Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 303

    Postat în original de autom
    Postat în original de razvan adrian
    .......Nu intru in polemica cu dumneavoastra,dar va spun un singur lucru,daca v as da TOATE DETALIILE TEHNICE,TOT NU V AR IESII CEEA CE VA DORITI,PT CA NU AVETI EXPERIENTA SI INDEMINARE,RABDARE,CALCULE SI MAI ALES BANI DE INVESTIT IN MATERIALE F BUNE!rOMANUL ESTE UN MARE INVENTATOR,IN LOC DE SAMOTA PUNE CARAMIDA,IN LOC DE O POMPA BUNA ,PUNE UN "AVERSA" DE ACUM 25 DE ANI,DUPA CARE SE VAITA CA NU MERGE SANDRAMAUA,CUNOSC STILUL PERFECT,ASA CA ...ASTA E ROMANIA!......................
    Pai daca nu vom reusi in veci sa facem asa ceva, care e problema? Secretul il veti inmormanta odata cu Dvs. Pana nu postati cateva aspecte din realizarile Dvs eu sunt convins ca ...

    Aratati-mi ca ma injel. Doresc din tot sufetul sa fiu contrazis , prin poze, de Dvs.

    Multumesc si astept cu nerabdare pozele....
    Cred ca am postat destule metode de punere in opera a materialelor,si pieselor ce intra in componenta acestui sistem home made,cu detalii precise ,exacte samd.Problema este una singura,doar un singur om se incumeta sa faca registrul,soba/semineul, automatizarea asa cum le am descris eu,probabil ca giorgioart,cel care a postat si un filmulet real cu ceea ce se intimpla in interiorul focarului va reusii sa puna in functiune un astfel de sistem..{pasaj eliminat de PowerMC}...luati taurul de coarne daca vreti sa va faceti ceva cu randament de 65-75%,mult peste orice centrala inteligenta de pe piata,si la 1/2 din pret,cu autonomie/garantie de 10-25 ani daca respecti tehnologiile de punere in opera a materialelor de calitate nu gunoaiele de pe piata.{pasaj eliminat de PowerMC}...Sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • 9gygy
      Incepator
      • 04.mai.2011
      • 8

      Va salut! Am citit topicul aproape complet. Sunt niste informatii foarte valoroase pe aici. Acum vin si eu cu o intrebare: din ce am citit pe aici, un boiler pe lemne nu face fata pentru a incalzi doua camere, dar, am primit un boiler electric cu serpentina de 100 l, marca ariston, nu detin centrala dar am si un boiler pe lemne facut din teava de 8mm, cu doua focare. As vrea sa il montez in soba pe care o construiesc in bucatarie si sa il conectez la boilerul cu serpentina, pentru a nu mai consuma curent pe timpul iernii. Ceva idei, daca se poate realiza ceva mai mult cu acest boiler "ingropat" in soba? Merita sa fac treaba asta?
      Va multumesc!
      P.S: domnul Vio rel nu mai revine si anul acesta cu impresii?

      Comentariu

      • Colectionarul
        Incepator
        • 26.iun.2011
        • 35

        De cand am intrat pe forum am postat o multime de intrebari...de probleme, m-am documentat, am cules impresii...v-am spus ce am de gand sa fac, am pus si poze si am primit pareri de la unii si de la altii. Acum voi veni cu rezultatele concrete .
        Treaba sta cam in felul urmator...la ora asta in zona mea, afara, sunt -2 grade Celsius, temperatura masurata cu termometrul meu.
        In camera neizolata la o distanta de 3 metri de calorifer (la un metru distanta de fereastra) sunt 22 de grade. In camera izolata sunt 23 de grade (in conditiile in care acum vreo 2 ore am deschis geamul sa aerisesc un sfert de ora ) . Focul a ars intre orele 09:15-13:00 si 15:30-18:00. Acum ceasul e 19:40
        Pe ultima saptamana, am procedat in felul urmator:
        Am aprins focul cu 2-3 kg lemne (destul de subtirele), apoi la fiecare ora (dupa ceas) am bagat 1.4-1.7 kg lemne. In conditiile astea, temperatura din camera se mentine in jurul valorii de 24-25 de grade. Dupa vreo 4 ore de mers continuu in camera se incalzesc peretii si temperatura incepe sa creasca cu mult peste 24 . Ieri am vrut sa fac un experiment . Am facut focul in jurul orei 15:30 si focul a ars continuu pana la 23:30...in medie 2 kg pe ora. La 23:30 in camera aveam 27 de grade si nevasta-mea m-a pus sa deschid usa ca nu se mai putea sta in camera :P . Temperatura termostatului o setez la 60 de grade (apa in mod sigur nu are mai mult de 50 cand se invarte prin calorifere). Focul arde cam 8-10 ore zilnic (4-5 ore dimineata si 4-5 ore seara). In camere am intre 18 si 25 de grade...depinde cand am facut/lasat focul sa se stinga.
        Daca veti cauta cateva pagini in urma veti gasi explicatiile mele cu privire la calorifere/serpentina/camere etc. Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie, Instalatia e in mare parte gandita si calculata de mine.
        P.S. Vreau sa mentionez foarte clar faptul ca nu cumpar si nu vand nimic. Vreau doar sa ajut si atat.

        Dupa cum ar zice Razvan...Bafta, Sanatate...etc. etc. etc.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 303

          Postat în original de Colectionarul
          De cand am intrat pe forum am postat o multime de intrebari...de probleme, m-am documentat, am cules impresii...v-am spus ce am de gand sa fac, am pus si poze si am primit pareri de la unii si de la altii. Acum voi veni cu rezultatele concrete .
          Treaba sta cam in felul urmator...la ora asta in zona mea, afara, sunt -2 grade Celsius, temperatura masurata cu termometrul meu.
          In camera neizolata la o distanta de 3 metri de calorifer (la un metru distanta de fereastra) sunt 22 de grade. In camera izolata sunt 23 de grade (in conditiile in care acum vreo 2 ore am deschis geamul sa aerisesc un sfert de ora ) . Focul a ars intre orele 09:15-13:00 si 15:30-18:00. Acum ceasul e 19:40
          Pe ultima saptamana, am procedat in felul urmator:
          Am aprins focul cu 2-3 kg lemne (destul de subtirele), apoi la fiecare ora (dupa ceas) am bagat 1.4-1.7 kg lemne. In conditiile astea, temperatura din camera se mentine in jurul valorii de 24-25 de grade. Dupa vreo 4 ore de mers continuu in camera se incalzesc peretii si temperatura incepe sa creasca cu mult peste 24 . Ieri am vrut sa fac un experiment . Am facut focul in jurul orei 15:30 si focul a ars continuu pana la 23:30...in medie 2 kg pe ora. La 23:30 in camera aveam 27 de grade si nevasta-mea m-a pus sa deschid usa ca nu se mai putea sta in camera :P . Temperatura termostatului o setez la 60 de grade (apa in mod sigur nu are mai mult de 50 cand se invarte prin calorifere). Focul arde cam 8-10 ore zilnic (4-5 ore dimineata si 4-5 ore seara). In camere am intre 18 si 25 de grade...depinde cand am facut/lasat focul sa se stinga.
          Daca veti cauta cateva pagini in urma veti gasi explicatiile mele cu privire la calorifere/serpentina/camere etc. Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie, Instalatia e in mare parte gandita si calculata de mine.
          P.S. Vreau sa mentionez foarte clar faptul ca nu cumpar si nu vand nimic. Vreau doar sa ajut si atat.

          Dupa cum ar zice Razvan...Bafta, Sanatate...etc. etc. etc.
          Nici eu nu vind nimik,si nu cumpar nimik,incerc sa cistig oameni si am parte numai de contre inutile si aberante,dar un calcul de 10 min nu stie sa l faca ...probabil se chinuie vreo 3-4 zile cine stie!Din relatarile dumneavoastra,reiese ca ajungeti undeva la 14-17 kg lemne/zi(10 alimentari de cca 1,4-1,7 kg lemn,in conditiile in care aveti -2 gr C afara si un 8-9 kw necesar(uncluzind si un boiler de 80-120 litri.La o temperatura medie pe iarna de -8 - 10 gr,consumul se va tripla cel putin,deci randamentul nu sare de 42-45%(cu indulgenta),in conditiile in care necesarul real(fara boiler) este de 7kw si temperatura inca nu este permanenta cu minus in fata ,e variabila de la +10 LA -2 GR C.AVETI UN REGISTRU ENORM,APA SE VA INCALZI RELATIV GREU SI SE VA RACI RELATIV REPEDE DACA NU ALIMENTATI CONSECVENT CU LEMN.uN REGISTRU DE MAXIM 7 LITRI V AR OFERII UN RANDAMENT IN JUR DE 65-75%(5,8-6,9 LITRI LA UN CALCUL ASA RAPID/GROSSO MODDO),LA 4 CALORIFERE ESTE F MULT 20 LITRII IN REGISTRU.EU AM FACUT CEL MAI MARE REGISTRU PT 14 CALORIFERE DE CCA 45KW NECESAR,DE 14,6 LITRI CAPACITATE REGISTRU SI 105 LITRI IN INSTALATIE,PLUS BOILER(INCLUS),SUPRAFATA DE CONTACT CU FOCUL 3,45 MP,SI UN FOCAR DE 5,9 MP IN INTERIOR,7 FUMURI ,M A MUNCIT ENORM,DAR VREAU SA SPUN CA DUPA CE L AM PUS IN FUNCTIUNE ,AVEA PT CCA 30-45 MIN UN RANDAMENT DE 88,5%,IN REST SE PASTRA MEDIA DE 82-85%,L AM PROBAT IARNA LA -27 GR AFARA,IN CASA FIIND DOAR -2-6 GR IN CASA,DOAR IN LIVING ERAU +24-26 GR DE LA CALORIFERELE ELECTRICE,IN 2 ORE ERAU 12 GR IAR IN 4-5 ORE 24-25 GR IN TOATA CASA,A DURAT 48 ZILE LUCRAREA,NU MI VENEA SA MAI PLEC DIN CASA OMULUI,PLUS CA ERA SI O CASA DE LUX...PUTIN SPUS,MARMURA GRANITE,PARCHET DE MAHON,STEJAR SAMD.CONSUMUL ERA DE 40-45 KG /ZI CU 3 ALIMENTARI,LA -20-27 GR AFARA,CRED CA NOAPTEA SCADEA SI LA -31(VATRA DORNEI E POLUL NORD) CU MENTIUNEA CA LA PRINZ BAGAM DOAR VREO 7-8 KG DE LEMN,GROSUL ERA NOAPTEA,PE LA 18.30-19 ,CAM 25 DE KG DAR PINA DIMINEATA ERAI BOIER(ORA 7-7.30).E SUPERBA ZONA,DAR E CONGELATOR ACOLO,PALINCA LA GREU SI FEMEI SI MAI SI...OAMENI BINE EDUCATI IN ZONA ,AMABILI,PRIETENOSI,DAR FRIG DE CRAPA BOLOVANII.dACA AVETI RABDARE ,MICSORATI REGISTRUL SI O SA FITI MAI FERICIT,INCLUSIV LA BANI CARE RAMIN IN BUZUNAR.BAFTA, SANATATE,RAZVAN
          bagera

          Comentariu

          • bobon
            Membru
            • 17.mai.2011
            • 109

            [quote="Colectionarul"]De cand am intrat pe forum am postat o multime de nimic. Vreau doar sa ajut si atat.

            De doua saptamini nu ati mai aparut , cum ati rezolvat cu turul si returul? Daca veti consuma tot asa si mai tirziu ar fi foarte bine, dar vin frigurile ,dar avind in vedere ca in medie faceti focul 8 ore pe zi in doua reprize si consumati acum la - 2 --in jur de 15 kg lemne mi se pare destul de bine .In postarile mele v.am spus ca va face fata serpentina, deoarece am montat 2 de acest fel si merg. Sa vedem la primavara ,consumul. Tot pe acolo sau mai putin consum si eu me mc la asemenea temperaturi , eu montat multe dar mai slabe, dar amea este rapida si puternica. Cemai este bine. FELICITARI. Pe softpedia la-sobe teracote si alte sobe, am postat la poz 608 o soba cu inc. teracota cu bazin, si pe acolo mai in spate sau fata am trezentat consumurile la 3 centrale facute. Inca o data felicitari, sunteti foarte riguros. Noroc.
            Bobon...

            Comentariu

            • Colectionarul
              Incepator
              • 26.iun.2011
              • 35

              Pentru maestrul Bobon...sunteti un om de "mare exceptie", daca pot spune asa. Tot ceea ce ati spus s-a adeverit pana acum. In continuare voi tine cont de sugestiile dvs si voi pune si un gratar in soba pe tevi (sa nu mi se mai faca lemnul negru si sa nu arda...), inca nu l-a confectionat mesterul, dar il astept...si sunt tare curios daca lemnul va arde complet sau nu. Returul a ramas la fel cum a fost...daca se face cumva perna de aer o va impinge pompa. Turul l-am modificat inca de cand mi-am dat seama ca va face o perna de aer imposibil de inlaturat (datorita spuselor dvs...vreau sa va multumesc din nou pentru asta)
              Nu vreau sa mai estimez consumuri...va voi spune la sfarsitul iernii cat am ars. Ce va pot spune e ca iarna trecuta am ars 16 mc lemn, iar anul acesta am intrat in iarna cu aprox. 13 mc. Vad cu ce raman la sfarsit si va anunt (sper sa mai ramana macar vreo 3 mc pentru anul viitor).
              Cam atat deocamdata....
              Bafta, sanatate... etc. etc. etc. :P

              Comentariu

              • jhonyy
                Membru
                • 04.ian.2007
                • 262

                Se tot vorbeste de randamentul sobelor ,semineelor si al centralelor artizanale cu cifre foarte exacte .Imi poate spune si mie cineva cum se masoara randamentul acestora? Cu ce aparate ?

                Comentariu

                • Adrian Yusty
                  Incepator
                  • 16.oct.2011
                  • 2

                  salutare

                  Am urmarit intreg topicul, cei care stiu nu vor sa spuna cu exactitate ...mi se pare normal secretele se descopera din practica... timp, etc.

                  Eu am o intrebare, serpentina se poate executa din Cu (Cu colac)? Multumesc!

                  Comentariu

                  • bobon
                    Membru
                    • 17.mai.2011
                    • 109

                    Postat în original de Colectionarul
                    Pentru maestrul Bobon...sunteti un om de "mare exceptie", daca pot spune asa. Tot ceea ce ati spus s-a adeverit pana acum. In continuare voi tine cont de sugestiile dvs si voi pune si un gratar in soba pe tevi (sa nu mi se mai faca lemnul negru si sa nu arda...), inca nu l-a confectionat mesterul, dar il astept...si sunt tare curios daca lemnul va arde complet sau nu. Returul a ramas la fel cum a fost...daca se face cumva perna de aer o va impinge pompa. Turul l-am modificat inca de cand mi-am dat seama ca va face o perna de aer imposibil de inlaturat (datorita spuselor dvs...vreau sa va multumesc din nou pentru asta)
                    Nu vreau sa mai estimez consumuri...va voi spune la sfarsitul iernii cat am ars. Ce va pot spune e ca iarna trecuta am ars 16 mc lemn, iar anul acesta am intrat in iarna cu aprox. 13 mc. Vad cu ce raman la sfarsit si va anunt (sper sa mai ramana macar vreo 3 mc pentru anul viitor).
                    Cam atat deocamdata....
                    Bafta, sanatate... etc. etc. etc. :P
                    La un apartament de 5o mp cu o temp de 18 23 gr consum pe iarna 3 m steri si am si apa calda, si consum si din retea, oricum sint multumit.
                    Altii ar vrea sa investesti mult pe care sa scoti banii in zeci de ani chipurile dar nu se scot niciodata pentru ca tot cheltuiala este poate vor sa spuna eforturi financiare mai mici dupa.... dar investitie mare, mai bine izolati casa.

                    Dupa mine randamentul este cita caldura scoti din cit combustibil bagi, este un raport dar la centrale randamentul il fac aia dupa late criterii si vorba lui Razvan nu este 94 ci 64.


                    Serpentina daca faci o faci de fier nu de Cu pentru ca este atacat de agenti chimici din lemne, pe forumul asta sau altele vei vedea multe modele de bazine sau serepentine chiar domnul dinainte cu barbuta simpatic are o serpentina
                    Bobon...

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      @Johnyy : E un mare si bine aparat secret, la fel ca pozele realizarilor.... Trebuie doar sa crezi si te vei convinge.

                      Comentariu

                      • giorgioart
                        Membru
                        • 19.apr.2011
                        • 102

                        Salutare

                        Am crezut ca ati ingropat sabia, dar obv ca va sicanati mai tot timpul. Ptr Colectionarul, crezi ca ne poti face o poza cum arata registrul tau acum, dupa ce ai dat foc?, sau inca este prea devreme?. Daca faceti o mica investigatie pe net, veti obv ca foarte multi producatori de centrale cu gazeificare au renuntat la sistemul de tevi prin care trece agentul termic, ci invers, prin teava trece fumul, ptr ca ai un control mai facil ptr. curatat teava. Eu am facut ptr semineul meu in iarna trecuta un cazan format din 4 registri cu un volum de 20litri, poate am sa va fac niste poze sa vedeti cum arata zona tevilor, cu ce gudron este, si cat de complicat ca sa nu zic imposibil de curatat. Am stat si am ,,rumegat"(la rece), dar eu zic ca varianta lui Razvan este buna de luat in serios. Pana la ora asta am achizitionat caramida si tabla, care va fi debitata cu laser, la un pret destul de rezonabil. Trebuie sa recunosc ca anul trecut cand am facut acel registru, nu stiam cat de srioasa este treaba cu aerele, principal, secundar, tertiar. Sper sa am timp sa ma ocup de el.

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1104

                          In cazul in care temperatura agentului termic la retur are valori apropiate de temperatura pe tur, viteza (debitul) acestuia trebuie redusa.
                          La retur, pentru a nu face condens in soba, temperatura trebuie sa se apropie de 60 gr C.
                          Aceste conditii se pot realiza simultan fie prin realizarea unui by-pass intre tur si retur dupa pompa, utilizind un robinet de reglare, fie prin solutia dedicata.
                          Punctele de masura trebuie sa fie reprezentative.
                          Felicitari, celor care sint multumiti de realizarile lor!

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Re: salutare

                            Postat în original de Adrian Yusty
                            Am urmarit intreg topicul, cei care stiu nu vor sa spuna cu exactitate ...mi se pare normal secretele se descopera din practica... timp, etc.

                            Eu am o intrebare, serpentina se poate executa din Cu (Cu colac)? Multumesc!
                            Nu va recomand sa realizati serpentina din CU la colac desi e un material foarte rezistent dar e posibil ca la temperaturi foarte ridicate sa cedeze.

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 303

                              Postat în original de giorgioart
                              Salutare

                              Am crezut ca ati ingropat sabia, dar obv ca va sicanati mai tot timpul. Ptr Colectionarul, crezi ca ne poti face o poza cum arata registrul tau acum, dupa ce ai dat foc?, sau inca este prea devreme?. Daca faceti o mica investigatie pe net, veti obv ca foarte multi producatori de centrale cu gazeificare au renuntat la sistemul de tevi prin care trece agentul termic, ci invers, prin teava trece fumul, ptr ca ai un control mai facil ptr. curatat teava. Eu am facut ptr semineul meu in iarna trecuta un cazan format din 4 registri cu un volum de 20litri, poate am sa va fac niste poze sa vedeti cum arata zona tevilor, cu ce gudron este, si cat de complicat ca sa nu zic imposibil de curatat. Am stat si am ,,rumegat"(la rece), dar eu zic ca varianta lui Razvan este buna de luat in serios. Pana la ora asta am achizitionat caramida si tabla, care va fi debitata cu laser, la un pret destul de rezonabil. Trebuie sa recunosc ca anul trecut cand am facut acel registru, nu stiam cat de srioasa este treaba cu aerele, principal, secundar, tertiar. Sper sa am timp sa ma ocup de el.
                              Sper ca ati cumparat samota nu caramizi pt pereti si case ,tabala debitata cu laser,deja ma faci sa fiu invidios ,eu o tai cu flexul si inca n am gresit nici o bucata sau vreo teava!Cu rabdare si pricepere il faceti singur,o sa va cam "topeasca "materia cenusie la calcule dar merita ,pt 25 de ani de liniste,confort si...o mica opera de arta in living,dupa mine si daca ar costa triplu merita toti banii!Bafta sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 670

                                Postat în original de razvan adrian
                                Postat în original de giorgioart
                                Salutare
                                m timp sa ma ocup de el.
                                Sper ca ati cumparat samota nu caramizi pt pereti si case ,tabala debitata cu laser,deja ma faci sa fiu invidios ,eu o tai cu flexul si inca n am gresit nici o bucata sau vreo teava!Cu rabdare si pricepere il faceti singur,o sa va cam "topeasca "materia cenusie la calcule dar merita ,pt 25 de ani de liniste,confort si...o mica opera de arta in living,dupa mine si daca ar costa triplu merita toti banii!Bafta sanatate,Razvan
                                Doar o mica precizare ( out off topic) -demirea uzuala de Flex este impropie , denumirea tehnica e de polizor unghiular , Flex e numele unei firme germane de renume producatoare de scule electrice , de fapt eu au fost primii care au fabricat , comercializat polizoare unghiulare de prin anii 50 .Denumirea de Ackermann care i se mai da polizorului unghiular provine tot de la fondatorul firmei Flex , Herman Ackermann sunt denumiri uzuale pe care le intalnim ,folosim interesant e sa stiu si de unde provin
                                Firma Flex e specializata in producerea de polizoare unghiulare , slefuitoare pentru beton si rigips ,lemn polizoare drepte , fierastraie electrice , mai produce si o gama mai restransa de ciocane rotopercutoare , e o firma de top si cine a avut ocazia sa lucreze cu un polizor unghiular produs de Flex stie la ce ma refer
                                De obicei debitez tevile cu un taietor de role pentru taieturi drepte pana la 3'' , si pentru cele in unghi folosesc o masina de debitat metale , avantajul e ca poti seta unghiul da taiere foarte precis

                                Comentariu

                                Procesare...