Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    Postat în original de brasil
    Ce parerea aveti despre sobele centrala termica de la Edilkamin fie pe lemne fie pe peleti?
    Aceeasi parere pe care o am si despre centrale!Consum mare de combustibil,randament mediocru,iar dupa cca 2-3 ani nu poti decit sa le arunci,dificil de intretinut,intr un cuvint,autoflagelare/automasacrare pe bani f multi!Sa nu ajungi sa ti plingi de mila,ajungi la 5000 euro aruncati pe geam,pt un moft,eu fac termoseminee cu focar din samota,de 8 ani,nu am nici o reclamatie,am clienti pt inca 8 luni si nu fac fata la lucrari(noroc ca sint una lg alta).Toate centralele atit pe combustibil gazos/solid /lichid,sint facute sa consume enorm,poti sa le reglezi 100 de ani,tot acolo ajungi,te ruinezi complet.Partea proasta este ca romanii sint naivi,o comit permanent si la greu,au un entuziasm nemarginit cind vine vorba de firme cu "traditie in domeniu",traditia incepe sa le treaca prin buzunare precum uraganul sau tsunami.Eu pe o lucrare completa,termosemineu si instalatie cu punere in functiune si intretinere,NU NEGOCIEZ pretul cu nimeni pt ca stiu ca,ceea ce fac este de calitate superioara,mult peste ceea ce este pe piata!De aceea sint" amanetat" pe cca 8 luni,am incasat avansuri respectabile,repet NU NEGOCIEZ nimik,lucrez numai cu materiale de ultima generatie,care imi asigura o intretinere relativ usoara atit clientilor cit si mie.O astfel de instalatie cu 5-12 calorifere costa cam 150- 200 mil materiale + manopera,este garantata 25 de ani la focar si cos,4-6 ani la automatizare,care invariabil se mai si strica(nimik nu este aievea),timpul de executie ajungind la 35-40 zile.Focarul din fonta este greu de intretinut si dificil de montat corect,daca are contact cu samota sau zidaria semineului in 2 ani maxim il arunci.DECI,in concluzie nu ti recomand sa aunci banii pe asa ceva,alegerea este a ta.Bafta Sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • giorgioart
      Membru
      • 19.apr.2011
      • 108

      Postat în original de razvan adrian
      ,katiusa aceea sa n o faci,e draguta dar,designul cu fiarele ..."este diferite" .calculul de 2 litri /kw este eronat,centralele sint facute sa te ruineze psihic,fizic,material,te poti apuca de furat lemne din padure...asa ca lasama cu "dude' de genul asta.Cam 0,6-0,7 litri debit masic/kw incearca,cu toate ca nu asa se face calculul exact,dar i a in considerare cifrele...sa vezi cum ard caloriferele...te sufoci,cu lemne putine.Raportul de 1/6,1/8 este calculat in functie de nr de calorifere,camere,spatii vitrate/camera,volum de aer de incalzit,samd. grosimea de 1,9 cm este data de tabla de 4 mm sau de 5mm (sfinta),iar interiorul pe unde circula ag termic 8-9 mm(apa+antigel 1/3 sau 1/4).Sertarele nu leviteaza,asezate precum fumurile intr o soba sudate intre ele cu teava de 1'1/4,pe colturile sertarelor se sudeaza pc 52 de fi 20-22,rezultind un trunchi de piramida.Cele patru fi 20-22 vin sudate pe cornierul pe care sta gratarul focarului,cornier de 4-5mm gr,cu 3-4 cm pe laturi,cornierul sa fie de 45/40cmfixat pe o placa din caramizi,iar gratarul il faci de 5-6 cm /30cm.Sora mea e master designer,deci cred ca realizezi cam ce piese execut,opere de arta Gigi,o sa le postez cind ajung pe acasa sa iau stick ul ...sper sa l mai gasesc,nevasta mea e un fenomen negativ...dispare tot ,apare cind nu trebuie!Deci nu ti recomand sa faci katiusa aceea,nu poti incalzii cei 45-50 litri nici in 10 ore cu focarul inrosit,apa circula Gigi,cu maxim 12 litri in cazan alfel stau lucrurile.Bafta sanatate,Razvan
      Razvane.....din cate am inteles esti inginer...in general lucrati dupa planuri..nu?....si eu la fel..tot dupa un proiect...un plan....daca te mai uiti la TV....60% dintre decorurile posturilor...au trecut prin mana mea....asa ca sper sa intelegi....1000 de cuvinte nu face cat un plan..o schita..un desen...m-am tot jucat pe hartie ca sa inteleg acele dimensiuni ale cazanelor (45/35/1.9 cm)...si cum sunt dispuse in focar...cum trece fumul printre ele...cum sunt legate intre ele..sudate...si pe ce stau..pe ce se sprijina...care este distanta intre sertare...sau intre cazanele....asa ca...eu cred ca o schita este mai elocventa....chiar una simpla..facuta pe genunchi...ca pricep eu.....daca ai win 7 instalat pe comp...vezi ca in Accessories...ai acolo un programel care multi nu stiu ce este cu el acolo...si nu-l folosesc..se numeste Snipping Tool..si seamana cu Print Screen...doar ca este mai facil....deci!...iti atasez cateva imagini....si eventual daca faci vreo corectie...te poti ajuta de acel program..undeva in bara are si un creion cu care sa desenezi direct pe imagine.....daca ai timp si eventual chef...imi dai un mesaj privat

      Click image for larger version  Name:	care_dintre_ele_193.jpg Views:	1828 Size:	24.0 KO ID:	595201 Click image for larger version  Name:	focar_143.jpg Views:	2870 Size:	60.8 KO ID:	595202 Click image for larger version  Name:	focar_1_685.jpg Views:	12012 Size:	71.6 KO ID:	595203

      Comentariu

      • mcbos
        Membru
        • 04.aug.2009
        • 142

        Sertarele de cm 40/35/1,9 cm,legate intre ele cu teava de 1' 1/4/14 cm
        ...
        cu sertarele se mareste randamentul la 75%(lemn uscat),usor de curatat,depunerile chiar daca sint,sint mult mai mici dat fiind forma si faptul ca nu adera depunerile de funingine si gudron atit de bine pe o suprafata plana si usor inclinata(la 10-12 gr,precum un bradut)

        Click image for larger version  Name:	care_dintre_ele_175.jpg Views:	1852 Size:	22.6 KO ID:	595216
        cam asta am mai inteles eu

        Click image for larger version  Name:	focar_1_440.jpg Views:	4390 Size:	78.8 KO ID:	595220

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Postat în original de mcbos
          cam asta am mai inteles eu
          Desenul "left" este vedere din fata/frontala,este ok,2 tevi de 1'1/4 intre sertare de 14 cm lungime,primul sertar la cca 45-55 cm inaltime de gratar(depinde cit de multe lemne vrei sa bagi in focar),pe colturile sertarelor fier de 20-22mm,sudat bine si se formeaza ca un trunchi de piramida(asemanator/de fapt este un paralelipiped cu o prisma in virf).Sertarele trebuie sa fie la 12 cm minim de pereti,maxim 14 cm(la peste 9 sertare)turul il scoti pe sus din ultimul sertar,dar il cobori tot prin focar si l scoti pe lg gratar(nisa de 8/8cm),la fel si cu returul,distanta intre ele sa fie de cca 30-35 cm,in continuare le scoti prin postamentul sobei/semineului,dar nu mai jos de 25 cm de pardoseala.Sa eviti pe cit posibil contactul intre orice fier si zidarie samota sau caramida plina,iti ies cam 3-4 coturi de teava de 3/4 pina la primul calorifer.Nu face fumurile pe linga aceste sertare,executa zidaria la mare arta,4 rinduri pe zi maxim 3 ar fi mai indicat,mortar pt samota(nu face improvizatii cu alte mortare sau adezivi),pe lg zidaria din samota,la 810 cm executi zidarie de caramida plina,nu cumpara orice caramida,uitate la compozitia chimica sa aibe cit mai multa ceramica in ea,este ceva mai rosie caramiziu spre visiniu de regula,pe care poti placa piatra de riu sau klinker(e cel mai bun),iti va iesii ceva superb dar,RABDARE,nu te grabii.In zidaria de samota la cca 70-75 cm sa lasi pe toate laturile niste goluri de cite o caramida(3/4 caramida).Deasupra focarului un pod si 3-5 fumuri de semisamota,partea de sus trebuie sa iasa ca un trunchi de piramida la exterior,sa aibe si design .Daca sint mai mult de 9 sertare se micsoreaza distanta intre sertare la 12 cm,cam in 2 saptamini o ridici,pt ca trebuie sa lasi sa se usuce mortarul dintre caramizi si samota,nu te grabii ca o strici,mare atentie la viscozitatea mortarului sa fie aceeasi,la fel de virtoasa(mai grosuta/consistenta ,metodic si fara graba,lucreaza incet,masoara de 10 ori daca e nevoie,eu asa fac,n amdat buleala nici la prima nici la ultima lucrare,incet si sigur.Repede o faci repede se duce!Cosul un 25/25 este ok,incearca sa il faci usor intr o parte nu mai lung de 30 cm,inclinat la maxim 75 GRADE,iar cosul din zidarie in continuare in sus,iar in jos cca 50 cm,cu usa de vizitare/curatare,pe unde poti curata cosul ,racordul,samd.Cazanul verificat la singe ,sa nu aibe pori,fisuri,sudura ca sa fie consistenta si rezistenta trebuie sa fie continua si fara intreruperi cind o face sudorul(autogen sau electric).Sper sa ma scoti macar la o bere,o sa fii fericit garantat.Automatizarea sa nu o faci tu daca nu stii,cheama un instalator mai batrin cu ani multi de munca la centrale ,automatizari centrale.Toata socoteala asta ajungi undeva la 4500-5000 ron,daca muncesti bine si te risti,poti sa o faci si singur dar incearca sa lucrezi dupa niste carti de specialitate,nu dupa ureche,sa fii precis la calcule.Bafta,sanatate,Razvan
          bagera

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            Postat în original de giorgioart
            ,katiusa aceea sa n o faci,e draguta dar,designul cu fiarele ..."este diferite" .calculul de 2 litri /kw este eronat,centralele sint facute sa te ruineze psihic,fizic,material,te poti apuca de furat lemne din padure...asa ca lasama cu "dude' de genul asta.Cam 0,6-0,7 litri debit masic/kw incearca,cu toate ca nu asa se face calculul exact,dar i a in considerare cifrele...sa vezi cum ard caloriferele...te sufoci,cu lemne putine.Raportul de 1/6,1/8 este calculat in functie de nr de calorifere,camere,spatii vitrate/camera,volum de aer de incalzit,samd. grosimea de 1,9 cm este data de tabla de 4 mm sau de 5mm (sfinta),iar interiorul pe unde circula ag termic 8-9 mm(apa+antigel 1/3 sau 1/4).Sertarele nu leviteaza,asezate precum fumurile intr o soba sudate intre ele cu teava de 1'1/4,pe colturile sertarelor se sudeaza pc 52 de fi 20-22,rezultind un trunchi de piramida.Cele patru fi 20-22 vin sudate pe cornierul pe care sta gratarul focarului,cornier de 4-5mm gr,cu 3-4 cm pe laturi,cornierul sa fie de 45/40cmfixat pe o placa din caramizi,iar gratarul il faci de 5-6 cm /30cm.Sora mea e master designer,deci cred ca realizezi cam ce piese execut,opere de arta Gigi,o sa le postez cind ajung pe acasa sa iau stick ul ...sper sa l mai gasesc,nevasta mea e un fenomen negativ...dispare tot ,apare cind nu trebuie!Deci nu ti recomand sa faci katiusa aceea,nu poti incalzii cei 45-50 litri nici in 10 ore cu focarul inrosit,apa circula Gigi,cu maxim 12 litri in cazan alfel stau lucrurile.Bafta sanatate,Razvan
            Razvane.....din cate am inteles esti inginer...in general lucrati dupa planuri..nu?....si eu la fel..tot dupa un proiect...un plan....daca te mai uiti la TV....60% dintre decorurile posturilor...au trecut prin mana mea....asa ca sper sa intelegi....1000 de cuvinte nu face cat un plan..o schita..un desen...m-am tot jucat pe hartie ca sa inteleg acele dimensiuni ale cazanelor (45/35/1.9 cm)...si cum sunt dispuse in focar...cum trece fumul printre ele...cum sunt legate intre ele..sudate...si pe ce stau..pe ce se sprijina...care este distanta intre sertare...sau intre cazanele....asa ca...eu cred ca o schita este mai elocventa....chiar una simpla..facuta pe genunchi...ca pricep eu.....daca ai win 7 instalat pe comp...vezi ca in Accessories...ai acolo un programel care multi nu stiu ce este cu el acolo...si nu-l folosesc..se numeste Snipping Tool..si seamana cu Print Screen...doar ca este mai facil....deci!...iti atasez cateva imagini....si eventual daca faci vreo corectie...te poti ajuta de acel program..undeva in bara are si un creion cu care sa desenezi direct pe imagine.....daca ai timp si eventual chef...iti las un Id de mess....gigi_gavrila2002@yahoo.com
            Promit ca ti voi trimite un desen detaliat,am sa fac un desen tehnic superdetaliat si o sa l postez pe forum si la adresa ta de mail,cumpara ti tabla,samota ,caramida plina,tevile de 3/4 si 1'1/4 ,adezivul pt zidaria din samota il cumperi inainte sa te apuci de soba/semineu-verifici data fabricatiei sa fie cit mai recenta/sa nu te uiti cind expira,sa fie cit mai proaspat facut.Degeaba m ai instruit cu programul acela,sint "spalat" pe creier,nu mai stiu aproape nimik din ce stiam odata(eram bunicel pe citeva programe)abia reusesc sa trimit un mail.Lucrez f mult ,cit voi mai putea sa tin ritmul asta,nu mi mai iau de lucru din septembrie in colo(sper sa le termin pina atunci),vreau o vacanta de 1 an cel putin.Din neatentie ,am gresit odata dimensiunea la sertare,am scris 8 cm,in loc de 1,9 cm,ma gindeam la 8 mm la interior si am scris 8 cm,sper ca imi acceptati scuzele de rigoare,eram sigur obosit si dupa o cearta cu sotia la telefon.Nu mi gasesc aparatul foto,aveam la mine unul de regula,vad ca a disparut ,ori din masina ori din casele la care lucrez semineele,iar fac politie,eu nu pierd obiectele de baza,iti faceam o schita,poza si o descarcare acum din aparatul foto.Am explicat destul de clar,si in alt mesaj mai sus.Oricum nu te grabii,achizitioneaza ti materialele incet,usor,un pic de marketing nu strica.Bafta sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • mcbos
              Membru
              • 04.aug.2009
              • 142

              update

              Giorgioart daca ai face un desen 3D la scara ar fi superb .Lui Razvan iar fi mai usor sa ne dea peste mana. , altfel, trebuie sa asteptam pana in septembrie cand are el timp liber .

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	focar_razvan_115.jpg 
Afișări:	7600 
Mărime:	91,7 KB 
ID:	595222

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 322

                Postat în original de mcbos
                update

                Giorgioart daca ai face un desen 3D la scara ar fi superb .Lui Razvan iar fi mai usor sa ne dea peste mana. , altfel, trebuie sa asteptam pana in septembrie cand are el timp liber .
                Nu fii rautacios,sincer iti spun,sint minge de tenis,sint presat de 3 clienti cu care nu e bine sa glumesti prea des,un mandat se elibereaza la secunda!Sint departe de buc/v doftanei,n am timp sa beau o bere/saptamina,seara acum cind iti scriu,am deja 12 ore de ocna!O saincerc sa ajung acasa weekend ul urmator!Nu te aburesc de pc am greata sila,era sa platesc bani multi din cauza programelor piratate si originale,prefer schitele de mina,pozate si descarcate(scriu ca un doctor in litere).Bafta sanatate,Razvan
                bagera

                Comentariu

                • mcbos
                  Membru
                  • 04.aug.2009
                  • 142

                  Daca am parut rautacios imi cer scuze . Nu a fost intentia mea.Daca ar lucra fiecare roman cate 12 ore pe zi tarisoara asta altfel ar arata.
                  Succes si sanatate!

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    Postat în original de razvan adrian
                    Postat în original de brasil
                    Ce parerea aveti despre sobele centrala termica de la Edilkamin fie pe lemne fie pe peleti?
                    Aceeasi parere pe care o am si despre centrale!Consum mare de combustibil,randament mediocru,iar dupa cca 2-3 ani nu poti decit sa le arunci,dificil de intretinut,intr un cuvint,autoflagelare/automasacrare pe bani f multi!Sa nu ajungi sa ti plingi de mila,ajungi la 5000 euro aruncati pe geam,pt un moft,eu fac termoseminee cu focar din samota,de 8 ani,nu am nici o reclamatie,am clienti pt inca 8 luni si nu fac fata la lucrari(noroc ca sint una lg alta).Toate centralele atit pe combustibil gazos/solid /lichid,sint facute sa consume enorm,poti sa le reglezi 100 de ani,tot acolo ajungi,te ruinezi complet.Partea proasta este ca romanii sint naivi,o comit permanent si la greu,au un entuziasm nemarginit cind vine vorba de firme cu "traditie in domeniu",traditia incepe sa le treaca prin buzunare precum uraganul sau tsunami.Eu pe o lucrare completa,termosemineu si instalatie cu punere in functiune si intretinere,NU NEGOCIEZ pretul cu nimeni pt ca stiu ca,ceea ce fac este de calitate superioara,mult peste ceea ce este pe piata!De aceea sint" amanetat" pe cca 8 luni,am incasat avansuri respectabile,repet NU NEGOCIEZ nimik,lucrez numai cu materiale de ultima generatie,care imi asigura o intretinere relativ usoara atit clientilor cit si mie.O astfel de instalatie cu 5-12 calorifere costa cam 150- 200 mil materiale + manopera,este garantata 25 de ani la focar si cos,4-6 ani la automatizare,care invariabil se mai si strica(nimik nu este aievea),timpul de executie ajungind la 35-40 zile.Focarul din fonta este greu de intretinut si dificil de montat corect,daca are contact cu samota sau zidaria semineului in 2 ani maxim il arunci.DECI,in concluzie nu ti recomand sa aunci banii pe asa ceva,alegerea este a ta.Bafta Sanatate,Razvan




                    sunt curios la cat % prognozezi randamentul la un sistem de incalzire facut de tine ?

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 322

                      Postat în original de dummy_
                      Postat în original de razvan adrian
                      Postat în original de brasil
                      Ce parerea aveti despre sobele centrala termica de la Edilkamin fie pe lemne fie pe peleti?
                      Aceeasi parere pe care o am si despre centrale!Consum mare de combustibil,randament mediocru,iar dupa cca 2-3 ani nu poti decit sa le arunci,dificil de intretinut,intr un cuvint,autoflagelare/automasacrare pe bani f multi!Sa nu ajungi sa ti plingi de mila,ajungi la 5000 euro aruncati pe geam,pt un moft,eu fac termoseminee cu focar din samota,de 8 ani,nu am nici o reclamatie,am clienti pt inca 8 luni si nu fac fata la lucrari(noroc ca sint una lg alta).Toate centralele atit pe combustibil gazos/solid /lichid,sint facute sa consume enorm,poti sa le reglezi 100 de ani,tot acolo ajungi,te ruinezi complet.Partea proasta este ca romanii sint naivi,o comit permanent si la greu,au un entuziasm nemarginit cind vine vorba de firme cu "traditie in domeniu",traditia incepe sa le treaca prin buzunare precum uraganul sau tsunami.Eu pe o lucrare completa,termosemineu si instalatie cu punere in functiune si intretinere,NU NEGOCIEZ pretul cu nimeni pt ca stiu ca,ceea ce fac este de calitate superioara,mult peste ceea ce este pe piata!De aceea sint" amanetat" pe cca 8 luni,am incasat avansuri respectabile,repet NU NEGOCIEZ nimik,lucrez numai cu materiale de ultima generatie,care imi asigura o intretinere relativ usoara atit clientilor cit si mie.O astfel de instalatie cu 5-12 calorifere costa cam 150- 200 mil materiale + manopera,este garantata 25 de ani la focar si cos,4-6 ani la automatizare,care invariabil se mai si strica(nimik nu este aievea),timpul de executie ajungind la 35-40 zile.Focarul din fonta este greu de intretinut si dificil de montat corect,daca are contact cu samota sau zidaria semineului in 2 ani maxim il arunci.DECI,in concluzie nu ti recomand sa aunci banii pe asa ceva,alegerea este a ta.Bafta Sanatate,Razvan




                      sunt curios la cat % prognozezi randamentul la un sistem de incalzire facut de tine ?
                      "obiectul pe care l am descris anterior",ajunge la 75% daca esti precis la calcule,montezi automatizarea dupa niste principii(carti de specialitate,nu dupa nea gica sau vasile escavatorul),aer preincalzit in focar,aer secundar,tertiar,calorifere bine proportionate cu robineti termostatici,circuit de tevi cit mai scurt posibil,materiale de calitate,registrul precis(volum ,suduri, dimensiuni),lemn uscat fag,stejar(maxim 22% umid),oricum ar fi acest "obiect" este mai eficient decit orice centrala de pe piata,iar aici vb de randament permanent,nu calcule inventate de fabricantii de centrale,pe care numai si numai ei stiu prin ce "inteligenta artificiala spatiala si superioara" ajung la astfel de cifre /randamente care n au nimik comun cu realitatea!Insasi forma cazanului este una ...de tot risul...atit pe gaz cit si pe combustibil solid,facute sa consume din ce in ce mai mult cu randament din ce in ce mai scazut,am verificat personal datele ,atit pe pielea mea cit si pe a prietenilor mei,factura gaze si lemn ars.Mi s a atras atentia ca la 2 litri de apa/1kw sau ceva de genul asta...sper ca a fost o gluma buna...Eu am scos maxim de vreo 3 ori dintr un termosemineu,care are alt registru(inca il imbunatatesc,calcule fara numar)12,6 litri in registru 105 litri in instalatie/12 calorifere,dar cu automatizare de cel ami inalt nivel posibil,termovana 3 cai,pompa recirc,diverse modificari la fumuri ,cos,....Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Postat în original de razvan adrian
                        Postat în original de dummy_
                        Postat în original de razvan adrian
                        Postat în original de brasil
                        Ce parerea aveti despre sobele centrala termica de la Edilkamin fie pe lemne fie pe peleti?
                        Aceeasi parere pe care o am si despre centrale!Consum mare de combustibil,randament mediocru,iar dupa cca 2-3 ani nu poti decit sa le arunci,dificil de intretinut,intr un cuvint,autoflagelare/automasacrare pe bani f multi!Sa nu ajungi sa ti plingi de mila,ajungi la 5000 euro aruncati pe geam,pt un moft,eu fac termoseminee cu focar din samota,de 8 ani,nu am nici o reclamatie,am clienti pt inca 8 luni si nu fac fata la lucrari(noroc ca sint una lg alta).Toate centralele atit pe combustibil gazos/solid /lichid,sint facute sa consume enorm,poti sa le reglezi 100 de ani,tot acolo ajungi,te ruinezi complet.Partea proasta este ca romanii sint naivi,o comit permanent si la greu,au un entuziasm nemarginit cind vine vorba de firme cu "traditie in domeniu",traditia incepe sa le treaca prin buzunare precum uraganul sau tsunami.Eu pe o lucrare completa,termosemineu si instalatie cu punere in functiune si intretinere,NU NEGOCIEZ pretul cu nimeni pt ca stiu ca,ceea ce fac este de calitate superioara,mult peste ceea ce este pe piata!De aceea sint" amanetat" pe cca 8 luni,am incasat avansuri respectabile,repet NU NEGOCIEZ nimik,lucrez numai cu materiale de ultima generatie,care imi asigura o intretinere relativ usoara atit clientilor cit si mie.O astfel de instalatie cu 5-12 calorifere costa cam 150- 200 mil materiale + manopera,este garantata 25 de ani la focar si cos,4-6 ani la automatizare,care invariabil se mai si strica(nimik nu este aievea),timpul de executie ajungind la 35-40 zile.Focarul din fonta este greu de intretinut si dificil de montat corect,daca are contact cu samota sau zidaria semineului in 2 ani maxim il arunci.DECI,in concluzie nu ti recomand sa aunci banii pe asa ceva,alegerea este a ta.Bafta Sanatate,Razvan




                        sunt curios la cat % prognozezi randamentul la un sistem de incalzire facut de tine ?
                        "obiectul pe care l am descris anterior",ajunge la 75% daca esti precis la calcule,montezi automatizarea dupa niste principii(carti de specialitate,nu dupa nea gica sau vasile escavatorul),aer preincalzit in focar,aer secundar,tertiar,calorifere bine proportionate cu robineti termostatici,circuit de tevi cit mai scurt posibil,materiale de calitate,registrul precis(volum ,suduri, dimensiuni),lemn uscat fag,stejar(maxim 22% umid),oricum ar fi acest "obiect" este mai eficient decit orice centrala de pe piata,iar aici vb de randament permanent,nu calcule inventate de fabricantii de centrale,pe care numai si numai ei stiu prin ce "inteligenta artificiala spatiala si superioara" ajung la astfel de cifre /randamente care n au nimik comun cu realitatea!Insasi forma cazanului este una ...de tot risul...atit pe gaz cit si pe combustibil solid,facute sa consume din ce in ce mai mult cu randament din ce in ce mai scazut,am verificat personal datele ,atit pe pielea mea cit si pe a prietenilor mei,factura gaze si lemn ars.Mi s a atras atentia ca la 2 litri de apa/1kw sau ceva de genul asta...sper ca a fost o gluma buna...Eu am scos maxim de vreo 3 ori dintr un termosemineu,care are alt registru(inca il imbunatatesc,calcule fara numar)12,6 litri in registru 105 litri in instalatie/12 calorifere,dar cu automatizare de cel ami inalt nivel posibil,termovana 3 cai,pompa recirc,diverse modificari la fumuri ,cos,....Bafta sanatate,Razvan
                        o centrala pe lemne in gazefiere ajunge undeva la 90 % ( in conditile in care sunt respectate instructiunile de montaj , este dimensionata cosespunzator atat centrala cat si calorilefele , diametrul tevilor , diametrul si inaltimea cosului de evacuare a fumului , automatizarile ....deci montata ca la carte )
                        Sincer ma indoiesc de randamentul unei instalatii artizanale improvizate, chiar asi fii curios de niste poze fiinca daca vorbim numai sa ne aflam in treaba nu facem nimica
                        chiar ma indoiesc ca cei care produc centrale pe lemne ( wissmanul , buderusul ) sa le faca dupa ureche mai ales ca sunt specializati in chestia asta de aproape 150 de ani , nu am inventat noi apa calda mai ales noi romanii , care incercam sa ne carpim cu cea mai ieftina metoda existenta si cautam solutii miraculoase
                        Mai sunt curios asupra materialelor folosite si tehnologiei de imbinare , executie , cateva detalii in plus nu ar strica
                        Cu respect

                        Comentariu

                        • danecdan
                          Membru
                          • 03.iul.2009
                          • 120

                          ">>>>>>>>>o centrala pe lemne in gazefiere ajunge undeva la 90 % ( in conditile in care sunt respectate instructiunile de montaj , este dimensionata cosespunzator atat centrala cat si calorilefele , diametrul tevilor , diametrul si inaltimea cosului de evacuare a fumului , automatizarile ....deci montata ca la carte )
                          Sincer ma indoiesc de randamentul unei instalatii artizanale improvizate, chiar asi fii curios de niste poze fiinca daca vorbim numai sa ne aflam in treaba nu facem nimica
                          chiar ma indoiesc ca cei care produc centrale pe lemne ( wissmanul , buderusul ) sa le faca dupa ureche mai ales ca sunt specializati in chestia asta de aproape 150 de ani , nu am inventat noi apa calda Very Happy mai ales noi romanii , care incercam sa ne carpim cu cea mai ieftina metoda existenta si cautam solutii miraculoase
                          Mai sunt curios asupra materialelor folosite si tehnologiei de imbinare , executie , cateva detalii in plus nu ar strica
                          Cu respect "

                          >>>>>>>>>>>>>>>>>>Sint perfect de cord cu tine, a....., ca incercam sa 'copiem' o centrala profesionala,....originalaaaa,....asta este altceva.....
                          Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

                          Comentariu

                          • marius-c
                            Incepator
                            • 17.oct.2009
                            • 58

                            Romanului ii place sa faca din rahat bici si ala sa faca poc,unii chiar nu vor sa priceapa ca ceea ce sustin nu are logica iar moderatorul s a suparat pe mine cand am zis ca cineva scrie de plictiseala...nu a postat si nici nu va posta ceva concret si asta ma refer la poze sau schite....sunt ULTRA SECRETE si daca vor fi postate ciumpalacii aia de fac centrale de 150 de ani i o copiaza si o patenteaza inaintea lui....ups i am dat si idei...poate dupa patentare ne arati si noua clestele patentat.Din toate studiile fraierilor aia de fac centrale nasole de peste 100 ani(nu zic ca au randament 90% pe lemne ca asta chiar bate la ochi cu paru )a reiesit ca cea mai buna e fonta si ca rezista cel mai bine la centrale pe lemne iar noi cercetatori de la 7 ani cu putza n tarana vrem sa le aratam ca apa calda inca nu a fost inventata.....Am mai spus si o mai spun STIMA SI RESPECT PENTRU CEI CE STIU CE VORBESC CU ATAT MAI MULT CU CAT SI DEMONSTREAZA PRIN POZE SI SCHITE restu E MULTI CU HAU HAU care sI pierd pozele prin aparat,isi pierd gandurile...creierii...
                            Imi cer scuze daca am deranjat cu postarea asta,urmaresc de ceva vreme aberatiile postate de un expert si nu m am mai putut abtine !

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Postat în original de marius-c
                              Romanului ii place sa faca din rahat bici si ala sa faca poc,unii chiar nu vor sa priceapa ca ceea ce sustin nu are logica iar moderatorul s a suparat pe mine cand am zis ca cineva scrie de plictiseala...nu a postat si nici nu va posta ceva concret si asta ma refer la poze sau schite....sunt ULTRA SECRETE si daca vor fi postate ciumpalacii aia de fac centrale de 150 de ani i o copiaza si o patenteaza inaintea lui....ups i am dat si idei...poate dupa patentare ne arati si noua clestele patentat.Din toate studiile fraierilor aia de fac centrale nasole de peste 100 ani(nu zic ca au randament 90% pe lemne ca asta chiar bate la ochi cu paru )a reiesit ca cea mai buna e fonta si ca rezista cel mai bine la centrale pe lemne iar noi cercetatori de la 7 ani cu putza n tarana vrem sa le aratam ca apa calda inca nu a fost inventata.....Am mai spus si o mai spun STIMA SI RESPECT PENTRU CEI CE STIU CE VORBESC CU ATAT MAI MULT CU CAT SI DEMONSTREAZA PRIN POZE SI SCHITE restu E MULTI CU HAU HAU care sI pierd pozele prin aparat,isi pierd gandurile...creierii...
                              Imi cer scuze daca am deranjat cu postarea asta,urmaresc de ceva vreme aberatiile postate de un expert si nu m am mai putut abtine !
                              deci,nu va voi onora cu schite ale registrului,pt ca ai spus tu mai sus,imediat le patenteaza o firma si dupa ideea mea+plus ceva cumparat din locuri pe care doar o vizita te ar costa salariul pe 3 luni(Vaticanul) pt ca sint doar vreo 30 de muzee(erau in 2004 cind eu lucram acolo si urma sa mai deschida inca vreo 6),pozele nu te ar ajuta cu nimic,schitele/proiectele intradevar,secretul este cheia succesului,mai am timp sa meditez la imbunatatiri si alte sistematizari.In primul rind,vis a vis de centralele tale cu gazeificare,indiferent de firma,nu au 90% randament,n au cum este probabil una din minciunile cele mai mari pe care"prostimea o haleste"dar in scurt timp vine si nota de plata!Cind eu aveam centrala pe lemne cu gazeificare,tu oricine ai fi(vinzator de centrale sau ing de pif)nici nu stiai ce inseamna gazeificarea,iar acum o sa ti explic cum stau lucrurile.La un cubaj de 600 mc,consum pe iarna 24-26 mc lemne/centrala gazeificare(cu renume,dar nu dau numele),zona de cimpie,lg bucuresti,acelasi cubaj(600 mc,chiar si peste) zona submontana si montana,mai exact v doftanei,zarnesti(lg) si poiana brasov,unde clima este cea pe care os tim(cu peste 4-5 gr sub media pe buc/anuala),la semineele centrala pe care le fac eu,consumul de lemne a fost intre 9-11 mc/iarna(care este ceva mai lunga de obicei la munte),caldura in ambele la 23-25 gr media.Mentionez ca cea de lg buc ,imi apartine,este inchiriata,montajul facut de marii ingineri si instalatori de la firma....,din lipsa de timp ,am fost obligat sa montez centrala sa pot inchiria vila,o oferta ca asta nu se iarta,termosemineul facut de mine,consuma la maxim 30-35% din consumul unei centrale.Posed o centrala pe lemne din 1930,care consuma lemne la 50% din consumul unei centrale cu gazeificare ,este germana,cuptor fonta ,captusita cu otel de TANK cred,nu are decit 450 kg,si duce 14 calorifere lejer,e simpla,functioneaza pe sistemul termosifonare si atit,nimik automatizare,nici macar un bec sau led.Usile de la focar si cenusar se inchid perfect...n are decit 81 de ani.Otel KRUPP,fonta la fel,firma nu este pe piata acum ,ca producator de centrale,este piesa de muzeu acum,o folosesc de 2-3 ori pe an,cind ajung la casa bunicilor,undeva pe lg Arad,functioneaza impecabil.Acum spe ca intelegeti domnilor ca gazeificarea este de fapt prin buzunarele voastre la consumul de lemne,gaze,carbuni ,brichete,peleti,eu incerc sa va fac sa intelegeti ca marketing ul este baza ,restul e paguba serioasa!Asa ca ,domnilor reprezentanti de vinzari de la buderus si wiesman...sinteti curiosi...platiti intii daca vreti sa aveti ceva adevarat...dar de regula voi furati si nu prea platiti,tepari de 3 lei.Sint sigur ca am avut de a face cu unul din voi,pe la caranfil,herastrau,pipera...cred ca va doare si acum sufletul ca v am eliberat din functie rapid pt lipsa de profesionalism!Daca tot m ati blagoslovit cu...ciumpalac samd,nu va raspund pt ca la nivelul de perversitate si parsivitate la care va aflati,nu ma pot cobori pt ca sinteti sigur mai buni acolo unde va aflati si ma invingeti fara drept de apel,nu fac polemica cu niste amatori /vinzatori de iluzii(centralisti gazeificati),daca puteti sa va contrati cu mine pe teme tehnice ,incepeti cu "istoria romei","renasterea",putina istorie din "centrale termice",va astept la fileu...bebelusilor!Bafta sanatate,Razvan
                              Postat în original de danecdan
                              ">>>>>>>>>o centrala pe lemne in gazefiere ajunge undeva la 90 % ( in conditile in care sunt respectate instructiunile de montaj , este dimensionata cosespunzator atat centrala cat si calorilefele , diametrul tevilor , diametrul si inaltimea cosului de evacuare a fumului , automatizarile ....deci montata ca la carte )
                              Sincer ma indoiesc de randamentul unei instalatii artizanale improvizate, chiar asi fii curios de niste poze fiinca daca vorbim numai sa ne aflam in treaba nu facem nimica
                              chiar ma indoiesc ca cei care produc centrale pe lemne ( wissmanul , buderusul ) sa le faca dupa ureche mai ales ca sunt specializati in chestia asta de aproape 150 de ani , nu am inventat noi apa calda Very Happy mai ales noi romanii , care incercam sa ne carpim cu cea mai ieftina metoda existenta si cautam solutii miraculoase
                              Mai sunt curios asupra materialelor folosite si tehnologiei de imbinare , executie , cateva detalii in plus nu ar strica
                              Cu respect "

                              >>>>>>>>>>>>>>>>>>Sint perfect de cord cu tine, a....., ca incercam sa 'copiem' o centrala profesionala,....originalaaaa,....asta este altceva.....
                              Deci ,tin sa ti spun ca nu incerc sa copiez vreo centrala obosita de atita gazeificare ca mi as pirde timpul,m ar lasa nervii!Sint in posesia unui cazan vechi de cca 2100-2500 ani,modificat de ..."fraierul de Da vinci"tinut secret inca,iar eu ,incerc sa folosesc principiul,nu sa copiez,incerc sa maresc randamentul plecind de la idee(care nu este a mea,recunosc),incerc sa l maresc,dar in acelasi timp" sa l si comprim "(retine cuvintul),bazinduma pe aceleasi principii de termodinamica,legi ale fizicii,chimiei,matematice,principii de calcul din inginerie si nu incerc deloc sa fac o "varza tocata"asa cum ar spune chibitii,mistocarii si vinzatorii ambulanti de calorifere si centrale,care n au nimik comun cu tehnica instalatiilor,sau cu punerea in opera a unor materiale,eventual au terminat un liceu de mecanica dar nu stiu nimik,nulitati,nici macar comert/marketing nu stiu sa l faca chiar daca au ceva cursuri pe la facultati private(stim cit costa sa intri/ termini o astfel de "scoala").Eu am UCTB ul plus vreo 4 ani specializare la Roma si cam atit,9 ani de santiere prin Roma(Vatican,Parioli,L eur,fiumicino),Milano,putin prin Venetia...asa in "vizite diverse/cursuri facultative",consolidari,restructurari muzee castele,cetati,care s mult mai dificil de executat chiar si cu proiectul in mina decit un registru de centrala,se "spala creierul "la astfel de lucrari,salariul pe masura riscurilor.Baza este cuptorul,cosul ,fumurile,automatizarea cit mai simpla,lemn uscat si bineinteles un registru ffff bine calculat,calibrat pe masura instalatiei.Cuptorul este din samota,fumurile 5-7,un pod(podulet smecher),zidaria f bine facuta(4 rinduri pe zi maxim)aer pimar,secundar ,tertiar,fum intors/rasucit prin peretii dubli(ti am dat un pontulet),fumul iese pe la 45-60 gr pe cos din zidarie semisamota.Dar ,randamentul este dat de registru,care din pacate este ("interzis novicilor si vinzatorilor")din otel special aliat/tabla de 5-6 mm,care nu are contact cu samota sau peretii focarului,focarul are in interior o medie de 350-400 gr permanent la o alimentare cu cca 25-28 kg lemn la -25 gr/afara,la 24 de ore(2sarje de 12-15 kg/zi),la 8 calorifere si acm ,puterea este undeva pe la 25-27 kw ,randamentul este intre 78-85%,mi au iesit si 3 piese de 85-89% randament ,dar e automatizat suplimentar(puffer de 1200 litri/1,2 mc),14 calorifere(34kw),acm in 2 bai plus bucatarie,circuit de tevi tur+retur 240 ml(fara calorifere),ultimul l am dovedit saptamina trecuta,l am probat 24+24+72ore,necesita anumite ajustari la punerea in functiune,de aceea are 5 zile de functionare(de regula sint doar 24+4este si mare "sandramaua",lam facut fericit pe d nul j........,platitor omul, ca toti clientii care stiu sa aprecieze arta si stiinta ,de altfel.Pozele ,probabil pe la inceputul lunii iunie,cind ajung acasa,eu n am nevoie de reclama,dar o sa le pun pe aici(aviz invidiosilor sa nu moara de inima rea deci nu priviti)sa vad daca mai am vreo 50-60....eu nu prea imi fac albume sau cataloage,sint prea mic inca,doar sotia se mai mindreste cu ele pe la servici,acum e in concediu de mamica,deci nu mai are pe unde sa le arate.Sper ca invidiosii si catelusii astia de la gazeificare intensiva,sa se ami aeriseasca putin!Bafta,sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • marius-c
                                Incepator
                                • 17.oct.2009
                                • 58

                                Mai Adriane,nu stiu cine e invidios pe aici dar sigur nu sunt eu printre ei...ti am mai spus ca scrii din virtutea inertiei si de multe ori fara sa gandesti...si asta am observat o si acum desi e tarziu si sunt f obosit (desi nu am construit nave spatiale sau centrale sau vandut calorifere cum spui tu...)inginere,intre 26mc si 11mc cate % reprezinta ,pentru cunostintele tale intr o centrala pe lemne temperatura optima a agentului termic pt a avea un randament maxim(asta se obtine la o umiditate a lemnului IDEALA de 12% nu 20%cum scriai tu)este in jur de 80grC in conditiile astea cum poti abera ca fumul tau are 45-60grC adica mai scazut ca agentul termic???Inginere nu mai prosti lumea ca nu ne incaltam toti cu fesu,fumul in cos are undeva la 150-200grC in conditii ideale ca daca ar fi mai rece nu ar mai fi TIRAJ si ar apare condensul iarna (chestia aia de curge din cosul rece cand e dif mare de temperatura fumului si peretii cosului nu se pot incalzi)45-60 grC au centralele pe GAZ cu CONDENSARE..
                                Imi cer scuze ca imi permit sa te calific dar esti cel mult un ucenic caruia intre doua galeti carate i se mai spune cate o poveste si la randul tau o dai mai departe (esti ca studentul care se da mare ca va fi INGINER IN MECANICA dar nu stie principiul de functionare al motorului in 4 timpi)
                                Inca o informatie care iti va fi utila in viitor,principiul GAZEIFIERII nu a fost inventat de Davinci,de vre un extraterestru sau de vreunul de la Wiessman este un principiu NATURAL prin care se produce ARDEREA....nu arde lemnul ci gazele care rezulta datorita temperaturii ridicate,gazeifierea se produce in orice soba....sa nu crezi ca ai acasa cine stie ce OZN din 1900 toamna care face minuni.Treaba cu centralele pe gazeifiere e de fapt o ardere cu flacara inversa datorita admisiei aerului pt ardere de catre o turbina pe deasupra buncarului alimentat cu lemne(asta ar fi un fel de primar iar flacara inversa datorita gazeifierii se produce in secundar )Unii de pe aci ne mai documentam si de pe forumuri din strainatate si din tari cu traditie in domeniu cu oameni care chiar au experimentat diverse combinatii exemplificand si cu material video schite ...nu cu hauhauri si vrajeli.
                                O centrala facuta acasa este o varianta de compromis dar si ea poate avea un randament foarte bun...aia cu 90% la centrala ta las o jos ca macane
                                Sanatate !

                                Comentariu

                                Procesare...