Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mitica_nicu
    Incepator
    • 07.oct.2009
    • 35

    Postat în original de vasile m
    pai intii sa ne lamurim ...
    mai sus in topic ai o cu totul alta schita nu stiu acuma ce incerci tu sa faci ori ne probezi cita minte avem ori vrei sa vezi cit e de slaba..mintea... daca cu adevarat vrei sa aflii ceva hotaraste/te la care figura sa edific greseala ca schitele sunt total diferite.............
    Va salut,

    Scuze daca v-am indus in eroare, nu testez pe nimeni! apelez pur si simplu la cineva cu experienta. Revin la problema mea: asa cum spuneti d-voastra am postat doua poze diferite, una ( poza2 ) arata instalatia la momentul actual, functioneaza. Nemultumirea mea este ca desi am aerisit pompa si caloriferele de le-am zapacit, tot se aude apa circuland prin calorifere. Dupa care am descoperit ca aproximativ jumatate din apa incalzita de serpentina urca in vasul de exp, asta in momentul cand functioneaza pompa, la oprirea pompei apa calda care a urcat in vas de exp coboara pe inst si in serpentina.
    Acum a doua poza/desen postat ( incalzire serpent home ) face referire la cum as vrea sa modific instalatia ( am vazut un desen asemanator pe net ). Tot acolo mai spunea ca se poate renunta la turul care urca deasupra vasului de exp, se taie teava la o distanta 25-30cm deasupra T-ului in care intra serpentina si se monteaza un aerisitor manual, din acela de calorifer.

    Multumesc.

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 292

      bun 1 sper ca ne/am lamurit a doua imagine,.. adica ultima care ai postat/o este perfecta fa asa si nu vei avea probleme,pe tur inainte de vasul de expansiune poti eventual monta un robinet ,il deschizi din cind in cind pentru a aerisi mai usor instalatia la mine sta opturat tot timpul.. adica lasat intredeschis s/a intimplat de nenumarate ori sa se ia curentul si atunci apa circula in voie ...succes.....!

      Comentariu

      • mitica_nicu
        Incepator
        • 07.oct.2009
        • 35

        Postat în original de vasile m
        bun 1 sper ca ne/am lamurit a doua imagine,.. adica ultima care ai postat/o este perfecta fa asa si nu vei avea probleme,pe tur inainte de vasul de expansiune poti eventual monta un robinet ,il deschizi din cind in cind pentru a aerisi mai usor instalatia la mine sta opturat tot timpul.. adica lasat intredeschis s/a intimplat de nenumarate ori sa se ia curentul si atunci apa circula in voie ...succes.....!
        Va salut si multumesc ca m-ati inteles.
        Inainte de a ma apuca de treaba, vreau sa va mai intreb cateva aspecte: 1 va rog sa revedeti poza postata ( imagine curenta ) si sa-mi spuneti daca tevile tur si retur care urca din instalatie spre vasul de exp pot ramane asa cum sunt conectate la instalatie. ( voi inversa turul si returul vasului in pod, fiindu-mi mai usor).
        2 Daca nu am niciodata probleme cu tensiunea 220v, pot lasa inchis robinetul indicat de catre d-voastra ( pe tur inainte de vasul de expansiune ) ? spun asta pt ca am in permanenta un UPS ce asigura 220V pompei, aproximativ 20-24h.
        3 Puteti preciza ordinea si modul in care se face aerisirea inst si caloriferelor ( aici vreau sa ma verific, pt ca sincer am facut-o dupa ureche ).

        Multumesc pt timpul acordat!

        Comentariu

        • nelycosteanu
          Incepator
          • 15.dec.2009
          • 31

          aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca
          Postat în original de nelycosteanu
          aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca

          Comentariu

          • Victorine
            Incepator
            • 01.iul.2006
            • 52

            Fain!
            Pacat insa ca numai tu stii si intelegi ce-ai facut... am citit postul de 3 ori ca sa pricep cat de cat... si in final concluzia principala pe care am desprins-o este ca ai postat doar ca sa te lauzi, nu sa impartasesti din experienta. Sau doar atat ma duce pe mine mintea.

            Comentariu

            • mitica_nicu
              Incepator
              • 07.oct.2009
              • 35

              Postat în original de nelycosteanu
              aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca
              Felicitari pt ceea ce ai realizat pana acum!
              Legat de fumat.... greu de crezut! si sa spun si de ce: pt ca nu am vazut nici un post cu numele nelycosteanu, care sa ateste cele afirmate!

              Stima.

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1152

                Postat în original de Victorine
                Fain!
                Pacat insa ca numai tu stii si intelegi ce-ai facut... am citit postul de 3 ori ca sa pricep cat de cat... si in final concluzia principala pe care am desprins-o este ca ai postat doar ca sa te lauzi, nu sa impartasesti din experienta. Sau doar atat ma duce pe mine mintea.
                Hai pariu ca nu esti singurul care nu ai inteles lucrarea descrisa de Nelycosteanu.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • valiu
                  Membru
                  • 02.mar.2009
                  • 258

                  Postat în original de mitica_nicu
                  Postat în original de nelycosteanu
                  aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca
                  Felicitari pt ceea ce ai realizat pana acum!
                  Legat de fumat.... greu de crezut! si sa spun si de ce: pt ca nu am vazut nici un post cu numele nelycosteanu, care sa ateste cele afirmate!

                  Stima.


                  Poate s-a lasat de fumat
                  Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                  Comentariu

                  • nelycosteanu
                    Incepator
                    • 15.dec.2009
                    • 31

                    nu am facut-o sa ma laud adevarul e ca am dat prea putine detali poate ca o foto. va face mai mult .daca reusesc sa trimit

                    Comentariu

                    • valiu
                      Membru
                      • 02.mar.2009
                      • 258

                      Postat în original de nelycosteanu
                      nu am facut-o sa ma laud adevarul e ca am dat prea putine detali poate ca o foto. va face mai mult .daca reusesc sa trimit
                      Gasesti pe forum indrumator pentru micsorare si postare
                      Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2550

                        Indrumar
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • nelycosteanu
                          Incepator
                          • 15.dec.2009
                          • 31

                          ami pare rau dar nu reusesc sa postez foto

                          Comentariu

                          • valiu
                            Membru
                            • 02.mar.2009
                            • 258

                            Postat în original de nelycosteanu
                            ami pare rau dar nu reusesc sa postez foto

                            mai incearca ......si vei reusi
                            Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                            Comentariu

                            • nelycosteanu
                              Incepator
                              • 15.dec.2009
                              • 31

                              o sa ancerc explic mai pe anteles ,imaginativa o teava de 10cm d an care am bagat alta teava mai subtire sa zicem de 9cm d an diferenta de 1cm dintre tevi intra apa [toate tevile sant conectate antre ele] lungimea 50cm lea-m sigilat la capete[sudat] teava din mijloc [9cm]ramanand deschisa am facut 8buc identice ca lunime alte 4buc de 80cm dispuse-n forma de .u. pe verticala stanga-dreapta teava de 50cm partea din spate teava de 80cm an partea din fata usa pt alimentare jos cenusaru si asa a rezultat focaru partea de sus am facut o specie de bolta binenteles ca trece apa si pri ea. ps. focul arde undeva la mijloc se ridica coboara prin tevile ,,stanga-dreapta"si urca prin tevile,,spate" an felu acesta apa e ancalzita mai eficient.......etc..sper sa antelegeti principiul.

                              Comentariu

                              • Dan_Daniel
                                Living Legend
                                • 20.nov.2009
                                • 1152

                                Postat în original de nelycosteanu
                                o sa ancerc explic mai pe anteles ,imaginativa o teava de 10cm d an care am bagat alta teava mai subtire sa zicem de 9cm d an diferenta de 1cm dintre tevi intra apa [toate tevile sant conectate antre ele] lungimea 50cm lea-m sigilat la capete[sudat] teava din mijloc [9cm]ramanand deschisa am facut 8buc identice ca lunime alte 4buc de 80cm dispuse-n forma de .u. pe verticala stanga-dreapta teava de 50cm partea din spate teava de 80cm an partea din fata usa pt alimentare jos cenusaru si asa a rezultat focaru partea de sus am facut o specie de bolta binenteles ca trece apa si pri ea. ps. focul arde undeva la mijloc se ridica coboara prin tevile ,,stanga-dreapta"si urca prin tevile,,spate" an felu acesta apa e ancalzita mai eficient.......etc..sper sa antelegeti principiul.
                                Trimite dom'le o poza, mama ei de poza, sau un desen, ceva, ca din descrierea asta nu stiu cati au inteles mare lucru. Poate ai facut treba buna si functioneaza, nu zic nu.
                                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                                Comentariu

                                Procesare...