Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • robi76
    Incepator
    • 18.feb.2008
    • 43

    Acum am citit si eu un pic la inceput si ceva la sfarsit, dar destul sa vad ca unii cred ca instalatia poate reprezenta un pericol. Vreau doar sa spun ca eu folosesc o astfel de instalatie de 6 ani si nu sunt nici un fel de probleme. Acum sa detaliez. Serpentina este facuta din tevi sudate pe o rama din teava patrata. A fost desfacuta teracota si reconstruita cu caznul inauntru. Ca si vas de expansiune am folosit o butelie de aer de la un tractor ridicata in pod deasupra teracotei (vas deschis). pompa de recirculare este pe retur inainte de intrare in cazan. Instalatia este cu tevi de cupru. Pe tur imediat la iesire este ceva cu un ventil pe care tot mai apas si iese aerul care se face in instalatie. Cu aceasta improvizati incalzesc 3 camere, o bucatarie, o baie si un hol. 5 calorifere. Recunosc ca pe hol am doar 1 calorifer destul de mic si nu este suficient de cald, dar pentru tranzit este ok. Referitor la protectie, in cazurile cand se lua curentul, deci nu mergea pompa sa stiti ca apa fierbinte din cazan urca ditrect in vasul de expansiune din pod, asa ca nu se intampla absolut nimic. Bineinteles ca nu mai puneam pe foc si asteptam sa se stunga singur. Pentru a nu mai avea nici macar problema asta am luat un invertir si cu o baterie de masina este rezolvata treaba.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Postat în original de ionut zaharia78
      vreau sa fac o centrala dintrun boiler din tabla de 6mm cu serpentina de cupru indoita dupa hornul interior. boilerul are o capacitate de 90l de apa. vreau sa stiu daca pot incalzi 4 camere.
      Nu puteti folosi un boiler electric (banuiesc ca despre asta e vorba) ca centrala termica. Boilerele sunt proiectate in asa fel incat sa incalzeasca volumul respectiv de apa intr-un timp indelungat, mult prea mare pentru a putea folosi boilerul pe post de centrala.

      Comentariu

      • ionut zaharia78
        Incepator
        • 20.feb.2011
        • 9

        vreau sa fac o centrala dintrun boiler pe lemne din tabla de 6mm cu serpentina de cupru indoita dupa hornul interior. boilerul are o capacitate de 90l de apa. vreau sa stiu daca pot incalzi 4 camere. apa din boiler sa o folosesc pentru apa calda menajera si apa din serpentina pentru a incalzi 4 calorifere.

        Comentariu

        • B42kef
          Incepator
          • 12.mai.2010
          • 41

          Doar daca folosesti toti cei 90 de litrii reusesti sa incalzesti aproximativ 60mp. Mai cumperi un boiler cu serpentina de 80 litri si il montezi in paralel cu caloriferele. Daca esti hotarat pot sa-ti dau informatii

          Comentariu

          • ionut zaharia78
            Incepator
            • 20.feb.2011
            • 9

            Vreau sa fac un boiler pe lemne din tabla de 6mm cu diametrul de 400mm si inaltimea de 1000mm si sa introduc in interiorul boilerului o serpentina din cupru indoita dupa hornul din interiorul boilerului.Apa din boiler sa o folosesc pentru apa calda menajera,iar apa din serpentina pentru incalzirea a 4 camere.Soba boilerului este din teava cu diam. de 400mm inaltimea de 500mm si grosimea de 10mm.Pe circuitul din serpentina montez toate sistemele de protectie necesare. Vreau sa stiu daca va functiona
            Postat în original de B42kef
            Doar daca folosesti toti cei 90 de litrii reusesti sa incalzesti aproximativ 60mp. Mai cumperi un boiler cu serpentina de 80 litri si il montezi in paralel cu caloriferele. Daca esti hotarat pot sa-ti dau informatii
            vreau detalii.

            Comentariu

            • vasile m
              Membru
              • 21.iun.2009
              • 292

              la 1 metru cit are inaltime boilerul eu te/as sfatui sa renunti la idee. doar daca vrei sa mai incalzesti atmosfera de afara

              Comentariu

              • robi76
                Incepator
                • 18.feb.2008
                • 43

                Si eu sunt de parere ca nu va merge. Ca sa se incalzeasca bine apa in instalatia de incalzire cred ca trebuie sa fie flacara pe serpentina. Nu cred ca se va incalzi suficient doar de la apa din boiler, chiar si daca serpentina ta are un pic de contact cu teava de evacuare a fumului. In plus ce vei face cu apa din boiler cand se va supraincalzi si nu ai nevoie sa o folosesti la baie.

                Comentariu

                • ionut zaharia78
                  Incepator
                  • 20.feb.2011
                  • 9

                  dar sa folosesc apa dintrun boiler de 90l pe lemne, pot incalzi 4 calorifere?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Boilerele nu sunt construite si proiectate pentru a putea fi folosite pentru producere de agent termic pentru incalzire.

                    Comentariu

                    • vasile m
                      Membru
                      • 21.iun.2009
                      • 292

                      Postat în original de ionut zaharia78
                      dar sa folosesc apa dintrun boiler de 90l pe lemne, pot incalzi 4 calorifere?
                      poti sa incalzesti de sigur si inca foarte repede cu conditia ca apa sa fie fierbinte dar te asigur eu ca in jumate de oara vor fi reci si caloriferele si apa din boiler eu am facut o greseala in soba am o butelie care imi produce apa menajera din cauza ca am postat/o chiar in bataia focului apa se incalzeste foarte repede iar de multe ori nu aveam ce face cu apa care ajungea pina la punctul de fierbere si trebuia data pe canal am luat si am facut legatura cu un calorifer intr/o camera in mansarda si cind nu am nevoie de apa calda ii dau drumul sa se raceasca prin calorifer ..intr/o ora o ora jumate apa ajunge la 30 de grade ...

                      Comentariu

                      • robi76
                        Incepator
                        • 18.feb.2008
                        • 43

                        Revin cu o rectificare la prezentare mea de mai sus. Vasul de expansiune este legat la retur chiar la intrare in teracota.

                        Comentariu

                        • ionut zaharia78
                          Incepator
                          • 20.feb.2011
                          • 9

                          dar sa introduc intro soba tip birou o teava de cupru indoita dupa cuptorul sobei. de cati metri de teava as avea nevoie/

                          Comentariu

                          • ionutManu
                            Incepator
                            • 16.ian.2010
                            • 11

                            Va salut pe toti. Ce spuneti de urmatoarele consideratii? Mentionez ca cineva postase undeva ca pentru 10 kw trebuie introdus in soba "serpentina" cu suprafata de 1 metru patrat.Obtinuse valoarea prin incercari pe aragaz, cantitate de apa cunoscuta, timp de incalzire masurat etc. Astept cu interes criticile si modificarile aferente pentru a reusii in sfarsit sa dimensionam ceva..........
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 292

                              un metru patrat de serpentina...?
                              asta cum arata?
                              sunt curios..

                              Comentariu

                              • ciubuc1x
                                Incepator
                                • 24.dec.2010
                                • 70

                                Postat în original de ionutManu
                                Va salut pe toti. Ce spuneti de urmatoarele consideratii? Mentionez ca cineva postase undeva ca pentru 10 kw trebuie introdus in soba "serpentina" cu suprafata de 1 metru patrat.Obtinuse valoarea prin incercari pe aragaz, cantitate de apa cunoscuta, timp de incalzire masurat etc. Astept cu interes criticile si modificarile aferente pentru a reusii in sfarsit sa dimensionam ceva..........
                                pt 10 kw trebuie sa ai in serpentina intre 16-18 litri de apa,ca sa fii sigur ca functioneaza.uita-te si tu la cele din comert.

                                Comentariu

                                Procesare...