Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutManu
    Incepator
    • 16.ian.2010
    • 11

    Postat în original de vasile m
    un metru patrat de serpentina...?
    asta cum arata?
    sunt curios..
    Am vrut sa spun ca suprafata "dispozitivului" montat in soba trebuie sa fie de 1 metru patrat pentru a putea prelua 10 KW .Acesta nu trebuie sa fie "serpentina", pot fii si alte constructii sudate care incap in soba si au suprafata mai mare.CAt despre volumul "dracoveniei", el poate fi determinat tot cu formulele din fisierul meu(referire la debitul masic).Nu l-am calculat inca, probabil ca aveti dreptate: 18 litrii la 10 kw.Voi incerca sa-l calculez si pe acela.

    Comentariu

    • gabita mari
      Incepator
      • 28.feb.2011
      • 6

      soba cu serpentina

      Va salut!

      Va salut ,numele meu este Gabi,si vam urmarit cu mare interes remarcile si parerile despre constructia sobei cu serpentina,si miam permis sa va abordez pe aceasta problema.As vrea sa va expun pe scurt un proiect al acestei sobe pe care si eu vreau sa o construiesc in vara,si as vrea foarte mult sa va dati cu parerea despre o idee a mea personala pe care vreau sa o pun in practica.

      Deci:eu vreau sa pun un calorifer de fonta deasupra focarului,iar la celalat capat unde ar trebui sa iasa turul,sa continui cu o teava de cupru de 18 si de 2mm grosime cuprului,care sa fie asezata in inaltimea sobei ca o rezistenta de resou sub teracota,iar placile de teracota(marginile acelea din spatele placi) sa le tai usor dedesupt in locurilr pe unde trece teava,pentru a prelua si caldura degajata de teracota dupa terminarea focului din soba,atunci cand teracota practic incepe sa degaje caldura.Mentionez ca soba vreau sa o fac din caramizi normale de soba fara modificari speciale.Teava de cupru practic va fi ingropata cu pamant rosu de soba si prinsa intre caramizile care se pun in spatele placi de teracota,fare a intra in contact direct nici un pic cu focul,ptr ca va fi pusa ca o rezistenta in inaltimea sobei,de la focar in sus.

      O singura problema am :Se poate eu suda teava de cupru de caloriferul de fonta?

      Olandezul acela nu are nevoie de o garnitura?Cum rezista acea garnitura la temperaturile alea din soba?

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        tanasie

        Nu se poate suda, dar le poti cupla cu un olandez de cupru.
        _________________
        Cu respect.
        Cu respect.

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 296

          soba sa fii sigur ca nu se va incalzi niciodata...degeaba vei astepta ca teracota sa cedeze caldura in serpentina ca nu va avea sarmana de unde sa degaje...

          Comentariu

          • gabita mari
            Incepator
            • 28.feb.2011
            • 6

            soba cu serpentina

            Domn Vasile,promit sa va tin la curent daca voi gasi o modalitate de a suda caloriferul de teava.
            Eu nu sunt atat de pesimist ca dumneavoastra,pentru ca nu o sa pun mai mult de 6 metri de teava,la circa 1.2m fiecare spira,asta insemnand cate o spira la fiecare placa de teracota

            Comentariu

            • vasile m
              Membru
              • 21.iun.2009
              • 296

              nici o problema tu ai intrebat eu am raspuns.afla ca eu am soba cu serpentina si deasemeni construiesc astfel de sobe iar in zona unde este serpentina soba se incalzeste foarte greu sau chiar deloc din cauza ca apa care circula prin serpentina nu ajunge la o temperatura care sa permita incalzirea teracotei
              cit despre sudatul tevilor sunt atitea posibilitati problema care se iveste este aceea a rezistentei ...sa stii ca ma bucur pentru tine pentru/ca incerci sa faci ceva original..made in gabita mari mult succes!

              Comentariu

              • gabita mari
                Incepator
                • 28.feb.2011
                • 6

                soba cu serpentina

                eu va multumesc pentru ca vati dat cu parerea,eu nu am facut asa ceva niciodata dar am vazut la cineva ceva asemanator , si incercase si el mai multe variante inainte,dar de asta era cel mai multumit,numai ca el nu facuse cu teava de cupru asa cum incerc eu sa fac.Este foarte adevarat ca se va incalzi un pic mai greu,dar din ce am inteles eu,temperatura apei se mentine mai mult si dupa terminarea focului din focar.
                Am intrebat si eu pe la toti cunoscutii daca pot sa sudez cumva teava de cupru de caloriferul de fonta pentru ca sa fie cat mai sigura si fara sa am surprize neplecute,iar toti miau spus ca feroasele nu pot fi sudate cu neferoasele.
                Iar ca sa fac legarea prin olandez sau prin tot felul de mufari nu stiu cat poate fi de sigur acolo.Daca aveti freo idee chiar va rog sa mio impartasiti.
                CU STIMA

                Comentariu

                • ionut zaharia78
                  Incepator
                  • 20.feb.2011
                  • 9

                  Am o soba birou din teracota si as vrea sa introduc o teava de cupru indoita dupa cuptorul sobei si sa leg cateva calorifere.De cati metri de teava am nevoie?Va functiona?

                  Comentariu

                  • xrt3
                    Incepator
                    • 24.sep.2009
                    • 41

                    dupa cuptorul sobei si sa leg cateva calorifere.De cati metri de teava am nevoie?

                    pai de cativa metri....
                    Exist... deci nu sunt eco.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Postat în original de ionut zaharia78
                      Am o soba birou din teracota si as vrea sa introduc o teava de cupru indoita dupa cuptorul sobei si sa leg cateva calorifere.De cati metri de teava am nevoie?Va functiona?

                      Trebuie dimensionata in functie de puterea radiatoarelor pe care vreti sa le montati.

                      Comentariu

                      • ionut zaharia78
                        Incepator
                        • 20.feb.2011
                        • 9

                        Pentru 4 calorifere de 1700w

                        Comentariu

                        • ionutManu
                          Incepator
                          • 16.ian.2010
                          • 11

                          Trebuie dimensionata in functie de puterea radiatoarelor pe care vreti sa le montati.[/quote]
                          Iertatima domnilor, poate este retoric totusi, dar considerati ca se poate calcula suprafata schimbatorului din soba in modul postat de mine? intreb asta pentru ca nu stiu ce sa fac, sa ma bazez pe acel calcul sau nu?De aceea l-am si postat , pentru a primi rectificarile dumneavoastra si astfel sa ne putem apropia de un rezultat satisfacator.

                          Comentariu

                          • crysty17bt
                            Incepator
                            • 17.nov.2007
                            • 4

                            Buna ziua. Apelez la cunostintele dumneavoastra pentru a ma sfatui cum ar fi mai bine sa fac incalzirea in casa din imagine (nu prea le am cu desenul) as dori sa fac o soba cu serpentina dar din cate am citit pe pe aici nu prea da randament la mai multe calorifere. Intrebarea mea ar fi urmatoarea as putea face o soba de teracota cu serpentina si sa pun la ea in jur de 7 calorifere si sa-si faca treaba calumea??? Eventual as dori sa racordez si bucataria de la socri sa scot tevine si sa le bag prin pamant si sa pun un colorifer si acolo???

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita_casa_420.jpg 
Afișări:	1309 
Mărime:	55,0 KB 
ID:	594127

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 296

                              iati centrala..ca de asta se frabrica exact pentru necesitatile tale si inca ai nevoie de una maricica..cu soba...iati gindul.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Intradevar o centrala este o solutie mult mai fezabila pentru ceea ce doriti dumneavoastra, nu are sens sa incercati o sa montati o soba.

                                Comentariu

                                Procesare...