Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • relu72
    Incepator
    • 03.nov.2010
    • 5

    soba pt incalzire centralizata

    Buna ziua
    Urmaresc subiectul ,ma intereseaza o soba pt incalzire centralizata intrucat nu am bani de centrala plus ca o centrala din cate am citit trebuie amplasata intr-o anexa speciala care sa nu comunice cu camerele din casa iar in momentul asta nu am bani si de asa ceva iar o astfel de soba as amplasa-o in bucatarie si as mai si gati pe plita iarna insa nu stiu mai nimic despre ele nu am gasit nicaieri o carte tehnica sau ceva din care sa ma lamuresc daca mi-ar fi suficienta pt casa mea cu 6 camere cu suprafata de 85 mp si inaltime 2.2m izolata si cu termopane.
    Ce mai trebuie cumparat pe langa soba propriu zisa si calorifere?
    am gasit ceva la romstal , se cheama SOBA PT.INCALZIRE CENTRALIZATA,CU PLITA,DIN OTEL,GRI,CONCEPT 2 MINI,25kW SX la 3700 ron
    Daca are cineva montat asa ceva sau daca imi puteti da un sfat care sa ma ajute sa-mi pot incalzi intreaga casa v-as fi recunoscator

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	84000191_111.jpg 
Afișări:	1111 
Mărime:	9,6 KB 
ID:	594314

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 322

      Re: soba cu serpentina

      Postat în original de gabita mari
      eu va multumesc pentru ca vati dat cu parerea,eu nu am facut asa ceva niciodata dar am vazut la cineva ceva asemanator , si incercase si el mai multe variante inainte,dar de asta era cel mai multumit,numai ca el nu facuse cu teava de cupru asa cum incerc eu sa fac.Este foarte adevarat ca se va incalzi un pic mai greu,dar din ce am inteles eu,temperatura apei se mentine mai mult si dupa terminarea focului din focar.
      Am intrebat si eu pe la toti cunoscutii daca pot sa sudez cumva teava de cupru de caloriferul de fonta pentru ca sa fie cat mai sigura si fara sa am surprize neplecute,iar toti miau spus ca feroasele nu pot fi sudate cu neferoasele.
      Iar ca sa fac legarea prin olandez sau prin tot felul de mufari nu stiu cat poate fi de sigur acolo.Daca aveti freo idee chiar va rog sa mio impartasiti.
      CU STIMA
      Ciao a tuti!soba cu serpentina functioneaza 2-3 saptamini dupa care incepe masacru,curata serpentina,cos samd!totul trebuie calculat si verificat la maxim,cum ar fi:usa de alimentare ,aer,cazan in soba,cos diametru+ ceramica sau semisamota,soba din samota ,grosime tevi de tur si retur care ies /intra in soba,mc de incalzit/calorifere,teava cu/ppr,boilerul este cu serpentina si este montat pt acm...eu execut termoseminee de 8 ani,de profesie ing c tii/cu liceu de electromecanica auto,12 ani de Roma ,blocuri vile de lux,cca 120 de termoseminee fara greseala!costul este intradevar maricel dar pt o opera de arta si caldura ieftin...face toti banii!se amortizeaza in cca 2-3 ani din consumul de lemne!Materialele sint scumpe dar si garantia la focar este de 25 de ani si automatizarea de 4-5 ani,depinde cum intretii instalatia,care este cu apa distilata plus antigel cu glicol!Uzura este aproape de 10% /an la pompa ,vana,supape samdptr detalii bagerajungle@yahoo.com/Bafta ,sanatate,si spor la treaba/chinuiala!
      Postat în original de bkarcsi
      sory la noi asa sint preturile n-am ce face si eu asa cumpar dupa comanda.
      Ciao!~La banii cit dai pe centrala si cuconsumul pe 2 ani,ajungi la 150 mil lejer/relaxat,plus fochist,cosar,spargator de lemn si bancher sef donator!Un termosemineu facut la mare arta costa cam 120-150 mil si esti boier ,consum redus ,intretinere usoara,garantie focar/cazan/boiler 25 ani,automatizare 4-5 ani,si te poti mindrii ca ai o piesa unicat in casa!bagerajungle@yahoo.com,Bafta si sanatate!Razvan
      bagera

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        @relu72: la banii aia gasesti centrale de putere mai mare.
        in plus: tot ce ai nevoie la centrala, ai nevoie si la sobita aia: pompe, termomanometru, supape, robineti, etc. iar spatiul de ardre nu poate fi ca la centrala, deci o sa ai nevoie de un om pe post de fochist.
        parerea mea- e doar de ..fantezie. acum ca vine primavara, or sa apara promotii la centrale. in banii aia, poti avea pe langa centrala, si accesoriile necesare...

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Postat în original de Paulorossi
          Cu o perie de sarma de diametru corespunzator,accesul prin camera focarului.
          Inca astept pareri referitoare la randament.
          Cu dalta celmai sigur,peria de sirma fie si rotativa ...doar o gidili putin,gudronul e ca piatra o sa te convingi ce masacru te asteapta pe pielea ta/banii tai aruncati pe inventii de nea vasile sau nea gica!nu da randament,probleme permanente si nervii tocati plus racore in casa/boala curata de plamini la alegere!Imi este mila de voi,de oasele voastre rupte,bani aruncati,dezamagire si...ajungi la pepeni!Am postat aici o solutie ptr detalii bagerajungle@yahoo.com.Bafta si sanatate!Razvan

          Centrala de putere mare/consum maxim...in curind vor cadea centralele pe gaz montate in anii 98-2008,gazul e f scump,centralele pe lemn si au demonstrat "fiabilitatea"la consum si toate celelalte probleme care apar.Am uitat sa va spun esentialul,ce se vinde la noi afara e demodat , invechit si arhivat la pierderi asa ca aveti grija ce cumparati!Daca am oferit ceva inseamna ca stiu ce vb,riscurile le aveti cu centrala nu cu ceea ce ofer eu,adica 100% siguranta in exploatare,cazanul si automatizarea fac randamentul unui corp de incalzit!Bafta ,sanatate tuturor!Razvan...nu intru in polemici cu nimeni
          bagera

          Comentariu

          • constantin57
            Membru
            • 11.dec.2005
            • 194

            Postat în original de razvan adrian
            Daca am oferit ceva inseamna ca stiu ce vb,riscurile le aveti cu centrala nu cu ceea ce ofer eu,adica 100% siguranta in exploatare,cazanul si automatizarea fac randamentul unui corp de incalzit!Bafta ,sanatate tuturor!Razvan...nu intru in polemici cu nimeni
            Pune-ti un linc la produsele recomandate de D-voastra si ne orientam noi.
            Multumesc !!

            Comentariu

            • relu72
              Incepator
              • 03.nov.2010
              • 5

              elixir,m-am gandit si eu la o centrala insa pentru centrala ar trebui sa zidesc o anexa speciala(materiale ,manopera,etc si nu prea am bani de asa ceva)ma gandeam ca scap mai ieftin cu soba dar nu inteleg de ce o astfel de soba poate fi amplasata in casa si o centrala nu daca zici ca ce ce-mi trebuie la soba imi trebuie si la centrala de ce e mai periculoasa centrala?
              Oricum multumesc de sfat si mai astept si alte opinii ca nu as vrea sa iau o decizie gresita
              P.S in cazul unei centrale din ce as putea sa construiesc camera pt centrala ca sa ies mai ieftin si sa nu inghete iarna?

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 296

                nimik nu se compara cu un foc care arde in soba atunci cind viscoleste afara.....si cind se stinge focul soba mai da caldura vreo 10 ore pe putin, centrala?

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  Postat în original de vasile m
                  nimik nu se compara cu un foc care arde in soba atunci cind viscoleste afara.....si cind se stinge focul soba mai da caldura vreo 10 ore pe putin, centrala?
                  sunt curios de cand o soba cu sau fara serpentina are randament mai bun decat o centrala de la un producator dedicat ????

                  Comentariu

                  • vasile m
                    Membru
                    • 21.iun.2009
                    • 296

                    spune/mi si mie cit mai ai caldura de la centrala dupa ce focul s/a stins?
                    dupa aia mai stam de vorba

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      Postat în original de vasile m
                      spune/mi si mie cit mai ai caldura de la centrala dupa ce focul s/a stins?
                      dupa aia mai stam de vorba
                      Intereseazate in literatura de specialitate
                      Randament soba de teracota 40-60 % ( asta in cazul ina care sunt reusite )
                      Randament centrala pe lemne 87-90% si cam asta spune totul

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 296

                        bag de seama nu pricepi romana , de pe unde ai fi?

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          Postat în original de vasile m
                          bag de seama nu pricepi romana , de pe unde ai fi?
                          Bag de seama ca limba romana nu are nimic de a face cu randamentul , la fel ca tine cu instalatile , solutile astea improvizate nu duc la nimica bun inafara de cheltuieli suplimentare

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 296

                            hai lasa mai mole...ai ceva cu sobele sau cu sobarii ca totnu m/am prins..cit despre instalatii sa fii matale sanatos .iar la improvizatii lasa cel care face sa decida .

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              Postat în original de relu72
                              elixir,m-am gandit si eu la o centrala insa pentru centrala ar trebui sa zidesc o anexa speciala(materiale ,manopera,etc si nu prea am bani de asa ceva)ma gandeam ca scap mai ieftin cu soba dar nu inteleg de ce o astfel de soba poate fi amplasata in casa si o centrala nu daca zici ca ce ce-mi trebuie la soba imi trebuie si la centrala de ce e mai periculoasa centrala?
                              Oricum multumesc de sfat si mai astept si alte opinii ca nu as vrea sa iau o decizie gresita
                              P.S in cazul unei centrale din ce as putea sa construiesc camera pt centrala ca sa ies mai ieftin si sa nu inghete iarna?
                              constructie pe structura usoara: lemn/osb/rigips. o faci singur, fara probleme. si nu ingheata, daca pui si 5 cm polistiren pe exterior.
                              o astfel de soba nu este mai sigura decat o centrala. este doar ceva mai aspectoasa.. dar nu asta iti doresti.
                              un amanunt important: cosul de fum. nu stiu ce fel de cos necesita sobitza aia, dar o centrala are nevoie de tiraj serios...spor!

                              Comentariu

                              • marius-c
                                Incepator
                                • 17.oct.2009
                                • 58

                                Salutare tuturor!Am citit cam tot ce s a scris pana acum la acest topic si sunt in mare dubiu.Ca multi de pe aici vreau sa mi fac o centra din teracota.Vreau sa introduc in teracota un boiler sudat ,nu vreau cu teava,eu ma gandeam (dupa cum mi a sp cineva care a facut astfel)sa fie ceva dreptunghiular asezat deasura focarului prin care sa treaca 6 tevi verticale prin care sa treaca caldura care va incalzi apa.Unii zic ca nu e bine deasupra focarului deoarece scade temperatura in focar..cum e mai bine?O alta problema e cat trebuie sa aibe volumul boilerului,ca necesar de incalzire am aprox 60mp,in camera cu teracota 3,5mx3,5m nu cred ca mai pun calorifer in rest am asa camera 3.5x3.5 calorifer de 1000,baie3x2m calorif 80cm boiler 80l pt apa calda menajera,hol 9x2m 2 calorifere de 1200 (daca nu am dimensionat corect astept sugestii).Boilerul vreau sa l sudez sin tabla de 6mm ,pe tur retur teava de 3/4 la iesire apoi 1/2.Casa are termopane,e din BCA si o voi izola,in hol nu am nevoie mai mult de 16-18 grade.Teracota cred ca va fi 1,8m inaltime 78 cm lungime si 44 latimenu stiu daca e corect dar ar fi H8Placi,L3,l 1placa si focarul L50 cm l 20cm(atat are teracota veche daca e nevoie pe cea noua o fac mai mare, astept si aici sugestii.Cea mai mare problema e dimensionarea boilerului implicit volumul de apa necesar pt o astfel de suprafata 40L o fi suficient?.NU MA INTERESEAZA NICI O EXPLICATIE CONTRA UNEI ASTFEL DE CENTRALE!Cunosc avantaje si dezavantajele dar acolo unde o fac e cea mai ieftina si rentabila solutie.
                                Va multumesc foarte mult!
                                Cu respect Marius!

                                Salutare!M am mai documentat si am gasit urmatoarea varianta,pe care pana acum o consider cea mai fiabila....vreau si parerea celor avizati:Boilerul de forma paralelipipedica,cu urmatoarele dimensiuni L55 l30 H30 prin care trec vertical 8 tevi(fumurile) de 60mm diametru,in acest caz boilerul ar avea 45L apa credeti ca ar fi suficient?Fiind 8 tevi cred ca s ar incalzi suficient de repede apa...

                                Comentariu

                                Procesare...