Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    Postat în original de marius-c
    5500...pai la banii astia sigur gasesc centrala pe gazeifiere si nu merita sa ma mai complic....nu mai vb de randament care nu se poate compara cu al unei centrale profi
    Dupa indelungi calcule si consultari am 90% sanse sa fie un succes.Voi face poze la toata treaba si le voi posta....sper ca in iulie sa fie totul gata...
    Omule,am pus pretul cu urmatoarele cheltuieli:soba,automatizare ,tevi,calorifere4-5 buc,boiler (home made) apa pt acm,usi soba,cazan soba,plus manopera daca o fac 1-3 meseriasi(instalator,sobar,sudor).La 5500 lei cumperi o centrala relativ buna maxim 2 ani(dupa 2 ani,termen de garantie incepe cosmarul/defectiuni permanente),automatizarea si restul instalatiei(tevi calorifere,vas exp,robineti,pompa recirculare,sint separat de centrala,poate doar o pompa de recirculare sa aibe in dotare centrala),aduagi si manopera si sari binisor de 12000 lei,nu mai spun de consum ca ajungi la ...pepeni sau la spitalul 9!Plus ca te vei redescoperii tu in urmatoarele meserii:taietor de lemne,instalator,cosar,fochist,somn de 3-4 ore pe noapte,posibil hot de lemne pe timp de noapte(am 7-8 amici reprofilati pe aceste domenii),nu i chiar asa de convenabil sa achizitionezi o centrala"sigura"(e sigura cit timp o supraveghezi)cu supraveghere permanenta,asa scrie in cartea tehnica a fiecarei centrale.Sper sa nu ajungi pe urmele amicilor mei,sincer mi e mila de ei,dar cind le am spus lor exact ce ti spun tie acum,m au luat la misto,ca eu fac bombe fara ceas...rideau in hohote,acum pling in hohote de li se innoada lacrimile in barba ,si cind isi privesc miinile observa ca s sclavi acasa,sclavii creditelor de la banca,dar sefi la munca...Cind ii invit acasa la mine,se inchina in fata termosemineului meu care da caldura in 8 incaperi si apa calda la baie si bucatarie cu 30kg lemne /zi,la -25 gr,altfel consumul scade direct proportional cu temperatura de afara.Mentionez ca am casa izolata cu 8 cm la ext si 5 cm interior polistiren,casa fiind din caramida plina cu cadre de beton(25/30).Imi dadeau indicatii sa nu pun polistiren la interior,ca nu mai respira peretii!Am utcb ul terminat si doctorat la roma si primeam indicatii de la directori sau sefi de firme care au la baza vinzari de div produse.Asa i romanul,inventator la secunda?Sper sa tragi singur concluziile,sa nu ajungi sa recitesti acest mesaj!Bafta sanatate,calculele,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • marius-c
      Incepator
      • 17.oct.2009
      • 58

      Ai si tu dreptate in felul tau,dar nu compara centrala cu teracota ca da cu virgula....asta cu atat mai mult cu cat sustii ca ai studii superioare,iar daca intradevar le ai si chiar ai fost la cursuri din orice calcule vrei ,vei avea un randament net superior la o centrala pe gazeifiere fata de o teracota....dar e o diferenta ffff mare de bani..
      Toate bune!

      Comentariu

      • xrt3
        Incepator
        • 24.sep.2009
        • 41

        marius... "boilerul" acela e totusi destul de mare... cele mai "liberale" estimari ziceau 18l la 10kw.... dar daca totusi te decizi sa il faci punel te rog in contact direct cu focul...
        cat despre centrale... randamentul la care se refera ei nu prea intruneste definitia randamentului...
        Exist... deci nu sunt eco.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Postat în original de marius-c
          Ai si tu dreptate in felul tau,dar nu compara centrala cu teracota ca da cu virgula....asta cu atat mai mult cu cat sustii ca ai studii superioare,iar daca intradevar le ai si chiar ai fost la cursuri din orice calcule vrei ,vei avea un randament net superior la o centrala pe gazeifiere fata de o teracota....dar e o diferenta ffff mare de bani..
          Toate bune!
          Marius te rog sa ai rabdare sa citesti ceea ce ti scriu aici.

          Soba de teracota, cu zidarie din samota, pe un rind de caramizi, dupa ce se stinge focul mai degaja inca 4-6 ore caldura, atit in exterior cit mai ales la interior unde se afla registrul/schimbatorul de caldura.
          Cu un lemn de foc uscat, la un focar maricel (60/80/120cm) si un registru de 40/30/90cm (105cm), din sertare asezate precum fumurile din soba, la o sarja intra cam 25 de kg, adica un foc de cca 3-4 ore depinde cum reglezi aerul cu tirajul clapetei din cos, mocnit duce si 6 ore, automatizare facuta de instalator, cu informatii de pe forum, care sint ok marea lor majoritate (cu schimbatorul nu prea le iese socoteala), respectind tehnologia de functionare a unei centrale, plus ceva in plus pt siguranta, ajungi la 5500 lei.
          O centrala cu gazeificare, neechipata sau cu cel mult o pompa de recirculare sau clapeta de sens (si alea de calitate sub medie), costa minim 4500lei, restul pina la 12000 sint automatizarea, calorif, tevaraie si fitinguri, manopera, dupa 1 an, maxim 2, incepe "masacru interminabil", am descris intr un mesaj ce fel de" tratative vei avea cu centrala".
          Pe doi din amicii mei i-am ajutat asa de mila, le-am mai redus consumul(undeva pe la 65-75% din consumul normal din anii trecuti) si i am pus la frecat focarul plin de gudron,citeva reglaje,vana termo 3 cai, un cos mai smecher (inventat de mine,dupa un macel de cca 3 luni/material, munca, calcule, probe fara numar), dar contra cost, i-am ars rau,sa mai rida alta data de mine, acum sint mai linistiti, dar de supravegherea permanenta n au scapat (n-au mai avut bani de ups, baterie, termostat bimetal...), iar consumul in general la o centrala buna, cu gazeificare este oricum cel putin dublu fata de o soba/termosoba, care are garntie 25 de ani daca o executi bine din start si registrul bine proportionat cu instalatia.
          Suprafata de contact al registrului este de la 1,2 mp la 1,9 mp,adica intre 12,85kw-21kw, la un randament de 65-70%.
          Diferenta intre ele ar mai fii ca trebuie sa alegi cu mare atentie materialele, piesele, calculele de rigoare si meseriasii buni, care s tot mai rari pt termosobe, iar la o centrala cu gazeificare este pretul final care te cam... usuca la buzunare, plus consumul de lemn dublu cel putin.
          Alegerea este a ta, tu stii ce bani ai, ce riscuri iti asumi,daca iti permiti sa storci ce i mai bun din tine, oleaca de mate/fizica nu strica, garantat pt tine, pt intretinerea termosobei, sa stii ce vrei de la ea!
          Bafta, sanatate, spor la calculele, rabdare de fier,
          Razvan

          MESAJ EDITAT DE ADMIN.MC
          Postat în original de marius-c
          Ai si tu dreptate in felul tau,dar nu compara centrala cu teracota ca da cu virgula....asta cu atat mai mult cu cat sustii ca ai studii superioare,iar daca intradevar le ai si chiar ai fost la cursuri din orice calcule vrei ,vei avea un randament net superior la o centrala pe gazeifiere fata de o teracota....dar e o diferenta ffff mare de bani..
          Toate bune!
          Revin cu un amanunt:la 12,8 kw ajung 6,5-7litri in scimbator,la 21 kw maxim 12,5 litri,mai sigur 11 litri,vezi cum calculezi9lungime instalatie ,nr calorifere,capacitate instalatie/capacitate registru).Randamentul centralei este o minciuna gogonata,iar cind se stinge focul,fonta in 3 ore este cam rece,in timp ce termosoba inca mai duce 4-6 ore,dar repet grija cum iti calculezi tot,grija la cos,fumuri in soba.Un alt avantaj este ca le poti achizitiona separat,nu prea simti acesti 5500 lei,daca o iei metodic in 3-4 luni o faci singur,RABDARE,asta e cuvintul de ordine,si eventual tutun.Bafta,sanatate,Razvan
          bagera

          Comentariu

          • marius-c
            Incepator
            • 17.oct.2009
            • 58

            Va multumesc foarte mult xrt3,razvan pentru sfaturi.Din ceea ce ai expus Adrian ai dreptate,la mine teracota nu va fi atat de mare...focarul va avea L50 l20 H35....e mult mai mica fata de ceea ce expui tu.Nu e asta problema,dupa calculele mele suprafata boilerului expusa la foc e mai mica decat registrele de care spui tu...de aceea am preferat sa fie mai mare boilerul pt a acumula energie termica,suprafata mea expusa la flacara este de 9832 cmp asta cred ca ar fi tras de par 12kw raportandu ma la calculele tale(corecteaza ma te rog la acest calcul aici am adunat si suprafata tevilor de la fumuri).
            Eu as avea alta idee cu focarul,nu vreau sa fie in contact direct cu boilerul,astfel voi avea o temperatura mult mai mare la ardere iar samota ar fi alb rozalie.....boilerul as vrea sa fie acolo unde normal ar fi primul fum....astfel gazele arse ce rezulta in urma arderii ar fi mai ridicate strabat tot focarul si abia dupa ce se ridica in etajul superior vor trece prin boiler....astfel ma gandesc ca nu vor mai fi depuneri la fel de mari(stiu ca asta depinde in mare masura de lemne,de cat de uscate sunt)stiu ca periodic trebe curatat pt un randament maxim.
            Inca o data multumesc mult pt sfaturi si astept si alte idei,eventual spune ceea ce crezi de ideea mea.
            Sanatate!

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 322

              Ideea ta nu e eficienta,daca registrul tau are dimensiunile acelea,apa va circula putin cam rece ,probabil la un 50 gr.Ideea care este ,apa sa fie fierbinte jos ,adica la primul si al doilea sertar si cu vreo 10 gr in minus sus pe unde scoti turul,jos pe unde intra returul(apa rece sau la 40 gr/cca),se plimba printr un circuit de sertare(impinsa de pompa de recirculare)pe principiul vaselor comunicante,la o presiune de cca 1,5 -2 bar,si o temperatura intre 30 gr si 55 gr la intrare in registru(pe retur),iar la iesire are cam 75-80 gr(pe tur,in medie),dar nu sare de 90 gr,ideea e sa reglezi pompa cu termostatul bimetal,acolo e una din smecherii(principiul al 2 lea al termodinamicii sta la baza intregii instalatii).Registrul in trepte/sau cascada e mai eficient decit ce vrei tu sa faci.Asa de ce nu pui un boiler la treaba cu pompa de recirculare,o sa vezi ca nu functioneaza "neam",ce faci tu cu boilerul ala in soba,e imposibil,e impotriva oricarui principiu de instalatie,ala e bun doar pt un dus sau acm altceva n o sa faci cu el,te vei convinge curind.Alte idei nu am,nu mi as permite sa dau idei neverificate personal,mareste focarul/soba,focul sa fie in direct contact cu registrul,la cca 55 cm,si vei fi aproape fericit,la cit te va costa ,face toti banii.Bafta,sanatate,RABDARE,Razvan
              bagera

              Comentariu

              • marius-c
                Incepator
                • 17.oct.2009
                • 58

                Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  Postat în original de marius-c
                  Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...
                  Ai tradus gresit:apa nu sta in instalatie ,ea circula chiar si cu pompa de recirculare oprita,inertia asta....fizicianule unde erai!Apa intra in primul sertar la 45 gr sa zicem,sertarul 1 si 2,sint cele mai fierbinti din soba(focul si eventual jarul bate direct in ele),cele de sus 4,5 ,eventual 6 si 7sint o idee mai reci diferente de 5-15 gr(ma refer la temperatura sertarului,nu a apei),samota mentine temperatura in focar undeva la 150-200,aceasta scazind cam cu 5-6 gr grade /ora,daca focarul este etans si cu usa de la cenusar usor intredeschisa,aerul de convectie usor obturat,clapeta din cos si ea usor obturata,in functie de cum vrei sa arad focul pe timp de zi/noapte...Legile aste ale fizicii studiazale,traduci corect si ...mai vb,apa nu sta in instalatie deloc,spunemi d c maestre...daca tot esti fizician?N o lua ca pe o cearta e doar o provocare ok...!Bafta,sanatate,RAZVAN
                  Postat în original de marius-c
                  Ai si tu dreptate in felul tau,dar nu compara centrala cu teracota ca da cu virgula....asta cu atat mai mult cu cat sustii ca ai studii superioare,iar daca intradevar le ai si chiar ai fost la cursuri din orice calcule vrei ,vei avea un randament net superior la o centrala pe gazeifiere fata de o teracota....dar e o diferenta ffff mare de bani..
                  Toate bune!
                  Diferenta nu e doar de bani,e si la consum!Explicatie:Centralele pe lemn ,indiferent care,ating randamentul specificat de producator,maxim 2 ani(in cel mai fericit caz),gazeificarea este doar o iluzie,randamentul este o minciuna sfruntata,conceputa sa consume putin ,dar in realitate te "usuca" la buzunar,lemnele uscate costa ceva,focarul si instalatia sint din start concepute ca randamentul sa scada treptat,consumul sa creasca la fel.Spun asta din experienta altora,amici prieteni care si pling de mila acum,erau fericiti cind le au montat si pus in functiune,m au chemat sa mi arate ce "tari si destepti sint ei",au cheltuit intre 12000 si 18000 lei,credite la banci...Au trecut cei 2 ani,unii au ajuns la 5-6 ani de folosire,sint "DISPERATI"consumuri mari si caldura a inceput sa se "subtieze" cu fiecare an,inca n au terminat creditele(unii).De mila i am ajutat pe 2 din ei(au copii mici),dar i am ars la bani pt ca ...am suportat o caterinca si un misto la vremea respectiva greu de imaginat(noroc ca eu tin la glume!)referitor la termosemineele care le execut eu,"bomba fara ceas"si alte epitete de genul asta.Acum vin sa mi admire opera mea de arta pe care o am in living,se inchina la el,studiaza camera tehnica din spatele termosemineului meu(o camera de 1,7/4 m,pe unde il si alimentez cu lemn,sa nu fac mizerie in living),si nu inteleg cum reuseste bomba mea sa duca 8 calorifere si acm...si fara curent!Sint sigur ca vei recitii acest mesaj,se pare ca deja ma cam..."cauta" concurenta "sa mi dea la cap",doar ca nu stiu inca ce i asteapta,eu am temele facute perfect.Cine e baiat inteligent ,intelege,cine nu...sa mai studieze!Bafta ,sanatate,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • giorgioart
                    Membru
                    • 19.apr.2011
                    • 108

                    Postat în original de marius-c
                    Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...

                    Salutare tuturor.....am sa va atasez o schita de termosemineu...realizata in 3D(3D max)....conceputa de mine...si ptr ca sunteti foarte multi meseriasi pe aici...va propun sa o discutam.....nu am de gand sa ma imbogatesc din construirea lor...si nici nu am de gand sa intru in pamant cu ,,secretul "...asa ca daca mai sunteti interesati de sisteme de incalzire...hai s-o dezbatem

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_105.jpg 
Afișări:	1905 
Mărime:	155,2 KB 
ID:	594897 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_2_605.jpg 
Afișări:	2050 
Mărime:	159,4 KB 
ID:	594898 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_3_206.jpg 
Afișări:	2005 
Mărime:	175,1 KB 
ID:	594899 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	semineu_cdr_490.jpg 
Afișări:	2996 
Mărime:	102,8 KB 
ID:	594900 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_105.jpg 
Afișări:	1661 
Mărime:	155,2 KB 
ID:	595065 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_2_605.jpg 
Afișări:	1705 
Mărime:	159,4 KB 
ID:	595066 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schimbator_de_caldura_ptr_semineu_3_206.jpg 
Afișări:	1598 
Mărime:	175,1 KB 
ID:	595067 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	semineu_cdr_490.jpg 
Afișări:	1766 
Mărime:	102,8 KB 
ID:	595068

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 322

                      Postat în original de giorgioart
                      Postat în original de marius-c
                      Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...

                      Salutare tuturor.....am sa va atasez o schita de termosemineu...realizata in 3D(3D max)....conceputa de mine...si ptr ca sunteti foarte multi meseriasi pe aici...va propun sa o discutam.....nu am de gand sa ma imbogatesc din construirea lor...si nici nu am de gand sa intru in pamant cu ,,secretul "...asa ca daca mai sunteti interesati de sisteme de incalzire...hai s-o dezbatem
                      Banditule mic! Nu vreau sa intru in pamint prea curind,ducind cu mine "secretul"doar ca,mi am dat un cuvint celui care a riscat si mi l a "donat"(nu pot sa ti spun prea multe aici),anume,ca nu l voi face cunoscut decit acelor persoane care sint de caracter,discrete si care inteleg notiunea de profesionism si il mai si aplica.Trebuie sa lucreze cu mine sa invete cap coada toata "sandramaua",cum ,d c,care este principiul de functionare la un randament inalt permanent,e chinuiala mare,am incercat cu 4 indivizi pina acum,niciunul nu a...percutat,incep sa aibe idei proaste.Pe unul l am surprins incercind sa ma traduca(masura cazanul,bagat 3/4 in semineu),oricum n a reusit mare lucru,nu stie ce are in el,si l a facut acasa dar...era eronat,n a masurat niste unghiuri ,automat nu mai e nici 50% din ce poate el sa incalzeasca,a incercat el sa ma faca sa i l fac sa mearga...l am lasat sa se chinuie (toata viata) si tot nu i da de cap,garantat.In principiu cazanul nu trebuie sa aibe decit 7-11 litri (6-10 calorifere)maxim,merge si cu 12,5 litri (12-14 calorifere)dar si automatizarea e mai scumpa si mai dificil de executat.Ce ai postat tu acolo,nu ma pot pronunta,daca are peste 12 litri,randamentul este pe la 55%,uneori 60%,e ingenios,seamana cu lansatorul de katiuse ,parca e prea masiv si apropiat de peretii sobei(minim 14 cm de pereti orice fier/otel/fonta)si ai fumurilor,iar la ce ai tu acolo trebuie o "superpompa de recirculare"ceea ce creeaza o presiune suplimentara in instalatie,se aude apa circulind in calorifere(deranjeaza noaptea).Eu lucrez cu fineturi,delicatese,(ma refer la materiale de exceptie),calculat la greu,nu e asa intimplator si ...las ca merge si asa.La ce bani iau...n am voie sa fac greseli(inca n am comis o),era sa o comit odata,mi am dat seama la timp si am rectificat in parametrii firesti(greseala de calcul/repetata,dar am gasit o).Si daca as expune cazanul,cu explicatiile de rigoare,fara calcule nu face nimeni nimik,mai imi iau si injuraturi(nu ca nu mi am luat pina acum),mercic de provocare oricum.Stiu ca toti vreti sa evitati centrala pe lemn,e scumpa si randament mic,termosoba e mai ieftina facuta bine sau termosemineul costa la fel sau mai scump decit centrala dar e "super piesa",opera de arta.Sertarele de cm 40/35/1,9 cm,legate intre ele cu teava de 1' 1/4/14 cm,45-55 cm de gratarul focarului primul sertar,legati 5-7 buc,si vor functiona 4-6 calorifere cu automatizarea de la o centrala,dar atent lucrata,turul pe sus,returul pe jos(primul sertar)restul se stie,e mai simpla fara calcule prea multe(atentie la dimens calorifere,circuit tevi)randament in jur de 65%.Mai vb pe aici,banditule ,Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • mcbos
                        Membru
                        • 04.aug.2009
                        • 142

                        @razvan adrian

                        D-l Helerea Nicolae un adevarat profesionist a postat mai multe lucrari efectuate de el si nu s-a gandit ca secretele meseriei sale ,dezvaluite pe forum ,il vor lasa fara paine .Domeniu in care activeaza este cunoscut al tau mai putin (termosoba& termosemineu ) .Deci cu atat mai mult .
                        Pune niste poze cu lucrarile tale .O poza face cat o mie de cuvinte .Este cea mai buna reclama .Oricum daca produsul final este asa de tehnicizat nu va intelege nimeni ce ai vrut sa faci .

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          Postat în original de mcbos
                          @razvan adrian

                          D-l Helerea Nicolae un adevarat profesionist a postat mai multe lucrari efectuate de el si nu s-a gandit ca secretele meseriei sale ,dezvaluite pe forum ,il vor lasa fara paine .Domeniu in care activeaza este cunoscut al tau mai putin (termosoba& termosemineu ) .Deci cu atat mai mult .
                          Pune niste poze cu lucrarile tale .O poza face cat o mie de cuvinte .Este cea mai buna reclama .Oricum daca produsul final este asa de tehnicizat nu va intelege nimeni ce ai vrut sa faci .
                          Sinta departe de casa,la o lucrare, n am timp sa ajung acasa,sa iau stick ul,sint in urma cu 3 lucrari,toate una lg alta,muncesc 14 ore /zi media,iar la ce face d nul herelea referire,se cam stie asta(in sensul ca cine se documenteaza de unde trebuie,reuseste),eu unul stiu cam tot ce misca despre sobe,seminee,principii de functionare/randament/consum,doar ca eu incerc tot timpul pe banii mei sa aduc un termosemineu sa consume...nimik...ma zbat si vreau sa reusesc sa consume f putin,mai am ceva de calculat(dupa 4 caiete studentesti mincate),cind voi reusii voi face colocvii si seminarii cu asa ceva ,de unde am plecat si unde s a ajuns.Nu fac pe desteptul,sau detinatorul secretelor ,vreau sa fiu unic,cel mai bun pe "felie",vreau sa ramina ceva dupa mine...daca n am ajuns casiliass,neuer,ceh sau lobont(accidentari grave),macar in domeniul asta vreau sa fiu nr 1.Eu sper ca in maxim 9 luni sa reusesc si atunci firmele producatoare de centrale vor da faliment...stiu ce spun nu bat cimpiile!Bafta ,sanatate tuturor,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • piciu
                            Membru
                            • 17.sep.2008
                            • 142

                            Postat în original de razvan adrian

                            si atunci firmele producatoare de centrale vor da faliment...stiu ce spun nu bat cimpiile!Bafta ,sanatate tuturor,Razvan

                            -Vise taica, vise.
                            Sa gandim pozitiv

                            Comentariu

                            • mcbos
                              Membru
                              • 04.aug.2009
                              • 142

                              @razvan adrian

                              Fara poze nu te crede nici un roman . Capitalismul asta sud- american i-a facut asa rai .

                              Comentariu

                              • feraru3333
                                Incepator
                                • 29.apr.2011
                                • 8

                                buna ziua
                                am citit o gramada de pagini din forumul acesta si cel cu sobe
                                sunt nelamurit in coontinuare, nu stiu care idee ar fi mai buna.
                                am o soba cu plita si ler-cuptor pt copt-si as vrea s-o transorm in centrala. trebuie sa incalzesc vreo 300-330 m cubi
                                totodata doresc ca plita sa ramina functionala
                                soba are forma de cizma si incarcarea se face pe partea ingusta .pe sub plita
                                m-am gindit sa bag prin primul fum o serpentina de cupru care sa continue sub plita
                                o fi bine?
                                pot sa renunt si la ler-cuptor-daca este nevoie
                                ce parere aveti?

                                Comentariu

                                Procesare...