Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ambra0
    Membru
    • 18.mar.2007
    • 297

    Postat în original de daniel1976
    Maestrul Max are dreptate ! Pompa se monteaza cat mai aproape de centrala , si cel mai indicat pe retur.
    Folclor. Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur (intradevar de preferat retur pentru a avea temperatura mai mica a apei) la orisice distanta. La modul absurd, la un tronson de un kilometru , se pune pompa la distanta maxima de cazan, dimensionand pompa corespunzator sa faca fata pierderilor de presiune dinamica. In situatia asta, pompa se va pune obligatoriu la inceputul tronsonului direct, pentru a inpinge coloana de apa si nu a o absorbi.
    Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?.. Sigur, la o centrala termica, pompa se pune langa cazan datorita lungimii cat mai mici a tronsonului direct si datorita comenzii pompei, dar daca situatia o cere (ratiuni de estetica - nu poti pune in sufragerie langa semineu pompa) tronsonul principal va avea lungimea necesara si pompa va fi pusa la capatul tronsonului, inainte de distribuitorul catre calorifere.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1749

      Postat în original de daniel1976
      Postat în original de Maestrul Max
      Postat în original de DIY
      Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie.
      Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.
      Maestrul Max are dreptate ! Pompa se monteaza cat mai aproape de centrala , si cel mai indicat pe retur.
      Nu, nici vorba. Nu am gresit. Ideea cu pompa pe retur si aproape de centrala vine din ... obisnuinta unora. Asta-i tot.
      Astept, desigur, argumentele ingineresti care sa infirme ceea ce am scris mai sus si sa demonstreze ca nu am dreptate.

      Comentariu

      • ambra0
        Membru
        • 18.mar.2007
        • 297

        Postat în original de ambra0
        Povesti din Folclor .... Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur ......
        ...........Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?..
        Pai eu acelasi lucru l-am spus !

        .

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1749

          POMPA DE CIRCULATIE

          Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie.
          Caracteristicile pompei (inaltimea de pompare si debitul) se calculeaza in raport de cerintele instalatiei.
          Debitul pompei se calculeaza in raport cu datele de calcul dupa care s-au ales centrala si radiatoarele: necesar de caldura (KW) si DT-ul dintre tur si retur.
          Cantitatea de caldura cedata de centrala este Q=GρcDT/3.6 unde:
          Q este in KW, G este debitul in mc/h, ρ este densitatea apei la temperatura medie de functionare in kg/mc, c este caldura masica a apei in W/mK. Pentru un calcul grosier se poate considera produsul dintre densitatea apei si caldura masica fiind 1. In acest fel se afla debitul pompei.
          A doua caracteristica pentru alegerea pompei este inaltimea de pompare. Inaltimea de pompare trebuie sa fie egala sau mai mare cu suma tuturor pierderilor de sarcina pe traseul cel mai defavorizat din instaltie; circuit inchis!
          Pierderile specifice pe fiecare element se afla in raport cu debitul prin element, viteza de curgere, dimensiunile elementului si caracteristicile materialelor.

          Pompa in sine are, ce-i drept, o diferenta de presiune intre aspiratie si refulare (adica exact inlatimea de pompare) dar asta nu inseamna ca ii este mai usor sa refuleze dicti sa aspire. Pur si simplu asta-i rostul ei si, daca este aleasa corespunzator iar instalatia este, la rindul ei, dimensionata corespunzator, locatia pompei (asa cum am prezentat-o in alta replica) nu are importanta.

          Pompa de circulatie, ca echipament, are o curba de functionare cu niste puncte de randament maxim. Cu cit pierderea de sarcina este mai mare, cu atit debitul (pe aceeasi pompa) este mai mic; asta ar trebui sa explice de ce unele pompe nu fac fata. Nu este vorba de distanta (liniara) si de pozitia pompei ci, pur si simplu, de o alegere necorespunzatoare a pompei.

          Click image for larger version  Name:	inaltime_pompare_vs_debit_774.jpg Views:	2664 Size:	78.6 KO ID:	571019
          Postat în original de ambra0
          Postat în original de ambra0
          Povesti din Folclor .... Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur ......
          ...........Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?..
          Pai eu acelasi lucru l-am spus !

          .
          Am vazut asta insa eu am aruncat o provocare celor care sustin varianta ... populara

          Comentariu

          • ambra0
            Membru
            • 18.mar.2007
            • 297

            Postat în original de DIY

            Am vazut asta insa eu am aruncat o provocare celor care sustin varianta ... populara
            ok, am inteles.

            Comentariu

            • daniel1976
              Membru
              • 13.nov.2007
              • 147

              Eu sunt de parere ca mai bine te scarpini cu mana stanga la urechea stanga , acum ce sa spun fiecare face cum crede ca este mai bine , noi , am exprimat o parere personala . Fiti siguri ca cel care isi face o instalatie de incalzire in regim propriu nu o sa calculeze dinamica fluidelor si alte amanunte ingineresti . Noi incercam sa gasim solutii cat mai simple si functionale , din experienta proprie . Ma opesc aici . Respect oamenii pregatiti. Cu stima .
              De curiozitate , unde se poate aplica pompa de circulatie in acest caz? Sau daca se poate aplica oriunde!

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	amplasare_pompa_101.jpg 
Afișări:	2969 
Mărime:	6,9 KB 
ID:	571023

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6880

                Postat în original de ambra0
                Folclor. Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur (intradevar de preferat retur pentru a avea temperatura mai mica a apei) la orisice distanta. La modul absurd, la un tronson de un kilometru , se pune pompa la distanta maxima de cazan, dimensionand pompa corespunzator sa faca fata pierderilor de presiune dinamica. In situatia asta, pompa se va pune obligatoriu la inceputul tronsonului direct, pentru a inpinge coloana de apa si nu a o absorbi.
                Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?.. Sigur, la o centrala termica, pompa se pune langa cazan datorita lungimii cat mai mici a tronsonului direct si datorita comenzii pompei, dar daca situatia o cere (ratiuni de estetica - nu poti pune in sufragerie langa semineu pompa) tronsonul principal va avea lungimea necesara si pompa va fi pusa la capatul tronsonului, inainte de distribuitorul catre calorifere.
                Eu iti pun o intrebare simpla: Pompa de circulatie pentru un cartier de locuinte unde se monteaza ? Pe magistrala de distributie, in subsolul unui bloc ori in centrala termica de cartier ?
                Re: POMPA DE CIRCULATIE

                Postat în original de DIY
                Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie.
                Aproape alta mancare de peste. Mai aveti insa de complectat cateva precizari....
                Cu stima.

                Comentariu

                • ambra0
                  Membru
                  • 18.mar.2007
                  • 297

                  Postat în original de Maestrul Max
                  Eu iti pun o intrebare simpla: Pompa de circulatie pentru un cartier de locuinte unde se monteaza ? Pe magistrala de distributie, in subsolul unui bloc ori in centrala termica de cartier ?
                  Se pare ca nu s-a inteles tot ce am scris, dar sa raspund la intrebare: Pompa pentru incalzirea unui bloc, cartier, oras.... se monteaza ori unde constructiv se poate pe MAGISTRALA PRINCIPALA. Evident ca constructiv, se amplaseaza in punctul termic de distributie si nu undeva aiurea in canalul termic. Deci INCA ODATA: pe teava de plecare dinspre sau sosire catre centrala, inainte de ORICE ramificatie, se pune pompa, ne contand distanta fata de centrala. ACUMA E CLAR?
                  Re: POMPA DE CIRCULATIE

                  Postat în original de Maestrul Max
                  Postat în original de DIY
                  Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie.
                  Aproape alta mancare de peste. Mai aveti insa de complectat cateva precizari....
                  Adica ce? Eu am scris altceva ?
                  Postat în original de daniel1976
                  De curiozitate , unde se poate aplica pompa de circulatie in acest caz? Sau daca se poate aplica oriunde!
                  Schema nu este functionala! ESTE INVARTITA APA IN CALORIFER.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pompa_684.jpg 
Afișări:	2954 
Mărime:	10,2 KB 
ID:	571026

                  Poate a-ti vrut sa faceti asa ceva?

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1749

                    Re: POMPA DE CIRCULATIE

                    Postat în original de Maestrul Max
                    Postat în original de DIY
                    Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie.
                    Aproape alta mancare de peste. Mai aveti insa de complectat cateva precizari....
                    De fapt este exact aceeasi mincare de peste, a doua oara prezentata cu mai multa emfaza.
                    Cit despre ... completat ... nu a fost in intentia mea sa intru in amanunte. Am prezentat niste principii de baza ale pompelor. Asta-i tot.
                    Oricum, chestia asta cu asteptatul pe linia de fund in speranta ca adversarul va trimite o minge in out nu aduce victoria; poate trebuie incercat jocul la fileu

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12204

                      In schema aratata daniel1976 nu este vorba de pompa de circulatie ! este vorba de pompa care asigura circulatia in cazan in perioada de incalzire a cazanului ...
                      Si schema aratata de ambra0 este gresita . La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6880

                        Re: POMPA DE CIRCULATIE

                        Postat în original de DIY
                        completat
                        v. DEX la conjugări / declinări

                        Oricum, chestia asta cu asteptatul pe linia de fund in speranta ca adversarul va trimite o minge in out nu aduce victoria; poate trebuie incercat jocul la fileu
                        Eu joc in defensiva, noblesse oblige...
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • ambra0
                          Membru
                          • 18.mar.2007
                          • 297

                          Postat în original de Mircea G
                          La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
                          adica atunci cand circuitul vanei cu trei cai este pe circuitul scurt apa nu mai este invartita prin calorifere ci numai prin cazan?
                          In schema lui daniel pompa roteste o parte din apa cazanului si o parte a apei din calorifere.... adica rau.

                          In legatura cu robinet cu 3 cai sau vana cu 3 cai ... e problema de semantica.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            Postat în original de ambra0
                            Postat în original de Mircea G
                            La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
                            adica atunci cand circuitul vanei cu trei cai este pe circuitul scurt apa nu mai este invartita prin calorifere ci numai prin cazan?
                            In schema lui daniel pompa roteste o parte din apa cazanului si o parte a apei din calorifere.... adica rau.

                            In legatura cu robinet cu 3 cai sau vana cu 3 cai ... e problema de semantica.
                            Cind vana este deschisa pe circuitul de incalzire al cazanului , circuitul caloriferelor este inchis .
                            Cu schema lui Daniel , caloriferele vor ramine in veci reci !
                            Precizarea robinet / vana era necesara pt neavizati !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • daniel1976
                              Membru
                              • 13.nov.2007
                              • 147

                              Postat în original de Mircea G
                              In schema aratata daniel1976 nu este vorba de pompa de circulatie ! este vorba de pompa care asigura circulatia in cazan in perioada de incalzire a cazanului ...
                              Si schema aratata de ambra0 este gresita . La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
                              Punct ochit , punct lovit !
                              Multumesc.
                              Postat în original de ambra0
                              Postat în original de Mircea G
                              La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
                              adica atunci cand circuitul vanei cu trei cai este pe circuitul scurt apa nu mai este invartita prin calorifere ci numai prin cazan?
                              In schema lui daniel pompa roteste o parte din apa cazanului si o parte a apei din calorifere.... adica rau.

                              In legatura cu robinet cu 3 cai sau vana cu 3 cai ... e problema de semantica.
                              Eu am intrebat unde se monteaza pompa de circulatie , cea care este in desen este pompa de by-pass.

                              Comentariu

                              • ambra0
                                Membru
                                • 18.mar.2007
                                • 297

                                Postat în original de Mircea G

                                Cind vana este deschisa pe circuitul de incalzire al cazanului , circuitul caloriferelor este inchis .
                                Cu schema lui Daniel , caloriferele vor ramine in veci reci !
                                Precizarea robinet / vana era necesara pt neavizati !
                                Exact. Asta am scris. Circuitul lui Daniel este gresit. nu se incalzesc caloriferele. Circuitul desenat de mine functioneaza ca in schita de mai jos.
                                Circuitul principal: cazan, vana, pompa, calorifere, retur cazan
                                Recirculare: vana in pozitia recirculare, pompa, calorifere, vana

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pompa_930.jpg 
Afișări:	3396 
Mărime:	19,6 KB 
ID:	571038

                                Comentariu

                                Procesare...