Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciubuc1x
    Incepator
    • 24.dec.2010
    • 70

    totul despre soba cu serpentina

    La pagina 39 sunt postate pozele dvs, unde aveti pregatit un rand de placi sa il incheiati, iar placile sunt nefasonate pe marginile interioare, necioplite cum spun sobarii.
    Daca ati respectat acest aspect, jos palaria si imi retrag afirmatiile!

    As dori sa va intreb cam cati litri de apa aveti in serpentina?

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 296

      Nu inteleg la ce te referi cu fasonatul de care vorbesti, cit despre serpentina nu stiu ce sa-ti raspund, deoarece niciodata nu m-a interesat cita apa intra in ea.
      Eu am un robinet care se si vede in imagini de la care alimentez instalatia.

      Comentariu

      • ciubuc1x
        Incepator
        • 24.dec.2010
        • 70

        totul despre soba cu serpentina

        Pai daca aveti 20 de ani de experienta, inseamna ca ati urmat pasii corespunzatori in ridicatul sobei, scuze.
        As dori sa imi spuneti cam ce consum de lemne aveti si ce randament, ca temperatura ma refer.

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 296

          Experienta e prea mult spus.
          Insa tot nu am inteles la ce te-ai referit in postarea sus amintita.
          Cit despre randament vom vedea la primavara, momentan mai am de lucru la amenajarile interioare si nu pun prea mult pe foc din cauza ca daca e prea cald nu se poate lucra.
          Insa observ ca merge foarte bine 2 incaperi incalzire in pardoseala plus una cu calorifer la mansarda si inca doua calorifere de 1400 asta la foc mic ca daca dau drumul la foc sare apa la 80 de grade.
          Caldura berechet, afara noaptea -21..

          Comentariu

          • ciubuc1x
            Incepator
            • 24.dec.2010
            • 70

            totul despre soba cu serpentina

            La o soba noua in prima zi cand vine sobarul primul lucru de care se apuca e sa ciopleasca samota.
            Despre asta vroiam sa spun, pentru ca in una din pozele dumneavoastra cu serpentina, aveti un rand asezat si prins cu dreptare si agrafe care nu este cioplit, despre asta vroiam sa va spun, nu stiu daca m-ati inteles.

            Comentariu

            • vasile m
              Membru
              • 21.iun.2009
              • 296

              Gresită constatarea dvs daca priviti mai cu atentie veti observa contrariul si ca argument v-as invita sa puneti doua teracote necuratate alaturi ca sa vedeti cam cum arata imbinarea sau daca doriti puteti pune un intreg rind dupa dreptare prinse cu agrafe apoi comparati ceea ce va apare in fata.
              Va multumesc!
              In rest numai de bine.

              Comentariu

              • ciubuc1x
                Incepator
                • 24.dec.2010
                • 70

                totul despre soba cu serpentina

                Omul se mai inseala.
                Un 2011 cu impliniri si tot ce va doriti.
                La multi ani

                Comentariu

                • vasile m
                  Membru
                  • 21.iun.2009
                  • 296

                  la multi ani si dv. cred ca vom fi prieteni deoarece am inceput in sfirsit sa ne intelegem :P

                  Comentariu

                  • crystyan_76
                    Incepator
                    • 26.ian.2009
                    • 20

                    Buna seara,

                    Se poate confectiona un registru din teava de cupru cu coturi si teuri lipite cu alama si introdus in soba?
                    Rezista lipitura la temperatura din soba?

                    multumesc

                    Comentariu

                    • vasile m
                      Membru
                      • 21.iun.2009
                      • 296

                      In focar, in nici un caz.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Postat în original de vasile m
                        Da, a sosit si vremea sa ma incalzesc la soba mai sunt citeva finisaje de facut, dar treaba merge spre bine si e super.
                        Aveti si pozele mai jos. Va multumesc pentru sfaturi!
                        Faina instalatie, felicitari... romanul e inventiv si asta se vede din plin.

                        Nu o spun cu rautate, poate ai 20 de ani experienta la sobe de teracota, dar in domeniul instalatii poate ar trebui sa chemi si tu pe cineva cu experienta, ce ai tu pe acolo sincer eu nu as avea incredere sa bag nici macar apa rece.

                        PPR ala nu o sa iti tinea prea mult, prima data cand ai supraincalzit instalatia o sa iti cedeze la inbinari, se degradeaza molecular la o temperatura mai mare de 65 grade si in timp de 6-7 ani o sa devina casant.

                        Ma indoiesc de calitatea inbinarilor facute din ppr la felul cum arata instalatia, in mod sigur teava e strangulata pe interior datorita incalzirii exagerate a fitingurilor, s-ar putea sa ai probleme cu debitul.

                        Banuiesc ca peste instalatie o sa vina perete de rigips, nu vad nici o bratara sau consola pentru tevi, ppr cand o sa se inalzeasca o sa iti atrane ca sarmele de rufe, orce teava executata ingropat sau ascuns in elmentele de constructie se izoleaza termic.

                        Probabil ai vrut sa faci economie cand ai conbinat mai multe tipuri de ppr.
                        Supapa aia de sens pe baza de arc ai ai toata posibilitatea sa nu iti functioneze cum trebuie, putine o fac.
                        Nu vad o deimensionare a instalatiei adecvata.

                        Probabil din distribuitor pleaca circuitele pentru incalzirea prin pardoseala (cand apa din calorilere o sa ajunga la 85 de grade, in cazul in care va ajunge in pardoseala o sa ai 70 de grade cam mult, dar ma gandesc ca incalzirea in pardoseala probabil nu ai respectat sistemul si ai turnat doar o sapa peste tevi, o sa ai ceva pierderi de caldupa si pe acolo, probabi va merge. )

                        Nu vreau sa spun mai multe fiinca chiar ar fi, vad ca esti o fire inventiva, dar pacat ca lipseste partea tehnica estetica si functionala, singurul lucru care imi place e serpentina probabil ti-a luat o zii de lucru, dar ma indoiesc de randamantul ei.

                        1. Baga macar o proba de presiune cu aer si manometru ca sa fii macar sigur ca nu ai scapari inainte sa pui rigipsul.
                        2. Tine o rezerva de vopsea de culoarea zugravelii in caz de iti cedeaza lipiturile si strica rigipsul.
                        3. Multa bafta

                        Comentariu

                        • todorovicim
                          Membru
                          • 31.dec.2010
                          • 181

                          soba teracota cu registru

                          Am facut o schita de mana,nu prea grozava,dar am incercat

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            Re: soba teracota cu registru

                            Postat în original de todorovicim
                            Am facut o schita de mana,nu prea grozava,dar am incercat
                            Ati uitat sa atasati schema.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 296

                              Postat în original de dummy_
                              Faina instalatie, felicitari... romanul e inventiv si asta se vede din plin.

                              Nu o spun cu rautate, poate ai 20 de ani experienta la sobe de teracota, dar in domeniul instalatii poate ar trebui sa chemi si tu pe cineva cu experienta, ce ai tu pe acolo sincer eu nu as avea incredere sa bag nici macar apa rece.

                              PPR ala nu o sa iti tinea prea mult, prima data cand ai supraincalzit instalatia o sa iti cedeze la inbinari, se degradeaza molecular la o temperatura mai mare de 65 grade si in timp de 6-7 ani o sa devina casant.

                              Ma indoiesc de calitatea inbinarilor facute din ppr la felul cum arata instalatia, in mod sigur teava e strangulata pe interior datorita incalzirii exagerate a fitingurilor, s-ar putea sa ai probleme cu debitul.

                              Banuiesc ca peste instalatie o sa vina perete de rigips, nu vad nici o bratara sau consola pentru tevi, ppr cand o sa se inalzeasca o sa iti atrane ca sarmele de rufe, orce teava executata ingropat sau ascuns in elmentele de constructie se izoleaza termic.

                              Probabil ai vrut sa faci economie cand ai conbinat mai multe tipuri de ppr.
                              Supapa aia de sens pe baza de arc ai ai toata posibilitatea sa nu iti functioneze cum trebuie, putine o fac.
                              Nu vad o deimensionare a instalatiei adecvata.

                              Probabil din distribuitor pleaca circuitele pentru incalzirea prin pardoseala (cand apa din calorilere o sa ajunga la 85 de grade, in cazul in care va ajunge in pardoseala o sa ai 70 de grade cam mult, dar ma gandesc ca incalzirea in pardoseala probabil nu ai respectat sistemul si ai turnat doar o sapa peste tevi, o sa ai ceva pierderi de caldupa si pe acolo, probabi va merge. )

                              Nu vreau sa spun mai multe fiinca chiar ar fi, vad ca esti o fire inventiva, dar pacat ca lipseste partea tehnica estetica si functionala, singurul lucru care imi place e serpentina probabil ti-a luat o zii de lucru, dar ma indoiesc de randamantul ei.

                              1. Baga macar o proba de presiune cu aer si manometru ca sa fii macar sigur ca nu ai scapari inainte sa pui rigipsul.
                              2. Tine o rezerva de vopsea de culoarea zugravelii in caz de iti cedeaza lipiturile si strica rigipsul.
                              3. Multa bafta
                              Randamentul serpentinei? Ma faci sa rid. cit despre instalatie bag de seama ca ma iei peste picior, afla ca a fost probata la 8 atmosfere si inca nu atirna pe nicaieri stai linistit ca toate sunt trecatoare iar incalzirea in pardoseala cind o faceam eu dumitale nici nu stiai cum arata ..sau poate ai auzit vorbindu/se pe ici pe colo.in rest sa ai un an nou cit mai fain!

                              Apropo referitor la supapa de sens nu ti/ai pus intrebarea la ce foloseste acolo?

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 670

                                Postat în original de vasile m
                                Postat în original de dummy_
                                Faina instalatie, felicitari... romanul e inventiv si asta se vede din plin.

                                Nu o spun cu rautate, poate ai 20 de ani experienta la sobe de teracota, dar in domeniul instalatii poate ar trebui sa chemi si tu pe cineva cu experienta, ce ai tu pe acolo sincer eu nu as avea incredere sa bag nici macar apa rece.

                                PPR ala nu o sa iti tinea prea mult, prima data cand ai supraincalzit instalatia o sa iti cedeze la inbinari, se degradeaza molecular la o temperatura mai mare de 65 grade si in timp de 6-7 ani o sa devina casant.

                                Ma indoiesc de calitatea inbinarilor facute din ppr la felul cum arata instalatia, in mod sigur teava e strangulata pe interior datorita incalzirii exagerate a fitingurilor, s-ar putea sa ai probleme cu debitul.

                                Banuiesc ca peste instalatie o sa vina perete de rigips, nu vad nici o bratara sau consola pentru tevi, ppr cand o sa se inalzeasca o sa iti atrane ca sarmele de rufe, orce teava executata ingropat sau ascuns in elmentele de constructie se izoleaza termic.

                                Probabil ai vrut sa faci economie cand ai conbinat mai multe tipuri de ppr.
                                Supapa aia de sens pe baza de arc ai ai toata posibilitatea sa nu iti functioneze cum trebuie, putine o fac.
                                Nu vad o deimensionare a instalatiei adecvata.

                                Probabil din distribuitor pleaca circuitele pentru incalzirea prin pardoseala (cand apa din calorilere o sa ajunga la 85 de grade, in cazul in care va ajunge in pardoseala o sa ai 70 de grade cam mult, dar ma gandesc ca incalzirea in pardoseala probabil nu ai respectat sistemul si ai turnat doar o sapa peste tevi, o sa ai ceva pierderi de caldupa si pe acolo, probabi va merge. )

                                Nu vreau sa spun mai multe fiinca chiar ar fi, vad ca esti o fire inventiva, dar pacat ca lipseste partea tehnica estetica si functionala, singurul lucru care imi place e serpentina probabil ti-a luat o zii de lucru, dar ma indoiesc de randamantul ei.

                                1. Baga macar o proba de presiune cu aer si manometru ca sa fii macar sigur ca nu ai scapari inainte sa pui rigipsul.
                                2. Tine o rezerva de vopsea de culoarea zugravelii in caz de iti cedeaza lipiturile si strica rigipsul.
                                3. Multa bafta
                                Randamentul serpentinei? Ma faci sa rid. cit despre instalatie bag de seama ca ma iei peste picior, afla ca a fost probata la 8 atmosfere si inca nu atirna pe nicaieri stai linistit ca toate sunt trecatoare iar incalzirea in pardoseala cind o faceam eu dumitale nici nu stiai cum arata ..sau poate ai auzit vorbindu/se pe ici pe colo.in rest sa ai un an nou cit mai fain!

                                Apropo referitor la supapa de sens nu ti/ai pus intrebarea la ce foloseste acolo?
                                Departe de mine gandul de a lua pe cineva peste picior , nu asta e rolul acestui sait , aicea cel putin ar trebui sa invatam din greselile altora sau cel putin sa invatati din gresala dumneavoastra


                                MesajTrimis: Joi 01 06, 2011 7:52 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
                                bine ca erau toti dusi se putea intimpla multe...am patit eu mi/a cedat o incheietura de pexal noroc ca era fetita in casa ..la fratele meu o adevarata tragedie noroc ca era dus ..de acasa cind a venit covorul plutea prin camera ..


                                Cred ca e postul dumneavostra cel de mai sus , sper sa nu repetati aceeasi greseala de 2 ori
                                Si hai sa fim sinceri , ceea ce ati facut dumneavoastra in acele poze cu greu se poate numii instalatie

                                Comentariu

                                Procesare...