Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Postat în original de ciubuc1x
    Postat în original de mcbos
    De ce ai folosit 2 tevi patrate sus si 2 jos ? Nu era mai simplu cu una sus si una jos ?
    ba da ,dar prima data am conceput o altfel si imi iesea soba prea mare,prea lunga ,am modificat serpentina iar acum zic ca o sa dea un randament bun ,avand in vedere ca volumul de apa calculat este de 9,5 litri.
    Va rog sa continuati sa postati poze din timpul constructiei si apoi la final sa ne si spuneti cum functioneaza. Va multumesc.

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 303

      Postat în original de ciubuc1x
      Postat în original de mcbos
      De ce ai folosit 2 tevi patrate sus si 2 jos ? Nu era mai simplu cu una sus si una jos ?
      ba da ,dar prima data am conceput o altfel si imi iesea soba prea mare,prea lunga ,am modificat serpentina iar acum zic ca o sa dea un randament bun ,avand in vedere ca volumul de apa calculat este de 9,5 litri.
      V a functiona cca 1 an ,poate 2,dar va face condens,gudron,randamentul va scadea treptat,lemne din ce in ce mai multe,chinuiala la curatat tevile,incet dar sigur va devenii un cosmar,sper sa ma insel dar...chiar as dorii sa stiu cit consuma si cum functioneaza,dupa parerea mea undeva in jur de 55 % randament apreciez eu o medie ,poate atinge 60%.Daca faceti o soba sau un semineu ,folositi sistemul sobei de baza cu fumurile pe lateral si cu intersectarea lor sus inainte de intrarea in cos,teri aere in focar(primar secundar tertiat care pot fi ajustate,si cu siber pe cos,,doar asa puteti marii randamentul undeva spre 62-65% media,dar cu rabdare si...samota la greu,adeziv refractar,beton refractar!Vedeti postarile mele pe acest forum si pe subforumul " sobe cu serpentina...seminee samd!Bafta sanatate,Razvan
      bagera

      Comentariu

      • ciubuc1x
        Incepator
        • 24.dec.2010
        • 70

        totul despre SOBA CU SERPENTINA

        o sa fac soba si atunci o sa vad ce randament are.zidirea o sa o fac cu caramida refractara ,o sa aiba cca 1,60 m ,fumuri si clapeta de evacuare care va fi montata in interiorul sobei la un anumit nivel al fumurilor.daca urmarim randamentul centralelor din comert domnule razvan vom observa ca rare sunt cele care au randament 60 % reali,repet reali.am prieteni care si au cumparat centrale si consuma ca la balamuc.parerea mea este ca o sa mearga bine avand in vedere ca nu am decat doua calorifere de 800 si doua de 1200.multumesc pt sfaturi .

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 303

          Centralele din comert nu depasesc 55%...poate ating 60 % vreo 10-20 min....asa cu indulgenta!Probabil o sa fie probleme cu gudronul si condensul,,serpentinele in general au aceste probleme,pt ca sint ATEHNICE pt genul acesta de functionare,eu va inteleg ca tot ce se face pe aici pe forum se face/executa cam cu ce se gaseste f ieftin,dar ideea este ce faci dupa ce l ai pus in functiune,mai ales cind ajungi sa l cureti de funingine,gudron,condens,e un adevarat macel aceasta operatie si f dificil de facut asa cum trebuie,consumul de combustibil ,si cite alimentari pe zi,cea de noapte este "cea mai mirifica".Condensul poate infunda prin evaporare si combinare cu funinginea cosul ,racordul spre cos,se imbiba in zidarie si se si usuca permanent ceea ce duce incet dar sigur la distrugerea semineului/sobei,va recomand o vana termo cu 3 cai care va reduce semnificativ condensul si va echilibra turul si returul din punct de vedere termic,mai exact vor fi diferente mici intre 5-10 gr(posibil si mai putin de 5 gr,depinde de calitatea vanei),iar consumul de combustibil va scadea semnificativ.Folositi lemn cit mai uscat ,sub 12% umiditate,sa i faceti cele 3 prize de aer (primar secundar tertiar)care pot fi ajustate,siberul pe cos,o vana termo buna(face toti banii...cam 3-450 lei),termostat bimetal sau electronic(este eficient dar are viata scurta),iar pt marirea randamentului impartiti instalatia in 2 circuite echilibrate(-10% consum de lemn),poate asa e posibil sa atingeti un 65%,posibil si mai bine,depinde cum il reglati din aere,arderea sa fie mocnita,in general sa folositi la automatizare lucruri de calitate.La necesarul de care aveti nevoie,doar 4 kw,serpentina aceea mi se pare enorma,puteti sa atasati si boiler pt apa calda,merge si unul de 120 litri,in care introduceti o serpentina din cupru de cca 12-15 ml prin care sa circule apa calda din circuitul caloriferelor,iar prin boiler apa rece de la hidrofor,pompa submersibila,deci ,intra apa rece si iese apa calda din boiler de tabla de 3 mm bine etansat ,eventual din inox.Sa nu uitati sa verificati serpentina la presiune ,sa nu aveti surprize dupa,mai ales la suduri,cca 4-5 atmosfere /24 ore.Bafta ,sanatate,Razvan
          bagera

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 662

            .La necesarul de care aveti nevoie,doar 4 kw,serpentina aceea mi se pare enorma,puteti sa atasati si boiler pt apa calda,merge si unul de 120 litri,in care introduceti o serpentina din cupru de cca 12-15 ml prin care sa circule apa calda din circuitul caloriferelor,iar prin boiler apa rece de la hidrofor,pompa submersibila,deci ,intra apa rece si iese apa calda din boiler de tabla de 3 mm bine etansat ,eventual din inox.Sa nu uitati sa verificati serpentina la presiune ,sa nu aveti surprize dupa,mai ales la suduri,cca 4-5 atmosfere /24 ore.Bafta ,sanatate,Razvan[/quote]

            Razvane daca racordezi boilerul de apa dupa indicatile tale s-ar putea sa te trezesti cu caloriferele reci nu asta e modalitatea de racordare a unui boiler pentru apa calda la un sistem de incalzire indiferent ca e semineu , soba sau centrala , dar no instalatile astea nu se invata din auzite ...
            \Boilerul nu merita sa iti bati capul cu confectionarea lui atata vreme cat se gaseste in comert la un pret acceptabil cu incalzire electrica incorporata
            Cateva exemple de montare a unui boiler la sisteme de incalzire , cu si fara vana cu 3 cai , de vb sa tot vb pe aicea dar in mod concret nu s-a aratat ceva , adrian e mai mult cu indicatile , instalatii secrete si brevete de inventie

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_incalzire_178.jpg 
Afișări:	5159 
Mărime:	113,6 KB 
ID:	597751 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_incalzire_1_360.jpg 
Afișări:	2442 
Mărime:	324,3 KB 
ID:	597752 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_incalzire_2_717.jpg 
Afișări:	2872 
Mărime:	358,4 KB 
ID:	597753 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_incalzire_3_159.jpg 
Afișări:	1979 
Mărime:	362,2 KB 
ID:	597754 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_incalzire_4_253.jpg 
Afișări:	2018 
Mărime:	321,6 KB 
ID:	597755

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Un exemlu foarte bun de executie a unei instalatii. Va multumim pentru poze.

              Comentariu

              • bobon
                Membru
                • 17.mai.2011
                • 109

                [quote="razvan adrian"]Centralele din comert nu depasesc 55%...poate aa calda,merge si unul de 120 litri,in care introduceti o serpentina din cupru de cca 12-15 ml prin care sa circule apa calda din circuitul caloriferelor,iar prin boiler apa rece de la hidrofor,pompa submersibila,deci ,intra apa rece si iese apa calda din boiler de tabla de 3 mm bine etansat ,eventual din inox.Sa nu uitati sa verificati serpentina la presiune ,sa nu aveti surprize dupa,mai ales la suduri,cca 4-5 atmosfere /24 ore.Bafta ,sanatate,Razvan[/quote

                Scump esti la vedere , nu te mai vede omu" decit o data la doua saptamini si cine stie pe unde,. Vad ca ai bagat uneori zinzanie in meseriasi, multi te cred depasit in domeniu, eu insa te cred, unii cre ca nu stii nici sa intinzi tevile de legatura lsa calorifere, dar ce sa-i faci asta este viata, pina nu o sa postezi si tu ceva cu realizarile tale este greu de crezut pentru unii mai cu seama daca sunt centralisti.
                Printre multe incalziri centrale prin teracota pe care le-am facut am ajuns zilele acestea la una facuta im pionierat _a doua_ si ce am constatat: In 9 ani este a doua curatire a teracotei cu bazin in ea si incalzeste un ap. de 50 mp sa spunem 45 fara terasa, si consuma pe iarna 2 mc, adica 3 m steri. Ei cum este cu consumul si eficienta.
                Si daca tot vorbim despre consum si eficienta vad pe forum ca se pune mult problema efientei si recuperarii cheltuililor in timp de cu o anumita instalatie-gaz, lemne, IP, gazeificare, naturala, teracote... Din punctul meu de vedre nimeni nu v-a recupera cheluielile facute pentru ca nu sintem la ecuator, si daca facem aluzie la cheluieli, poate sa putem compara investitiile facute prin diverse sisteme, cu cheltuieli mai mari sau mai mici si gradul de comfort, restul este o amagire cu recuperarea.
                Mai daunezi am expus cazul unuia care consuma pe iarna 2500 kg de salcie pentru a incalzi o casa cu suprafata de 200 mp -- parerea mea :numai daca incalzeste cu 1 grad se poate. Spuneti si voi. Sau o avea casa pasiva sau o pestera. Razvane tie iti cer mai mult parerea. Bobon.
                Bobon...

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 303

                  pt bobon:Culmea ironiei,am vizitat pe cineva la un azil de batrini, iarna trecuta,am dus o nevertebrata acolo ca era dificil de ajuns, azil care se incalzeste cu 2 centrale mari de 52 kw,in care fochistul baga cca 50-60 kg de lemn de salcie umeda la cca 2 -3 ore/centrala,fochistul in 24 de ore devenea halterofil de profesie campion mondial la tuica de pufoiaca sau de electrozi!In camere ,parca 15 cu tot cu birouri,oficii, wc uri si bai plus un hol de cca 120 mp,cu totul asa aproximativ 400 mp de incalzit,adica vreo 1200 m c ,cam 1 tona de lemne /zi consuma acest azil,aveau apa calda de 3 ori/saptamina cite 1 ora.Beleaua era ca dupa ce faceau dus,intrau in camerele care deveneau cam racoroase,e adevarat erau cam -15 gr afara,dar ma intreb cum reuseau cei 3 fochisti sa faca fata la carat lemnul ,care venea zilnic cu un aro camioneta full,care mai trebuiau si sparte macar pe jumatate.Spun aceste lucruri in cunostinta de cauza,persoana pe care am condus o la azil a stat cca 3-4 ore si am bagat ochiul in camera tehnica unde ...m am minunat de ce am putut sa vad,ce minunatii de gradinita mi a fost dat sa vad,in afara de faptul ca arata ca o termoficare pt citeva blocuri,anomalii care mai de care mai "utopice",e greu de descris si nu cred ca ma crede nimeni daca ma apuc sa va explic...Fochistul era de fapt tractorist ,din lipsa de munca facea asta pt ca avea 3 copii de crescut(apreciabil gest),avea litrul de tuica ,3 topoare de "calau"cu lama de vreo 45-50 cm(numai in filme vezi asa ceva),si un brat gen "arnold swartzeneger",simpatic omul,se apucase sa mi explice ce si cum functioneaza,dar dupa cca 5 min ,i am spus ce sint ,ce profesez,si ca instalatia pe care o pastoreste e putin depasita,atehnica si nu merge cu salcie la nesfirsit,caloriferele caldute ,in camere cam 20-22 gr,asta ziua,nu stiu cum era noaptea cind erau si - 28 gr.I am facut o schita pe intelesul tuturor instalatorilor de centrale,ce modificari sa faca la instalatie ,inclusiv note explicative, pe intelesul tuturor,sper ca " le am mai dat 3-5 grade" in plus in camere.Batrinelul se plingea la nepoata lui de aspectele acestea,dar in primul rind de caldura lipsa.Centralele erau simple fara gazeificare,le schimbau cam la 2-3 ani,din diverse donatii(bune si alea),pretul era cam mare pt un batrin cam 1200 lei/luna ,mincarea cam proasta...romania ce sa mai vb.Cam asta e cu salcia umeda,caloriferele erau mari,dar nu se incalzeau cit trebuie...Sint in vacanta,"imi ling ranile",ficatii astia ma cam siciie,fimea imi sta numai in cap si ma ciufuleste permanent(face 1 an pe 21 oct)...nu am chef de nimik,maninc tv,net fimea ceva prin casa asa sa nu zic ca n am facut ceva,somn cind ma lasa fimea ,la 6 e trezirea...foamea tatii!Pina in primavara nu misc un deget,e bine acasa,fimea e o specie rara"viteza maxima ,pericol social"daca o scapi 2 secunde sigur se accidenteaza cu ceva ,o alimentez cca 3 ore /zi,pt ca e un intreg ritual ora de masa!#/4 din mincare e pe ea ,pe mine peste tot in jur...un show de neuitat!Ma distreaza pur si simplu ,nevastamea e cu nervii la pamint,e o fericita ca am luat pauza.Observ ca d nul dumy m a luat in primire iar,imi baga centralele astea pe git,stiind ca nu s adeptul "bani aruncati pe geam" ,pe un subforum care nu are legatura cu subiectul,n am sa ma obosesc sa i raspund ca mi stric ziua si chiar nu vreau asta!Mi am aranjat lemnele,semineul e fresh,proaspat verificat,probat,functioneaza bine,l am" amorsat" sa vad ce mai poate,eu eram pregatit sa i mai fac cite ceva ,dar nu e cazul,o pompa un termostat,...nimik e ceas totul.Sotia mi a sugerat ca n ar avea nimik,decit ca ea a bagat lemne la greu si ii era teama sa nu crape semineul ca a fost cam" racoreanu" asta iarna,caloriferele ardeau la greu si lemne putine in focar.Vezi ca vine gerul deja ,baga lemnele in debara/pod...ca e jale si iarna asta ,iar e lunga si ne ia in primire repede.Bafta ,sanatate ,Razvan

                  Cit despre eficienta si cit de bine intind eu tevile...ce sa spun"invat si eu de pe forum,ce sa fac!!! ,Mai un Dummy,,mai un instalator de centrale buderus ...si alte fieratane fara un sens clar.Eu spun doar atit ca intre eficienta si calitate,exista factorul cel mai complex,adica factorul uman,cel care gindeste ,experimenteaza,cerceteaza,executa,mai si greseste(si eu am luat o spre "padure" de multe ori,dar m am oprit relativ repede-pe hirtie-,mi am dat seama repede ca s pe o cale gresita,numai teoretic,nu si practic),rabdarea fiind cheia succesului in aproape orice domeniu,nu numai in seminee sau sobe cu registru.Cei care m au considerat depasit pot sa o faca in continuare ,nu i costa nimik,eu am spus pe aici mai tot timpul doar 3/4 dintr un intreg 1/4 sa l mai gindesca si ei...daca pot si au cu ce.Sa mi multumeasca ca le pun inteligenta la lucru siu ca vreau sa i mai si urnesc din letargia numita OBISNUINTA MEDIOCRA in care se complac de multi ani si din care nu vor sa iasa nicicind.Instalatiile de incalzire sint un domeniu atit de vast,incit absolut nimeni nu le stie pe toate,eu doar le aprofundez mai cu rabdare si calcule multe,de aici vine si eficienta,poate am mai spus ,am o camera de fiare de tot felul din experimente anterioare,peste 10000 de euro aruncati,dar recuperati in 3-4 lucrari,pina la 90 de lucrari mai ramin vreo 86,parca suna eficient,nu s increzut sau grandoman,dar in ziua de azi nu se mai fac cadouri ,am invatat sa ma vind f scump pt ca stiu ca sint corect,eficient,perfectionist,nu ma bucur de nici un rest de material sa l iau acasa,nici macar un surub sau o piulita,prefer sa o pun de la mine doar ca sa mi iasa lucrarea ok!Eu n am cistigat doar bani,am cistigat in primul rind oameni,incredere si respectul lor,al clientilor si nu numai,aici pe forum am incercat sa schimb ceva dar...romania asta e,nimeni nu e dispus sa evolueze asa ...ca am zis eu...doar cine doreste,nu e obligatoriu!Citi din meseriasii de aici au acceptat invitatia pe care am facut o in primavara,sa ne adunam si sa facem ceva si pt saraci,care vor fi din ce in ce mai multi,sa facem o soba superperformanta cu bani putini...stiti citi au acceptat...niciunul in 6-7 luni...si atuncice sa mai spun...romania ...se cam scufunda in mediocritate si ineficienta(fara sa jignesc pe nimeni),cum sint politicienii eficienti,asa sintem si noi ca popor,pt ca sincer va spun,ma uit in urma si vad ce vine....nu vine nimeni si nimik...sa fii student fara bacalaureat luat...ce i asta golanie de romania...e incredibil ce generatii de nulitati vin din urma...Am fost si eu putin golanas ,anii 80-90,dar cartea a fost carte,munca munca la greu,distractia cumpatata.Astia sint in vacanta de cind s au nascut,si noi vb aici de eficienta,la care n am primit un raspuns in 6-7 luni. Sint sigur ca voi rezolva si problema saracilor ,tot singur ,doar ca probabil va dura ceva timp, creieri spalati ,prespalati si tocati marunt.Nimeni nu observa la ce jaf sintem supusi cu gazul,gigacaloria,benzina motorina,nimeni pe aici nu vb sau macar sa ia atitudine... Bafta sanatate,calculele exacte,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • bobon
                    Membru
                    • 17.mai.2011
                    • 109

                    Postat în original de razvan adrian
                    adr6-7 luni. Sint sigur ca voi rezolva si problema saracilor ,tot singur ,doar ca probabil va dura ceva timp, creieri spalati ,prespalati si tocati marunt.Nimeni nu observa la ce jaf sintem supusi cu gazul,gigacaloria,benzina motorina,nimeni pe aici nu vb sau macar sa ia atitudine... Bafta sanatate,calculele exacte,Razvan
                    Romania, politicieni ,indolenta, nemunca, ma sperii ,dar din pacate este adevarat. La multi ani si sanatate la aia mica febletea ta. Noroc
                    Bobon...

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 662

                      Postat în original de razvan adrian
                      Cit despre eficienta si cit de bine intind eu tevile...ce sa spun"invat si eu de pe forum,ce sa fac!!! ,Mai un Dummy,,mai un instalator de centrale buderus ...si alte fieratane fara un sens clar.Eu spun doar atit ca intre eficienta si calitate,exista factorul cel mai complex,adica factorul uman,cel care gindeste ,

                      Perfect de acord in privinta factorului uman dar observ ca nu vrei sa intelegi un lucru , oi fii eu un centralist dar am montare in jur de 100 ct pe lemne cu sau fara gazificare , instalatile au fost calculate , dimensionate si executate dupa norme tehnice , conform indicatilor producatorului , schemelor tehnice de montaj , etc nu mai insist asupra acestui aspect ca nu are rost , dar din cate am citit eu din postarile tale faci niste greseli pe care si un student de an 1 nu le face ( proba de presiune cu apa fierbinte , instalarea boilerulii pe circuitul de incalzire , si inca multe altele ...), o fii un sistem de incalzire revolutionar si perfomant ( nu va contrazic ) dar trebuie sa se supuna legilor fiziceii sa respecte macar notiunile elementare de termodinamica , consider ca executarea instalatiei are cel putin la fel de mare importanta ca si executarea semineului o instalatie executata gresit tot timpul iti va da batai de cap putand sii chiar si un pericol
                      Despre situatia sociala ,( personala ) din romania o cunoastem toata lumea nu are rost sa vb pe aicea ( si mie mi-a murit tatal acum o saptamana din cauza incompetentei sistemului sanitar romanesc la care prsonal am cotizat peste 600 mil si am beneficiat de 2 retete gratuite si una compesnata in decursul anilor )
                      Despre incalzirea cu semineu inca nu m-ai convins cu nimica sunt cel putin 15 pagini cu postari si nici un argument dovada , au trecut vro 10 luni de cand trebuia sa va aduca sotia aparatul de fotografiat si inca nu am vazut nimica , inteleg ca executia semineuli e secreta ( si pe buna dreptate e meritul si munca dumneavoastra ) dar macar o poza cu tot ansamblu la final s-ar cuvenii sa puneti sunt sigur ca multa lume e interesata de acest lucru dupa atatea postari si indicatii
                      Suntem si noi curiosi si pe buna dreptate cum ati racordat semineul la incalzirea centrala consider ca asta nu mai poate fii secret profesional
                      Nu va denigrez meritele , doamne fereste , chiar apreciez pe cineva care are spiritul si inteligenta sa execute un sistem de incalzire tip semineu , fiinca cunosc cat de greu sa face acest lucru si cata munca este sa il faci atata estetic cat si functional , lucrurile astea nu se invata in catva ani si pe care aveti tot dreptul sa il tineti confidential dar dupa cum am mai spus mai sus am dorii sa vedem cateva poze cu acest sistem mult laudat , cu randament perfect in stare finala ( montaj calorifere , instalatie , boiler , racord hidrofor , Ct , dimensionare tevi , circuite , sisteme de automatizare si siguranta ) de vorbarie suntem totii satui eu cel putin
                      Cu peste 80 de lucrari finalizate mie greu sa cred ca nu aveti cateva poze la dispozitie , cu respect

                      Comentariu

                      • razvan adrian
                        Membru Marcant
                        • 30.mar.2011
                        • 303

                        Deci,sintem in primul rind diferiti,eu lucrez dupa calcule proprii,adaptari si reglaje gindite si experimentate pe banii mei si pe creierii mei tocati,dumneavoastra dupa scheme de la producator,calculate asa de bine ca nici o centrala nu depaseste 55%...60% cu indulgenta!Diferenta intre noi este de "doar" 30-33%,si mai imi faci si observatii de genul...boilerul!O alta mica diferenta este ca ,eu le concep pe fiecare in parte,calcule bine facute,lucrez numai cu piese de ultima generatie(costa cca 700-900 lei doar o pompa de recirculare),pe cind centralele au piese care in occident sint de mult rebuturi(sau depasite tehnic),nu mai vb de materialul de baza ,fonta sau otelul de calitate indoielnica,probabil reciclat a 5 a sau a 6 a oara,dupa 2-3 ani sint material reciclabil pt ca nu rezista la ciclurile de racire incalzire prea mult(cca 150-175 de cicluri e limita maxima reala,dupa care face poc!),ori ceea ce fac eu rezista garantat 25 de ani ca sa nu mai spun ca dln samota se fac cuptoarele din siderurgie,adica pot rezista 40 de ani lejer.Zidaria si adezivul refractar amestecat cu trisilicat de calciu si praf de samota(reteta secreta la %),bine executata o poti sparge cu un baros de cca 3 kg dar din vreo 4-5 lovituri"din fundul curtii",esti bun in ceea ce faci tu,dar atit,copiezi o schema pe care au gindit o altii(nu prea au gindit o bine dar ma rog),tu doar executi ceea ce stii ca e bine si atit.Eu am recunoscut ca am facut rost de registru pe cai...mai putin corecte dar,sint consecvent,constant si mi vad de treaba asa cum stiu eu ,nu deranjez pe nimeni,nu ma dau in stamba si nu matrag de sireturi cu toti "looseri"(loosers),amicii mei au facut cam ceea ce faci tu acum cu mine,nu le mai fac semineu in veci,sint ruinati material si fizic si psihic din cauza centralelor,n au apucat sa achite centrala ca au aruncat o deja,iar asta spune destul.Degeaba insisti sa vezi ceva ,probabil daca nu era interventia ta si a celuilalt amic ,probabil erau postate pe forum de mult,dar asa,m ati facut sa ma incapatinez si probabil nu voi posta aici nimik,doar lui bobon sau lui giorgioart ii voi trimite niste poze.Atita timp cit ma combati si esti la un nivel bine cunoscut de toata lumea ,atit ca , caracter cit si ca profesionist,culmea e ca te mai tine in brate si ...administratorul!(sau poate esti chiar tu ...cine stie)Tu incerci putin spionaj dar fii sigur ca au incercat si altii inaintea ta si s au ales cu...nimik!Nu ma vad obligat sa arat poze,ca sa nu intru in alte contre,oricum cine stie sa citeasca printre rinduri si are curajul sa probeze ceea ce am descris-registrul de 65-70%-va fi un fericit,daca are rabdare si respecta ad literam ceea ce am declarat eu pe aici.Asa pt cultura ta generala,sa stii ca nu duc lipsa de clienti,ma asteapta inca vreo 22-23 de bucati sa le fac dar...nu prea mai pot singur,si culmea nu prea am cu cine...romania trezestete!Nu intru in discutie cu tine,polemici,de aceasta data chiar ca n am sa ti mai raspund vreodata...daca ti convine sa te certi singur e treaba ta.N am avut intentia sa te jignesc sau sa te fac sa te simti intr un anume fel,dar e bine sa ti vezi "lungul nasului",am totusi vreo 8 ani de scoala peste tine ,din care vreo 3 la ROMA,unde se invata serios nu vrajeli ca pe aici!Te rog sa nu te fortezi sa mi raspunzi pt ca n are sens,ok!Bafta sanatate,Razvan

                        REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
                        bagera

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          Postat în original de razvan adrian
                          REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
                          vad ca nu nu are sens sa te contrazic ca o tot in ale tale , pacat ca altii vor lua de bune unele chestii ( ce se intampla cand se racesc caloriferele ??? se raceste si apa din boiler si te trezesti ca faci dus cu apa rece poate tie iti convine asta , dar altii vor stramba din nas , care e economia , sa incalzesti 120 l de apa pana la 60 grade si dupaia sa o racesti ? , dar vara cum incalzesti boilerul , dai cumva drumul la toata incalzirea in casa ?? incalzesti u 120 litri de apa dupa ultimul calorifer care de obicei se racordeaza cu teava de diametru mai mic ? poate il incalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Postat în original de dummy_
                            Postat în original de razvan adrian
                            REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan
                            vad ca nu nu are sens sa te contrazic ca o tot in ale tale , pacat ca altii vor lua de bune unele chestii ( ce se intampla cand se racesc caloriferele ??? se raceste si apa din boiler si te trezesti ca faci dus cu apa rece poate tie iti convine asta , dar altii vor stramba din nas , care e economia , sa incalzesti 120 l de apa pana la 60 grade si dupaia sa o racesti ? , dar vara cum incalzesti boilerul , dai cumva drumul la toata incalzirea in casa ?? incalzesti u 120 litri de apa dupa ultimul calorifer care de obicei se racordeaza cu teava de diametru mai mic ? poate il incalzsti in vro 6 ore cand iti trece cheful de dus domnule razvan nu mai sustinetii aberatii pe care altii le iau de bune
                            Sunt perfect de acord cu dumneavoastra.

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              Postat în original de razvan adrian
                              REvin cu un raspuns pt dummy:Boilerul in cazul meu,se instaleaza dupa ultimul calorifer de pe unul din circuite,iar presiunea se face si cu apa calda si antigel cu /fara glicoli...chimia asta este grea ,fizica si mai grea...o girafa sau o macara cred ca ar rezolva problema !E un pamflet sau o glima si trebuie tratata ca atare,ok,asa ca intre santieristi...no enger/no ti deve arrabiare!Razvan

                              Ar mai fii cel putin inca 4 motive pentru care nu asi monta niciodata boilerul conform descrierii facute de domnul Razvan ..., in principiu boilerul se monteaza cat mai aproape de centrala , semineu , cu teava dimensionata corespunzator , pompa propie de circulare a agentului termic , vas de expansiune inchis , clapete de sens , diferite sisteme de automatizare ce comunica cu centrala , panourile solare (daca e cazul ) , pompa de reccirculare a apei calde , filtre , dedurizatoare , supape de siguranta , aerisitoare automate , schemele de montaj sunt relativ simple si se pot adapta aproape la orce sistem de incalzire dimensionanduse in functie de puterea sursei
                              Nu stiu cum se fac instalatile in Italia - Roma , dar aicea in Romania incercam sa le facem cat mai bine daca se poate la un cost aceptabil , dupa cum bine ati spus - calitatea costa -
                              Poate ati executat un semineu cu un randamant foarte bun , dar observ ca nu stiti ce sa faceti cu apa calda , pentru inceput va recomand sa mai studiati problema , dupa cum ati gandit instalatia , gramada aia de calcule o faceti degeaba si chestia cu boilerul e o greseala de incepatori la fel si proba de presiune cu apa , Iarna e lunga de obicei cam pe la sfarsitul lui decembrie pana la inceputul lui aprilie in instalatii e sezon mort sau mai putin de lucru , va recomand langa semineu sa studiat putin pentru inceput : MANUAL DE INSTALATII -INSTALATII DE INCALZIRE , MANUALA DE INSTALATII -INSTALATII DE VENTILARE SI CLIMATIZARE , MANUAL DE INSTALATII-INSTALATII SANIATARE , Editura Artenco , Bucuresti ,cam 500 pagini per volum , se gasesc si in format electronic si reprezinta baza de studiu in primii ani de facultate , unele notiuni materiale sisteme prezentate sunt invechite dar idea ramane aceeasi calculele dumneavoastra folosesc aceeleasi formule , va garantez ca daca respectati cel putin notiunile elementare veti avea un randamant cu 10-15 % mai bun decat aveti acuma , puteti sa experimentati empiric inca 10 ani de acum incolo si sa mai folositi inca 10 000 euro , tot aicea veti ajunge , luatio cu inceputul va asigur ca nu veti regreta si veti privii alfel problema , solutile cu care va bateti capul acum vor venii logic , de la sine , si-au batut altii capul cu ele , dumneavoastra trebuie numai sa la adaptati pentru proiectul dumneavoastra
                              Solutia mai rapida ar fii sa angajati sau ca colaborati cu un inginer in domaniu , contrar opiniei dumneavoastra eu am intalnit persoane foarte bine pregatite ( cele din generatia veche 50-60 ani )cu care colaborez cu placere de cate ori e nevoie , mi-au fost profesori ii respect si am avut ce invata de la ei

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Toata povestea cu formulele emipirice si aproximarile pleaca de la doua probleme :
                                1 : cei care vand echipamente de instalatii din comoditate economie de bani nu au apelat niciodata la un inginer pentru a face calculele au folosit aceste formule si intotdeauna le-au folosit in avantajul lor, pentru a vinde echipamente de puteri mai mari si mai scumpe sau pentru a vinde ceea ce exista in momentul respectiv in stoc.
                                2 : inginerii ce lucreaza in domeniul instalatiilor folosesc astfel de metode de calcul dar acestia le folosesc bazanduse pe o experienta indelungata.

                                Comentariu

                                Procesare...