Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    Daca e sa ma iau dupa desen nu prea e bine. Turul intra in calorifere la partea superioara si iese ca retur la partea inferioara. Ori la dumneavoastra este exact invers. Asa este si in realitate ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • pitye
      Incepator
      • 05.feb.2008
      • 21

      M-am uitat si caloriferele au turul legat jos. Dar nu este o problema pot sa intervin si sa schimb.Atit ca daca sinteti amabil sa-mi explicati si de ce trebuie turul sa fie legat in partea superioara? Instalatia imi functioneaza si asa fara nici o problema.Va multumesc anticipat
      Cu respect

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        Deoarece apa calda avand o greutate specifica mai mica decat apa rece iese din serpentina la partea superioara. La calorifer se leaga in partea superioara a caloriferului pentru ca atunci cand se raceste sa poate iesi la partea inferioara sub forma de apa mai rece adica retur. Ca sa ai un randament maxim in exploatare instalatia ta ar trebui reconfigurata ca in schita:

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema6_135_141.jpg 
Afișări:	3415 
Mărime:	25,6 KB 
ID:	570581
        Cu stima.

        Comentariu

        • pitye
          Incepator
          • 05.feb.2008
          • 21

          Va multumesc pentru explicatii(care m-au convins) asa ca voi face schimbarile ce se impun.
          Cu respect

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            Bafta.
            Cu stima.

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1756

              Postat în original de pitye
              Va multumesc pentru explicatii(care m-au convins) asa ca voi face schimbarile ce se impun.
              Cu respect
              Desi, din principiu, sint impotriva instaltiilor improvizate ... sfatul meu in situatia de fata este: nu te apuca sa modifici ceva care merge!!! Schimbarile sugerate mai sus nu se "impun" decit in situatia in care cineva si-a batut capul cu un proiect, a facut ceva calcule de eficienta a transferului termic, a echilibrat hidraulic instalaltia si, pe parcursul acestui proces, a considerat ca radiatoarele sint legate in sustemul normal si recomandat, cel cu turul sus si returul jos.
              Daca nu a fost asa, nu te chinui degeaba. Instalatia tot din auzite se cheama ca e facuta si munca suplimentara la tevi nu iti va aduce vreun confort sporit ...

              Comentariu

              • vio rel
                Incepator
                • 13.sep.2008
                • 77

                prietene .... lasa-ne
                cumva ai facut facutatea degeaba si acum in lipsa de ocupatie vii cu sfaturi ingineresti nu ti se mai vind centralele? cu criza asta !! asa ca lasa-ne ca esti bun... da la tine acasa

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1756

                  Postat în original de vio rel
                  prietene .... lasa-ne
                  cumva ai facut facutatea degeaba si acum in lipsa de ocupatie vii cu sfaturi ingineresti nu ti se mai vind centralele? cu criza asta !! asa ca lasa-ne ca esti bun... da la tine acasa
                  Consider absolut nejustificata si simplista replica ta rautacioasa!!! N-ai argumente pentru o polemica de natura tehnica si preferi sa arunci cu noroi, pur si simplu? Tine minte: felul cum abordezi problema si fixatiile dupa care ma judeci spun mai multe despre "valorile" si criteriile TALE, decit despre ale mele.
                  Ca dovada, este evident ca nu poti trece peste propria-ti limitare si-ti imaginezi in continuare ca motivele pentru care scriu pe forum sint de natura ... comerciala.

                  Hai, daca te tin puterile, sa discutam - in contradictoriu sau nu - pe chestii de caldura si climatizare, din care cititorii forumului au ce invata si las-o balta cu atacurile la persoana; insa ... numai daca te tin puterile !

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    Postat în original de DIY
                    Schimbarile sugerate mai sus nu se "impun"...
                    Chiar asa sa fie oare ? Sau incercam sa inventam ceva nou adica o instalatie care are legat turul in loc de retur si returul in loc de tur ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1756

                      Postat în original de Maestrul Max
                      Postat în original de DIY
                      Schimbarile sugerate mai sus nu se "impun"...
                      Chiar asa sa fie oare ? Sau incercam sa inventam ceva nou adica o instalatie care are legat turul in loc de retur si returul in loc de tur ?
                      De ce ai scos replica din context?!? Am explicat, foarte clar!, de ce nu vad rostul unei asemnea batai de cap pentru o instalatie facuta dupa ureche si care in acest moment merge. Plus ca m-am referit, exclusiv!, la acea situatie. Nu sint de acord cu improvizatiile dar nici nu sint de acord sa intri in casa omului si sa i-o faci vraiste numai fiindca ai gasit o chichita!
                      Mai citeste o data daca n-ai inteles la ce ma refeream ... nu-i bai, se-ntimpla ...
                      Si daca tot e sa ne luam "in intrebari" explica-mi si mie, te rog, care-i acea mare diferenta de randament care se obtine cind muti turul sus intr-o instalatie mica, neautomatizata, cu circualtie fortata si despre a carei pompa si despre care - in general - nu ai date!?! Cum anume bruma aia de stratificare gravitationala (sau lipsa ei!) influenteaza circualtia apei atunci cind aceasta intra cu un anumit debit, respectiv o anumita viteza in radiator si, implicit, produce o anumita turbulenta ? Astept.

                      Lasa omu' in pace si nu-i baga santier in casa fara sa fie absoluta nevoie!

                      Comentariu

                      • pavel.gabriel
                        Membru
                        • 25.iul.2006
                        • 158

                        Corect DIY.La instalatii cu circulatie fortata nu prea conteaza,spre exemplu se comercializeaza un ansamblu format din 2 robineti (tur+ retur) care se monteaza la radiator "recomandabil" (de la producator) in partea de jos.(se poate vedea o foto pe R...alshop)
                        eu va luminez...imprejurul

                        Comentariu

                        • vio rel
                          Incepator
                          • 13.sep.2008
                          • 77

                          mai nea diy ai cam luat foc ,te doare adevarul?

                          ce am patit eu cu caloriferele legate cu turul jos :daca e aer in instalatie se dezamorseaza pompa imediat deoarece trage de sus si acolo sta aerul invers poate sa stea caloriferul aproape gol ca nu sunt probleme cu pompa
                          pentru prietenul meu:eu am o realizare tehnica pe care am prezentato nu doar vorbe goale ,mataluta ma iei ca nu este legala conform carei legi?
                          Am intrebat de nu stiu cite orice nu e in regula cu instalatia si numai adevaratii meseriasi au raspuns la intrebare

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6886

                            Postat în original de DIY
                            Mai citeste o data daca n-ai inteles la ce ma refeream ... nu-i bai, se-ntimpla ...
                            Lasa omu' in pace si nu-i baga santier in casa fara sa fie absoluta nevoie!
                            Am eu 2+2 ochi dar alti nu vad nici macar cu lupa ca dupa citat sunt niste puncte. Ai dreptate se-intampla ...
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • pitye
                              Incepator
                              • 05.feb.2008
                              • 21

                              Modificarile propuse de Dl Max nu necesita un efort prea mare si nici cheltuieli in plus.In plus explicatiile au fost convingatoare asa ca voi face acele schimbari..Am apelat la acest forum chiar pentru aceste informatii pe care nu le posed nefiind de meserie instalator..Asta in schimb nu inseamna ca nu pot asimila informatii folositoare de aici.
                              Va multumesc celor care mi-ati raspuns si mi-ati indicat greselile facute.

                              Comentariu

                              • stal
                                Incepator
                                • 30.ian.2008
                                • 8

                                @diy
                                Esti genul de profesionist care nu va fi depasit de ucenicul lui in veci!
                                Imi amintesti de vremea liceului cind am avut parte de unul din cei mai renumiti profi de mate .Omul era o somitate in materie de mate ..ce mai? rupea toate concursurile dar vai! in clasa unde preda nimeni nu pricepea o boaba ,intindea tabla dupa tabla de demonstratii la care noi deja plictisiti ne amuzam de daruirea omului asupra matematicii dar talentul pedagogic era lipsit cu desavirsire
                                Daca nu poti darui din ceea ce stii e ca si cum nu ai sti!
                                Am citit topicul asta,putin peste jumatate dar nu stiu de ce atitudinea ta e revoltatoare si daca vei continua probabil ca vei primi raspunsuri pe masura.
                                Si eu sunt un profesionist in meseria mea,fac acelasi lucru de la virsta de 8 ani si am 40 dar lumea acum cere eficienta la costuri minime
                                Uite si in cazul eolienelor .Cele mari ,de firma (care trec lejer de 4-500000 euro ) au o eficienta imbatabila dar economia de piata a facut pe producator sa faca eolienele "de curte" si cite n-ar fi de spus ?

                                Comentariu

                                Procesare...