Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chirac
    Incepator
    • 25.iun.2009
    • 23

    Postat în original de vio rel
    Postat în original de ferry_
    Un mic sfat vasul de expansiune vasul de WC are si rol de a prelua aerul de pe instalatie daca e montat la inalimee, asa ca e recomandat pe tur a se monta!
    da am constatat si eu lucru asta dupa un timp
    Daca vasul ar fi pe tur ,ce spuneti, nu cumva apa din instalatie o ia de-aiurea Sa deverseze?Pompa trage din instalatie si duce in vas care fiind deschis ce face?
    Re: incalzire centrala home made

    Postat în original de iondan80
    - la sistemele cu vas de expansiune deschis, nu apar probleme cu evaporarea apei si aparitia vaporilor in spatiul unde este montat vasul de expansiune?
    Nu apar probleme findca in vas apa este la temperatura camerei.
    Cea mai mare caldura o ai la tine acasa!

    Comentariu

    • iondan80
      Incepator
      • 23.mai.2008
      • 7

      Re: incalzire centrala home made

      Postat în original de iondan80
      Consider ca pentru multi romani modificarea unei sobe si realizarea unui sistem de incalzire centrala folosind calorifere, pompa de recirculare, serpentina, vas de expansiune, etc, asa cum au fost prezentate aici este singura solutie de reducere a costurilor cu incalzirea si prepararea apei calde. Am cateva intrebari pentru cei care au construit deja asa ceva:
      - nu apar probleme cu dilatarile longitudinale la folosirea serpentinei?
      - amplasarea serpentinei in focar nu este un dezavantaj tinand cont ca focarul este prima zona a sobei care se raceste? Nu ar fi mai bine daca serpentina ar fi montata in zona fumurilor pentru a prelua din caldura acumulata in peretii sobei dupa ce focul se stinge in focar?
      - poate aparea condens pe serpentina care sa distruga soba?
      - la sistemele cu vas de expansiune deschis, nu apar probleme cu evaporarea apei si aparitia vaporilor in spatiul unde este montat vasul de expansiune?
      Legat de problema evaporarii apei am inteles faptul ca apa din vasul de expansiune este in mod normal rece. Rog pe cei mai experimentati in domeniu sa incerce sa raspunda si la celelalte probleme ridicate si in mod special la cea legata de dilatarea longitudinala a serpentinei si amplasarea ei in zona fumurilor

      Comentariu

      • vasile m
        Membru
        • 21.iun.2009
        • 292

        mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..

        Click image for larger version  Name:	p1000375_716.jpg Views:	21456 Size:	111.2 KO ID:	572863
        zece ani fara probleme

        Click image for larger version  Name:	p1000376_145.jpg Views:	4035 Size:	117.6 KO ID:	572864
        referitor la dilatarea serpentinei un meserias tre sa tina cont de acest lucru deoarece daca nu este lasat spatiu ptr dilatare se creaza singur este de asteptat cit despre deversarea apei prin vasul de expansiune ? aceasta s/r produce doar daca sistemul s/ar infunda pe undeva si nici atunci nu ar pleca toata apa ca pompa nu ar avea d.unde sa ieie apa pe care s/o dea afara
        daca serpentina se instaleaza doar in zona fumurilor atunci in celelalte incaperi caldura va veni cam mai tirziu si cam mai putina (daca totusi doriti caldura dupa ce se stinge focul in soba ....................... nu stiu sunt mai multe variante???????????? fiecare are varianta proprie...)

        Comentariu

        • cicero69ro
          Incepator
          • 02.aug.2009
          • 4

          Postat în original de vio rel
          sigur ce vrei sa stii?
          salutare am si eu nevoie de indrumare vreau sa imi ,,bricolez si eu asa ceva la parintii mei la tzara.. soba inca nu este facuta da-mi si mie un sfat pt ca sunt perfect pe din afara... de ce sus serpentina? cit de groasa teava? circuit inchis?4 calorifere intr-o casa bine izolata de 400 m cubi suficient pt 20 grade?
          pot vb si la tel va rog ma intereseaza subiectul
          Postat în original de vasile m
          mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..
          ma poti ajuta cu un tel?
          da-mi beep si sun eu te rog 0721446733

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 292

            atasam si un alt model

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p1000413_593.jpg 
Afișări:	3824 
Mărime:	108,5 KB 
ID:	572974

            fiecare cu gusturile lui..

            Comentariu

            • cicero69ro
              Incepator
              • 02.aug.2009
              • 4

              Postat în original de vasile m
              atasam si un alt model
              .................................................. ...............
              fiecare cu gusturile lui................
              cred ca nu gusturile le pot discuta...pina la urma este o soba de teracota... modelul nu conteaza din punctul meu de vedere conteaza functionalitate si randamentul,eu care sunt pe din afara complet astept un ajutor de la voi cei ce construiti sau dispuneti de asa ceva gata montat

              Comentariu

              • danut81
                Incepator
                • 31.iul.2008
                • 30

                Domnule vasile m pe noi ne intereseaza daca puteti sa puneti niste poze cu serpentina care o bagati in soba si cateva explicatii legate de executia acesteia.
                Cu respect,

                Comentariu

                • vasile m
                  Membru
                  • 21.iun.2009
                  • 292

                  conteaza foarte mult necesitatile ..una este soba de bucatarie unde poti sa faci si o mincare ..,, cu un cuptor unde poti sa/ti faci o pita ,iar cea lalta este soba de incalzit unde doar te poti incalzi soba de incalzit care o vedeti mai sus incalzeste un atelier de croitorie cam30m2,un hol3/3m ocamera4/4, 2bai,si o bucatarie 3/3 referitor la randament.
                  Postat în original de danut81
                  Domnule vasile m pe noi ne intereseaza daca puteti sa puneti niste poze cu serpentina care o bagati in soba si cateva explicatii legate de executia acesteia.
                  Cu respect,
                  am mai spus pe acest forum ca am incercat sa fac o schita (eu nu prea le am cu calculatoarele) inPAINTam executat/o dar cind s/o pun pe forum mi/a aparut ca nu permite extensia .........nu mai stiu ce acolo daca ma puteti ajuta in aceasta privinta eu cu viitoarea ocazie va arat serpentina .........aceasta se face din tevi trase si poate fii executata de orce sudor bun......

                  Comentariu

                  • danut81
                    Incepator
                    • 31.iul.2008
                    • 30

                    Asteptam cu interes poza cu serpentina care o bagati in soba.Schita are rezolutia prea mare si de asta nu merge.Mi-o trimiteti mie pe email sau pe messenger si o urc eu pe forum.
                    danut_popa81@yahoo.com sau messenger danut_popa81

                    Comentariu

                    • silg80
                      Incepator
                      • 04.sep.2009
                      • 24

                      Buna ziua!

                      Din mesajele si schitele anterioare am observat ca pompa de circulatie se monteaza ba pe tur, ba pe retur .

                      La mine acasa este montata pe retur, exact inainte de intrarea in centrala. Instalarea a fost executata de o firma specializata.

                      Nu ma pricep, dar vroiam sa inteleg de ce sunt lucrurile asa cum sunt.

                      Am gasit 3 motive pentru care pompa nu s-ar monta pe tur:

                      - pompa se raceste cu apa (cel mai rece punct din instalatie este pe retur inainte de intrarea in centrala/soba) ;
                      - in cazul in care instalatia "prinde" aer rotorul nu mai este complet imersat in lichid si se poate arde sau degrada mai rapid;
                      - tot in cazul prezentei aerului in instalatie apare fenomenul de cavitatie in pompa.

                      In cazul sistemelor prezentate mai devreme cu vana/valvula cu 3 cai si cu recircularea numai in centrala sau numai in calorifere. Daca s-a atins temperatura necesara in camerele respective nu se poate comanda oprirea pompei si a centralei (flacara) ?! De ce sa mearga pompa in continuu ?

                      Comentariu

                      • Victorine
                        Incepator
                        • 01.iul.2006
                        • 52

                        Deci cum arata serpentina aia, domnule vasile m ? E pozitionata in fumul principal, care urca pe verticală până sus la capac sau intre podurile 1 si 2, sau cum ? Cam ce lungime si ce diametru de teava s-a folosit? Sudarea se face in atmosfera protejata? Cum ati verificat apoi etanseitatea serpentinei? Nu puteti pune o poza cu rezolutie ceva mai mare a instalatiei dumneavoastra, eventual si cu partea inferioara unde ati montat pompa? Ati putea descrie mai exact elementele care se vad in poza, la iesirea din soba si rolul lor? In afara de termometru, care e evident.
                        Cu multumiri.

                        Comentariu

                        • vilica
                          Incepator
                          • 24.ian.2009
                          • 1

                          Ma intereseaza si pe mine daca cineva poate sa-mi construiasca si mie o soba cu tot cu serpentina din interior, contra cost bineinteles, sau macar daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care a mai facut asa ceva poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 292

                            Postat în original de vilica
                            Ma intereseaza si pe mine daca cineva poate sa-mi construiasca si mie o soba cu tot cu serpentina din interior, contra cost bineinteles, sau macar daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care a mai facut asa ceva poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
                            Multumesc.
                            depinde de locatia unde doriti sa fie instalata soba
                            Postat în original de Victorine
                            Deci cum arata serpentina aia, domnule vasile m ? E pozitionata in fumul principal, care urca pe verticală până sus la capac sau intre podurile 1 si 2, sau cum ? Cam ce lungime si ce diametru de teava s-a folosit? Sudarea se face in atmosfera protejata? Cum ati verificat apoi etanseitatea serpentinei? Nu puteti pune o poza cu rezolutie ceva mai mare a instalatiei dumneavoastra, eventual si cu partea inferioara unde ati montat pompa? Ati putea descrie mai exact elementele care se vad in poza, la iesirea din soba si rolul lor? In afara de termometru, care e evident.
                            Cu multumiri.
                            am mai pus pe topicul ,, soba de teracota,, serpentina vine pusa la focar ,mai precis imprejurul focarului aici am postat doua modele de sobe cu doua serpentine total diferite, in spate aveti pompa, termometru, plus tevile de alimentare pentru apa menajera si bineinteles pentru circuitul de la calorifere saptamina aceasta am sa pun pe forum o poza cu serpentina. tevile din care estefacuta: tevi trase luate de la un magazin de praofil numele? ... nu stiu daca pot spune?.. sudat de mine acasa in aer liber etanseitatea?.. la ce va referiti... probabil daca nu are pori sau ce?


                            n/am inteles....

                            Comentariu

                            • Victorine
                              Incepator
                              • 01.iul.2006
                              • 52

                              Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...

                              Comentariu

                              • vasile m
                                Membru
                                • 21.iun.2009
                                • 292

                                Postat în original de Victorine
                                Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...
                                nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
                                cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p1000492_747.jpg 
Afișări:	9646 
Mărime:	44,3 KB 
ID:	573435

                                Comentariu

                                Procesare...