dar il pot schimba cu dublu ca in poza. Imi pare mai eficient dbv1, mai scump si greu de implementat. Credeti ca nu e safe dbv1? Bazinul are 5mm grosime si din termosemineu plec cu 1tol teava de fier tur/retur-4 metrii liniari dupa care reduc la ppr 25 coloana. Doar urcarea la calorifere va fi de ppr20.Cum m-ar afecta socul termic, plezneste ceva chiar de ii dau apa preincalzita,nu rece?

    Click image for larger version  Name:	term.dublu.jpg Views:	1086 Size:	6.1 KO ID:	629433

    Salutare tuturor. Am revenit cu o tentativa de schema..si o intrebare. Cu ce material sa izolez patul de cabluri/fire al climei(cel alb din poza) impotriva caldurii degajate de burlan? Trebuie sa dau gaura pt cos intre pat si tavan. Nu poate fi mutat, restul le repozitionez lampa,trasee de cabluri din perete,etc. Multumesc.

    Click image for larger version  Name:	Imag025.jpg Views:	1082 Size:	247.6 KO ID:	629497 Click image for larger version  Name:	Imag006.jpg Views:	1582 Size:	219.4 KO ID:	629498 Click image for larger version  Name:	Imag008.jpg Views:	1091 Size:	261.7 KO ID:	629499

    Lasă un comentariu:

Procesare...