Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 296

    arata/ne si noua pompa pusa pe tur ca sa putem vedea diferentele

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 142

      Pompa pe retur functioneaza la o temperatura mai mica fata de cea montata pe tur .Pompa pe retur are o viata mai lunga .Cea montata pe tur are o sarcina mai usoara de realizat (fiecare pompa are o inaltime maxima de pompare ) deoarece ,in general ,este mai sus montata fata de cea montata pe retur .

      Comentariu

      • harbulet
        Incepator
        • 08.mai.2006
        • 22

        Postat în original de vasile m
        arata/ne si noua pompa pusa pe tur ca sa putem vedea diferentele

        la pagina 42 existea post-ul meu (Trimis: Mie 01 12, 2011 5:02 pm ) unde am atasat 4 scheme de principiu a instalatiei cu vas deschis. In doua pompa de circulatie este montata pe tur.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          Pentru centralele, cazanele sau sistemele de incalzire ce folosesc drept combustibil lemnele se recomanda montarea pompei de circulatie pe retur, astfel pompa fiind protejata de cresterile de temperatura necontrolate de la iesirea din centrala.

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 296

            omul probabil vrea numai decit sa puna pompa pe tur..de ce cautati sa/i stricati aceasta dorinta?

            Comentariu

            • harbulet
              Incepator
              • 08.mai.2006
              • 22

              Postat în original de vasile m
              omul probabil vrea numai decit sa puna pompa pe tur..de ce cautati sa/i stricati aceasta dorinta?
              nu-i dorinta mea, am propus spre analiza niste scheme, care au partile lor bune/rele

              Comentariu

              • vio rel
                Incepator
                • 13.sep.2008
                • 77

                sal si pentru toti cei care mai au dubii legate de siguranta si de legalitate iata ceva deosebit merge-ti la pag 12-13

                blog.jointelecom.com/wp-content/uploads/tehnium/revista/8001.pdf

                Comentariu

                • nyknyk
                  Incepator
                  • 25.ian.2009
                  • 77

                  soba semineu cu incalzire centrala

                  Va salut,

                  Ca sa fiu direct, puteti sa-mi spuneti daca pot sa incalzesc o camera de la mansarda de 5/4 cu acest "semineu" ?
                  Acesta va fi montat in bucatarie la parter iar la mansarda sa montez un calorifer sau doua de 1,2 m lungime, pe teava de cu de 22 sa zicem, fara pompa, doar prin termosifonare ?
                  Ca si siguranta pot monta in baie un vas de expansiune de 4 litri plus o supapa de 4 bari ?
                  Gandesc sistemul sa fie fara pompa pentru a evita riscurile din lipsa accidentala de curent electric.
                  Mentionez ca am acest tip de soba la tara dar, nu are acel bazin de deasupra si mi-a venit idea de ai face o upgradare aproximativ ca la cel din poza in urma informatiilor foare utile din acest topic !


                  va mutumesc anticipat !
                  Credeti ca am sanse sa inalzesc acel spatiu concomitent cu bucataria ?
                  Merg rar iarna la tara , dar cand vin si prietenii se schimba treaba si am consumat 12 kw cu un radiator electric intr-o singura noapte la -5 grade afara !
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Pentru a face circulatia agentului termic prin termosifonare aveti nevoie de diametre mai mari.

                    Oricum consumul de 12kW nu este mare si daca spuneti ca locuiti acolo destul de rar atunci nu stiu daca merita investitia .

                    Comentariu

                    • nyknyk
                      Incepator
                      • 25.ian.2009
                      • 77

                      Multumesc pentru raspuns dar, investitia se amortizeaza in timp.
                      La diametre mai mari de 22 cred ca iese scump, tinand cont de faptul ca sunt ~ 20 ml teava de cu, in cazul in care montez doua calorifere !

                      Asa este, 12 KW nu este mult dar daca am norocul sa se intrerupa energia electrica ? oricun pe timp de iarna trebuie sa fac focul in acea soba din bucatarie si, asa ma gandesc ca pot folosi energia calorica mai eficient.
                      Astfel daca mai este nevoie de supliment poate functiona si radiatorul electric care are termostat.

                      In concluzie, instalatia propusa de mine are sansa sa fie functionala ?

                      Am gandit ca instalatia sa lucreze sub presiune cu un vas de expansiune se 4 l de la o centrala pe gaz si o supapa de presiune reglata la 3 bari !
                      Atept un raspuns

                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • ciubuc1x
                        Incepator
                        • 24.dec.2010
                        • 70

                        Postat în original de vasile m
                        la mine teava e de 3 mm.
                        cam ce durata de viata poate sa aiba?

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 296

                          daca sudura e bine facuta atunci te tine mai mult decit soba...
                          pe mine una de teava sudata m/a tinut 12 ani am darimat soba iar serpentina era inca in stare foarte buna

                          Comentariu

                          • ciubuc1x
                            Incepator
                            • 24.dec.2010
                            • 70

                            Postat în original de vasile m
                            daca sudura e bine facuta atunci te tine mai mult decit soba...
                            pe mine una de teava sudata m/a tinut 12 ani am darimat soba iar serpentina era inca in stare foarte buna
                            eu am facut rost de 15 m de teava trasa de un tol si un sfert cu grosimea intre 5 si 8 mm.inseamna ca am facut alegerea potrivita.aveam de gand sa o fac din inox dar nu imi ajungea sa ajung la cantitatea de apa pe care vreau sa o am in serpentina.va multumesc pt raspuns

                            Comentariu

                            • ionut zaharia78
                              Incepator
                              • 20.feb.2011
                              • 9

                              vreau sa fac o centrala dintrun boiler din tabla de 6mm cu serpentina de cupru indoita dupa hornul interior. boilerul are o capacitate de 90l de apa. vreau sa stiu daca pot incalzi 4 camere.

                              Comentariu

                              • vasile m
                                Membru
                                • 21.iun.2009
                                • 296

                                Postat în original de ionut zaharia78
                                vreau sa fac o centrala dintrun boiler din tabla de 6mm cu serpentina de cupru indoita dupa hornul interior. boilerul are o capacitate de 90l de apa. vreau sa stiu daca pot incalzi 4 camere.
                                pai nu se intelege ce vrei de fapt sa faci. mai bine spus eu nu pricep poate sunt mai greu de cap . poti sa dai niste amanunte ...

                                Comentariu

                                Procesare...