Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    Postat în original de marius-c
    Mai Adriane,nu stiu cine e invidios pe aici dar sigur nu sunt eu printre ei...ti am mai spus ca scrii din virtutea inertiei si de multe ori fara sa gandesti...si asta am observat o si acum desi e tarziu si sunt f obosit (desi nu am construit nave spatiale sau centrale sau vandut calorifere cum spui tu...)inginere,intre 26mc si 11mc cate % reprezinta ,pentru cunostintele tale intr o centrala pe lemne temperatura optima a agentului termic pt a avea un randament maxim(asta se obtine la o umiditate a lemnului IDEALA de 12% nu 20%cum scriai tu)este in jur de 80grC in conditiile astea cum poti abera ca fumul tau are 45-60grC adica mai scazut ca agentul termic???Inginere nu mai prosti lumea ca nu ne incaltam toti cu fesu,fumul in cos are undeva la 150-200grC in conditii ideale ca daca ar fi mai rece nu ar mai fi TIRAJ si ar apare condensul iarna (chestia aia de curge din cosul rece cand e dif mare de temperatura fumului si peretii cosului nu se pot incalzi)45-60 grC au centralele pe GAZ cu CONDENSARE..
    Imi cer scuze ca imi permit sa te calific dar esti cel mult un ucenic caruia intre doua galeti carate i se mai spune cate o poveste si la randul tau o dai mai departe (esti ca studentul care se da mare ca va fi INGINER IN MECANICA dar nu stie principiul de functionare al motorului in 4 timpi)
    Inca o informatie care iti va fi utila in viitor,principiul GAZEIFIERII nu a fost inventat de Davinci,de vre un extraterestru sau de vreunul de la Wiessman este un principiu NATURAL prin care se produce ARDEREA....nu arde lemnul ci gazele care rezulta datorita temperaturii ridicate,gazeifierea se produce in orice soba....sa nu crezi ca ai acasa cine stie ce OZN din 1900 toamna care face minuni.Treaba cu centralele pe gazeifiere e de fapt o ardere cu flacara inversa datorita admisiei aerului pt ardere de catre o turbina pe deasupra buncarului alimentat cu lemne(asta ar fi un fel de primar iar flacara inversa datorita gazeifierii se produce in secundar )Unii de pe aci ne mai documentam si de pe forumuri din strainatate si din tari cu traditie in domeniu cu oameni care chiar au experimentat diverse combinatii exemplificand si cu material video schite ...nu cu hauhauri si vrajeli.
    O centrala facuta acasa este o varianta de compromis dar si ea poate avea un randament foarte bun...aia cu 90% la centrala ta las o jos ca macane
    Sanatate !
    Perfect de acord cu dumneavoastra , cu unele complectari
    instalatile sunt un domeniu foarte vast , iar anii de facultate te indruma doar in ce directie doresti sa apuci , deci daca doresti sa fii specializat pe instalatii de incalzire iti trebuie vro 8 ani de studiu , instalatiile nu se fac dupa ureche , sau pe incercate , in ziua de azi am observat ca majoritatea se fac prin copiere , daca undeva o instalatie a dat rezultat satisfacator este copiata pentru urmatoarea lucrare , asta merge la apartamente si incalziri de dimensiuni mici , problemele incep sa apara la cele cu 20 de calorifere in sus .....
    Sincer mi-a fost destul de greu sa il urmaresc pe marius in postarile de mai sus datorita linbajului folosit , cam incalcit asi putea spune dar sincer nu am gasit nimica nou si interesant , pur si sinplu probabil a gasit o solutie de compromis intre un semineu si o centrala , si cand faci solutii de compromis , atuncea renunti la ceva
    Sincer nu vad sensul sa improaste cu noroi constructorii de centrale si probabil daca nu a observat fiecare producator isi inoieste modelele cel putin 1 data la 2 ani , si daca centralele nu ar fii gandite pentru randament maxim in conditii de siguranta , nu s-ar mai vinde si ar intre in faliment
    Principile de functionare a centralelor e vechi , azi doar se aduc noi metode si inovatii pentru a obtine un randament mai bun , ma indoiesc ca ai capacitatea tehnica , materiala si cunostintele de specialitate pentru a le da clasa , si despre avansurile luate si lucrarile arvunite nu cred ca ne intereseaza , acest sait nu e petru publicitate , aici incercam sa discutam solutii tehnice si pana acuma nu ai expus nimica concret , tehnic , in genul asta putem sa purtam o conversatie la nesfarsit fara nici o concluzie

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      Nu prea cum pot fi contracarati producatorii renumiti de centrale deoarece toate firmele mari produatoare de centrale sau cazane investesc foarte mult in cercetare.

      Comentariu

      • marius-c
        Incepator
        • 17.oct.2009
        • 58

        Dummy,ma lasa rece ca el abereaza....ideea era asa cum spuneai si tu sa putem face ceva HOMEMADE cat mai imbunatatit si functional....trist este ca unii (cum eram si eu cand nu stiam cu ce se mananca intre timp am inceput sa ma documentez de peste tot)nu stiu mai nimic si iau de buna tot ce spune nenea asta si mai strica si banii pe cine stie ce materiale asteptand pana la pastele cailor ca X sa posteze reteta magica,se apuca de lucru dupa ureche si dupa ce termina iese un mare fis ca de fapt nu stia ca trebuia sa gandeasca un secundar pt ardere ca nu stia ca aerul pt ardere e mult mai eficient incalzit adus prin teava rectangulara prin vatra care trebe sa ajunga si in secundar si multe alte chichite...nu mai zic de registru care oricat m as chinui sa i inteleg logica il vad cel mult ciudat cu toate pantele si unghiurile lui pe ala tot se depune funingine si gudron poti sa l pui si vertical si trebe curatat bine periodic,la cate sertare spune el nu vad cum le curata prin orificiile alea (care sanchi zicea ca le pune la acelasi nivel pe toate partile)si mai spune ca are si randament de peste 75% (poate in prima saptamana)
        Eficienta maxima nu o obtii cu vana cu trei cai cu care de la o vreme da de toti peretii de parca a descoperit o noua jucarie,randamentul maxim(maxim am zis )il obtii atunci cand flacara arde continuu iar energia o poti inmagazina intr un rezervor cat mai mare 1500 2000l chestii arhistiute de cei care se documenteaza care costa si cu care ne indepartam de conceptul de HOMEMADE de simplitate combinata cu eficienta.Toti vrem sa facem ceva de 2 lei si sa aibe eficienta ca una de 100 dar tebuie sa intelegem ca e doar o solutie de compromis,dar repet asta nu inseamna ca nu poate fi rentabila sau inbunatatita.
        Sanatate!

        Comentariu

        • giorgioart
          Membru
          • 19.apr.2011
          • 108

          Promit ca ti voi trimite un desen detaliat,am sa fac un desen tehnic superdetaliat si o sa l postez pe forum si la adresa ta de mail,cumpara ti tabla,samota ,caramida plina,tevile de 3/4 si 1'1/4 ,adezivul pt zidaria din samota il cumperi inainte sa te apuci de soba/semineu-verifici data fabricatiei sa fie cit mai recenta/sa nu te uiti cind expira,sa fie cit mai proaspat facut.Degeaba m ai instruit cu programul acela,sint "spalat" pe creier,nu mai stiu aproape nimik din ce stiam odata(eram bunicel pe citeva programe)abia reusesc sa trimit un mail.Lucrez f mult ,cit voi mai putea sa tin ritmul asta,nu mi mai iau de lucru din septembrie in colo(sper sa le termin pina atunci),vreau o vacanta de 1 an cel putin.Din neatentie ,am gresit odata dimensiunea la sertare,am scris 8 cm,in loc de 1,9 cm,ma gindeam la 8 mm la interior si am scris 8 cm,sper ca imi acceptati scuzele de rigoare,eram sigur obosit si dupa o cearta cu sotia la telefon.Nu mi gasesc aparatul foto,aveam la mine unul de regula,vad ca a disparut ,ori din masina ori din casele la care lucrez semineele,iar fac politie,eu nu pierd obiectele de baza,iti faceam o schita,poza si o descarcare acum din aparatul foto.Am explicat destul de clar,si in alt mesaj mai sus.Oricum nu te grabii,achizitioneaza ti materialele incet,usor,un pic de marketing nu strica.Bafta sanatate,Razvan[/quote]

          salut Razvane.....sper ca ajungi acasa in acest weekend..nu?... .....nu de alta...dar ma incita subiectul asta.....si la cata imaginatie debordanta am......fac tot felul de schite si planuri, poate ca nu sunt prea corecte dar....pana la urma progresul s-a realizat si din greseli..zic eu...asa ca...atasez o animatie cu un semineu....dupa cele spuse de tine....si daca sunt obiectii...cu atat mai bine....

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            .....
            Sincer mi-a fost destul de greu sa il urmaresc pe marius in postarile de mai sus datorita linbajului folosit , cam incalcit asi putea spune dar sincer nu am gasit nimica nou si interesant , pur si sinplu probabil a gasit o solutie de compromis intre un semineu si o centrala , si cand faci solutii de compromis , atuncea renunti la ceva

            Imi cer scuze ,am gresit , cele scrise mai sus erau adresate pentru domnul Razvan-Adrian nu pentru domnul Maius-c
            Sunt curios de tehnologia de executie , si materialale folosite de '' ultima generatie '' cine stie , poate intradevar a descoperit un perpetum mobilein materie de seminee , o noua metoda de transfer a caldurii in instalatie , poata chiar e o idee buna, cine stie .......
            Orcum eu stiu cata munca e sa faci un registru , si sa il faci performant si fiabil numai cu un aparat de sudura electric sau oxiacetilenic pentru mine e o pierdere de timp , nu e rentabil dpdv financiar
            O masina de indoit teava la rece incepe de la 72 mil in sus la diametre mai mari de 1'' si din experienta am constatat ca cei care fac mai multe treburi o data de fapt concret nu se prea pricep la nimica
            Cei care fac si amanajari interioare , instalatii electrice , termice , tehnico-sanitare , seminee , centrale ,panouri de automatizari etc...toate livrate la pachet promotional , de fapt nu fac nimic cum trebuie si la calitatea ceruta
            Cel care e specializat intrun anumit domeniu , detine cunostintele tehnice , are experienta , sculele si echipamentele necesare in mod sigur poate sa ofere o calitate superioara a executiei , in ziua de azi toata lumea se uita la 2 lucruri - banii si calitatea

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 322

              Postat în original de dummy_
              .....
              Sincer mi-a fost destul de greu sa il urmaresc pe marius in postarile de mai sus datorita linbajului folosit , cam incalcit asi putea spune dar sincer nu am gasit nimica nou si interesant , pur si sinplu probabil a gasit o solutie de compromis intre un semineu si o centrala , si cand faci solutii de compromis , atuncea renunti la ceva

              Imi cer scuze ,am gresit , cele scrise mai sus erau adresate pentru domnul Razvan-Adrian nu pentru domnul Maius-c
              Sunt curios de tehnologia de executie , si materialale folosite de '' ultima generatie '' cine stie , poate intradevar a descoperit un perpetum mobilein materie de seminee , o noua metoda de transfer a caldurii in instalatie , poata chiar e o idee buna, cine stie .......
              Orcum eu stiu cata munca e sa faci un registru , si sa il faci performant si fiabil numai cu un aparat de sudura electric sau oxiacetilenic pentru mine e o pierdere de timp , nu e rentabil dpdv financiar
              O masina de indoit teava la rece incepe de la 72 mil in sus la diametre mai mari de 1'' si din experienta am constatat ca cei care fac mai multe treburi o data de fapt concret nu se prea pricep la nimica
              Cei care fac si amanajari interioare , instalatii electrice , termice , tehnico-sanitare , seminee , centrale ,panouri de automatizari etc...toate livrate la pachet promotional , de fapt nu fac nimic cum trebuie si la calitatea ceruta
              Cel care e specializat intrun anumit domeniu , detine cunostintele tehnice , are experienta , sculele si echipamentele necesare in mod sigur poate sa ofere o calitate superioara a executiei , in ziua de azi toata lumea se uita la 2 lucruri - banii si calitatea
              Oamenii care se documenteaza,lectureaza,analizeaza,cerceteaza si nu fac nimik in sensul de a face experimente,se numesc "EXPERTI EXPLICATORI",di diplomatie le spun asa ,ca sa nu le spun pe nume,"experti in frecat menta"!Ai ceheltuit vreodata 1000 euro,sa faci experimente!Sau 1000 de lei macar sainveti ceva pe banii tai,munca ta,ideea ta(dupa ceva calcule),sint sigur ca nu!Din ce am constatat pe toate forumurile de acest gen,toti cei care combat sint doar tari in gura,dau citate de prin prospecte de centrale si dupa ce ca au cu" 3 clase mai mult ca trenul",imi explica cum sta treaba cu gazeifierea(mersi pt corectura,n am decit vreo 22 de clase,facute pe bune,adica pe DOXA,nu pe bani cum e acum)si dupa ce incerc sa l fac sa inteleaga ca mai mult de 4000 de lei nu cheltuieste,si asta in timp,daca nu stii sa faci nimik,daca te mai bagi la una alta,poate iesi la 20-25 mil,depinde unde cum si la ce pret gasesti piesele necesare automatizarii,materialele de c tie soba sau semineu,depinde cit vrei sa te tina,1 an 5 ani 10 ani,dar e greu ,prea multe de facut,riscul e mare,daca iau teapa!,NU!.Eu nu am facut seminee tip centrala din saracie,am facut o pt ca am consum mai mic la lemne,se curata usor(15o lei solutia/praful-1,5 kg,inseamna 6 doze de pus in foc,se curata si gudronul si funinginea,eventual si pe tine de" lene cronica"), e durabil,ai in casa un monument de arta daca stii sa l faci,dar zidaria e grea , instalatiile sint greu de executat ,munca e grea,iti fac rost de o macara si o girafa,poate te ajuta cu ceva.Ti as pune o diploma aici,sa vezi cum arata una de pe la Roma,dar de teama sa nu fie facute alte falsuri,nu o descarc aici,e riscant,scrie doar ca ...as fi si eu pe acolo ...EXPERT in FINISAJE si STRUCTURA DE REZISTENTA,,iar ca sa obtii asa ceva trebuie din pacate sa maninci instalatiile pe piine,sint incluse in finisaje si se pune accent pe ele.O teava sparta intr un conac,castel ,muzeu,sau Vatican....paguba mare!De regula cei care stiu intradevar mai multe meserii,sint rari,eu la 43 de ani ,incerc sa invat de laun expert de 2 ani sudura continua-imi este extrem de greu nu prea am timp,sint obligat pt ca nu sint sudori buni in tara asta de ...daca nu e italianul sa mi faca registrul sint cam pierdut...nici in ateliere sau fabrici nu pot sale fac 100% rezistente si fiabile. Tu nici peste 3 ani n o sa ti faci termosoba sau termosemineu,e prea greu,sa vin gratis sa l fac te ar satisface?sigur as fi cel mai bun/frier prieten al tau... Morala face bine ,poate te trezesti odata facind ceva!Bafta, sanatate,Razvan
              Postat în original de giorgioart
              Promit ca ti voi trimite un desen detaliat,am sa fac un desen tehnic superdetaliat si o sa l postez pe forum si la adresa ta de mail,cumpara ti tabla,samota ,caramida plina,tevile de 3/4 si 1'1/4 ,adezivul pt zidaria din samota il cumperi inainte sa te apuci de soba/semineu-verifici data fabricatiei sa fie cit mai recenta/sa nu te uiti cind expira,sa fie cit mai proaspat facut.Degeaba m ai instruit cu programul acela,sint "spalat" pe creier,nu mai stiu aproape nimik din ce stiam odata(eram bunicel pe citeva programe)abia reusesc sa trimit un mail.Lucrez f mult ,cit voi mai putea sa tin ritmul asta,nu mi mai iau de lucru din septembrie in colo(sper sa le termin pina atunci),vreau o vacanta de 1 an cel putin.Din neatentie ,am gresit odata dimensiunea la sertare,am scris 8 cm,in loc de 1,9 cm,ma gindeam la 8 mm la interior si am scris 8 cm,sper ca imi acceptati scuzele de rigoare,eram sigur obosit si dupa o cearta cu sotia la telefon.Nu mi gasesc aparatul foto,aveam la mine unul de regula,vad ca a disparut ,ori din masina ori din casele la care lucrez semineele,iar fac politie,eu nu pierd obiectele de baza,iti faceam o schita,poza si o descarcare acum din aparatul foto.Am explicat destul de clar,si in alt mesaj mai sus.Oricum nu te grabii,achizitioneaza ti materialele incet,usor,un pic de marketing nu strica.Bafta sanatate,Razvan

              salut Razvane.....sper ca ajungi acasa in acest weekend..nu?... .....nu de alta...dar ma incita subiectul asta.....si la cata imaginatie debordanta am......fac tot felul de schite si planuri, poate ca nu sunt prea corecte dar....pana la urma progresul s-a realizat si din greseli..zic eu...asa ca...atasez o animatie cu un semineu....dupa cele spuse de tine....si daca sunt obiectii...cu atat mai bine....[/quote] Incerc sa ajung,dar nu sint sigur,ma combate lumea pe aici,explicatori multi,auzi,ce ar fi daca ai face 2 registre odata,unul pentru cineva de pe aici,de fapt sint vreo 2-3 ,dar ultimul,e tare de tot,poate ii faci tu soba sau semineul,eventual gratis,ce zici!Glumesc,speciile astea de " loosers in time" cititi prin metrouri,doxati pe la facultatile aste de ...fara numar,acum a aflat si el ca, constructiile se fac pe doxa nu pe mita la examene(50-100 euro examenul la fac. private) ,in 86-91 daca incercai sa dai spaga la profesori,erai arestat pe loc,acum iti intinde el subiectul gata facut si tu ii dai banu!Deci sa revenim,ti am spus mai zilele trecute,focarul sa nu aibe contact cu registrul,deci pleci de jos din gratar sau de sub el(formezi un trunchi de piramida intre gratar si pardoseala,ca sa lasi loc la sertarul de cenusa sa fie culisant)gratarul sa stea pe un postament de beton refractar br 65 sau mai tare,sau samota,primul fum/sertar sa fie mai in fata,al treilea si al 5 lea si al 7 lea la fel,2,4,6 sa fie mai in spate ,distanta intre muchiile din fata ale primului si al doile sa fie de 12 cm,sa formeze ca niste fumuri din soba,le apleci cu 10-12 gr unul spre stinga unul spre dreapta,formezi un bradut,intre gratar si primul 45-50 cm,de jur imprejur sa lasi 12 cm distanta de pereti ,sertarele toate,iese un focar mare,cu 2 alimentari serioase /zi,ai 25 gr in casa si apa calda,la gauri trebuie sa fii atent,fumul sa l intorci, odata in jos si sa iasa in sus printre peretii dublii ai sobei/semineului,primul perete dinterior este de samota ,la exterior este din caramida plina sau de presa(cu ceramica in ea),iar sus ii faci un pod si fumuri 3-5 ,racord din zidarie cu adeziv refractar,cosul cam de 20/25 cm.Daca faci soba sau semineul cu pereti dubli,intre pereti va circula fumul,iese pe sus,il "obligi' sa "cada" tot din zidarie,pe ambele laterale,iar prin spatele semineului il "lasi" sa iasa tot pe jos,cam 25 cm mai sus de placa de gratar,se face o zidarie asemanatoare cu labirintul intre pereti,o sa ti fac schema/desenul,dar numai cu lemn uscat in focar,altfel,ii strici lateralele si spatele,se pot infunda,de la gudron,funingine.Prin spatele focarului intre pereti,fumul se ridica si ajunge in podul sobei tot printr un locas sau 2 locasuri(daca vrei sa iasa mai fierbinte fumul) ,in fumuri si pe cos afara...cind ajunge fumul in cos are cam 60 gr,poate spre 70,poti sa tii mina prin el cca 2-3 minute si nu te frige.Este adevarat ,zidaria e cam scumpa dar rezultatul este unul echivalent cu orice centrala ,chiar mai bun.Grija la registru,verificat la singe!Pt domnii de la" gazeifiere ",poate au inteles ceva din descriere,ca tot sint ei cititi,unsi cu alifii multe....nici macar cu ziua nu i as lua pe acesti EXPLICATORI de centrale !Bafta sanatate,Razvan
              bagera

              Comentariu

              • piciu
                Membru
                • 17.sep.2008
                • 142

                Postat în original de razvan adrian
                ,poate au inteles ceva din descriere,ca tot sint ei cititi,unsi cu alifii multe....nici macar cu ziua nu i as lua pe acesti EXPLICATORI de centrale !Bafta sanatate,Razvan

                Decat sa scrii atat mai bine faci un desen, ia mai putin timp. Un desen in acest caz face mai mult decat 1000 de cuvinte.
                Sa gandim pozitiv

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  Postat în original de razvan adrian
                  Postat în original de dummy_
                  .....
                  Sincer mi-a fost destul de greu sa il urmaresc pe marius in postarile de mai sus datorita linbajului folosit , cam incalcit asi putea spune dar sincer nu am gasit nimica nou si interesant , pur si sinplu probabil a gasit o solutie de compromis intre un semineu si o centrala , si cand faci solutii de compromis , atuncea renunti la ceva

                  Imi cer scuze ,am gresit , cele scrise mai sus erau adresate pentru domnul Razvan-Adrian nu pentru domnul Maius-c
                  Sunt curios de tehnologia de executie , si materialale folosite de '' ultima generatie '' cine stie , poate intradevar a descoperit un perpetum mobilein materie de seminee , o noua metoda de transfer a caldurii in instalatie , poata chiar e o idee buna, cine stie .......
                  Orcum eu stiu cata munca e sa faci un registru , si sa il faci performant si fiabil numai cu un aparat de sudura electric sau oxiacetilenic pentru mine e o pierdere de timp , nu e rentabil dpdv financiar
                  O masina de indoit teava la rece incepe de la 72 mil in sus la diametre mai mari de 1'' si din experienta am constatat ca cei care fac mai multe treburi o data de fapt concret nu se prea pricep la nimica
                  Cei care fac si amanajari interioare , instalatii electrice , termice , tehnico-sanitare , seminee , centrale ,panouri de automatizari etc...toate livrate la pachet promotional , de fapt nu fac nimic cum trebuie si la calitatea ceruta
                  Cel care e specializat intrun anumit domeniu , detine cunostintele tehnice , are experienta , sculele si echipamentele necesare in mod sigur poate sa ofere o calitate superioara a executiei , in ziua de azi toata lumea se uita la 2 lucruri - banii si calitatea
                  Oamenii care se documenteaza,lectureaza,analizeaza,cerceteaza si nu fac nimik in sensul de a face experimente,se numesc "EXPERTI EXPLICATORI",di diplomatie le spun asa ,ca sa nu le spun pe nume,"experti in frecat menta"!Ai ceheltuit vreodata 1000 euro,sa faci experimente!Sau 1000 de lei macar sainveti ceva pe banii tai,munca ta,ideea ta(dupa ceva calcule),sint sigur ca nu!Din ce am constatat pe toate forumurile de acest gen,toti cei care combat sint doar tari in gura,dau citate de prin prospecte de centrale si dupa ce ca au cu" 3 clase mai mult ca trenul",imi explica cum sta treaba cu gazeifierea(mersi pt corectura,n am decit vreo 22 de clase,facute pe bune,adica pe DOXA,nu pe bani cum e acum)si dupa ce incerc sa l fac sa inteleaga ca mai mult de 4000 de lei nu cheltuieste,si asta in timp,daca nu stii sa faci nimik,daca te mai bagi la una alta,poate iesi la 20-25 mil,depinde unde cum si la ce pret gasesti piesele necesare automatizarii,materialele de c tie soba sau semineu,depinde cit vrei sa te tina,1 an 5 ani 10 ani,dar e greu ,prea multe de facut,riscul e mare,daca iau teapa!,NU!.Eu nu am facut seminee tip centrala din saracie,am facut o pt ca am consum mai mic la lemne,se curata usor(15o lei solutia/praful-1,5 kg,inseamna 6 doze de pus in foc,se curata si gudronul si funinginea,eventual si pe tine de" lene cronica"), e durabil,ai in casa un monument de arta daca stii sa l faci,dar zidaria e grea , instalatiile sint greu de executat ,munca e grea,iti fac rost de o macara si o girafa,poate te ajuta cu ceva.Ti as pune o diploma aici,sa vezi cum arata una de pe la Roma,dar de teama sa nu fie facute alte falsuri,nu o descarc aici,e riscant,scrie doar ca ...as fi si eu pe acolo ...EXPERT in FINISAJE si STRUCTURA DE REZISTENTA,,iar ca sa obtii asa ceva trebuie din pacate sa maninci instalatiile pe piine,sint incluse in finisaje si se pune accent pe ele.O teava sparta intr un conac,castel ,muzeu,sau Vatican....paguba mare!De regula cei care stiu intradevar mai multe meserii,sint rari,eu la 43 de ani ,incerc sa invat de laun expert de 2 ani sudura continua-imi este extrem de greu nu prea am timp,sint obligat pt ca nu sint sudori buni in tara asta de ...daca nu e italianul sa mi faca registrul sint cam pierdut...nici in ateliere sau fabrici nu pot sale fac 100% rezistente si fiabile. Tu nici peste 3 ani n o sa ti faci termosoba sau termosemineu,e prea greu,sa vin gratis sa l fac te ar satisface?sigur as fi cel mai bun/frier prieten al tau... Morala face bine ,poate te trezesti odata facind ceva!Bafta, sanatate,Razvan

                  Imi cer scuze ,daca te-am ofensat , dar se pare ca esti total inpotriva si ai ceva cu cei care au studii de specialitate in domeniul instalatilor si daca stau bine sa ma gandesc , inca nu am facut totalul dar am cheltuit in jur de 82 000 euro in scule echipamante numai de instalatii de ultima tehnologie , masini de pressfitinguri , masini de indoit teava , masini electrice de carotat diamantate , nivele cu laser ..pikamare de la 32kg - 3kg nu ma apuc acuma sa iti dau toata lista ca nu ne ajunge spatiul
                  Fac instalatii de la 14 ani lucrand dupa scoala si in timpul vacantelor , fiind la a 2 genetatie de instalatori in familie , m-am specializat numai pe instalatii atat teoretic cat si tehnic ,am facut receptii si puneri in functune instalatii gaz , Ct instalatii civile si industriale .....etc dar asta nu inseamna ca nu am habar cu ce se mananca constructile si amenajarile interioare , si too vi sa imi vinzi mie castraveti
                  Hai sa fim seriosi , eu ti-am replicat cat de greu e sa faci un registru si too imi vii acuma si imi spui ca inveti sa sudezi , un aparat bun de sudat , cea mai ieftina varianta pe care o gasesti pe piata pentru ceea ce iti trebuie tie TIG , WIG , MMA sau MIG_MAG depaseste 6 000 ron , asta fara acesorii care mai costa vro 3 000 ron
                  Ce treaba are finisajele cu instalatile ??????
                  Fiecare isi face treaba lui instalatorul termina partea cu instalatile si dupaia va apucati sa faceti partea de amenajari , finisaje , nu incurca borcanele si faptul ca lucrai in romania sau vatican chiar nu e relevant , peste tot calitatea executiei e la fel , asta in cazul in care doresti s mai ai de lucru a 2 zii
                  Instalatile nu se mananca pe paine , nu o sa iti cada prea bine la stomac , eu recunosc ca nu stiu decat o mica parte din tot ce inseamna instalatii , domeniu e mult prea vast pentru sa fii cunoscut in totalitate de catre o singura persoana
                  Inca asteptam cu mare curiozitate si interes ceva concret de la dumneavoastra cel mai exemplificativ ar fii cateva poze facute in timpul executiei unui sistem de incalzire cu semineu in diverse stadii ca sa inteleaga tot omul si cei ce vand CT , si cei cu studii si cei fara restul sunt vorbe in vant
                  Stai linistit nimeni nu incearca sa iti fure sistemul si chiar daca ar incerca cineva sa il copieze sunt sigur ca s-ar lovii de anumite probleme care fac parte din secretul meseriei care se invata in timp si nu se copiaza de pe net

                  Comentariu

                  • marius-c
                    Incepator
                    • 17.oct.2009
                    • 58

                    Invidia domne,invidia eu zic sa nu va mai deranjati sa i explicati ca abereaza ca s ar putea sa i faca placere sa fie contrazis....mai repede posteaza diplomele pe care le are decat niste poze cu o lucrare...saracu nu are poze ,dar are calculator la el in fiecare seara....sau poate si le tine in album

                    Comentariu

                    • mcbos
                      Membru
                      • 04.aug.2009
                      • 142

                      @Giorgioart

                      Super tare gif-ul !

                      La prinderea tevilor de sertare cred ca este diferita imbinarea inferioara
                      (tevile au diametrul de 40mm iar grosimea sertarelor 18- 19 mm).

                      Comentariu

                      • giorgioart
                        Membru
                        • 19.apr.2011
                        • 108

                        Postat în original de mcbos
                        @Giorgioart

                        Super tare gif-ul !

                        La prinderea tevilor de sertare cred ca este diferita imbinarea inferioara
                        (tevile au diametrul de 40mm iar grosimea sertarelor 18- 19 mm).
                        Hai sa va spun ceva........nu am de gand sa-l apar pe Adrian....Razvan..alias Bagera...sau cum isi mai zice.....chiar daca a fost combatut....omul da niste solutii, eu asa dintr-o joaca incerc sa inteleg...si daca o iau in serios...mai fac si cate un desen...o animatie....mai am una in lucru...o inovatie ...de data aceasta nu o sa fie o katiusa...ci mai mult ca sigur seamana cu niste farfurii zburatoare...ca un fel de PARCARE a lor.....asa ca fiti atenti....si eventual daca, careva are curajul sa explice.....il provoc.....eventual Adrian sa fie un fel de observator.....dar nici indiferent sa nu fie.....clip-ul este la munca....acolo am comp. mai bun..performant....iar astea...efectele nu se fac asa usor.....iar ptr cei care se pricep...poate vad si eu de la ei ceva..o schita..un desen.....CINE ARUNCA PRIMUL PIATRA?

                        ai observat bine....mi-am permis sa fac niste modificari...nu de alta...dar fara o schita......pot interpreta orice....tu ce zici MCBOS?....cum trebuie sa fie?...

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          Postat în original de mcbos
                          @Giorgioart

                          Super tare gif-ul !

                          La prinderea tevilor de sertare cred ca este diferita imbinarea inferioara
                          (tevile au diametrul de 40mm iar grosimea sertarelor 18- 19 mm).
                          la executia registrului,dupa ce ai taiat tabla la dimensiuni,ai decupat gaurile pt tevi,ai facut sudra pe interior si exterior,la interior slefuit si rupte impuritatile si zgura din zona sudurii,dupa care sudezi margine cazanelului de 1,8-2 cm pe una din fete,cealalta fata o sudezi peste si ai facut un sertar.sertarele 2-6 au tevi pe ambele fete inferioara si superioara,doar sertarul 1 si 7 au doar pe fata superioara respectiv inferioara tevi de 1'1/4.Mare grija la pozitionarea tevilor,avind diferente de 12 cm intre muchiile din fata(unul in fata 2 in spate),la fel vor avea si axele tevilor sudate intre fata inferioara si cea superioara.Sudura continua,fara intreruperi ,verificat registrul la 4-6 atm/48 ore minim,sa nu aibe pori.Bafta ,rabdare,sanatate Razvan
                          Postat în original de dummy_
                          Postat în original de razvan adrian
                          Postat în original de dummy_
                          .....
                          Sincer mi-a fost destul de greu sa il urmaresc pe marius in postarile de mai sus datorita linbajului folosit , cam incalcit asi putea spune dar sincer nu am gasit nimica nou si interesant , pur si sinplu probabil a gasit o solutie de compromis intre un semineu si o centrala , si cand faci solutii de compromis , atuncea renunti la ceva

                          Imi cer scuze ,am gresit , cele scrise mai sus erau adresate pentru domnul Razvan-Adrian nu pentru domnul Maius-c
                          Sunt curios de tehnologia de executie , si materialale folosite de '' ultima generatie '' cine stie , poate intradevar a descoperit un perpetum mobilein materie de seminee , o noua metoda de transfer a caldurii in instalatie , poata chiar e o idee buna, cine stie .......
                          Orcum eu stiu cata munca e sa faci un registru , si sa il faci performant si fiabil numai cu un aparat de sudura electric sau oxiacetilenic pentru mine e o pierdere de timp , nu e rentabil dpdv financiar
                          O masina de indoit teava la rece incepe de la 72 mil in sus la diametre mai mari de 1'' si din experienta am constatat ca cei care fac mai multe treburi o data de fapt concret nu se prea pricep la nimica
                          Cei care fac si amanajari interioare , instalatii electrice , termice , tehnico-sanitare , seminee , centrale ,panouri de automatizari etc...toate livrate la pachet promotional , de fapt nu fac nimic cum trebuie si la calitatea ceruta
                          Cel care e specializat intrun anumit domeniu , detine cunostintele tehnice , are experienta , sculele si echipamentele necesare in mod sigur poate sa ofere o calitate superioara a executiei , in ziua de azi toata lumea se uita la 2 lucruri - banii si calitatea
                          Oamenii care se documenteaza,lectureaza,analizeaza,cerceteaza si nu fac nimik in sensul de a face experimente,se numesc "EXPERTI EXPLICATORI",di diplomatie le spun asa ,ca sa nu le spun pe nume,"experti in frecat menta"!Ai ceheltuit vreodata 1000 euro,sa faci experimente!Sau 1000 de lei macar sainveti ceva pe banii tai,munca ta,ideea ta(dupa ceva calcule),sint sigur ca nu!Din ce am constatat pe toate forumurile de acest gen,toti cei care combat sint doar tari in gura,dau citate de prin prospecte de centrale si dupa ce ca au cu" 3 clase mai mult ca trenul",imi explica cum sta treaba cu gazeifierea(mersi pt corectura,n am decit vreo 22 de clase,facute pe bune,adica pe DOXA,nu pe bani cum e acum)si dupa ce incerc sa l fac sa inteleaga ca mai mult de 4000 de lei nu cheltuieste,si asta in timp,daca nu stii sa faci nimik,daca te mai bagi la una alta,poate iesi la 20-25 mil,depinde unde cum si la ce pret gasesti piesele necesare automatizarii,materialele de c tie soba sau semineu,depinde cit vrei sa te tina,1 an 5 ani 10 ani,dar e greu ,prea multe de facut,riscul e mare,daca iau teapa!,NU!.Eu nu am facut seminee tip centrala din saracie,am facut o pt ca am consum mai mic la lemne,se curata usor(15o lei solutia/praful-1,5 kg,inseamna 6 doze de pus in foc,se curata si gudronul si funinginea,eventual si pe tine de" lene cronica"), e durabil,ai in casa un monument de arta daca stii sa l faci,dar zidaria e grea , instalatiile sint greu de executat ,munca e grea,iti fac rost de o macara si o girafa,poate te ajuta cu ceva.Ti as pune o diploma aici,sa vezi cum arata una de pe la Roma,dar de teama sa nu fie facute alte falsuri,nu o descarc aici,e riscant,scrie doar ca ...as fi si eu pe acolo ...EXPERT in FINISAJE si STRUCTURA DE REZISTENTA,,iar ca sa obtii asa ceva trebuie din pacate sa maninci instalatiile pe piine,sint incluse in finisaje si se pune accent pe ele.O teava sparta intr un conac,castel ,muzeu,sau Vatican....paguba mare!De regula cei care stiu intradevar mai multe meserii,sint rari,eu la 43 de ani ,incerc sa invat de laun expert de 2 ani sudura continua-imi este extrem de greu nu prea am timp,sint obligat pt ca nu sint sudori buni in tara asta de ...daca nu e italianul sa mi faca registrul sint cam pierdut...nici in ateliere sau fabrici nu pot sale fac 100% rezistente si fiabile. Tu nici peste 3 ani n o sa ti faci termosoba sau termosemineu,e prea greu,sa vin gratis sa l fac te ar satisface?sigur as fi cel mai bun/frier prieten al tau... Morala face bine ,poate te trezesti odata facind ceva!Bafta, sanatate,Razvan

                          Imi cer scuze ,daca te-am ofensat , dar se pare ca esti total inpotriva si ai ceva cu cei care au studii de specialitate in domeniul instalatilor si daca stau bine sa ma gandesc , inca nu am facut totalul dar am cheltuit in jur de 82 000 euro in scule echipamante numai de instalatii de ultima tehnologie , masini de pressfitinguri , masini de indoit teava , masini electrice de carotat diamantate , nivele cu laser ..pikamare de la 32kg - 3kg nu ma apuc acuma sa iti dau toata lista ca nu ne ajunge spatiul
                          Fac instalatii de la 14 ani lucrand dupa scoala si in timpul vacantelor , fiind la a 2 genetatie de instalatori in familie , m-am specializat numai pe instalatii atat teoretic cat si tehnic ,am facut receptii si puneri in functune instalatii gaz , Ct instalatii civile si industriale .....etc dar asta nu inseamna ca nu am habar cu ce se mananca constructile si amenajarile interioare , si too vi sa imi vinzi mie castraveti
                          Hai sa fim seriosi , eu ti-am replicat cat de greu e sa faci un registru si too imi vii acuma si imi spui ca inveti sa sudezi , un aparat bun de sudat , cea mai ieftina varianta pe care o gasesti pe piata pentru ceea ce iti trebuie tie TIG , WIG , MMA sau MIG_MAG depaseste 6 000 ron , asta fara acesorii care mai costa vro 3 000 ron
                          Ce treaba are finisajele cu instalatile ??????
                          Fiecare isi face treaba lui instalatorul termina partea cu instalatile si dupaia va apucati sa faceti partea de amenajari , finisaje , nu incurca borcanele si faptul ca lucrai in romania sau vatican chiar nu e relevant , peste tot calitatea executiei e la fel , asta in cazul in care doresti s mai ai de lucru a 2 zii
                          Instalatile nu se mananca pe paine , nu o sa iti cada prea bine la stomac , eu recunosc ca nu stiu decat o mica parte din tot ce inseamna instalatii , domeniu e mult prea vast pentru sa fii cunoscut in totalitate de catre o singura persoana
                          Inca asteptam cu mare curiozitate si interes ceva concret de la dumneavoastra cel mai exemplificativ ar fii cateva poze facute in timpul executiei unui sistem de incalzire cu semineu in diverse stadii ca sa inteleaga tot omul si cei ce vand CT , si cei cu studii si cei fara restul sunt vorbe in vant
                          Stai linistit nimeni nu incearca sa iti fure sistemul si chiar daca ar incerca cineva sa il copieze sunt sigur ca s-ar lovii de anumite probleme care fac parte din secretul meseriei care se invata in timp si nu se copiaza de pe net
                          Degeaba ai scule,utilaje daca nu stii ce sa faci cu ele!"Teoretic si tehnic" este un pleonasm,care nu face parte din limbajul inginerilor.Se spune teoretic si prectic,ambele tin de tehnica(proiectul si principiul de functionare este teoria si practica este punerea in opera a materialelor si pieselor componente a unei instalatii,cu ajutorul diverselor scule,plite de lipit tevi,samd)iar faptul ca ai investit atitia bani in scule nu inseamna ca esti si foarte bun,la cei 27-32 de ani cit ai(am dedus asta,poate gresesc)nu ti contest calitatile,dar de la a pune in functiune o centrala cu instalatie executata de tine personal,pina la "SEF DE PROIECT" doar vreo 12 ani din care 6 in ROMA(la mama constructiilor)e diferenta mare,si eu sint de la 14 ani pe santier,am 43,imi vad lungul nasului,stiu cit sint de priceput,imi cunosc limitele,dar sudura nu mi place(e o slabiciune si atit).Ca sef de proiect trebuie sa le cam stii pe toate,sa n ai incredere in nimeni,sa verifici tot "da cappo alla fine"si credema ca daca o comiti in aceasta calitate de sef,muncesti sa acoperi pagubele cel putin 2-3 ani,ceea ce la mine nu s a intimplat vreodata,am eliminat mereu "mizeriasii".Ori scuze,ce mie nu mi place altuia nu i face,nu mi as permite sa mi bat joc de cineva,educatia si mentalitatea mea sint de alta natura care tie sigur iti sint straine.Daca ai scule de 82000 euro,d c vrei centrala " home made",cumperi una care crezi tu ca e cea mai performanta,si eu te invit sa mi verifici randamentul termosemineului meu de acasa(spui ca stii meserie nu gluma),alege tu centrala de 28-32 kw,si iti demonstrez ca ai cumparat o degeaba cu 90% randament...poate pe VENUS sau pe LUNA,doar ca trebuie sa cotizezi ca sa ti explic si cum functioneaza,d c ,cum cit unde,e simplu,doar ca ai niste limite din punct de vedere tehnic,toti le avem,eu doar imping mereu nivelul de pricepere si cunostinte in executie cit mai sus,nu mi place sa stagnez,niciodata n u spun "ajunge",spun mereu se poate mai bine ,mai e loc de perfectionat ceva,de marit,comprimat,randamentul si registrul.Voi cei ce veniti din urma nu puteti intelege limba asta,montati centrale si calorifere si credeti ca stiti o mica /mare parte din ceva,posezisculele necesare,dar,esti putin limitat la inteligenta ,fizica si mate-oftica nu e pt oricine...si aici vb de cl a X a,pe vremea mea se invata la 15-16 ani ceea ce aplic eu acum.Nu e vb de facultate sau vreo super scoala,e vorba de mentalitate,rabdare,experienta,experimente,calcule precise,carti de specialitate studiate nu...lecturat !Semineul...poate sa l faca oricine,sobarii care ii cunosc eu au maxim 8-9 clase,vreo 3 sint exceptionali/ardeleni,cu mult bun simt,caracter si ei 3 sint in posesia unui astfel de cazan,fara sa le iau bani pe idee,materiale,montaj, executie,m au ajutat in alt mod"o mina spala pe cealalta si amindoua spala fata","cine n aude, nu vede si tace traieste 1000 de ani in pace",cu ei am experimentat inclusiv pe pielea mea/banii mei acest cazan,care repet ...nu ai cum sa l intelegi,NU L AI inteles tu pe acesta simplu,pe celalalt n o sa l pricepi nici daca ti l plantez in mail ,te vei uita la el ca vitelu....Sper sa intelegi ca esti la un nivel putin peste medie in instalatii de fabrica,nu in altceva.Poate reusesti sa traduci corespunzator acest mesaj,n am rautati cu nimeni...m ar durea capul!Bafta sanatate,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • jhonyy
                            Membru
                            • 04.ian.2007
                            • 262

                            Cred ca un doctor psihiatru ar putea da un diagnostic destul de usor citind postarile supereroului ,supercalificatului si unicului detinator al secretului centralelor termice cu randament de 90%.
                            Aici posteaza in general oameni care au nevoie de ajutor si cei care pot oferi sfaturi.
                            Poate moderatorul face un topic special doar pentru cei care vor sa se laude !

                            Comentariu

                            • mcbos
                              Membru
                              • 04.aug.2009
                              • 142

                              Orice om (personalitate ) are parti bune si parti mai putin bune pentru altii . Din pacate , in zilele noastre modestia poate fi confundata cu prostia de o mare majoritate a semenilor nostrii .
                              Razvan are un stil aparte ca sa-si prezinte realizarile .Cine este cu adevarat interesat de ce spune el ,selecteaza ,culege ce il intereseaza .Razvan pana nu prezinta o poza de punere in practica a produsului sau ori nu apare un practicant al tehnicii lui care sa confirme/infirme tehnica acestuia va fi "hartuit" de tot felul de nerabdatori .
                              Cu siguranta el nu face un perpetuum mobile .
                              Razvan a fost primul de pe acest topic care a introdus conceptul de sertar ca si schimbator de caldura S-a vorbit de serpentine ,bazine, bazine perforate de tevi,calorifere si altele ,dar nu de sertare .El a introdus un element nou in atentia cititorilor acestui topic .Tehnica cu sertare este credibila pana la un anumit punct .Punctul acesta difera de la individ la individ (functie de experienta practica,teoretica,interes , etc).
                              In faza in care ne gasim (prezentare succinta a tehnicii fara poze si elemente de detaliu ) eu zic sa ii acordam credit .
                              Postat în original de giorgioart
                              ...tu ce zici MCBOS?....cum trebuie sa fie?...
                              Fata de desenul tau pe care l-am "mazgalit" ,am mai inteles ca o teava face legatura intre capatul superior al sertarului de jos si capatul inferior al sertarului de sus, nu are pozitii intermediare pe suprafata sertarului (lichidul ce circula prin schimbator spala intregul volum al schimbatorului ,nu exista volume izolate de lichid neinplicate in circulatia generala ). Asta se traduce in faptul ca tevile se taie la un unghi calculat cu o functie trigonometrica functie de situatia reala .

                              Comentariu

                              • giorgioart
                                Membru
                                • 19.apr.2011
                                • 108

                                Postat în original de mcbos
                                Postat în original de giorgioart
                                ...tu ce zici MCBOS?....cum trebuie sa fie?...
                                Fata de desenul tau pe care l-am "mazgalit" ,am mai inteles ca o teava face legatura intre capatul superior al sertarului de jos si capatul inferior al sertarului de sus, nu are pozitii intermediare pe suprafata sertarului (lichidul ce circula prin schimbator spala intregul volum al schimbatorului ,nu exista volume izolate de lichid neinplicate in circulatia generala ). Asta se traduce in faptul ca tevile se taie la un unghi calculat cu o functie trigonometrica functie de situatia reala .
                                .....

                                Ce imi place aici.......ca exista CONTRE, pe un subiect interesant, si incitant in acelasi timp....am obv ca fiecare are dreptatea lui...Adrian ptr ca stie ceva...vrea sa-l impartaseasca....dar nu vrea sa dea TOT....noi vream sa-l sicanam.....ca poate...sa-i scape din plisc vreo schita ceva....mi-e unul mi-a promis...daca nu se tine de cuvant....ata ete...
                                Ce-am mai constatat...ca usor deviem......deja filosofam....in spatele computerului....suntem tari.dar culmea....imi place nivelul de cultura.....Desii sunt contre....am obv. cata spiritualitate exista in noi...asta inseamna ca nu suntem pierduti.... ....chestia cu sertarul...cum sunt asezate....cum de nu pot sa atinga focarul.....deloc...ca focarul are o forma de cizma.... ....FRATILOR....eu lucrez dupa planuri....2D si 3D....dar sunt planuri...AUTOCAD SAU 3D MAX...PTR CINE SE PRICEPE....in rest...vorbe...o schita facuta pe genunchi..si este ok...eu fac decor TV....pe vremuri lucram din pensula....ARTA...apoi din 90.....pe PC.....asa ca va rog.....avem calculatoare...suntem tari...dar nu stim sa le folosim...chiar daca este o disputa...sa nu ne legam de cunostinte..de cultura...MCBOS......poate ca inteleg mai greu....eu pricep mai mult dupa o schita.....in rest.....ptr d-nul Razvan......putere de munca...sa se mai distreze.... ....ca nimeni nu are cu el ceva...DAR......treaba este de SANGUE....ori ori

                                Comentariu

                                Procesare...