Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Victorine
    Incepator
    • 01.iul.2006
    • 52

    Oau, ce lucrare.... ati sudat cu flacara oxiacetilenică? Se poate si niste dimensiuni?

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 292

      cind proiectezi soba vezi si dimensiunile

      Comentariu

      • vio rel
        Incepator
        • 13.sep.2008
        • 77

        salut ,am revenit, ieri am pus in probe din nou sistemul pe cate l-am upgradat cu un regulator de tiraj care vad ca isi face treaba bine
        o sa revin cu detalii




        P.S. Imi cer scuze celor care nu au primit raspunsuri din partea mea nu prea am avut timp

        Comentariu

        • b30kdt
          Membru
          • 06.dec.2006
          • 244

          mai multe detalii?

          @vasile m : ce tip de teava ai folosit?,vad si niste patrati,ce dimensiuni are teava ,grosime,diametru,ce tip de sudura ,care este suprafata incalzita

          2vio rel : ce regulator de tiraj?sistemul tau cum arata?

          Comentariu

          • Alecu_
            Incepator
            • 19.sep.2009
            • 47

            Postat în original de vasile m
            Postat în original de Victorine
            Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...
            nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
            cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,

            offtopic

            Foarte strajnice lucrarile realizate, mie personal mi-ar face mare placere sa ne impartasiti etapele, pasii urmati pt a realiza o astfel de soba. Vechea soba e deja depasita iar modul ca care se pune problema acum, prin folosirea unui singur foc pt a incalzii o suprafata cat mai mare, chiar mai multe camere prin imbinarea a ceea ce este vechi cu noul este de actualitate mai ales pt cei care locuiesc la casa.
            Postat în original de coyote_coitus
            ok! zilele astea voi da curs solicitarilor.
            Asteptam...cu mare nerabdare.....(cel putin eu, desii cred ca "estem" mai multi)

            Comentariu

            • gagoi
              Incepator
              • 11.mar.2009
              • 49

              in loc de serpentina nu se paote folosi o butelie de gaz, bineinteles, imbtacata in samota sau piatra de rau? cred ca ar rezolva si problema timpului dintre focuri, odata incalzita piatra de rau..... tine caldura multe ore. toata aceasta instalatie poate fi adaugata la incalzirea pe gaz - centrala termica? ca supliment sau ajutor.

              Comentariu

              • m0a0r0i0a0n
                Incepator
                • 27.ian.2009
                • 26

                parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.

                Comentariu

                • dumitrescu
                  Membru marcant
                  • 14.sep.2008
                  • 330

                  Postat în original de m0a0r0i0a0n
                  parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.
                  Da dar serpentina de cupru are o durata de viata mult mai mica decit cea de teava de fier sudata.

                  Comentariu

                  • vasile m
                    Membru
                    • 21.iun.2009
                    • 292

                    Postat în original de m0a0r0i0a0n
                    parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.
                    hai draga nu e nici o problema ma chinui eu pentru cine o vrea numai aloca banii,
                    vezi ce simplu?

                    Comentariu

                    • m0a0r0i0a0n
                      Incepator
                      • 27.ian.2009
                      • 26

                      da , dar numai pentru cine aloca banii, si cuprul cred ca are durata de viata destul de mult....., repet serpentina, sa fie dupa primul pod, nu in focar,deasupra lui, sa fie protejata de flacara directa
                      Era doar o idee, ma gandeam daca ar avea destula putere sa incalzeasca apa undeva, la 40-50 grade

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Postat în original de vasile m
                        mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..
                        da poate fara probleme dar si fara randament , si solutile artizanale inprovizate pot sfarsii prost
                        Postat în original de vasile m
                        Postat în original de Victorine
                        Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...
                        nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
                        cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,


                        pacat de materialul stricat si timpul pierdut cu efectuarea serpentinei , dupa cum arata cred ca va luat mai mult de 1 zii sa o faceti , suprafata de incalzire e mult prea mica pentru a avea un randament corespunzator , da va va functiona , puteti sa ii bagati si pompa , vas de expansiune , clapete de sens , supape de siguranta vana cu 3 cai etc , randamentul va fii minim , consumul de lemne va fii ridicat , suntem prea saraci pentru a ne carpii cu inprovizatii , decat o solutie de conpromis cu rezultate incerte , mai bine cine doreste mai strange ceva bani , scoate un car si is cunpara o centrala ,randament ridicat 75-80% siguranta , elementi de fonta - rezista mult peste 10 ani , garantie , confort in expluatare , consum redus de lemne , se poate adapta un boiler pentru apa calda , - lucrand intrun domeniu care are legatura cu ocupatia dumneavoastra si avand acces si vizitand cateva mii de case am intalnit printre altele si modalitatea de incalzire propusa de dumneavoastra , iar afirmatile de mai sus le fac in cunostinta de cauza , si mai sustin ca unele inprovizatii si solutii artizanale se pot sfarsii grav , ex ce se poate intampla daca sistemul dumneavoastra dintro soba de teracota pe care propietarul din comoditate a trecuto pe gaz i se obtureaza unul dintre fumuri datorita expluatarii necorespunzatoare sau datorita cedarii unei suduri din serpentina , apa va stinge flacara si gazele vor iesii in soba si in camera , ce sa va intampla daca vor fii victime , - va zic eu procuratura , declaratii , caz penal .... am vazut de mai multe ori aceste lucruri si tocmai constinta ma indeamna sa scriu aceste randuri am vazut copii asficsiati si tineri casatoriti morti tot in urma inprovizatilor , fiinca au vrut sa iasa cat mai ieftin dar nu sau gandit la siguranta proprie , poate am deviat putin de la topic dar eu cand fac o lucrare vreau sa dorm linistit

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 292

                          Postat în original de dummy_
                          pacat de materialul stricat si timpul pierdut cu efectuarea serpentinei , dupa cum arata cred ca va luat mai mult de 1 zii sa o faceti , suprafata de incalzire e mult prea mica pentru a avea un randament corespunzator , da va va functiona , puteti sa ii bagati si pompa , vas de expansiune ,
                          cred ca la frica care o ai in tine ar trebui sa nu mai umblii pe strada sa stai doar in beci sau sa/ti faci un buncar antii atomic
                          ca am vazut multe cazuri de accidente foarte grave copii mortii mame accidentate de drobul de sare e.t.c. e,t.c da mai departe.
                          sa mai continui?
                          am vazut si eu centrale care consuma foarte putin cu randament maxim 35 m3 de lemne de fag pe ntru 4 luni ce sa mai spunem de elementii renumiti de fonta care crapa dupa 4 ani de exploatare imediat ce trece perioada de garantie .... oi fi vazut tu multe nu neg dar sa nu te gindesti ca cailalti sunt nascuti ieri si inca sunt cu ochii inchisi...referitor la cantrala cine are banii cu gramada si nu mai are ce face cu ei isi ia centralla ''e foarte buna si aia ca si o masina care o cumperi daca o conduci cu atentie s/ar putea sa nu ti se intimple nimic,
                          deci s/ar putea ...iar daca nu cu tot cu garantie primul plop,sant este al tau fratioare................
                          .................................................. ......................................
                          recunosc ca acest comentariu este in afara topicului

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            sa nu fim sarcastici , supozitile facute asupra mea sunt nerealiste si nefondate , iar faptul ca am o experienta si am vazut destul de multe lucruri , si unele care au mers cam prost ma face sa iau in considerare si alte posibilitati pe care altii nu sau gandit sau nu vor sa le vada , cat despre centrale pe lemne am nontat cateva zeci cu puteri cuprinse intre 26-120 kw dar la absolut nici unu nu au avut probleme structurale , elementi crapati , suduri care sa cedeze , de ce ??? pentru ca pentru a fi comercializate ele trebuie sa indeplineasca anumite norme si sunt supuse unui control al calitatii , ceea ce nu pot spune despre sistemul dezvoltat de dumneavoastra
                            de ce sa folosesc un sistem de incalzire invechit si cu un randament indoielnic conceput si realizat dupa standardele si materialale de acum 30 de ani acuma in perioada in care au aparut noi sisteme si tehnologii , care ar trebui sa ne faca viata mai usoare si sa ne ofere confort si siguranta in expluatare /cel putin in domeniul instalatilor saltul tehnologic este semnificativ iar cei care nu tin pasul atat pe partea teoretica cat si cu scule echipamente utilaje raman pe langa ,
                            Mai cunosc pensionari care si-au cunparat masini auto acum 30 de ani si care inca sustin ca masinile lor sunt cele mai bune , consuma putin , nu polueaza , functioneaza fara probleme etc ... asta e parerea lor si nu poti sa le-o schimbi , ce rost are azi sa imi cunpar un trabant ( probabil made in germany ) cand mai pot pune ceva si sa imi iau o masina noua ce imi ofera confort , siguranta costuri mici de expluatare daca gresesc va rog sa ma contraziceti

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 292

                              Postat în original de dummy_
                              sa nu fim sarcastici , supozitile facute asupra mea sunt nerealiste si nefondate , iar faptul ca am o experienta si am vazut destul de multe
                              aici discutam draga poate ca nu ai observat , despre sobe de teracota nu despre masini nici despre centrale pentru masini sunt alte forumuri iar pentru centralele dv. aveti un alt topic..puteti sa va spuneti parerile si acolo ..va urez succes!

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 670

                                Postat în original de vasile m
                                aici discutam draga poate ca nu ai observat , despre sobe de teracota nu despre masini nici despre centrale pentru masini sunt alte forumuri iar pentru centralele dv. aveti un alt topic..puteti sa va spuneti parerile si acolo ..va urez succes!
                                cred ca se incadreaza in topic cand sustin ca sobele de teracota cu serpentina -home made - sunt cu un randament scazut , fara siguranta in explotare , destul de greu de construit si intretinut , si sunt de parere ca viitorii utilizatori ai acestui sistem ar trebui sa i se prezinte avantajele dar si dezavantajele pentru asi face o imagine de ansanblu

                                Comentariu

                                Procesare...