Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobon
    Membru
    • 17.mai.2011
    • 117

    [quote="razvan adr6-7 luni. Sint sigur ca voi rezolva si problema saracilor ,tot singur ,doar ca probabil va dura ceva timp, creieri spalati ,prespalati si tocati marunt.Nimeni nu observa la ce jaf sintem supusi cu gazul,gigacaloria,benzina motorina,nimeni pe aici nu vb sau macar sa ia atitudine... Bafta sanatate,calculele exacte,Razvan[/quote

    Romania, politicieni ,indolenta, nemunca, ma sperii ,dar din pacate este adevarat. La multi ani si sanatate la aia mica febletea ta. Noroc
    Bobon...

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      [quote="razvan adrian"]Cit despre eficienta si cit de bine intind eu tevile...ce sa spun"invat si eu de pe forum,ce sa fac!!! ,Mai un Dummy,,mai un instalator de centrale buderus ...si alte fieratane fara un sens clar.Eu spun doar atit ca intre eficienta si calitate,exista factorul cel mai complex,adica factorul uman,cel care gindeste ,


      Perfect de acord in privinta factorului uman dar observ ca nu vrei sa intelegi un lucru , oi fii eu un centralist dar am montare in jur de 100 ct pe lemne cu sau fara gazificare , instalatile au fost calculate , dimensionate si executate dupa norme tehnice , conform indicatilor producatorului , schemelor tehnice de montaj , etc nu mai insist asupra acestui aspect ca nu are rost , dar din cate am citit eu din postarile tale faci niste greseli pe care si un student de an 1 nu le face ( proba de presiune cu apa fierbinte , instalarea boilerulii pe circuitul de incalzire , si inca multe altele ...), o fii un sistem de incalzire revolutionar si perfomant ( nu va contrazic ) dar trebuie sa se supuna legilor fiziceii sa respecte macar notiunile elementare de termodinamica , consider ca executarea instalatiei are cel putin la fel de mare importanta ca si executarea semineului o instalatie executata gresit tot timpul iti va da batai de cap putand sii chiar si un pericol
      Despre situatia sociala ,( personala ) din romania o cunoastem toata lumea nu are rost sa vb pe aicea ( si mie mi-a murit tatal acum o saptamana din cauza incompetentei sistemului sanitar romanesc la care prsonal am cotizat peste 600 mil si am beneficiat de 2 retete gratuite si una compesnata in decursul anilor )
      Despre incalzirea cu semineu inca nu m-ai convins cu nimica sunt cel putin 15 pagini cu postari si nici un argument dovada , au trecut vro 10 luni de cand trebuia sa va aduca sotia aparatul de fotografiat si inca nu am vazut nimica , inteleg ca executia semineuli e secreta ( si pe buna dreptate e meritul si munca dumneavoastra ) dar macar o poza cu tot ansamblu la final s-ar cuvenii sa puneti sunt sigur ca multa lume e interesata de acest lucru dupa atatea postari si indicatii
      Suntem si noi curiosi si pe buna dreptate cum ati racordat semineul la incalzirea centrala consider ca asta nu mai poate fii secret profesional
      Nu va denigrez meritele , doamne fereste , chiar apreciez pe cineva care are spiritul si inteligenta sa execute un sistem de incalzire tip semineu , fiinca cunosc cat de greu sa face acest lucru si cata munca este sa il faci atata estetic cat si functional , lucrurile astea nu se invata in catva ani si pe care aveti tot dreptul sa il tineti confidential dar dupa cum am mai spus mai sus am dorii sa vedem cateva poze cu acest sistem mult laudat , cu randament perfect in stare finala ( montaj calorifere , instalatie , boiler , racord hidrofor , Ct , dimensionare tevi , circuite , sisteme de automatizare si siguranta ) de vorbarie suntem totii satui eu cel putin
      Cu peste 80 de lucrari finalizate mie greu sa cred ca nu aveti cateva poze la dispozitie , cu respect

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Deci,sintem in primul rind diferiti,eu lucrez dupa calcule proprii,adaptari si reglaje gindite si experimentate pe banii mei si pe creierii mei tocati,dumneavoastra dupa scheme de la producator,calculate asa de bine ca nici o centrala nu depaseste 55%...60% cu indulgenta!Diferenta intre noi este de "doar" 30-33%,si mai imi faci si observatii de genul...boilerul!O alta mica diferenta este ca ,eu le concep pe fiecare in parte,calcule bine facute,lucrez numai cu piese de ultima generatie(costa cca 700-900 lei doar o pompa de recirculare),pe cind centralele au piese care in occident sint de mult rebuturi(sau depasite tehnic),nu mai vb de materialul de baza ,fonta sau otelul de calitate indoielnica,probabil reciclat a 5 a sau a 6 a oara,dupa 2-3 ani sint material reciclabil pt ca nu rezista la ciclurile de racire incalzire prea mult(cca 150-175 de cicluri e limita maxima reala,dupa care face poc!),ori ceea ce fac eu rezista garantat 25 de ani ca sa nu mai spun ca dln samota se fac cuptoarele din siderurgie,adica pot rezista 40 de ani lejer.Zidaria si adezivul refractar amestecat cu trisilicat de calciu si praf de samota(reteta secreta la %),bine executata o poti sparge cu un baros de cca 3 kg dar din vreo 4-5 lovituri"din fundul curtii",esti bun in ceea ce faci tu,dar atit,copiezi o schema pe care au gindit o altii(nu prea au gindit o bine dar ma rog),tu doar executi ceea ce stii ca e bine si atit.Eu am recunoscut ca am facut rost de registru pe cai...mai putin corecte dar,sint consecvent,constant si mi vad de treaba asa cum stiu eu ,nu deranjez pe nimeni,nu ma dau in stamba si nu matrag de sireturi cu toti "looseri"(loosers),amicii mei au facut cam ceea ce faci tu acum cu mine,nu le mai fac semineu in veci,sint ruinati material si fizic si psihic din cauza centralelor,n au apucat sa achite centrala ca au aruncat o deja,iar asta spune destul.Degeaba insisti sa vezi ceva ,probabil daca nu era interventia ta si a celuilalt amic ,probabil erau postate pe forum de mult,dar asa,m ati facut sa ma incapatinez si probabil nu voi posta aici nimik,doar lui bobon sau lui giorgioart ii voi trimite niste poze.Atita timp cit ma combati si esti la un nivel bine cunoscut de toata lumea ,atit ca , caracter cit si ca profesionist,culmea e ca te mai tine in brate si ...administratorul!(sau poate esti chiar tu ...cine stie)Tu incerci putin spionaj dar fii sigur ca au incercat si altii inaintea ta si s au ales cu...nimik!Nu ma vad obligat sa arat poze,ca sa nu intru in alte contre,oricum cine stie sa citeasca printre rinduri si are curajul sa probeze ceea ce am descris-registrul de 65-70%-va fi un fericit,daca are rabdare si respecta ad literam ceea ce am declarat eu pe aici.Asa pt cultura ta generala,sa stii ca nu duc lipsa de clienti,ma asteapta inca vreo 22-23 de bucati sa le fac dar...nu prea mai pot singur,si culmea nu prea am cu cine...romania trezestete!Nu intru in discutie cu tine,polemici,de aceasta data chiar ca n am sa ti mai raspund vreodata...daca ti convine sa te certi singur e treaba ta.N am avut intentia sa te jignesc sau sa te fac sa te simti intr un anume fel,dar e bine sa ti vezi "lungul nasului",am totusi vreo 8 ani de scoala peste tine ,din care vreo 3 la ROMA,unde se invata serios nu vrajeli ca pe aici!Te rog sa nu te fortezi sa mi raspunzi pt ca n are sens,ok!Bafta sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
          bagera

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            Postat în original de razvan adrian
            REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
            vad ca nu nu are sens sa te contrazic ca o tot in ale tale , pacat ca altii vor lua de bune unele chestii ( ce se intampla cand se racesc caloriferele ??? se raceste si apa din boiler si te trezesti ca faci dus cu apa rece poate tie iti convine asta , dar altii vor stramba din nas , care e economia , sa incalzesti 120 l de apa pana la 60 grade si dupaia sa o racesti ? , dar vara cum incalzesti boilerul , dai cumva drumul la toata incalzirea in casa ?? incalzesti u 120 litri de apa dupa ultimul calorifer care de obicei se racordeaza cu teava de diametru mai mic ? poate il incalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3632

              Postat în original de dummy_
              Postat în original de razvan adrian
              REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
              vad ca nu nu are sens sa te contrazic ca o tot in ale tale , pacat ca altii vor lua de bune unele chestii ( ce se intampla cand se racesc caloriferele ??? se raceste si apa din boiler si te trezesti ca faci dus cu apa rece poate tie iti convine asta , dar altii vor stramba din nas , care e economia , sa incalzesti 120 l de apa pana la 60 grade si dupaia sa o racesti ? , dar vara cum incalzesti boilerul , dai cumva drumul la toata incalzirea in casa ?? incalzesti u 120 litri de apa dupa ultimul calorifer care de obicei se racordeaza cu teava de diametru mai mic ? poate il incalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune
              Sunt perfect de acord cu dumneavoastra.

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                Postat în original de razvan adrian
                REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan

                Ar mai fii cel putin inca 4 motive pentru care nu asi monta niciodata boilerul conform descrierii facute de domnul Razvan ..., in principiu boilerul se monteaza cat mai aproape de centrala , semineu , cu teava dimensionata corespunzator , pompa propie de circulare a agentului termic , vas de expansiune inchis , clapete de sens , diferite sisteme de automatizare ce comunica cu centrala , panourile solare (daca e cazul ) , pompa de reccirculare a apei calde , filtre , dedurizatoare , supape de siguranta , aerisitoare automate , schemele de montaj sunt relativ simple si se pot adapta aproape la orce sistem de incalzire dimensionanduse in functie de puterea sursei
                Nu stiu cum se fac instalatile in Italia - Roma , dar aicea in Romania incercam sa le facem cat mai bine daca se poate la un cost aceptabil , dupa cum bine ati spus - calitatea costa -
                Poate ati executat un semineu cu un randamant foarte bun , dar observ ca nu stiti ce sa faceti cu apa calda , pentru inceput va recomand sa mai studiati problema , dupa cum ati gandit instalatia , gramada aia de calcule o faceti degeaba si chestia cu boilerul e o greseala de incepatori la fel si proba de presiune cu apa , Iarna e lunga de obicei cam pe la sfarsitul lui decembrie pana la inceputul lui aprilie in instalatii e sezon mort sau mai putin de lucru , va recomand langa semineu sa studiat putin pentru inceput : MANUAL DE INSTALATII -INSTALATII DE INCALZIRE , MANUALA DE INSTALATII -INSTALATII DE VENTILARE SI CLIMATIZARE , MANUAL DE INSTALATII-INSTALATII SANIATARE , Editura Artenco , Bucuresti ,cam 500 pagini per volum , se gasesc si in format electronic si reprezinta baza de studiu in primii ani de facultate , unele notiuni materiale sisteme prezentate sunt invechite dar idea ramane aceeasi calculele dumneavoastra folosesc aceeleasi formule , va garantez ca daca respectati cel putin notiunile elementare veti avea un randamant cu 10-15 % mai bun decat aveti acuma , puteti sa experimentati empiric inca 10 ani de acum incolo si sa mai folositi inca 10 000 euro , tot aicea veti ajunge , luatio cu inceputul va asigur ca nu veti regreta si veti privii alfel problema , solutile cu care va bateti capul acum vor venii logic , de la sine , si-au batut altii capul cu ele , dumneavoastra trebuie numai sa la adaptati pentru proiectul dumneavoastra
                Solutia mai rapida ar fii sa angajati sau ca colaborati cu un inginer in domaniu , contrar opiniei dumneavoastra eu am intalnit persoane foarte bine pregatite ( cele din generatia veche 50-60 ani )cu care colaborez cu placere de cate ori e nevoie , mi-au fost profesori ii respect si am avut ce invata de la ei

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3632

                  Toata povestea cu formulele emipirice si aproximarile pleaca de la doua probleme :
                  1 : cei care vand echipamente de instalatii din comoditate economie de bani nu au apelat niciodata la un inginer pentru a face calculele au folosit aceste formule si intotdeauna le-au folosit in avantajul lor, pentru a vinde echipamente de puteri mai mari si mai scumpe sau pentru a vinde ceea ce exista in momentul respectiv in stoc.
                  2 : inginerii ce lucreaza in domeniul instalatiilor folosesc astfel de metode de calcul dar acestia le folosesc bazanduse pe o experienta indelungata.

                  Comentariu

                  • bobon
                    Membru
                    • 17.mai.2011
                    • 117

                    [quote="dumincalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune[/quote]

                    Sunt teracotist, am facut personal 3 instsalatii de incalzire centrala si am vazut mii in ultimi zece ani , cu centrale de toate felurile, asa ca imi piermit cu umila mea parere pentru un mic raspuns.Nu il apar pe Razvan ca si eu i-am zis citeva, dar ce legatura are unde pui boilerul intr-un circuit mai cu seama ca esl consum cit un calorifer de atel de 1000, adica 2,2 kw. In momentrul cind l-ai pus linga semineu si este mare de 1000 l este pe post de pufer(sau mai mar) iar la o distanta de (in baie ) este boiler care are in el oserpentina de 4-6 m lungime si prin influienta incalzeste apa din boiler. In momentul cind termostatul a dat comanda de oprire la 50-60 gr, apa ramine calda in boiler si faci ce vrei atunci .Ca are vana cu trei cai care il ajuta la buna functionare a instalatiei este alta mincare dar cu boilerul nu. Eu prin teracota am o serpentina complicata si cind fac focul apa din boiler mergind cu temp de 70 gr se incalzeste la temp de 55-60 gr in 2 ore si jumatate, atunci daca vreau inchid un robinet de recirculare si incghid circuitul.Ca sa incalzesc apa in 6 ore inseamna ca ori merg cu 50 gr sau am 200 l. Eu am un boiler de 80 l termoelectric ariston si sunt foarte multumit deci il incalzesc la 55 gr in 2,5 ore.,cu temp agentului de 70 gr. si este amplasat undeva pe la mijlocul circuitului. O sa spui ca si razvan ca sunt in afara ariei dar de ce sa ma complic cum face el cu ale circuite cu tot felul de vane (pentru protectia centralei) cind eu o folosesc foarte simplu si nu am nevoie de 60 gr la retur pentru buna functionare, nu curat calamina, nici soba decit o data la 3-4 ani, si incalzesc un apartament cu 50 m p cu 2 mc lemne. Vad ca va frecati, dar nu este deloc constructiv.Cu bine. Nu este obligatoriu sa inchid obinetul pentru ca temotatul imi da comanda de oprire a pompei la 55 gr.
                    Bobon...

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 322

                      Postat în original de dummy_
                      Postat în original de razvan adrian
                      REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan

                      Ar mai fii cel putin inca 4 motive pentru care nu asi monta niciodata boilerul conform descrierii facute de domnul Razvan ..., in principiu boilerul se monteaza cat mai aproape de centrala , semineu , cu teava dimensionata corespunzator , pompa propie de circulare a agentului termic , vas de expansiune inchis , clapete de sens , diferite sisteme de automatizare ce comunica cu centrala , panourile solare (daca e cazul ) , pompa de reccirculare a apei calde , filtre , dedurizatoare , supape de siguranta , aerisitoare automate , schemele de montaj sunt relativ simple si se pot adapta aproape la orce sistem de incalzire dimensionanduse in functie de puterea sursei
                      Nu stiu cum se fac instalatile in Italia - Roma , dar aicea in Romania incercam sa le facem cat mai bine daca se poate la un cost aceptabil , dupa cum bine ati spus - calitatea costa -
                      Poate ati executat un semineu cu un randamant foarte bun , dar observ ca nu stiti ce sa faceti cu apa calda , pentru inceput va recomand sa mai studiati problema , dupa cum ati gandit instalatia , gramada aia de calcule o faceti degeaba si chestia cu boilerul e o greseala de incepatori la fel si proba de presiune cu apa , Iarna e lunga de obicei cam pe la sfarsitul lui decembrie pana la inceputul lui aprilie in instalatii e sezon mort sau mai putin de lucru , va recomand langa semineu sa studiat putin pentru inceput : MANUAL DE INSTALATII -INSTALATII DE INCALZIRE , MANUALA DE INSTALATII -INSTALATII DE VENTILARE SI CLIMATIZARE , MANUAL DE INSTALATII-INSTALATII SANIATARE , Editura Artenco , Bucuresti ,cam 500 pagini per volum , se gasesc si in format electronic si reprezinta baza de studiu in primii ani de facultate , unele notiuni materiale sisteme prezentate sunt invechite dar idea ramane aceeasi calculele dumneavoastra folosesc aceeleasi formule , va garantez ca daca respectati cel putin notiunile elementare veti avea un randamant cu 10-15 % mai bun decat aveti acuma , puteti sa experimentati empiric inca 10 ani de acum incolo si sa mai folositi inca 10 000 euro , tot aicea veti ajunge , luatio cu inceputul va asigur ca nu veti regreta si veti privii alfel problema , solutile cu care va bateti capul acum vor venii logic , de la sine , si-au batut altii capul cu ele , dumneavoastra trebuie numai sa la adaptati pentru proiectul dumneavoastra
                      Solutia mai rapida ar fii sa angajati sau ca colaborati cu un inginer in domaniu , contrar opiniei dumneavoastra eu am intalnit persoane foarte bine pregatite ( cele din generatia veche 50-60 ani )cu care colaborez cu placere de cate ori e nevoie , mi-au fost profesori ii respect si am avut ce invata de la ei
                      Daca ai fi trecut macar un an prin facultatea de c tii-civile sau de instalatii,ai fi aflat ca 90% din formulele de calcul sint inaplicabile atit in romania cit si in lume,si eu am facut inca scoala veche,86-91,nu ce se face acum(alte aberatii de ...vai de capu lor de studenti).Tu fiind un tip care te ai multumit cu liceul,este normal sa gindesti mai limitat si sa fii sigur ca acele manuale sint f bune,eum am ars de 2 ori in scoala si le am lasat pt altii ca tine,scuze dar calculele care le fac eu,sint de cl alXa-aXa,ceva de prin normativele europene(alea reale nu astea de aici aberante,acolo se calculeaza putin altfel,adica real),poti sa ti respecti profesorii in continuare,nu ti interzice nimeni sa montezi centrale dupa sistemul si calculele impuse de firma la care lucrezi.Lasama sa pun boilerul acolo unde stiu eu ca trebuie,punel tu pe al tau acolo unde stii tu ca e bine la centralele tale,eu la ale mele seminee le pun exact unde am pierderea de caldura cea mai mica posibila,calculata cu 4-5 zecimale!?,timp de vreo 9 ani....si culmea este ca functioneaza perfect.As putea sa ti explic,dar cum esti limitat sigur n o sa intelegi,dar ia de aici o problema usoara,ca sa vezi cum iti inghiti cuvintele repede si o sa te cam ascunzi:circuit tur tevi ppr=16ml de '3/4,putere degajata prin 3-4 calorifere 7-9kw(70/90 gr C),viteza ag termic=0,2 litri/sec(medie),lungime tevi retur= 18,5 ml,volum boiler montat dupa ultimul calorifer 120 litri,serpentina in interiorul boilerului 12 ml/cu=fi 22,putere eliminata catre acest circuit de catre registru,putere medie 13,5 kw(atinge si 16kw),mentionez ca celalat circuit are 4 calorifere care pot ajunge la 14,5 kw(70/90 grC),ag termic 50%apa,/50% antigel cu glicoli,circuitul de incalzire si apa calda este circuit independent de cel de alimentare,are un rezervor de cca 20 litri cu robinet de alimentare separat de vasul de expansiune.Boilerul are intrare de apa rece care vine din hidrofor,deci intra rece si iese calda,asa pt cultura ta generala ,trebuie sa consum minim 50 litri /zi si iese cam fiarta catre cada si chiuvete,dar ma rog centralele tale...in curind vor disparea,am sa te ajut sa scapi de ele! ,doar ca inca nu ma grabesc.Calculeaza si vezi ce iese tinere talent, daca vrei o sa ti dau raspunsul ,atit practic cit si teoretic,dupa cit timp ajunge apa din boiler la 55-60 gr ,plecind de la 5-6 gr cit are apa din put care variaza ca presiune 1,8-3,6 bar pe teava de '1 intra si iese pe '1/2.La mine semineul a functionat din octombrie 25,pina in 10 mai,anul asta,a fost cam racoare din ce mi aduc eu aminte ,temperatura a avut mari variatii ,dar scazute,deci cca 6 luni eu nu platesc curentul la enel pt boilerul electric(am si boiler electric de 1500w ariston pt primavara -vara ,nu dau drumul la semineu pt apa calda),daca ai memoria scurta,verifica forumul si vei vedea ca am specificat ca acm iarna la termosemineu,primavara-vara-1/2 toamna la electric.Imi pare sincer rau despre tine ,esti rau ca om/caracter,slab pregatit,imbuibat de centralele tale care o sa vezi ca nu vor face 2 bani in curind,limitat din punct de vedere teoretic,tare n gura si cam pervers,politica firmei iti impune sa fii asa,iar tu...le umflii cit poti. !Tu(firma ta) nu reprezentati un pericol pt mine,dar invers se pare ca...vom vedea la anulcine mai misca in tara asta si nu,numai...tavalugul este la "fundul vostru" si nu te vad bine mister dummy,o sa ti doresti sa inveti semineele si automatizarea de la mine,doar ca trebuie sa platesti ca sa inveti dupa o teorie reala, eficienta si care se practica de catre noi astia care inca n avem brevete sau alte hirtoage.Aveti voi 55% randament real si 85-90% mincinos si vinzari in cadere libera...sinteti sub 40% fata de anul trecut ,si de 3 ori mai putin ca in 2008-2009,ma refer la toate firmele producatoare de centrale termice,indiferent de combustibil,la cele pe lemn este dezastru total,si asta n o spin eu,statisticile!La MINE,IN ULTIMII 2-3 ANI,AU CAM CRESCUT CU 5-10 % IN FIECARE AN SI TININD CONT CA EU NU MA GRABESC DE LOC,SA FAC MULT SI PROST,ADICA NU DEPASESC 15-16 BUC /AN,DOAR ANUL ACESTA AM FACUT DOAR 14 IN 9 LUNI,AM LUCRAT CA DE OBICEI LA 2 BUC ODATA FIIND APROPIATE TOATE LUCRARILE,SI AS MAI AVEA VREO 20 DE FACUT,VREO 23 MAI PRECIS...IAR LA PRETURILE MELE,CARE SINT APROAPE DUBLE FATA DE O CENTRALA DE 24-27 KW...NU TI SE PARE CA VA CAM TREMURA PAMINTUL SUB TALPI...sI INCA CEVA LUCREZ LA:PROCU,SENAT,POLICE,SECU,DEPUT,....NU PREA AM EU LOC SA I SPUN PE TOTI!cREZI CA AS MAI RESPIRA DACA AS FACE GAFELE PE CARE LE SPUI TU...BATI CIMPIILE SI TU SI >>>moderatorul <<<CARE E PUTIN IN AFARA PROBLEMEI CIND ITI DA DREPTATE DAR MA ROG ...SINTETI AMICI SI VA INTELEG!rEZOLVA PROBLEMA ACEEA DE MAI SUS,E CL A X A CA NIVEL,POTI SA MARESTI CIRCUITUL TEVILOR PINA LA DUBLUL SPECIFICAT DE MINE,INCLUSIV SERPENTINA DE CUPRU DIN BOILER,TE POTI "JONGLA" CU DIMENSIUNILE +/-20%,SA VEZI CE IESE,ASA PUTINA FIZICA SI MATEMATICA-ALGEBRA- NU STRICA SA MAI FACI,EU SPER SA TI REVII LA NORMAL...SINCER MI E MILA DE TINE,DE ABERATIILE TALE!SPOR LA TREABA MISTER DUMMY,bAFTA ,sANATATE,RAZVAN
                      bagera

                      Comentariu

                      • razvan adrian
                        Membru Marcant
                        • 30.mar.2011
                        • 322

                        [quote=bobon]
                        Postat în original de "dumincalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune[/quote

                        Sunt teracotist, am facut personal 3 instsalatii de incalzire centrala si am vazut mii in ultimi zece ani , cu centrale de toate felurile, asa ca imi piermit cu umila mea parere pentru un mic raspuns.Nu il apar pe Razvan ca si eu i-am zis citeva, dar ce legatura are unde pui boilerul intr-un circuit mai cu seama ca esl consum cit un calorifer de atel de 1000, adica 2,2 kw. In momentrul cind l-ai pus linga semineu si este mare de 1000 l este pe post de pufer(sau mai mar) iar la o distanta de (in baie ) este boiler care are in el oserpentina de 4-6 m lungime si prin influienta incalzeste apa din boiler. In momentul cind termostatul a dat comanda de oprire la 50-60 gr, apa ramine calda in boiler si faci ce vrei atunci .Ca are vana cu trei cai care il ajuta la buna functionare a instalatiei este alta mincare dar cu boilerul nu. Eu prin teracota am o serpentina complicata si cind fac focul apa din boiler mergind cu temp de 70 gr se incalzeste la temp de 55-60 gr in 2 ore si jumatate, atunci daca vreau inchid un robinet de recirculare si incghid circuitul.Ca sa incalzesc apa in 6 ore inseamna ca ori merg cu 50 gr sau am 200 l. Eu am un boiler de 80 l termoelectric ariston si sunt foarte multumit deci il incalzesc la 55 gr in 2,5 ore.,cu temp agentului de 70 gr. si este amplasat undeva pe la mijlocul circuitului. O sa spui ca si razvan ca sunt in afara ariei dar de ce sa ma complic cum face el cu ale circuite cu tot felul de vane (pentru protectia centralei) cind eu o folosesc foarte simplu si nu am nevoie de 60 gr la retur pentru buna functionare, nu curat calamina, nici soba decit o data la 3-4 ani, si incalzesc un apartament cu 50 m p cu 2 mc lemne. Vad ca va frecati, dar nu este deloc constructiv.Cu bine. Nu este obligatoriu sa inchid obinetul pentru ca temotatul imi da comanda de oprire a pompei la 55 gr.
                        bOBONEL, salutare,e distractiv tare mister dummy,are 4 motive sa puna boilerul lg centrala...de aceea crapa astia de frig dupa 3 ore,baga lemne la greu si dupa 2 ani le arunci...pe centrale cu tot cu boilerul ala minune...!Asta i romanica...trebuie sa si gaseasca si el locul,mai ales ca iarna e cam jale la instalatori,nu au de lucru centralistii,e munca de sezon ,ca ospatarii pe litoral !Eu n am avut vacanta de 2-3 ani,asa doar prin weekend ce m am mai destrabalat si eu,dar acum am din ce sa traiesc 4 ani daca stau acasa si nu produc nimik,decit cheltuiesc...e criza cica,pt cine lucreaza la un nivel mediu si putin peste mediu,e nenorocire,salarii mici...si nici macar la timp!Am o luna aproape de cind stau acasa ,pe 22 ii tai turta lui fimea,face 1 an pe 21 oct,ma pregatesc pt un cantonament prelungit...am voie alcool... ,n am decit vreo 20 de invitati majoritatea din familie si prietenii aceia care au centrale,vin sa faca matanii la semineu...ca la biserica n au fost de mult timp !Lasa i bobonele pe acesti centralisti,sufera de o boala numita"mania grandori",astia in Italia sint angajati pe post de "paragullo"... doar pt 2-3 zile sa nu devina plictisitor....nu e nevoie sa traduc...e simplu!Bafta ,sanatate,Razvan
                        bagera

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 296

                          a mea a pornit iarasi zilele astea.. cred ca va merge bine si iarna asta.

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            Postat în original de razvan adrian
                            Postat în original de dummy_
                            Postat în original de razvan adrian
                            REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan

                            Ar mai fii cel putin inca 4 motive pentru care nu asi monta niciodata boilerul conform descrierii facute de domnul Razvan ..., in principiu boilerul se monteaza cat mai aproape de centrala , semineu , cu teava dimensionata corespunzator , pompa propie de circulare a agentului termic , vas de expansiune inchis , clapete de sens , diferite sisteme de automatizare ce comunica cu centrala , panourile solare (daca e cazul ) , pompa de reccirculare a apei calde , filtre , dedurizatoare , supape de siguranta , aerisitoare automate , schemele de montaj sunt relativ simple si se pot adapta aproape la orce sistem de incalzire dimensionanduse in functie de puterea sursei
                            Nu stiu cum se fac instalatile in Italia - Roma , dar aicea in Romania incercam sa le facem cat mai bine daca se poate la un cost aceptabil , dupa cum bine ati spus - calitatea costa -
                            Poate ati executat un semineu cu un randamant foarte bun , dar observ ca nu stiti ce sa faceti cu apa calda , pentru inceput va recomand sa mai studiati problema , dupa cum ati gandit instalatia , gramada aia de calcule o faceti degeaba si chestia cu boilerul e o greseala de incepatori la fel si proba de presiune cu apa , Iarna e lunga de obicei cam pe la sfarsitul lui decembrie pana la inceputul lui aprilie in instalatii e sezon mort sau mai putin de lucru , va recomand langa semineu sa studiat putin pentru inceput : MANUAL DE INSTALATII -INSTALATII DE INCALZIRE , MANUALA DE INSTALATII -INSTALATII DE VENTILARE SI CLIMATIZARE , MANUAL DE INSTALATII-INSTALATII SANIATARE , Editura Artenco , Bucuresti ,cam 500 pagini per volum , se gasesc si in format electronic si reprezinta baza de studiu in primii ani de facultate , unele notiuni materiale sisteme prezentate sunt invechite dar idea ramane aceeasi calculele dumneavoastra folosesc aceeleasi formule , va garantez ca daca respectati cel putin notiunile elementare veti avea un randamant cu 10-15 % mai bun decat aveti acuma , puteti sa experimentati empiric inca 10 ani de acum incolo si sa mai folositi inca 10 000 euro , tot aicea veti ajunge , luatio cu inceputul va asigur ca nu veti regreta si veti privii alfel problema , solutile cu care va bateti capul acum vor venii logic , de la sine , si-au batut altii capul cu ele , dumneavoastra trebuie numai sa la adaptati pentru proiectul dumneavoastra
                            Solutia mai rapida ar fii sa angajati sau ca colaborati cu un inginer in domaniu , contrar opiniei dumneavoastra eu am intalnit persoane foarte bine pregatite ( cele din generatia veche 50-60 ani )cu care colaborez cu placere de cate ori e nevoie , mi-au fost profesori ii respect si am avut ce invata de la ei
                            Daca ai fi trecut macar un an prin facultatea de c tii-civile sau de instalatii,ai fi aflat ca 90% din formulele de calcul sint inaplicabile atit in romania cit si in lume,si eu am facut inca scoala veche,86-91,nu ce se face acum(alte aberatii de ...vai de capu lor de studenti).Tu fiind un tip care te ai multumit cu liceul,este normal sa gindesti mai limitat si sa fii sigur ca acele manuale sint f bune,eum am ars de 2 ori in scoala si le am lasat pt altii ca tine,scuze dar calculele care le fac eu,sint de cl alXa-aXa,ceva de prin normativele europene(alea reale nu astea de aici aberante,acolo se calculeaza putin altfel,adica real),poti sa ti respecti profesorii in continuare,nu ti interzice nimeni sa montezi centrale dupa sistemul si calculele impuse de firma la care lucrezi.Lasama sa pun boilerul acolo unde stiu eu ca trebuie,punel tu pe al tau acolo unde stii tu ca e bine la centralele tale,eu la ale mele seminee le pun exact unde am pierderea de caldura cea mai mica posibila,calculata cu 4-5 zecimale!?,timp de vreo 9 ani....si culmea este ca functioneaza perfect.As putea sa ti explic,dar cum esti limitat sigur n o sa intelegi,dar ia de aici o problema usoara,ca sa vezi cum iti inghiti cuvintele repede si o sa te cam ascunzi:circuit tur tevi ppr=16ml de '3/4,putere degajata prin 3-4 calorifere 7-9kw(70/90 gr C),viteza ag termic=0,2 litri/sec(medie),lungime tevi retur= 18,5 ml,volum boiler montat dupa ultimul calorifer 120 litri,serpentina in interiorul boilerului 12 ml/cu=fi 22,putere eliminata catre acest circuit de catre registru,putere medie 13,5 kw(atinge si 16kw),mentionez ca celalat circuit are 4 calorifere care pot ajunge la 14,5 kw(70/90 grC),ag termic 50%apa,/50% antigel cu glicoli,circuitul de incalzire si apa calda este circuit independent de cel de alimentare,are un rezervor de cca 20 litri cu robinet de alimentare separat de vasul de expansiune.Boilerul are intrare de apa rece care vine din hidrofor,deci intra rece si iese calda,asa pt cultura ta generala ,trebuie sa consum minim 50 litri /zi si iese cam fiarta catre cada si chiuvete,dar ma rog centralele tale...in curind vor disparea,am sa te ajut sa scapi de ele! ,doar ca inca nu ma grabesc.Calculeaza si vezi ce iese tinere talent, daca vrei o sa ti dau raspunsul ,atit practic cit si teoretic,dupa cit timp ajunge apa din boiler la 55-60 gr ,plecind de la 5-6 gr cit are apa din put care variaza ca presiune 1,8-3,6 bar pe teava de '1 intra si iese pe '1/2.La mine semineul a functionat din octombrie 25,pina in 10 mai,anul asta,a fost cam racoare din ce mi aduc eu aminte ,temperatura a avut mari variatii ,dar scazute,deci cca 6 luni eu nu platesc curentul la enel pt boilerul electric(am si boiler electric de 1500w ariston pt primavara -vara ,nu dau drumul la semineu pt apa calda),daca ai memoria scurta,verifica forumul si vei vedea ca am specificat ca acm iarna la termosemineu,primavara-vara-1/2 toamna la electric.Imi pare sincer rau despre tine ,esti rau ca om/caracter,slab pregatit,imbuibat de centralele tale care o sa vezi ca nu vor face 2 bani in curind,limitat din punct de vedere teoretic,tare n gura si cam pervers,politica firmei iti impune sa fii asa,iar tu...le umflii cit poti. !Tu(firma ta) nu reprezentati un pericol pt mine,dar invers se pare ca...vom vedea la anulcine mai misca in tara asta si nu,numai...tavalugul este la "fundul vostru" si nu te vad bine mister dummy,o sa ti doresti sa inveti semineele si automatizarea de la mine,doar ca trebuie sa platesti ca sa inveti dupa o teorie reala, eficienta si care se practica de catre noi astia care inca n avem brevete sau alte hirtoage.Aveti voi 55% randament real si 85-90% mincinos si vinzari in cadere libera...sinteti sub 40% fata de anul trecut ,si de 3 ori mai putin ca in 2008-2009,ma refer la toate firmele producatoare de centrale termice,indiferent de combustibil,la cele pe lemn este dezastru total,si asta n o spin eu,statisticile!La MINE,IN ULTIMII 2-3 ANI,AU CAM CRESCUT CU 5-10 % IN FIECARE AN SI TININD CONT CA EU NU MA GRABESC DE LOC,SA FAC MULT SI PROST,ADICA NU DEPASESC 15-16 BUC /AN,DOAR ANUL ACESTA AM FACUT DOAR 14 IN 9 LUNI,AM LUCRAT CA DE OBICEI LA 2 BUC ODATA FIIND APROPIATE TOATE LUCRARILE,SI AS MAI AVEA VREO 20 DE FACUT,VREO 23 MAI PRECIS...IAR LA PRETURILE MELE,CARE SINT APROAPE DUBLE FATA DE O CENTRALA DE 24-27 KW...NU TI SE PARE CA VA CAM TREMURA PAMINTUL SUB TALPI...sI INCA CEVA LUCREZ LA:PROCU,SENAT,POLICE,SECU,DEPUT,....NU PREA AM EU LOC SA I SPUN PE TOTI!cREZI CA AS MAI RESPIRA DACA AS FACE GAFELE PE CARE LE SPUI TU...BATI CIMPIILE SI TU SI >>>moderatorul <<<CARE E PUTIN IN AFARA PROBLEMEI CIND ITI DA DREPTATE DAR MA ROG ...SINTETI AMICI SI VA INTELEG!rEZOLVA PROBLEMA ACEEA DE MAI SUS,E CL A X A CA NIVEL,POTI SA MARESTI CIRCUITUL TEVILOR PINA LA DUBLUL SPECIFICAT DE MINE,INCLUSIV SERPENTINA DE CUPRU DIN BOILER,TE POTI "JONGLA" CU DIMENSIUNILE +/-20%,SA VEZI CE IESE,ASA PUTINA FIZICA SI MATEMATICA-ALGEBRA- NU STRICA SA MAI FACI,EU SPER SA TI REVII LA NORMAL...SINCER MI E MILA DE TINE,DE ABERATIILE TALE!SPOR LA TREABA MISTER DUMMY,bAFTA ,sANATATE,RAZVAN




                            Multa vorba pentru mai nimic , cine are urechi sa auda , cine nu o sa se loveasaca cu capul de ele , nu ma intereseaza pe la cine ai lucrat ce ai facut si pe cati bani ( repeti asta la fiecare mesaj cred ca e o chestie ce tine de autosugestie ) ti-am vorbit frumos in termeni civilizati si cu respect ( pe care se pare ca iti cam lipseste notiunea asta ) si astept sa fiu tratat la fel , despre pregatirea mea in domeniu nu e cazul sa o dezbat aicea , orcum mai pune un master peste ce ai tu ,si autorizatii ce imi permit sa activez legal in mai mult de jumatate din tot ce inseamna domeniul instalatii (o intrebare - ai idee la ce se refera ISCIR PTC9-2003 ? intereseazate - ca o paranteza am fost acum 2 saptamani la 2 evenimente in Bv o explozie si un incendiu nu sunt evenimente placute dar la asfel de evenimente pe langa ziaristi mai vin si criminalistica , procuratura , politisti ( clienti de ai dumneavoastra ) ar fii pacat sa fiti luat la dat declaratii , fiinca asa se intampla de obicei , dumneavoastra fabricati , montati , expluatati si asigurati asistenta tehnica la niste registrii care se incadreaza intr-o anumita categorie al carei domeniu de activitate e clar reglementata de catre lege - surse de incalzit de clasa A cu puterea cuprinsa intre 0-70 kw , pe langa aspecte tehnice eu asi pune si problema legalitatii acestor surse
                            Sa luam un exemplu de care eu m-am intalnit destul de des in activitatea mea - domnul proaspat propietar de semineu cu multi bani ca alfel nu isi putea permite manopera si materialelel din comoditate se gadeste sa isi monteze un arzator pe gaz in semineu , instalarea e necorespunzaroare , are loc un eveniment , explozie , pagube materiale ,umane , le langa cel care a executat modificarea la gaz veti fii si dumenavoastra cercetat si luat la bani marunti , poate spuneti ca sunt pesimist si rau intentionat , dar spun asta in cunostienta de cauza , am vazut prea multa ca sa mai fiu indiferent la asfel de lucruri si declinarea responsabilitatii in fata legii asa cum este in romanie nu e o solutie
                            Punerea in functiune a unui , fabricarea produs fara agrement ISCIR se pedepseste penal( inchisoare 6 luni -2 ani ani )si amenzile sunt imense 100 000 ron , fiecare doarme cum isi asterne , eu prefer sa dorm linistit
                            Bafta

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              Postat în original de dummy
                              (o intrebare - ai idee la ce se refera ISCIR PTC9-2003 ? intereseaza-te
                              Doar o mica corectie, PT C 9 este din 2010.

                              In rest, astept sa vad si eu o aplicatie a domnului Razvan, prezentata cel putin de la distanta. Am urmarit discutiile si cred ca a trecut destul timp de la primul mesaj in care ne-a promis una sau alta. Daca nu doreste, nu este o problema, oricum suntem dezamagiti in fiecare zi de managerii tarii.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • jhonyy
                                Membru
                                • 04.ian.2007
                                • 262

                                Vorbeste de temperaturi de 70-90 grade si tevi de PPR .Chiar credeti ca e mare specialist?

                                Comentariu

                                Procesare...