Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • harbulet
    Incepator
    • 08.mai.2006
    • 22

    circulatie agent

    salut,


    inca nu am primit un raspuns convingator despre sensul de circulatia a agentului in sistem.

    pt VAMARCEL, daca ai timp, descrie mai in detaliu instalatia facuta de tine sau pune eventuala niste poze, cum iti este mai usor

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      Revin cu schema cu admisia/evacuarea agentului de incalzire.
      Schema:

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	admisia__evacuarea_serpentina_186.jpg 
Afișări:	990 
Mărime:	44,3 KB 
ID:	588620

      Comentariu

      • harbulet
        Incepator
        • 08.mai.2006
        • 22

        salut,

        Am atasat imagini cu serpentina. Ea va fi construita din teva de gaze de 3/4 toli la dimensiunile din desen. Volumul de apa din serpentina va fi de aprox 14l.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	serpentina_3_531.jpg 
Afișări:	1214 
Mărime:	20,2 KB 
ID:	588622 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	serpentina_2_848.jpg 
Afișări:	1154 
Mărime:	31,0 KB 
ID:	588623 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	serpentina_1_105.jpg 
Afișări:	1207 
Mărime:	23,1 KB 
ID:	588624

        Comentariu

        • ciubuc1x
          Incepator
          • 24.dec.2010
          • 70

          Postat în original de harbulet
          salut,

          Am atasat imagini cu serpentina. Ea va fi construita din teva de gaze de 3/4 toli la dimensiunile din desen. Volumul de apa din serpentina va fi de aprox 14l.
          pai la grosimea tevii si la cotele care le ai dat nu ai mai mult de 4l de apa ,nu te supara.calculeaza volumul cilindrului,adica tevii si vezi ce da.pi care are valoarea 3,14,inmultit cu diametrul interior al tevii care este r patrat,inmultit cu h care reprezinta lungimea tevii.o dimensionare buna a serpentinei,inseamna un randament bun.succes

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 272

            Nici o parere vizavi de ce am scris eu?

            Comentariu

            • vasile m
              Membru
              • 21.iun.2009
              • 296

              Postat în original de Paulorossi
              Nici o parere vizavi de ce am scris eu?
              eu am doar o nedumerire .:cum vei curata tevile cind se umplu de funingine?

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 272

                Cu o perie de sarma de diametru corespunzator,accesul prin camera focarului.
                Inca astept pareri referitoare la randament.

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  Postat în original de Paulorossi
                  Revin cu schema cu admisia/evacuarea agentului de incalzire.
                  Schema:
                  Eu cred ca o sa obturezi mai degraba tirajul sobei , poate o sa functioneze o perioada dar in timp gaurile or sa se astupe de la funingine

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 272

                    Prietene,nu ma ajuti cu nimic.Am mentionat,tuburile de fum se vor curata periodic,se pot monta deasemenea si la un diametru mai mare.
                    Inca astept pareri de la persoanele competente...

                    Comentariu

                    • harbulet
                      Incepator
                      • 08.mai.2006
                      • 22

                      Postat în original de ciubuc1x
                      Postat în original de harbulet
                      salut,

                      Am atasat imagini cu serpentina. Ea va fi construita din teva de gaze de 3/4 toli la dimensiunile din desen. Volumul de apa din serpentina va fi de aprox 14l.
                      pai la grosimea tevii si la cotele care le ai dat nu ai mai mult de 4l de apa ,nu te supara.calculeaza volumul cilindrului,adica tevii si vezi ce da.pi care are valoarea 3,14,inmultit cu diametrul interior al tevii care este r patrat,inmultit cu h care reprezinta lungimea tevii.o dimensionare buna a serpentinei,inseamna un randament bun.succes
                      de acord


                      toata inatalatia cca 14 l serpentina are aprox. 10% 1.4 litri

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Postat în original de Paulorossi
                        Prietene,nu ma ajuti cu nimic.Am mentionat,tuburile de fum se vor curata periodic,se pot monta deasemenea si la un diametru mai mare.
                        Inca astept pareri de la persoanele competente...
                        Persoane cmpetente in improvizatii ????
                        Cam greu ....
                        Hai sa fim serioasi , cum o sa cureti tu tuburile de fum odata ansamblu montat in soba ? nu crezi ca ar fii al naibiii de incomod ?? eu cred ca da

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Postat în original de harbulet
                          Postat în original de ciubuc1x
                          Postat în original de harbulet
                          salut,

                          Am atasat imagini cu serpentina. Ea va fi construita din teva de gaze de 3/4 toli la dimensiunile din desen. Volumul de apa din serpentina va fi de aprox 14l.
                          pai la grosimea tevii si la cotele care le ai dat nu ai mai mult de 4l de apa ,nu te supara.calculeaza volumul cilindrului,adica tevii si vezi ce da.pi care are valoarea 3,14,inmultit cu diametrul interior al tevii care este r patrat,inmultit cu h care reprezinta lungimea tevii.o dimensionare buna a serpentinei,inseamna un randament bun.succes
                          de acord


                          toata inatalatia cca 14 l serpentina are aprox. 10% 1.4 litri
                          Temperatura in focar va fi prea mica pentru a aduce un mare pentru apa aflata in serpentina, iar din toata schema dumnevoastra lipsesc un vas de expansiune si alte elemente de siguranta.

                          Din motive de siguranta va sfatuiesc sa nu apelati la asemenea improvizatii.

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 296

                            a mea inca functioneaza sa vedem se anunta geruri .. atunci vad cum se descurca

                            Comentariu

                            • Paulorossi
                              Membru
                              • 24.aug.2010
                              • 272

                              Postat în original de dummy_
                              Persoane cmpetente in improvizatii ????
                              Cam greu ....
                              Hai sa fim serioasi , cum o sa cureti tu tuburile de fum odata ansamblu montat in soba ? nu crezi ca ar fii al naibiii de incomod ?? eu cred ca da
                              O sa curat tuburile cu peria de sarma,accesul va fi prin focar.
                              De asemenea se va face o gaura de vizitare deasupra vasului prin care se va curata suplimentar in partea superioara. Sper ca esti lamurit.
                              In mod normal daca tirajul e bun nu trebuie curatit decat rar.
                              Repet intrebarea mea e legata de randament, nu de altele.
                              Incercati sa va rezumati doar la acest lucru daca doriti sa ma ajutati, altfel prefer sa nu o faceti.

                              Comentariu

                              • harbulet
                                Incepator
                                • 08.mai.2006
                                • 22

                                pt dl.Consultant climatizare

                                Arderea lemnului de face undeva pe la 400 de grade celsius. Am spus mai devreme ca soba in care vreau sa montez serpentina va fi montata intr-o soba cu plita tip cizma.

                                legat de siguranta: in post-ul meu din "Trimis: Mie 01 12, 2011 5:02 pm" am descris instalatia, care printre altele cuprinde si un vas de expansiune deschis , mi se pare cel mai siugur. Vasul a fost evidentiat schematic in descrierea instalatiei din post-ul "Trimis: Vin 01 14, 2011 1:02 pm"

                                In post-ul meu din "Trimis:Mie 01 12, 2011 5:02 pm" am atasat 4 scheme de instalatii termice cu vas de expansiune deschis, 2 gasite pe acest topic iar celelalte doua gasite pe net. Am o intrebare la dvs. legat de modul de functionare, la cele gasite pe acest forum pompa de circulatie este montata pe retur si introduce apa in serpentinal, iar le cele gasite pe net amplasamentul pompei este pe tur si scoate apa din serpentina.

                                Va rog sa-mi transmiteti un raspuns.

                                Comentariu

                                Procesare...