Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • harbulet
    Incepator
    • 08.mai.2006
    • 22

    Postat în original de mcbos
    Sobele tip cizma stiu ca au un randament mai scazut decat cele normale,daca mai au si rola cu atat mai rau,
    Salut, fi mai explicit la ce te referi?

    Comentariu

    • VAMARCEL
      Incepator
      • 14.ian.2011
      • 9

      CARE 1? 2? 3? 4?

      LA CARE PUNCT?
      marcel

      Comentariu

      • harbulet
        Incepator
        • 08.mai.2006
        • 22

        Re: PAI BAGA APA SAU SCOATE APA

        Postat în original de VAMARCEL
        LA ...

        Salut,

        Momentan, am numai soba construita, in curand trebuie sa fac pardoseala si vreu sa montez tevile.
        Serpentina nu a fost executata inca mai tocesc la ea, forma serpentinei un "L" intors am gandit-o asa pt a inlesni circulatia apei cat mai usor.

        "Conform principiului apa calda urca "
        Revin cu poze la soba.
        Re: CARE 1? 2? 3? 4?

        Postat în original de VAMARCEL
        LA CARE PUNCT?
        Cum arata soba cu rola?

        Comentariu

        • mcbos
          Membru
          • 04.aug.2009
          • 141

          Rola se spune in zona unde ma aflu la cuptorul acela din tabla/fonta cu usa care intra in corpul sobei .
          google stie

          Comentariu

          • VAMARCEL
            Incepator
            • 14.ian.2011
            • 9

            Care rola, serpentina?

            Majuscule inlocuite cu minuscule de catre Admin.MC

            Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule!

            pt harbulet

            1-eu la matusea aveam soba mare-prima data am facut si eu o serpentina pe plafonul sobei in interior-dupa o iarna mi-am dat seama ca transferul de caldura nu este eficient-am dat plafonul jos de la soba, am masurat interiorul (laturile sobei) si am sudat din teava mai groasa in asa fel incit jos sa ramina loc pt lemne si pe centru loc pt fum, o serpentina pe care am introdus-o pe sus dupa care am pus capacul la loc. acum consuma cam cit o centrala autentica pe lemne. dupa care sistemele de siguranta mi-au mincat zilele ca dupa ce ca nu e centrala daca se incalzeste apa la 100 am ps-o si sa stea baba la tara sa o supravegheze nu merge asa ca a trebuit sa o fac cit mai sigura.
            scuze adm.

            am inteles sa traiti azi e primazi.
            marcel

            Comentariu

            • harbulet
              Incepator
              • 08.mai.2006
              • 22

              hai ca am gogalit putin si am aflat mai invatat ceva

              rola=cuptor
              durla=cerc plita


              da, soba mea are si rola/cuptor

              Comentariu

              • VAMARCEL
                Incepator
                • 14.ian.2011
                • 9

                pentru harbulet

                si chiar azi "ai mai dorit sa inveti ceva"...eu nu cred.
                marcel

                Comentariu

                • harbulet
                  Incepator
                  • 08.mai.2006
                  • 22

                  Re: pentru harbulet

                  Postat în original de VAMARCEL
                  si chiar azi "ai mai dorit sa inveti ceva"...eu nu cred.
                  e, de....


                  omu' invata cat traieste,si cand moare tot "neinvatat" ramane

                  Comentariu

                  • vasilemet
                    Incepator
                    • 07.oct.2010
                    • 45

                    Postat în original de DIY
                    Postat în original de Mircea G
                    <<...>>
                    Incercati sa traiti sentimentul si apoi comment !
                    Scuze nene Max ca am amestecat raspunsul cu niste chestii pt alti colegi forumisti .
                    Oricit de induiosatoare ar fi povestea de mai sus nu justifica improvizatii periculoase si ilegale! Punctul meu de vedere!!!
                    In afara de explozie, inundatie si ce s-a mai amentionat, vad ca nimeni nu se ingrijoreaza ca montarea serpentinei (pe care unii o vor dubla!) inseamna, in acelasi timp, modificarea tirajului prin soba initiala. Si asta in tara situata, nefericit, pe o pozitie fruntasa la numarul de intoxicatii cu monoxid e de carbon!!!

                    Comentariu

                    • VAMARCEL
                      Incepator
                      • 14.ian.2011
                      • 9

                      pai matale inseamna ca nu ai vazut nici cum functioneaza "chestia asta" nici nu-ti inchipui,si cu atit mai putin ai supravegheat ca mine 2-3 saptamini si la foc continuu chiar si la exagerat "la sa vedem ce stie daca..."....foc mare- presiune mare in conducta(aproape 90 grade) si sa vedem ce face. stie sa opreasca ventilatia la foc care fara oxigen se mai micsoreaza sau se stinge si daca apa creste la 95 grade creste presiunea, apasa pe supapa de presiune si arunca apa impinsa pe retur peste foc si ... daca nu, la presiune mare daca nu ai nici boiler sa comprime aerul din el pe suprapresiune, daca ai teava de pexal turcesc de 2,5 lei m. se va fisura pe undeva si se vor scurge citiva litrii de apa fiarta pe jos-perete etc. dar explozie de unde? cumva vrei sa topesti otel in soba si o faci furnal? faci foc cu gaze sau cu butelie sa aiba de unde sa "sara-n sus"? daca esti constient ca totusi treaba este o improvizatie si toamna cureti cosul la soba-aerisesti caloriferele cu aerisitoare montate putin peste cel mai inalt punct al instalatiei, si daca la 60 grade pompa se cupleaza pe treapta a 2-a la 80 se opreste ventilatia la foc la 90 pleaca returul pe supapa in soba peste lemne pompa chiar daca se opreste curentul cu un acumulator si un invertor merge tt ziua te "doare la basca" . eu inteleg sa "dai din ""clanta"" dar sa ai ce si mai ales sa nu le amesteci ca lucrul amestecat sti a ce miroase...
                      si scuze am uitat un om care este constient ca totusi nu este super protejeata nu pune soba si caloriferul in aceiasi camera foloseste o soba dintr-o camera in care sta mai putin sau daca vrea "farmacie" si are posibilitetea, intoarce gura de alimentare a sobei prin peretele din spate afara sau pe o veranda interioara cum am facut eu si... la revedere nene.
                      ce gaze ce explozie ce? ce? ce?
                      marcel

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        O instalatie nu se face dupa ureche nici pe ghicite sau pe incercate , nu se face dupa forum sau dupa cum cred '' unii '' ca ar fii mai bine e de ajund sa o dai odata in bara ...
                        Solutile inprovizate au tendinta de a ramane definitive si in mod sigur sunt cel putin incerte

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Si de multe ori periculoase si fara masuri de protectie.

                          Asta va fi o problema majora in urmatorii ani in Romania, majoritatea centralelor termice de apartament au durata de viata 10-15 ani, exact acum 10-15 ani a inceput moda cu montatul de centrale termice de apartament.
                          Foarte multi dintre cei ce o sa trebuiasca sa schimbe centralele nu o vor face in timp util pentru ca nu sunt constienti de pericole.

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 292

                            eu inca nu am inteles cum explodeaza o soba pe lemne..cu serpentina ..doar daca nu folosesti romegus in ea sau mai nou o soba facuta noua proprietarul a pus o galeata de coji de nuca si avea si serpentina dar daca folosesti lemnute uscate sau niscaiva brichete.. asteapta explozia frate

                            Comentariu

                            • harbulet
                              Incepator
                              • 08.mai.2006
                              • 22

                              pt contristi

                              salut,

                              Eu gandesc sistemul de protectie in felul urmator:

                              1. vas de expansiune liber (deschis) , care sa prea modificarea de volum a apei
                              2. conducta de tur ridicata deasupra bazinului, neobturata, in cazul in care apa ar ajunge la temperatura de fierbere si s-ar forma vapori ar fi "scupati" in vas.

                              Toate aceasta se executa din teava zincata, gaze , tabla etc. rezistente la temparaturi si presiuni de arox. 18 bari (in instalatia de la baie teva zincata + cu 18mm eu atat am reusit sa pompez, a stat cu presiunea respectiva 2 zile, a rezistat fara probleme)

                              3. Pe retur se va monta o supapa de presiune de 3 bari. care va goli serpentina.
                              Cele de mai sus se vor monta cat mai aproape de serpentina.

                              4. Pompa va avea sursa de curent alternativa. (UPS, baterie+invertor+ redresor)

                              Daca ar mai trebuii ceva va rog sa completati.

                              Comentariu

                              • Paulorossi
                                Membru
                                • 24.aug.2010
                                • 271

                                Salut prieteni.
                                Vreau sa-mi pun un vas de apa in teracota pe post de serpentina.Atasez o imagine a vasului respectiv.


                                Tabla pe care o voi folosi va fi probabil din inox,grosime 4-5 mm.Cosurile de fun se vor face din teava de inox de grosime minim 2.
                                Practic tuburile de fum trec prin rezervor incalzind apa.Deasemenea si focul va incalzi atat lateralele bazinului cat si partea superioara.

                                Va rog sa-mi spuneti daca va avea randament.
                                Multumesc anticipat.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vas_apa_serpentina_542.jpg 
Afișări:	1261 
Mărime:	22,9 KB 
ID:	588613

                                Comentariu

                                Procesare...