Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ambra0
    Membru
    • 18.mar.2007
    • 297

    Postat în original de daniel1976
    E greu cu instalatiile astea. Mai ales sa intelegi cum functioneaza sistemul propriu.
    Mai greu e cand crezi ca stii, dar nu intelegi nimic.

    Comentariu

    • daniel1976
      Membru
      • 13.nov.2007
      • 147

      Comentariu

      • vio rel
        Incepator
        • 13.sep.2008
        • 77

        gata a trecut iarna si eu am terminat magazia de lemne
        ca o concluzie te poti incalzi si ieftin
        super multumit
        acum vreau sa fac un panou solar
        o sa revin cu amanunte

        Comentariu

        • daniel1976
          Membru
          • 13.nov.2007
          • 147

          Salutari si stima pentru Viorel , (referitor la instalatia de incalzire ) dar si pentru toti colegii de pe forum .Daca tot a trecut iarna , hai sa tragem niste concluzii referitor la consumul de lemne al fiecaruia dintre noi, indiferent de instalatia cu care s-a incalzit . Pot spune in cazul meu , ca am trecut iarna cu 7mc de lemne ,pentru o centrala Viadrus U22 de 25kw care a deservit o casa cu suprafata de aproxinativ 100mp, un boiler de 80 de litri , 7 calorifere .

          Comentariu

          • Piotr
            Incepator
            • 17.apr.2009
            • 93

            Postat în original de DIY
            Postat în original de Mircea G
            <<...>>
            Incercati sa traiti sentimentul si apoi comment !
            Scuze nene Max ca am amestecat raspunsul cu niste chestii pt alti colegi forumisti .
            Oricit de induiosatoare ar fi povestea de mai sus nu justifica improvizatii periculoase si ilegale! Punctul meu de vedere!!!
            In afara de explozie, inundatie si ce s-a mai amentionat, vad ca nimeni nu se ingrijoreaza ca montarea serpentinei (pe care unii o vor dubla!) inseamna, in acelasi timp, modificarea tirajului prin soba initiala. Si asta in tara situata, nefericit, pe o pozitie fruntasa la numarul de intoxicatii cu monoxid e de carbon!!!
            Nene "DYI", se vede clar si de la o posta treaba ca matalutza esti unul din ai "smecheri coclitzi" de rromania pe la care tre' sa treci cu spaga sa rezolvi ceva...de tot bati apa-n piua cu aspectele legale ale problemei si alte bulshit-uri de genul...lasa-ne rogu-te in pace, vezi-ti de mertzanu' lu' matale de 'shpe mii de cai putere si ia-tz fro douazeci de zile concediu-n caraibe ca te vaz cam cu stresu-n sinapsa...si-apoi, o sa-mi pun si io calorifer in soba si feri-l-ar sfantu' p'al de mi-ar bate-n poarta sa-mi ceara niscaiva autorizatii ori sa-mi bata campii despre ceva afurisite de norme ue..ca-l transez si-l bag in soba sa-mi faca apa calda... in rest, succes celorlalti care si-au construit ceva sau vor sa-si construiasca...
            S-auzim de bine!

            Comentariu

            • colojid
              Incepator
              • 16.nov.2008
              • 23

              Buna seara

              As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.

              Comentariu

              • pavel.gabriel
                Membru
                • 25.iul.2006
                • 158

                @colojid:trebuia teava ceva mai mare ,de 25 si ar fi functionat prin sifonare foarte bine.iar la cel din baie ,coborai cu teava de la etaj si incalzea si el.Torul de tabla tine cam 10-12 ani ,asa ca mai ai
                eu va luminez...imprejurul

                Comentariu

                • Piotr
                  Incepator
                  • 17.apr.2009
                  • 93

                  Postat în original de colojid
                  Buna seara

                  As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.
                  Colojid, felicitari pentru realizare! Pe cand si niste poze?

                  Comentariu

                  • colojid
                    Incepator
                    • 16.nov.2008
                    • 23

                    Buna seara

                    Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
                    Numai bine,Dan

                    Comentariu

                    • Piotr
                      Incepator
                      • 17.apr.2009
                      • 93

                      Postat în original de colojid
                      Buna seara

                      Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
                      Numai bine,Dan
                      Daca ati ridicat o casa din temelii singur, singurel...iar meritati felicitari!
                      Stima.
                      Piotr.

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3526

                        ceva poze?

                        Comentariu

                        • colojid
                          Incepator
                          • 16.nov.2008
                          • 23

                          Buna seara

                          Am ramas dator cu ceva poze.Scuze pentru calitate,dar chiar nu ma pricep sa fotografiez interiorul unei sobe.Revin cu expicatii,numai intrebati.
                          Soba
                          Torul de otel,foarte "gudronat",are cam 7 ani de folosire(nu prea intensiva,max 50 focuri/an)

                          Comentariu

                          • Piotr
                            Incepator
                            • 17.apr.2009
                            • 93

                            Postat în original de colojid
                            Soba
                            Si unde-s pozele, pana la urma?

                            Comentariu

                            • colojid
                              Incepator
                              • 16.nov.2008
                              • 23

                              Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?

                              Comentariu

                              • Piotr
                                Incepator
                                • 17.apr.2009
                                • 93

                                Postat în original de colojid
                                Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?
                                Cand scrieti un nou mesaj, mai jos apare o ferestra cu nume fisier..acolo dati click pe browse, va selectati din comp dv poza, apoi apasati pe adauga atasament. Asteptati sa ataseze poza, apoi dati click pe trimite si gata.
                                Succes!
                                P.S. Deasupra la "nume fisier" scrie "extensii si marimi aprobate". Dati click acolo ca sa vedeti daca formatul si dimensiunea pozelor dv. corespund regulilor forumului.

                                Comentariu

                                Procesare...