Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Cu riscul de a fi sanctionat pe forum va scriu urmatoarele:

Ne cam plictisiti ,mai,frate !
    Glume rasuflate,ce cuvinte de bodega
    Cu povesti verzi si uscate,fara finalitate
    Daca ai un pic curaj
    Pune poza din garaj
    Sa vad semineul gaj
    Ori ne minti , ne pacalesti
    Crezi ca ne fraieresti?
    Pan-apare semineul
    Da-ti-va numai PM-uri!

Comentariu

• Vad ca ai valente si veleitati de poet,,il cunosc personal pe m.d.,daca vrei te introduc in anticamera pe felie,dar mi e teama ca nu prea e loc sa devii noul eminescu cu astfel de "pamflete" sau fabule,dar poate pe post de "muza" sigur ai calificare...cred ca fabulezi bine de tot,daca ai putut sa concepi o poezie ,cred ca exista "forumul poetului necunoscut" ,sigur vei fi primit cu urale si aplauze pt astfel de strofe...Sincer ,esti mai mult decit ridicol,"piine si circ",dar le ai pe astea cu ordinele si disciplina aici pe forum in ritmul pamfletilor de ocazie.Am sa ma mai gindesc daca o sa dau curs cererii dumneavoastra,avem timp,nu te grabii ca o sa disperi si asta chiar nu vreau...n am nimik cu dvs ,chiar nu as vrea sa am ceva cu cineva pe aici,doar discutam,vb ,mai ne dam un sfat,eu unul am dat si registrul si semineul pe tava si tot n a fost lumea multumita...ba n au inteles,ba nu explic eu bine,ba au idei fumate si mi le dau un cap...ce vrei mai sint si centralisti in suferinta de clienti,eu ii inteleg pe toti,inclusiv pe dvs,dar totusi aici e vb de tehnica instalatiilor home made ...incalzire...cam atit,cu poezia...la ziar ,la USIR parca...,sa nu l confundati cu ISCIR-este altceva,e cu tevi multe ,centrale si calorifere,automatizari si totul pe bani multi,aici e fara bani,e gratis tot...ok!E un pamflet...fara suparare,ok!Bafta,sanatate,Razvan
      bagera

Comentariu

• http://www.pyromasse.ca/inforo.html Pentru cei in pana de idei.Soba ruseasca mi se pare si ea ok,cu mici modificari merge pus un registru in ea.Diferenta fata de semineul lui Razvan e ca fumurile merg orizontal de sus in jos pana la nivelul cenusarului....focarul e din caramida refractara dar pusa pe cant nu pe lat iar aerele sunt din caramida(mi se pare mai simplu cu teava ca altfel trebe sa ti cam bati capul)iar exteriorul placat cu caramida rosie,normala(parca asa reiese) si uitati si cateva ''opere de arta" http://www.youtube.com/watch?v=FZhT0...ure=related,si baietii sunt hoti si nu arata tot dar daca dati cadru cu cadru vedeti si aerele si fumurile pe lateral....arata supet.Ce spuneti de ele..?

Comentariu

• Simulare fumuri

As dorii daca se poate, ptr cei care au ceva idei, sau sugestii, sa puna ceva si pe hartie, se accepta, chiar daca sunt facute cu stangacii. Am obv. ca in afara de cei care sunt novici in materie, ca si mine, sunt si cei care mananca o paine din asta(nu vb despre razvan), asa ca, astept mai multa implicare din partea lor, eu de ex., teoretic, informational, m-am mai ,,desteptat". Am sa postez cateva idei, bineinteles, niste desene, proiectii 3D, inclusiv si cateva simulari in fume fx.
          Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de giorgioart Vezi post
            As dorii daca se poate, ptr cei care au ceva idei, sau sugestii, sa puna ceva si pe hartie, se accepta, chiar daca sunt facute cu stangacii. Am obv. ca in afara de cei care sunt novici in materie, ca si mine, sunt si cei care mananca o paine din asta(nu vb despre razvan), asa ca, astept mai multa implicare din partea lor, eu de ex., teoretic, informational, m-am mai ,,desteptat". Am sa postez cateva idei, bineinteles, niste desene, proiectii 3D, inclusiv si cateva simulari in fume fx.
            Esti meserias in desene.Pai din ce ne a explicat, cam asa vin la el.Pe youtube erau dispuse orizontal la sobele rusesti,tot cu doua sau trei fumuri si cu cate doua guri de vizitare pe fiecare parte una sus si una jos..fimul intra pe sus si iese jos si se unesc in spate si intra in cos.

Aseara am revazut animatia facuta de tine,si cred ca daca elimini acele margini de caramida dintr e sertare fumul nu se va mai invarti printr e ele.Avand acele 12 cm intre ele si perete cred ca o ia pe scurtatura,si in plus ar iesi focarul destul de mare 45 sertarul+12+12=69 pe latime si 35+24=59 pe lungime (oarecum invers dar intelegi ideea).Cred ca ar fi suficient 2cm pt marginile de 35 si lasat alternativ cate 12 cm (pe partea cu 40cm) cand pe o parte cand pe alta in functie de cum vine randul sertarelor...asa "fortezi "fumul sa mearga printre sertare altfel ai acei 12 de sus pana jos si nu vad de ce ar mai merge fumul printre sertare.

Inafara de usa de alimentare sigur ii mai trebuie o usita suficient de mare dispusa undeva la mijlocul setarelor astfel incat sa o poti deschide cand e nevoie si sa cureti sertarele (chiar si cu vana de amestec se mai aduna ceva pe lele).
            Aerele,chiar azi citeam, cel primar e bine sa vina de pe lateral (dupa ce se inteteste focul) nu din cenusar ca ard lemnele mult mai repede iar secundarul deasupra flacarii...de tertiar nu zice nimeni nimic probabil merg pe ideea ca odata alimentat secundarul cum trebe cu aer nu mai are ce arde la un al treilea nivel.
            Caramizile care formeaza vatra (cele de pe margine) dispuse intr un unghi inclinat in asa fel incat toate lemnele si tot jarul sa stea pe gratarul din centru.
            Imi plac forma si ideile rusnacilor.Incerc sa mi fac o schita cum sa dispun sertarele si totodata sa nu mi iasa un sifonier dublu ca nu am sala de bal .
            Restul cu automatizarile cred ca nu e asa de complicat pe cum pare.
            Daca mai gasesc ceva sau mai imi vin idei le postez...ca nu fac un secret di asta

Comentariu

• Aere

Postat în original de marius-c Vezi post
              Esti meserias in desene.Pai din ce ne a explicat, cam asa vin la el.Pe youtube erau dispuse orizontal la sobele rusesti,tot cu doua sau trei fumuri si cu cate doua guri de vizitare pe fiecare parte una sus si una jos..fimul intra pe sus si iese jos si se unesc in spate si intra in cos.

Aseara am revazut animatia facuta de tine,si cred ca daca elimini acele margini de caramida dintr e sertare fumul nu se va mai invarti printr e ele.Avand acele 12 cm intre ele si perete cred ca o ia pe scurtatura,si in plus ar iesi focarul destul de mare 45 sertarul+12+12=69 pe latime si 35+24=59 pe lungime (oarecum invers dar intelegi ideea).Cred ca ar fi suficient 2cm pt marginile de 35 si lasat alternativ cate 12 cm (pe partea cu 40cm) cand pe o parte cand pe alta in functie de cum vine randul sertarelor...asa "fortezi "fumul sa mearga printre sertare altfel ai acei 12 de sus pana jos si nu vad de ce ar mai merge fumul printre sertare.

Inafara de usa de alimentare sigur ii mai trebuie o usita suficient de mare dispusa undeva la mijlocul setarelor astfel incat sa o poti deschide cand e nevoie si sa cureti sertarele (chiar si cu vana de amestec se mai aduna ceva pe lele).
              Aerele,chiar azi citeam, cel primar e bine sa vina de pe lateral (dupa ce se inteteste focul) nu din cenusar ca ard lemnele mult mai repede iar secundarul deasupra flacarii...de tertiar nu zice nimeni nimic probabil merg pe ideea ca odata alimentat secundarul cum trebe cu aer nu mai are ce arde la un al treilea nivel.
              Caramizile care formeaza vatra (cele de pe margine) dispuse intr un unghi inclinat in asa fel incat toate lemnele si tot jarul sa stea pe gratarul din centru.
              Imi plac forma si ideile rusnacilor.Incerc sa mi fac o schita cum sa dispun sertarele si totodata sa nu mi iasa un sifonier dublu ca nu am sala de bal .
              Restul cu automatizarile cred ca nu e asa de complicat pe cum pare.
              Daca mai gasesc ceva sau mai imi vin idei le postez...ca nu fac un secret di asta

Am sa postez aici o schema, asa cum vad AERELE . Vreau sa intelegi ca ce zice razvan, in mare are dreptate, dar, in lipsa unui desen, fiecrae interpreteaza cum vrea....asa ca.. Pe mine ma ajuta mult acel program ptr efecte speciale, fume fx, care genereaza flacara, fum, si altele. In lipsa unui program, nu ai cum sa-ti dai seama cum o ia fumul, decat daca bagi capul in focar, poate asa a facut Razvan, sau o camera web. Cum iti dai seama la interior daca pe sescundar sau tertiar iese ceva, si aici nu ma refer la aer. Daca aerul nu vine cu temp. de peste 200 de grade, nu se intampla nimic, trebuie sa ia foc, in amestec cu gazele. Eu zic ca, eficienta cea mai mare o are o soba finlandeza, de exemplu din gama NunnaUuni, sau Tulikiwi. Asemanarea intre sobele nordice este mare. la americani a ajuns si datorita rusilor, chiar si lipoveni, care este o comunitate destul de mare. Asa cum zicea si Razvan, ajuns din razvratit in Senior Member si veteran, la el aerele au o dispunere destul de ciudata, si in lipsa unei schite(asa o consider), creeaza niste turbioane, vortexuri, asta inseamna ca acele gauri sunt dispuse untr-un anume fel , a se vedea aici ..http://www.youtube.com/watch?v=1V53e...eature=related

Pentru curaratea sertarelor, eu zic ca, se pot crea niste goluri, de o caramida, care se poate detasa si curata. Intr-un filmulet postat aici de mine, se vede asa ceva. Acum lucrez ca un model de semineu, plecand de la ideea lui bagera, dar dispunerea lor este alta, vreau sa vad cum se duce fumul, cum imbraca focarul..samd.
              Gigi
              Fișiere atașate

Comentariu

• Suuper ...daca dispui de un astfel de program care poate simula cum se duce fumul...poti incerca mai multe variante....
                Referitor la aer el sigur se incinge la 200 sau chiar peste ca doar arde focul langa teava,efectul turbionar apare mai bine intr o incinta cilindrica...probabil si in focarul semineului e dar nu asa evident....incearca cu cotele date de Razvan pt aere si vezi ce efecte iti ies...si poate postezi o simulare...
                Sunt curios la simularea cu sertarele puse asa cum spune razvan cum se duce fumule scurtatura sau printre sertare...

Comentariu

• Postat în original de marius-c Vezi post
                  Suuper ...daca dispui de un astfel de program care poate simula cum se duce fumul...poti incerca mai multe variante....
                  Referitor la aer el sigur se incinge la 200 sau chiar peste ca doar arde focul langa teava,efectul turbionar apare mai bine intr o incinta cilindrica...probabil si in focarul semineului e dar nu asa evident....incearca cu cotele date de Razvan pt aere si vezi ce efecte iti ies...si poate postezi o simulare...
                  Sunt curios la simularea cu sertarele puse asa cum spune razvan cum se duce fumule scurtatura sau printre sertare...

sunt postate niste filmulete aici cu fumul printre sertare

Comentariu

• Da dar acolo ai adaugat un fel de "guler" din caramida intre sertare ceea ce razvan zicea ca nu sunt bune...acolo acele sertare ajutau fumul sa parcurga traseul..

Comentariu

• Sa ma insel eu ,tot ce se poate, dar cred mai mult ca va inselati voi.Gigi tu esti in alte domenii meserias, le ai cu dizainul, faci programe, asa ca de jos palaria, dar ce face Razvan bine ai facut in vara cele 7 sertare. Razvan a spus de mai multe ori cum functioneaza semineul, daca nu cumva a dat la aiureala toate datele dar eu il cred il tot provocati el spune dar nu spune ce vreti voi munra in gura, cu toateca daca a spus corect a dat totul.Eu am facut acum 8 ani 2 bazine legate intre ele si avind cosul slab nu a mers soba. Acum am vazut pe viu -natural- ceva cu ce are Razvan dar in teracota si fara spatii asa cum spune Marius c si ii merge ,ei la mine nu a mers, am stricat fumurile la teracota si tot nu a mers. Ca sunt spatiile aleade 14 cm este adevaRAT dar el in semineul mui de samota pusa pe lat avind in el fumuri inmagazineaza caldura pe care o cedeaza ulterior seretarelor,temperatura ce o regleaza cu sibar si cu cele 3 aere. Cind eu o data am masurat cite kkal am facut dintr-o anumita cantitate de lemne-randamentul centralei mele Florin Scoda de pe softpedia mi-a reprosat ca am folosit si apa calduta urmare impropriu spus reflexiei caldurii din teracota, de parca teracota a fost incalzita cu alta sursa. Eu am dat multe detalii la ce ma pricep , sunt de acord cu tine sa nu latram pe margine fara sa avem un rezultat dar asta este la noi. Daca studiezi pe soft la sobe teracota si la proiect propriu am detaliat cit de cit cu consum de lemne suprafata incalzita .Ce face Razvan .i-am spus eu sunt in virsta nu ma apuc acum de experiente sa cheltui bani gramada pe ce nu stiu ce, fac teracote de toate modelele explic la novici si asta este. La mine am incalzire prin teracota cu un amalgam bazin -serpentina, multumir, legaturi cu Pexal_stiu ca mai bun este ppr sau Cu dar cind voi face modificari radicale in centrala trec pe ppr.Dar,daca il consideram pe Razvan un Nero uite ca a aparut si Cicero, amindoi poeti ai Romei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, ma mir ca razvan nu mai este pus pe cearta. Bobo
                      Bobon...

Comentariu

• Postat în original de bobon Vezi post
                        Sa ma insel eu ,tot ce se poate, dar cred mai mult ca va inselati voi.Gigi tu esti in alte domenii meserias, le ai cu dizainul, faci programe, asa ca de jos palaria, dar ce face Razvan bine ai facut in vara cele 7 sertare. Razvan a spus de mai multe ori cum functioneaza semineul, daca nu cumva a dat la aiureala toate datele dar eu il cred il tot provocati el spune dar nu spune ce vreti voi munra in gura, cu toateca daca a spus corect a dat totul.Eu am facut acum 8 ani 2 bazine legate intre ele si avind cosul slab nu a mers soba. Acum am vazut pe viu -natural- ceva cu ce are Razvan dar in teracota si fara spatii asa cum spune Marius c si ii merge ,ei la mine nu a mers, am stricat fumurile la teracota si tot nu a mers. Ca sunt spatiile aleade 14 cm este adevaRAT dar el in semineul mui de samota pusa pe lat avind in el fumuri inmagazineaza caldura pe care o cedeaza ulterior seretarelor,temperatura ce o regleaza cu sibar si cu cele 3 aere. Cind eu o data am masurat cite kkal am facut dintr-o anumita cantitate de lemne-randamentul centralei mele Florin Scoda de pe softpedia mi-a reprosat ca am folosit si apa calduta urmare impropriu spus reflexiei caldurii din teracota, de parca teracota a fost incalzita cu alta sursa. Eu am dat multe detalii la ce ma pricep , sunt de acord cu tine sa nu latram pe margine fara sa avem un rezultat dar asta este la noi. Daca studiezi pe soft la sobe teracota si la proiect propriu am detaliat cit de cit cu consum de lemne suprafata incalzita .Ce face Razvan .i-am spus eu sunt in virsta nu ma apuc acum de experiente sa cheltui bani gramada pe ce nu stiu ce, fac teracote de toate modelele explic la novici si asta este. La mine am incalzire prin teracota cu un amalgam bazin -serpentina, multumir, legaturi cu Pexal_stiu ca mai bun este ppr sau Cu dar cind voi face modificari radicale in centrala trec pe ppr.Dar,daca il consideram pe Razvan un Nero uite ca a aparut si Cicero, amindoi poeti ai Romei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, ma mir ca razvan nu mai este pus pe cearta. Bobo

Nu am de gand sa fac concurenta nimanui, nici sa castig ceva din asta, decat, economie de gaze, o alternativa la sistemul meu. Vreau sa va spun doar ca sunt un mare fan al conceptului DIY. Din experienta altora care au achizitionat tot felul de sisteme de incalzire, pe lemne, mi-am dat seama cata tzeapa se ia la nivel national si nu numai. Deja si in Germania se revine incet la sisteme de incalzire cu sobe, zidarie de caramida, sau elemente de samota care sunt dispuse, lipite, cu alte cuvinte, sub forma de kit. In materie de sobe bazate pe zidarie, peste rusi sunt doar vecinii lor, la nordici, si asta din cauza climatului dupa cum stiti. Lumea nu incepe si nu se termina cu Razvan, am vrut sa zic de sobe, seminee, sau termoseminee. Imi pare rau ca acest topic se numeste asa, ptr ca deja ce vb aici este cu totul altceva. Mi-a trebuit ceva timp sa inteleg ce vrea sa spuna Razvan in legatura cu sertarele, poate am fost singurul care crezut din prima in sistemul asta, pe care l-am analizat logic. imi pare bine ca unii dintre voi reveniti la auscipicii mai bune. La inceput va-ti luat de el, acum totul este lapte si miere. Civilizatia a fost creata bazata pe dispute, constructive bineinteles. Sunt multe intrebari fara raspuns, si fiecare judeca, cum poate. Si ca sa revin , aceste sertare, asa cum suna , sunt sigur ca dispunerea lor poate fi facuta si altfel. Important este ca fumul sa IMBRACE seratarul, daca se poate contact pe ambele fete in mod egal. Din simularile facute de mine rezulta ca numai partea de jos a sertarului este mai mult expus fumului. Vreau sa-mi explice Razvan cum a ajuns la concluzia ca, orice metal, sa fie la minim 12 cm de zidarie, si din ce a rezultat asta, si de ce nu la 10 cm sau 5 cm. Eu am semineu, care pana anul trecut era orb, doar o hota, apoi am facut un sistem cu registrii din teava, in total 11 litri de apa in ei. V-am mai povetit cum s-a depus gudronul, si vreau sa renunt la el. Din semineu meu zidit, ma refer la focar, care este de H=600mm, Latimea=740mm, si Adancimea de 500mm, samota pusa pe lat, urmeaza doar sa fac registrul si apoi sa continui cu zidaria. Ptr cei care vor teracota, este treaba lor, prefer un finisaj modern, eventual placat, eu tin mult la design. Asa ca, plecand de la ideea Bagerei, putem sa dezvoltam, mai ales ca solutia cu registru din seratare, este super. Am sa postez niste idei, sub forma de simulari, si vreau sa dezbatem. sunt sigur ca o sa am reclamatii di partea unuia dintre noi, ...dar asta este. Vreau sa se vina cu argumente, altfel, vb in van. Imi place o disputa dar bazata pe argumete. Nu vreau sa facem filosofie, poate ca unii dintre noi sunt mai cititi decat altii, poate chiar mai educati. Eu, sunt doar un tip, care are si el scule, destule scule, ptr ca-i place si sa mestereasca in garaj, pe langa desen, pictura si....randari in 3D.

Comentariu

• Dupa mine distanta dintre sertare si perete pe unde trebe sa treaca fumul trebuie sa fie egal sau putin mai mare ca aria bazei cosului,tot atatia cm patrati;mai mult nu are sens decat daca exista vre o explicatie logica iar dintr un calcul simplu asa iese pt sertar de 40*35 ar fi 12*40=480cmp iar cosul dupa el e 19*26=494cmp suprafata dar acesti 12cm sa fie alternativ intr o parte la un sertar iar la urmatorul in partea opusa nu concomitent 12 stanga 12 dreapta.
                          Referitor la pozitionarea sertarelor imi veni si mie o idee:de ce nu le am dispune vertical,paralele unul fata de celalalt?Astfel fumul le ar brazda in mod egal pe toate fetele...si ar fi si mult mai usor de asezat pe cadru...iar din saibar am regla tirajul si caldura ar sta mai mult in focar.

Comentariu

• Atita ma toci cu cei 12 cm...trebuie sa intelegi ca,fumul degajat,pleaca in fumuri mai repejor ca sa nu incinga sertarele prea tare,fumul lasa caldura in focar,fumuri si deasupra focarului-tavanul-pe aici iese fumul,tavan care alt tavan,iar intre ele(tavane sau pod)are un perete despartitor pe o distanta de 45-50 de cm,ultimii 15-25cm(pe orizonatala si verticala) pina la cos din 2x19/26,devin 26/38,se strimteaza pe orizontala si se inalta pe verticala,ok.Cei 12 cm sint necesari pt ca fumul sa si lase caldura prin fumuri si in acest pod cu 2 camere care devin una singura la intrarea in cos,fumurile capteaza caldura,inclusiv podul,care mentin semineul cald,altfel se poate face condens,caldura mare(cca 650 gr media,ajunge si la 950 gr)ar crea probleme sertarelor,gindestete ca acest registru are cca 100 kg(cam 94 kg) cu tevile de legatura cu tot si trebuie sa se autosustina,chiar daca sudezi cele 4 fi 22 sau cornier pe margine/colturi,altfel s ar "inmuia" registrul si nu te vad prea fericit,ZGIRCITULE!Vrei semineu si te uiti la 40-50 de caramizi in plus ...vrei sa l simplifici sa l faci din caramida tiganeasca eventual...poate tine si asa dar n am probat.Iti mai explic inca odata,cei 12 cm,sint necesari pt:aere,viteza fumului,curentul creat de aere-gazeificare naturala,si ca sa nu ti topesti registrul,iar automatizarea sa si faca treaba in liniste si pace cu ag termic la maxim95 gr...cred ca am spus tot...ok!Treaba cu curatarea sertarelor ,te las pe tine sa o reinventezi,nu se face asa ceva,nu ai nevoie daca bagi lemn uscat,daca bagi lemn umed,l ai redus cu 10-15 % randamentul,creste consumul,gudron si alte neplaceri,condens,mizerie samd.Al meu are 9 ani,intra in al X lea,n are nici pe dracu,funinginea se autocurata,daca nu stiai ai aflat acum,mai pui niste prafuri,cureti cosul odata pe an 30-40 min dureaza-asa mai minutios-.Si va mai spun ceva pt cultura generala,nici o soba ruseasc,finlandez sau suedeza ,sau de care o fi,nu are randament mai mare decit semineul pe care l am descris eu,are cca 9,5 ml (minim)de fumuri...cred ca asta spune tot,unele ajung la 12 ml,poate imi spuneti voi cam ce inseamna asta ca eu...doar invat ,experimentez pe banii mei si incep si eu sa devin zgircit -la vb-.E doar un pamflet ,giorgioart si bobon si marius c,sper ca ati inteles acum care i treaba ,asteptam sa mi spuneti voi asta dar...e grele astea cu ml,fumuri,poduri,cosuri!Am sa va fac cadou o macara sa nu mai fie asa greu,va trebuie o girafa la montajul registrului,iar daca voi vreti la 5 cm de registru sa faceti peretii focarului,o sa cam plingeti cu vb...probati ca sa va convingeti,poate asa intelegeti ca nu bat cimpiile si dealurile.Nu v am certat si nici apostrofat,pamflete(nu scriu poezii ca altii),ca sa nu va suparati pe mine...ZGIRCITILOR!Bafta ,sanatate,Razvan
                            bagera

Comentariu

• Mai Razvane ,nu te supara...faptul ca intrebam si venim cu alte exemple si contraexemple cred ca e dovada ca gandim (asa cum ne duce capul,asa cum putem)nu suntem maimute sa copiem si atat,facem asa pt ca a zis x si nimic mai mult..anumite fenomene trebuie explicate si intelese ca altfel nu se poate veni cu alte idei...nu se poate inbunatati.
                              Nu fi rau si nu te supara,fi rabdator

Comentariu

• Postat în original de marius-c Vezi post
                                Dupa mine distanta dintre sertare si perete pe unde trebe sa treaca fumul trebuie sa fie egal sau putin mai mare ca aria bazei cosului,tot atatia cm patrati;mai mult nu are sens decat daca exista vre o explicatie logica iar dintr un calcul simplu asa iese pt sertar de 40*35 ar fi 12*40=480cmp iar cosul dupa el e 19*26=494cmp suprafata dar acesti 12cm sa fie alternativ intr o parte la un sertar iar la urmatorul in partea opusa nu concomitent 12 stanga 12 dreapta.
                                Referitor la pozitionarea sertarelor imi veni si mie o idee:de ce nu le am dispune vertical,paralele unul fata de celalalt?Astfel fumul le ar brazda in mod egal pe toate fetele...si ar fi si mult mai usor de asezat pe cadru...iar din saibar am regla tirajul si caldura ar sta mai mult in focar.
                                Poti sa le pui si pe casa daca vrei,sertarele daca le pui vertical,se va petrece o" intimplare intimplatoare" cum arfi:fumul iese f repede,s ar pierde din caldura captata in mod egal de cele 5 sertare(sa zicem-minim),pe verticala n ar capta caldura decit 2 care ar fi lg pereti,circulatia ag termic-intra rece pe jos,iese cald pe sus cum este natural-,asa ar intra pe marginea inferioara(sertar 1) si ar iesii pe superioara(sertar 5),iar viteza ag termic ar fi mica si ai suprasolicita pompa de recirculare care ar pornii mai rar dar ar avea de lucru mai greu si nu ar face mai mult de 2-3 ture de circuit in pozitia cu sertarele pe verticala dar aliniate pe orizontala,iar randamentul ar fi cel mult 55%,iar dispuse pe verticala in pozitie orizontala la 10-12% inclinatie,pompa lucreaza mai mult ,impinge ag termic in circuit de vreo 8-9 ture /ori,randamentul este mare ,peste 70% daca stii sa faci automatizarea corect...asa poti sa pui un calorifer de otel mai maricel si mai gros in carne sa vezi ce iese-"o duda ZU" cu siguranta 300%.Bafta sanatate,Razvan...si mai lasa ideile pt altii,studiaza si cerceteaza ,calculeaza putin sa vezi ca am ...mereu dreptate..no ofense ok!
                                bagera

Comentariu

Procesare...
                                X