Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcelo39ful
    Incepator
    • 28.apr.2011
    • 3

    registru

    imi spune cineva grosimea tevi pt registru multumesc

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3621

      Postat în original de feraru3333
      buna ziua
      am citit o gramada de pagini din forumul acesta si cel cu sobe
      sunt nelamurit in coontinuare, nu stiu care idee ar fi mai buna.
      am o soba cu plita si ler-cuptor pt copt-si as vrea s-o transorm in centrala. trebuie sa incalzesc vreo 300-330 m cubi
      totodata doresc ca plita sa ramina functionala
      soba are forma de cizma si incarcarea se face pe partea ingusta .pe sub plita
      m-am gindit sa bag prin primul fum o serpentina de cupru care sa continue sub plita
      o fi bine?
      pot sa renunt si la ler-cuptor-daca este nevoie
      ce parere aveti?
      Nu stiu daca caldura degajata de o soba o sa fie suficienta pentru a incalzi tot volumul, ideea dumneavoastra este buna dar atentie sa nu obtuati caile de evacuarea a gazelor de ardere.

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Postat în original de piciu
        Postat în original de razvan adrian

        si atunci firmele producatoare de centrale vor da faliment...stiu ce spun nu bat cimpiile!Bafta ,sanatate tuturor,Razvan

        -Vise taica, vise.
        Cercetarea si studiul,este pt campioni,nu pentru oricine!De la 7 ani surubaresc si incerc sa fac totul aproape perfect!Toti,sau aproape toti avem un vis,nimeni nu mi va sta in cale sa mi aduc visul la o realitate CERTA!Si n o fac doar pt bani,o fac pt oameni!Bafta ,santate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • ciubuc1x
          Incepator
          • 24.dec.2010
          • 70

          Re: registru

          Postat în original de marcelo39ful
          imi spune cineva grosimea tevi pt registru multumesc
          ca diametru ideal este intre un tol pana la un tol si jumatate,iar ca grosime a peretelui intre 5mm si 10 mm.

          Comentariu

          • marcelo39ful
            Incepator
            • 28.apr.2011
            • 3

            Re: registru

            Postat în original de ciubuc1x
            Postat în original de marcelo39ful
            imi spune cineva grosimea tevi pt registru multumesc
            ca diametru ideal este intre un tol pana la un tol si jumatate,iar ca grosime a peretelui intre 5mm si 10 mm.
            ok va multumesc mult dar se gaseste teava cu asa grosime in perete sau.....
            multumesc mult.

            Comentariu

            • marius-c
              Incepator
              • 17.oct.2009
              • 58

              Razvan,pt a fi credibil in ceea ce ai spus pana acum poasteaza si poze si schite cu "studiile" tale ca altfel vorbim vorbe....fara suparare dar unele lucruri pe care le postezi ori se bat cap in cap ori nu au logica...si cum vorba lunga saracia omului posteaza poze detaliate si atunci jos palaria dar pana atunci....vorbe ...idei....perfectiune....studiu...caiete....VORBE ....din ce ai postat pana acu nu ai avut calcule cu A+B=C au fost chestii banale si vagi de dragul scrisului pe forum..
              Nu te supara,nu vreau sa te critic...dar asta constat...pana la proba contrarie....

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 322

                Postat în original de marius-c
                Razvan,pt a fi credibil in ceea ce ai spus pana acum poasteaza si poze si schite cu "studiile" tale ca altfel vorbim vorbe....fara suparare dar unele lucruri pe care le postezi ori se bat cap in cap ori nu au logica...si cum vorba lunga saracia omului posteaza poze detaliate si atunci jos palaria dar pana atunci....vorbe ...idei....perfectiune....studiu...caiete....VORBE ....din ce ai postat pana acu nu ai avut calcule cu A+B=C au fost chestii banale si vagi de dragul scrisului pe forum..
                Nu te supara,nu vreau sa te critic...dar asta constat...pana la proba contrarie....
                E dreptul tau sa constati orice, dupa 8 ani de chinuiala, cercetare si bani tocati pe materiale, tu vrei sa afli asa totul de a gata, nimik nu e gratis !
                De exemplu, eu am platit cu oase rupte si munca 6-7 luni la Roma, pentru a stabilii un raport de incredere intre mine si cel care a riscat sa mi faca cunoscut registrul, plus 5000 euro pe registru (in anumite conditii, sa-l reproduc doar ca sa traiesc).
                Ma straduiesc sa reinventez un alt registru care sa nu fie o copie sau o imbunatatire a celui pe care-l am, pe care sa-l pot scoate pe piata.
                Sint relativ aproape si totusi inca nu e gata functional ("mai tine la un colt").
                Am cheltuit cca 9000 euro, sute de ore de calcul si "tentative "de scheme, din care una din tentative, incepe sa dea semne de functionare, ma aflu undeva LA CCA 65% RANDAMENT, l-am dezvoltat pe scheme de calcul din fizica, chimie, matematica (algebra, geometrie in spatiu, plan, trigonometrie), combinat cu cartea sobarului/seminee, dar, din pacate aceste lucruri inca nu le pot face publice.
                Poate veti spune ca sint "dus", "terminat", puteti sa spuneti ce doriti, aveti libertatea de a comenta, jignii (daca atit va duce capul), dar in curind(maxim 8-9 luni), veti platii pentru a intra in posesia registrului si a modelului de semineu, nu voi fi deloc ieftin.
                Polemica nu fac cu nimeni, n-am timp, chef, educatia nu-mi permite sa ma injosesc la dialoguri acide sau contre care nu duc la nimik bun.
                Deja mi am facut destui "prieteni" si aici si pe alte teme, din dorinta de a ajuta oamenii, fara sa cer nimik in schimb, mai toti administratorii mi-au cam pus stop la explicatii pt ca nu intelege nimeni ceea ce spun explic eu, deci sint imposibil de inteles, asa ca pt a avea un dialog pe aceste teme, in primul rind raportul de incredere nu exista, exista in schimb raportul "LOCAL KOMBAT", "PUMNUL IN GURA", tipic comunism romanesc, jigniri si raspunsuri lipsite de logica.
                Si atunci ce as putea eu sa spun, ca sa fiu inteles corect, cind eu am dat explicatii clare, pe intelesul tuturor si mi s-a taiat vb, daca ti-as spune studiul lichidelor sau principiul al 2-lea al termodinamicii, care sint capitole din manualul de cl a 10-a (era odata prin 1984), atita timp cit nimeni nu face o cercetare cu disectie totala, analiza si calcule, mai au tupeul sa mi dea si peste nas, se bate cap in cap ceea ce spun eu, dar ei n-au deschis o carte tehnica de peste 10 ani. No coment!
                Si ca sa nu te superi pe mine, acest mesaj este pt toata lumea de aici, care mi-a "atras atentia" ca sint depasit, varza samd.
                Nu trebuie sa-mi raspunzi, ti-ai pierde timpul aiurea!
                Bafta, sanatate,
                Razvan

                MESAJ EDITAT DE ADMIN.MC
                bagera

                Comentariu

                • Admin.MC
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2005
                  • 973

                  Scopul forumului, prin urmare, al existentei noastre pe acest forum, este sa incercam sa lamurim, in masura in care ne permit cunostintele, timpul, disponibilitatea si placerea, problemele sau dilemele ridicate tot de noi.

                  Comentariu

                  • razvan adrian
                    Membru Marcant
                    • 30.mar.2011
                    • 322

                    Postat în original de Admin.MC
                    Scopul forumului, prin urmare, al existentei noastre pe acest forum, este sa incercam sa lamurim, in masura in care ne permit cunostintele, timpul, disponibilitatea si placerea, problemele sau dilemele ridicate tot de noi.
                    Domnule administrator:Mi sa spus in repetate rinduri ca scriu mesaje greu de inteles(probabil e nevoie de dictionar tehnic),dar n ati specificat nivelul la care sint cei care au nevoie de un sfat,de aceea va promit ca nu voi mai da solutii,idei,diverse modele de registre(schimbatoare de caldura,princip de function)pt ca unii,sint atit de inraiti pe faptul ca nu "eliberez"registrul cel mai performant,cu tot cu schema si toate cele,incit primesc numai jigniri voalate sau mai putin voalate,vreau sa mi fac reclama...ceea ce chiar nu am nevoie...toti vor totul de a gata,doar asa ca sint ei "inteligenti"(sa nu le spun altfel),e greu sa ti storci creierul la maxim( eu m am obisnuit),nu sint de acord sa fiu sarac si prost,sarac este o intimplare si o multitudine de factori ,imprejurari nedorite(CRIZA ECONOMICA de ex),dar sa fiu si lenes ,prost si sa mi se dea totul mura n gura e deja prea mult.Am dat un registru aici,un model,usor de inteles,executat,pus in functiune,dar e greu de facut pt unii!Repet nu ma cert cu nimeni mi am spus doar "pasul" si atit,nu mi bat joc de nimeni,cine are curaj si stie ce trebuie sa faca ,sa puna in functiune registrul recomandat de mine,astept pareri si macar un multumesc,pt ca la randamentul de 65-70%,consuma oricum mai putin cu 25 -30% decit cea mai performanta centrala.Va multumesc pt dreptul la replica,sper ca m am facut inteles,Bafta sanatate tuturor,Razvan
                    bagera

                    Comentariu

                    • marius-c
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 58

                      indicatii sa nu pun polistiren la interior,ca nu mai respira peretii!Am utcb ul terminat si doctorat la roma si primeam indicatii de la directori sau sefi de firme care au la baza vinzari de div produse.Asa i romanul,inventator la secunda?Sper sa tragi singur concluziile,sa nu ajungi sa recitesti acest


                      razvan adrian Trimis: Dum 05 01, 2011 5:16 pm Titlul subiectului:

                      --------------------------------------------------------------------------------

                      marius-c a scris:
                      Razvan,pt a fi credibil in ceea ce ai spus pana acum poasteaza si poze si schite cu "studiile" tale ca altfel vorbim vorbe....fara suparare dar unele lucruri pe care le postezi ori se bat cap in cap ori nu au logica...si cum vorba lunga saracia omului posteaza poze detaliate si atunci jos palaria dar pana atunci....vorbe ...idei....perfectiune....studiu...caiete....VORBE ....din ce ai postat pana acu nu ai avut calcule cu A+B=C au fost chestii banale si vagi de dragul scrisului pe forum..
                      Nu te supara,nu vreau sa te critic...dar asta constat...pana la proba contrarie....


                      E dreptul tau sa constati orice, dupa 8 ani de chinuiala, cercetare si bani tocati pe materiale, tu vrei sa afli asa totul de a gata, nimik nu e gratis !
                      De exemplu, eu am platit cu oase rupte si munca 6-7 luni la Roma, pentru a stabilii un raport de incredere intre mine si cel care a riscat sa mi faca cunoscut registrul, plus 5000 euro pe registru (in anumite conditii, sa-l reproduc doar ca sa traiesc).
                      Ma straduiesc sa reinventez un alt registru care sa nu fie o copie sau o imbunatatire a celui pe care-l am, pe care sa-l pot scoate pe piata.
                      Sint relativ aproape si totusi inca nu e gata functional ("mai tine la un colt").
                      Am cheltuit cca 9000 euro, sute de ore de calcul si "tentative "de scheme, din care una din tentative, incepe sa dea semne de functionare, ma aflu undeva LA CCA 65% RANDAMENT, l-am dezvoltat pe scheme de calcul din fizica, chimie, matematica (algebra, geometrie in spatiu, plan, trigonometrie), combinat cu cartea sobarului/seminee, dar, din pacate aceste lucruri inca nu le pot face publice.
                      Poate veti spune ca sint "dus", "terminat", puteti sa spuneti ce doriti, aveti libertatea de a comenta, jignii (daca atit va duce capul), dar in curind(maxim 8-9 luni), veti platii pentru a intra in posesia registrului si a modelului de semineu, nu voi fi deloc ieftin.
                      Polemica nu fac cu nimeni, n-am timp, chef, educatia nu-mi permite sa ma injosesc la dialoguri acide sau contre care nu duc la nimik bun.
                      Deja mi am facut destui "prieteni" si aici si pe alte teme, din dorinta de a ajuta oamenii, fara sa cer nimik in schimb, mai toti administratorii mi-au cam pus stop la explicatii pt ca nu intelege nimeni ceea ce spun explic eu, deci sint imposibil de inteles, asa ca pt a avea un dialog pe aceste teme, in primul rind raportul de incredere nu exista, exista in schimb raportul "LOCAL KOMBAT", "PUMNUL IN GURA", tipic comunism romanesc, jigniri si raspunsuri lipsite de logica.
                      Si atunci ce as putea eu sa spun, ca sa fiu inteles corect, cind eu am dat explicatii clare, pe intelesul tuturor si mi s-a taiat vb, daca ti-as spune studiul lichidelor sau principiul al 2-lea al termodinamicii, care sint capitole din manualul de cl a 10-a (era odata prin 1984), atita timp cit nimeni nu face o cercetare cu disectie totala, analiza si calcule, mai au tupeul sa mi dea si peste nas, se bate cap in cap ceea ce spun eu, dar ei n-au deschis o carte tehnica de peste 10 ani. No coment!
                      Si ca sa nu te superi pe mine, acest mesaj este pt toata lumea de aici, care mi-a "atras atentia" ca sint depasit, varza samd.
                      Nu trebuie sa-mi raspunzi, ti-ai pierde timpul aiurea!
                      Bafta, sanatate,
                      Razvan

                      Domnule Razvan,nu vreau sa va jignesc ...ma repet:sunt 2 variante 1 scrieti pe aici de plictiseala si in rest aveti cateva idei de principiu legate de sobe 2 va visati un mare geniu inca ne descoperit
                      Posibil sa fie din fiecare cate putin!De ce?Pt ca in urma cu cateva saptanani scriati cu mare fala ca aveti DOCTORATUL la Roma cand de fapt din ultima postare reiese ca ati fost sa invatati cum sa faceti o soba....Adriane,daca aveai facultate si DOCTORAT nu faceai sobe de teracota si nu visai sub clar de luna ca vei descoperi un alt principiu al termodinamicii si centrale facute acasa care nu consuma nimic!Romanului ii place sa moara de foame dar sa se creada un mare geniu,dar din pacate unul pe care nici pulea nu l baga in seama.Trezitiva!!!!!firmele care se respecta in domeniu investesc ENORM in cercetarea din domeniu nu caiete studentesti si chiar aduc inbunatatiri produselor lor.....Din ultima postare dupa ce am citit prima parte credeam ca vreti sa scoateti pe piata vre o soba care incalzeste fara foc dar m am linistit repede si am inteles ca oricat v ati stradui apa calda si mersul pe jos au fost inventate de mult de altii....
                      Sunt persoane de pe forum in fata carora ma inclin,au postat sute de pagini foarte utile si realiste nu fabule si vise si PRINCIPII ALE TERMODINAMICII care se invata in scoala generala nu in clasa a 10 a...
                      Si eu am inventat o racheta care va ajunge pe Jupiter da imi mai trebe 3 suruburi si doua carburatoare...va fi ceva care va rupe gura targului...ce sa mai....veti ramane toti masca....veti da bani grei sa l vedeti...va fi o opera de arta
                      Membru



                      Data inscrierii: 30/03/2011
                      Mesaje: 57
                      Locatie: dambovita
                      Trimis: Sam 04 30, 2011 9:05 pm Titlul subiectului:

                      --------------------------------------------------------------------------------

                      piciu a scris:
                      ] razvan adrian a scris:


                      si atunci firmele producatoare de centrale vor da faliment...stiu ce spun nu bat cimpiile!Bafta ,sanatate tuturor,Razvan



                      -Vise taica, vise.
                      Cercetarea si studiul,este pt campioni,nu pentru oricine!De la 7 ani surubaresc si incerc sa fac totul aproape perfect!Toti,sau aproape toti avem un vis,nimeni nu mi va sta in cale sa mi aduc visul la o realitate CERTA!Si n o fac doar pt bani,o fac pt oameni!Bafta ,santate,Razvan
                      _________________
                      bagera

                      aaaa si inca ceva GENIILE cu adevarat genii nu striga in gura mare,merg pe burta si demonstreaza asta explica oamenilor ceea unele altele...nu veti vedea un om superdotat sa spuna:sunt un mare geniu,dar dupa cum spuneati asa e romanu...ii place sa dea din gura sau ma rog din degete

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        Va rog sa incetati discutiile despre doctorate, genii sau orice alte subiecte ce au legatura cu discutarea persoanei si nu a temei din topicul curent.

                        Va reamintesc ca suntem intr-un mediu virtual, sa lasam convingerile fiecaruia deoparte, sa ne respectam si sa stim sa ne oprim cand nu mai avem ce spune legat de subiect.

                        Urmatoarele mesaje postate pe langa subiect vor fi sterse.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3621

                          Insist si eu sa nu deviem de la rolul principal al acestui forum, acela de a da sfaturi utile celor care au nevoie de ele.

                          Comentariu

                          • giorgioart
                            Membru
                            • 19.apr.2011
                            • 108

                            Postat în original de razvan adrian
                            Postat în original de giorgioart
                            Postat în original de marius-c
                            Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...

                            Salutare tuturor.....am sa va atasez o schita de termosemineu...realizata in 3D(3D max)....conceputa de mine...si ptr ca sunteti foarte multi meseriasi pe aici...va propun sa o discutam.....nu am de gand sa ma imbogatesc din construirea lor...si nici nu am de gand sa intru in pamant cu ,,secretul "...asa ca daca mai sunteti interesati de sisteme de incalzire...hai s-o dezbatem
                            Banditule mic! Nu vreau sa intru in pamint prea curind,ducind cu mine "secretul"doar ca,mi am dat un cuvint celui care a riscat si mi l a "donat"(nu pot sa ti spun prea multe aici),anume,ca nu l voi face cunoscut decit acelor persoane care sint de caracter,discrete si care inteleg notiunea de profesionism si il mai si aplica.Trebuie sa lucreze cu mine sa invete cap coada toata "sandramaua",cum ,d c,care este principiul de functionare la un randament inalt permanent,e chinuiala mare,am incercat cu 4 indivizi pina acum,niciunul nu a...percutat,incep sa aibe idei proaste.Pe unul l am surprins incercind sa ma traduca(masura cazanul,bagat 3/4 in semineu),oricum n a reusit mare lucru,nu stie ce are in el,si l a facut acasa dar...era eronat,n a masurat niste unghiuri ,automat nu mai e nici 50% din ce poate el sa incalzeasca,a incercat el sa ma faca sa i l fac sa mearga...l am lasat sa se chinuie (toata viata) si tot nu i da de cap,garantat.In principiu cazanul nu trebuie sa aibe decit 7-11 litri (6-10 calorifere)maxim,merge si cu 12,5 litri (12-14 calorifere)dar si automatizarea e mai scumpa si mai dificil de executat.Ce ai postat tu acolo,nu ma pot pronunta,daca are peste 12 litri,randamentul este pe la 55%,uneori 60%,e ingenios,seamana cu lansatorul de katiuse ,parca e prea masiv si apropiat de peretii sobei(minim 14 cm de pereti orice fier/otel/fonta)si ai fumurilor,iar la ce ai tu acolo trebuie o "superpompa de recirculare"ceea ce creeaza o presiune suplimentara in instalatie,se aude apa circulind in calorifere(deranjeaza noaptea).Eu lucrez cu fineturi,delicatese,(ma refer la materiale de exceptie),calculat la greu,nu e asa intimplator si ...las ca merge si asa.La ce bani iau...n am voie sa fac greseli(inca n am comis o),era sa o comit odata,mi am dat seama la timp si am rectificat in parametrii firesti(greseala de calcul/repetata,dar am gasit o).Si daca as expune cazanul,cu explicatiile de rigoare,fara calcule nu face nimeni nimik,mai imi iau si injuraturi(nu ca nu mi am luat pina acum),mercic de provocare oricum.Stiu ca toti vreti sa evitati centrala pe lemn,e scumpa si randament mic,termosoba e mai ieftina facuta bine sau termosemineul costa la fel sau mai scump decit centrala dar e "super piesa",opera de arta.Sertarele de cm 40/35/1,9 cm,legate intre ele cu teava de 1' 1/4/14 cm,45-55 cm de gratarul focarului primul sertar,legati 5-7 buc,si vor functiona 4-6 calorifere cu automatizarea de la o centrala,dar atent lucrata,turul pe sus,returul pe jos(primul sertar)restul se stie,e mai simpla fara calcule prea multe(atentie la dimens calorifere,circuit tevi)randament in jur de 65%.Mai vb pe aici,banditule ,Bafta sanatate,Razvan
                            Pana acum mi-am dat seama ca esti un tip pragmatic.......te-am tot urmarit pe acest forum si-mi dau seama ca esti un tip care diseci....ai spus ca perfectionist.....pot sa zic ca si eu sunt (graphic designer).....dar pe bune Razvane...devii rautacios ....si tu nu vrei asa fi asa...nu?.....ne tot dai solutii...dar sa nu-mi zici ca nu ai timp de o amarata de schita.....ma ofer eu sa o elaborez mai in detaliu....sa priceapa toti de pe aici...in fine...nu vreau sa fiu rautacios .....am cateva nedumeriri...1. de ce acest raport de 1/8..sau la 9.....intre vol. apei din cazan si instalatie din casa...nu este prea putin?....din cate am vazut eu la mai multi.....sobele sau termosemineele...au cam in jur de 2litri per Kw...deci....la 30 de kw de schimbator....60 de litri de apa......2. aceste cazanele de care zici....45/35/1.9 cm dar de ce nu..2cm.....nu trebuie sa se apropie de focar ..de peretii samotati...dar nici in levitatie nu sunt...3. majoritatea schimb de caldura care functioneaza pe lemne.....circula fumul prin tevi....pe orizontala...iar curatarea lor....se face prin fata...pri deschiderea unei usi....iar daca inauntru lor sunt si culbutori....prin rotatie se curata destul de bine....am vazut destule filmulte cu asta.....si ca sa fiu mai explicit desii nu ma cranponez la proiectul meu...iti atasez o imagine...pe intelesul tutoror.....si bineinteles.....asa cum .,,te cunosc,, sper sa-mi dai si o solutie...daca nu chiar...un desen......sanatate si virtute, Gigi

                            Click image for larger version  Name:	explicatie_225.jpg Views:	6842 Size:	48.8 KO ID:	595000

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Postat în original de giorgioart
                              Postat în original de razvan adrian
                              Postat în original de giorgioart
                              Postat în original de marius-c
                              Razvane,ori te ai exprimat prost in primele randuri ori legile fizicii s au schimbat apa calda niciodata dar NICIODATA nu va sta jos ea se ridica sus...

                              Salutare tuturor.....am sa va atasez o schita de termosemineu...realizata in 3D(3D max)....conceputa de mine...si ptr ca sunteti foarte multi meseriasi pe aici...va propun sa o discutam.....nu am de gand sa ma imbogatesc din construirea lor...si nici nu am de gand sa intru in pamant cu ,,secretul "...asa ca daca mai sunteti interesati de sisteme de incalzire...hai s-o dezbatem
                              Banditule mic! Nu vreau sa intru in pamint prea curind,ducind cu mine "secretul"doar ca,mi am dat un cuvint celui care a riscat si mi l a "donat"(nu pot sa ti spun prea multe aici),anume,ca nu l voi face cunoscut decit acelor persoane care sint de caracter,discrete si care inteleg notiunea de profesionism si il mai si aplica.Trebuie sa lucreze cu mine sa invete cap coada toata "sandramaua",cum ,d c,care este principiul de functionare la un randament inalt permanent,e chinuiala mare,am incercat cu 4 indivizi pina acum,niciunul nu a...percutat,incep sa aibe idei proaste.Pe unul l am surprins incercind sa ma traduca(masura cazanul,bagat 3/4 in semineu),oricum n a reusit mare lucru,nu stie ce are in el,si l a facut acasa dar...era eronat,n a masurat niste unghiuri ,automat nu mai e nici 50% din ce poate el sa incalzeasca,a incercat el sa ma faca sa i l fac sa mearga...l am lasat sa se chinuie (toata viata) si tot nu i da de cap,garantat.In principiu cazanul nu trebuie sa aibe decit 7-11 litri (6-10 calorifere)maxim,merge si cu 12,5 litri (12-14 calorifere)dar si automatizarea e mai scumpa si mai dificil de executat.Ce ai postat tu acolo,nu ma pot pronunta,daca are peste 12 litri,randamentul este pe la 55%,uneori 60%,e ingenios,seamana cu lansatorul de katiuse ,parca e prea masiv si apropiat de peretii sobei(minim 14 cm de pereti orice fier/otel/fonta)si ai fumurilor,iar la ce ai tu acolo trebuie o "superpompa de recirculare"ceea ce creeaza o presiune suplimentara in instalatie,se aude apa circulind in calorifere(deranjeaza noaptea).Eu lucrez cu fineturi,delicatese,(ma refer la materiale de exceptie),calculat la greu,nu e asa intimplator si ...las ca merge si asa.La ce bani iau...n am voie sa fac greseli(inca n am comis o),era sa o comit odata,mi am dat seama la timp si am rectificat in parametrii firesti(greseala de calcul/repetata,dar am gasit o).Si daca as expune cazanul,cu explicatiile de rigoare,fara calcule nu face nimeni nimik,mai imi iau si injuraturi(nu ca nu mi am luat pina acum),mercic de provocare oricum.Stiu ca toti vreti sa evitati centrala pe lemn,e scumpa si randament mic,termosoba e mai ieftina facuta bine sau termosemineul costa la fel sau mai scump decit centrala dar e "super piesa",opera de arta.Sertarele de cm 40/35/1,9 cm,legate intre ele cu teava de 1' 1/4/14 cm,45-55 cm de gratarul focarului primul sertar,legati 5-7 buc,si vor functiona 4-6 calorifere cu automatizarea de la o centrala,dar atent lucrata,turul pe sus,returul pe jos(primul sertar)restul se stie,e mai simpla fara calcule prea multe(atentie la dimens calorifere,circuit tevi)randament in jur de 65%.Mai vb pe aici,banditule ,Bafta sanatate,Razvan



                              Pana acum mi-am dat seama ca esti un tip pragmatic.......te-am tot urmarit pe acest forum si-mi dau seama ca esti un tip care diseci....ai spus ca perfectionist.....pot sa zic ca si eu sunt (graphic designer).....dar pe bune Razvane...devii rautacios ....si tu nu vrei asa fi asa...nu?.....ne tot dai solutii...dar sa nu-mi zici ca nu ai timp de o amarata de schita.....ma ofer eu sa o elaborez mai in detaliu....sa priceapa toti de pe aici...in fine...nu vreau sa fiu rautacios .....am cateva nedumeriri...1. de ce acest raport de 1/8..sau la 9.....intre vol. apei din cazan si instalatie din casa...nu este prea putin?....din cate am vazut eu la mai multi.....sobele sau termosemineele...au cam in jur de 2litri per Kw...deci....la 30 de kw de schimbator....60 de litri de apa......2. aceste cazanele de care zici....45/35/1.9 cm dar de ce nu..2cm.....nu trebuie sa se apropie de focar ..de peretii samotati...dar nici in levitatie nu sunt...3. majoritatea schimb de caldura care functioneaza pe lemne.....circula fumul prin tevi....pe orizontala...iar curatarea lor....se face prin fata...pri deschiderea unei usi....iar daca inauntru lor sunt si culbutori....prin rotatie se curata destul de bine....am vazut destule filmulte cu asta.....si ca sa fiu mai explicit desii nu ma cranponez la proiectul meu...iti atasez o imagine...pe intelesul tutoror.....si bineinteles.....asa cum .,,te cunosc,, sper sa-mi dai si o solutie...daca nu chiar...un desen......sanatate si virtute, Gigi
                              Deci,katiusa aceea sa n o faci,e draguta dar,designul cu fiarele ..."este diferite" .calculul de 2 litri /kw este eronat,centralele sint facute sa te ruineze psihic,fizic,material,te poti apuca de furat lemne din padure...asa ca lasama cu "dude' de genul asta.Cam 0,6-0,7 litri debit masic/kw incearca,cu toate ca nu asa se face calculul exact,dar i a in considerare cifrele...sa vezi cum ard caloriferele...te sufoci,cu lemne putine.Raportul de 1/6,1/8 este calculat in functie de nr de calorifere,camere,spatii vitrate/camera,volum de aer de incalzit,samd. grosimea de 1,9 cm este data de tabla de 4 mm sau de 5mm (sfinta),iar interiorul pe unde circula ag termic 8-9 mm(apa+antigel 1/3 sau 1/4).Sertarele nu leviteaza,asezate precum fumurile intr o soba sudate intre ele cu teava de 1'1/4,pe colturile sertarelor se sudeaza pc 52 de fi 20-22,rezultind un trunchi de piramida.Cele patru fi 20-22 vin sudate pe cornierul pe care sta gratarul focarului,cornier de 4-5mm gr,cu 3-4 cm pe laturi,cornierul sa fie de 45/40cmfixat pe o placa din caramizi,iar gratarul il faci de 5-6 cm /30cm.Sora mea e master designer,deci cred ca realizezi cam ce piese execut,opere de arta Gigi,o sa le postez cind ajung pe acasa sa iau stick ul ...sper sa l mai gasesc,nevasta mea e un fenomen negativ...dispare tot ,apare cind nu trebuie!Deci nu ti recomand sa faci katiusa aceea,nu poti incalzii cei 45-50 litri nici in 10 ore cu focarul inrosit,apa circula Gigi,cu maxim 12 litri in cazan alfel stau lucrurile.Bafta sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • brasil
                                Incepator
                                • 27.iul.2009
                                • 67

                                Ce parerea aveti despre sobele centrala termica de la Edilkamin fie pe lemne fie pe peleti?

                                Comentariu

                                Procesare...