Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavius76
    Incepator
    • 24.nov.2011
    • 16

    Incerc sa-mi imaginez cum vin aerele in focar, eu am gandit asa: aerul primar undeva in mijlocul focarului, inconjurat de lemne, la o distanta de 7-10 cm de gratar, cat sa nu se ingroape in cenusa, aerul secundar undeva in zona superioara a lemnelor, iar tertiarul in zona unde ajunge varful flacarii, daca se pune si catalizator, atunci tertiarul l-as vedea pus intre caramizile catalizatorului, asa cum arata giorgio intr-unul din clipuri.

    Problema e ca nu stiu daca e de ajuns o singura ramura pt fiecare aer sau mai trebuie impartite in mai multe ramuri pentru o distributie mai buna, iar cat vor rezista aceste tevi nu stiu, era o centrala cu gajeificare care avea duzele de la secundar din teava si nu rezistau mai mult de cateva sezoane, erau considerate consumabile.
    Atasez si o schita cam cum imi imaginez aerele, scuze de calitate.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografia(05).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,4 KB 
ID:	598491

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 322

      Consider ca am dat absolut toate informatiile necesare pt executia unui semineu cu registru,ca sint diversi care nu inteleg asta este,nu pot sa traduc lucruri pe care logica si legile scrise si nescrise ale fizicii si hidraulicii,ale instalatiilor,a zidariei,cos,fumuri si alte socoteli.Eu am descris corect,logic,de fir a par cum si ce fel,giorgioart a facut filmuletul perfect,automatizarea am descris o ,v am dat si secretul aerelor(gresit postat de flavius),nu dau scheme pt ca incep animozitatile si n am chef de aberatori infantili pe aici.Citeste cu atentie ,ia notite ,automatizarea este si ea descrisa,chiar daca nu o intelegi tu,ia ti un instalator bun lg tine sa ti explice .Nu am promis decit ca voi pune poze ,de scheme nu mi aduc aminte,iar in privinta pozelor am decis sa nu pun nimik ca sa nu am copiatori "falsi".Orice as face si descrie ,orice schema as arata,tot vine unul si spune ca nu e bine ,asa ca ,din comoditate si din dorinta de a nu avea din nou baieti buni cu pareri aberante,traduci ce am postat pe acest forum si pe alte forumuri si ...te descurci sigur bine,doar ca ,la calcule e de lucru,acolo...fiecare cum il taie capul,eu unul calculez 65w /mc de incalzit,voi puteti sa o calculati la 49w,55w,cum doriti,oricum teoriile mele se cam bat cap in cap cu teoriile centralistilor deci...Aerele intra prin tevile dispuse pe colturile gratarului,primarul este pe fata,secundarul si tertiarul pe spate,teava este ondulata si rezista cca 25 de ani(teava trasa zincata),niciuna nu intra in foc...clar!E ceva ce nu se pricepe,vb chineza sau romana mea poate fi tradusa de fiecare cum doreste,ori sincer ,cred ca nivelul este mult submediocru ca nivel de cunostinte in instalatii centralizate de incalzire.Deja am tinut adevarate cursuri aici,si tot nu intelegeti,nu stiu sa explic eu...deja mi e rau,ba le arunc aiurea ba nu vine bine acolo...samd,mai aveti sa mi spuneti ca n ati inteles nimik din ce am expus eu aici din martie pina in prezent,SCRIETI tot,ginditi,faceti o schema ,desen,proiect din descrieri si asta e...Bafta,sanatate,Razvam
      bagera

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Postat în original de giorgioart
        Dupa parerea mea, diferente mari intre soba postata de Razvan si o soba ruseasca, fiinladeza, suedeza...samd, nu sunt, doar dispunerea aerelor si bineinteles, registri sau aceste sertare.
        Ce spui acolo e adevarat,dar daca o iei metodic si ...copiezi ce am descris eu aici,il faci fluierind,cu rabdarea de rigoare,asa in gluma.Mie nu mi a spus nimeni decit aberatii,eu l am "dovedit",eu l am dus la 88%,eu l am conceput 50-60% cu mentiunea ca semineul este alegerea care am facut o dupa multe ...constructii esuate...cite baroase am rupt eu pe seminee sa fiti voi sanatosi,pina l am adus la stadiul asta.Cit despre fumuri,sint pe lateralele peretilor focarului cite 2 sau 3 pe fiecare parte,se unesc sus,deasupra focarului si intra in cos....19/26 cm...de 2-3 ori,26/38 intrat in cos...Bafta sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • dixy
          Incepator
          • 26.nov.2011
          • 1

          semineu cu randament 110%

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            De abia ai venit si ai si inceput cu glume nesarate!Mi era dor de un novice sa se bage in seama,asa ca sa nu l ia somnul.Daca ai ceva de spus dpdv tehnic,poti sa incepi...dar vezi ca ai de a face cu profesionisti aici,sa nu bati cimpiile si dealurile ca nu e loc,e doar un pamflet de bun venit prin zona .Iti recomand sa citesti mai mult prin urma sa vezi intii cu cine stai de vb,e doar o sugestie nimik altceva.Bafta ,sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • bobon
              Membru
              • 17.mai.2011
              • 117

              Postat în original de razvan adrian
              De abia ai venit si ai si inceput cu glume nesarate!Mi era dor de un novice sa se bage in seama,asa ca sa nu l ia somnul.Daca ai ceva de spus dpdv tehnic,poti sa incepi...dar vezi ca ai de a face cu profesionisti aici,sa nu bati cimpiile si dealurile ca nu e loc,e doar un pamflet de bun venit prin zona .Iti recomand sa citesti mai mult prin urma sa vezi intii cu cine stai de vb,e doar o sugestie nimik altceva.Bafta ,sanatate,Razvan
              Salutare Razvane, Vezi cum te ia lumea peste picior daca te lauzi preamult, numai ca tu ai cu ce. Au zis ca ai scos perpetum mobile, dar, centralele prin condensare cum le considera? cu randament de 110 %. Toti ar vrea sa faca fara nemunca dar nu se prea poate, te-am citit pe cele 3 forumuri sa nu mai spun si saituri , cu toate laudele si insultele reciproce cemai m-ai facut praf. Trebuie sa recunosc ,ai dat multe detalii , si cum spunea unul parca giorgioart semineul tau cu gazeificare ar semana cu cel rusesc, o fi dar este mare diferenta. Ti-am citit toate postarile, am notat c-am tot ce ai scris am si repetat, baiete, unele amanunte la cm ma refer ii mai incurci dar nu are importanta. Asa ca pentru mine, spune-mi te rog ,fumurile 2 sau 3 pe laterale st,dr. - lefaci in pereti dubli sau individual si comunica pe sus si jos prin tunele (spus) sau printr-un orificiu lat de 7 cm la dimensiunea de.Spun asta ca daca faci fumurile individual procentrul de acumulare si de reflectie a caldurii este mai mare , nu ma bag la ardere pe care o reglezi cu aerele si sibarul. Sa presupun ca faci peretii dubli lateral , pe cel din fata il faci pe lat sau cant (mi-a scapat si nu vreau sa mai citesc tot ce ai spus). Este adevarat ce spuneai unuia cu acumularea caldurii cind are teracota in afara incintei si placarea ei cu samota chiar de 3. SE mai mira toti cind spui ca ai randament mare, vorba lui Marius si 70 % este super daca ai investitia mica -stii ca ne biziiam pe chestia asta. Pai, cum sa nu ai eficienta mare cind semineul tau da caldura 30% iar gazele ies pe cos la 70 gr este una, iar cind ai centrala in curte si mai scoti gazele la 200 gr -ca sa ii mearga bine centrala, este alta .Problema este ca ei vin cu vorba- in spate sunt atitia ingineri proiectanti, automatizari garantate (cit merg) cu sisteme electronice de pentru toate nimicurile te dai cu capul de toti peretii. de ce spun asta pentru ca in timpukl liber studiez toate saiturile si vad cum se pun problemele -- nebunie curata= Tu , in afara de vas deschis, pompa, termostat, pufer( ?) , vana cu 3 cai (de care vorbesti des),manotermometru, mai ai ceva pentru ca la un sistem ca al tau care functioneaza natural prin termosifon poate un by pas ?. si atit. Sa auzim de bine, Noroc, Boby.
              Bobon...

              Comentariu

              • AHAM
                Incepator
                • 24.nov.2011
                • 11

                bah desteptilor (pardon de exprimare nu vreau sa jignesc pe nimeni ci doar vreau sa captez atentia :P),am citit pana la pagina 85 integral toate postarile voastre (chiar ma intereseaza).....fiind pe un forum care dezbate in principal misiunea casa ro,intrebarea mea chiar daca este pe langa topic indraznesc sa o pun aici(deoarece vad multi priceputi.....).in principiu vreau sa construiesc o casa de paie si intrebarea mea suna asa ;pot sa construiesc o bomba din aceasta ca a voastra in casa mea de paie?fara sa-mi ia foc?nu trebuie neaparat sa fie bomba atomica ca a voastra ma multumesc si cu o soba cu plita la bucatarie,in fine in principiu vreau sa stiu daca iau foc garantat sau nu.

                PS.sper ca stiti la ce casa ma refer adica la acea casa de baloti de paie care este tencuita cu pamant sau mortar(inca nu m-am hotarat cu ce o tencuiesc)

                Comentariu

                • vio rel
                  Incepator
                  • 13.sep.2008
                  • 77

                  update 2011

                  rezovata problema cu supraincalzirea prin montarea pe traseul agentului termic unui splitter AC recuperat(ventiloconvector?!)

                  Comentariu

                  • bobon
                    Membru
                    • 17.mai.2011
                    • 117

                    Postat în original de vio rel
                    rezovata problema cu supraincalzirea prin montarea pe traseul agentului termic unui splitter AC recuperat(ventiloconvector?!)
                    Cine esti tu mai AHAM de nu pot sa iti raspund la pagina? ai blocat raspunsul.... Pentru ce vrei tu mai dovlleacule indiferent cita pregatire ai avea si cu te te ocupi nu ma intereseaza. Pentru casa ta din baloti liptiri cu cemur sa iti faci o eoliana.Bafta.
                    Bobon...

                    Comentariu

                    • julien73
                      Incepator
                      • 28.nov.2011
                      • 2

                      a folosit cineva asa ceva ??? soba prity

                      Comentariu

                      • bobon
                        Membru
                        • 17.mai.2011
                        • 117

                        Sunt pe forum de 4 ani, (nu asta) iar despre sobele prity ,am auzit de 2 ani,.Sunt in expansiune, multi le lauda dar sa vedem finalul sunt facute in multe tari arata aprox. ca un aragaz cu 4 ochiuri, Sa vedem, au puteri diferite de la 9 la 35 kw ,nu le stiu randamentul ei spun ca au in jur de 70 % .Nu stiu sa vad iarna asta ca are un vecin,daca este bine sau rau.
                        Bobon...

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          Pt boby: Funurile pe lateralul ficarului,fumul iese pe sus printr un gol de 3 caramizi de samota(hp 1,45-1,60m),coboara ,urca ,coboara urca,latimea fumurilor 19,lungime 26,inaltime 1-1,3 m-depunde de marimea registrului/semineului,cund ajunge sus,deasupra focarului-ambele fumuri de pe laterale,au pe o portiune de cca 45-50 cm un perete despartitor,deci ele se unesc in clipa cind peretele despartitor nu mai exista,pina in cos mai sint cca 15-20 cm,dar cele 2 canale de fumuri care ajung sus deasupra focarului se si strimteaza dupa ce peretele despartitor se incheie/termina,se inalta cca 10 cm mai sus decit capacul drept al fumurilor de deasupra focaruluirezultind urmatoarele:avem 2 fumuri de 19/26 la nivelul de sus cu perete despartitor de 50 de cm sa zicem,din 2x19/26 iese 26/38 in cos sau din 2x19/26 iese 28/40-la cele de 45kw-,astfel capacul semineului are o forma de trunci de piramida cu o fata dreapta care este de fapt golul de iesire in cos,rezultind si o forma frumoasa a semineului la partea superioara care este dificil de finisat dar cu rabdare iese ceva "arta si precizie in detaliu",depinde de ce fel da finisaj doreste clientul,piatra ,klinker,marmura,granit,iar aici sint iar citeva mici secrete cu efecte f mari,adezivi speciali compoziti dupa o reteta proprie.Dupa placare cu un pikamer bun poti sa l spargi dar cu eforturi mari fizice,altfel nu l dovedesti.Samota de la p-eretii exteriori ai funurilor si ai focarului se pun pe lat si nu pe cant cum o fac zgircitii,sa poti sa i faci impletirea zidariei oarecum lejer(pt mine),astfel caldura se pierde in exterior relativ greu,avind astfel 2 probleme rezolvate:caldura mentine registrul"in calduri" deci consum de lemn mic,iar caldura eliberata greu dar permanent in exterior este indeajuns sa incalzeasca un living de 24 mp(cca 64mc)unde sincer ...stai dezbracat zi si noapte,sub 22 de gr nu scade niciodata dar ajunge/atinge pt 2-3 ore 28-30 gr.Acum poate a inteles toata lumea d c costa asa mult ,ce manopera dificila este ,si ce inseamna materiale de calitate superioara inclusiv automatizarea.De aceea timpul de executie ajunge si la 40 de zile,trebuie lucrat incet,atent,rabdare,calm,masurat de 10 ori si taiat odata,dar este la indemina unui om cu rabdare peste nedie,merita dupa parerea mea ca realizare si eficienta peste 5000 euro lejer.Numai din consumul de lemne,in 3-5 ani l ai amortizat,iar confortul si comoditatea eu zic nu au pret,plus usor de intretinut si curatat.Daca am mai gresit la cifre,probabil eram obosit si ma gindeam la altceva ce as fi vrut sa scriu,dar m am corectat la timp...scuzele de rigoare.Am dat drumul la semineu in octombrie ,plus acm,pina in prezent,adica vreo 55 de zile abia am consumat vreo 8-900 de kg de lemne,cca 17 kg/zi,la temperaturile care au fost relativ ridicate,doar noaptea scade sub 0 gr(-2-4 gr),iar la mine se fac cam 6 dusuri /zi plus masina de spalat la 2-3 zile,seara cada pt bebelusa...baita si joaca la greu in cada,o reprezentatie cu program diferit de la o zi la alta,e un fenomen fimea,am filmat o deja in vreo 5-6 seri,face o balaceala in toata baia,este apa peste tot,piine si circ!Bafta sanatate...pregatitiva de craciun ca" vine de alea grele si supergrele si fara numar",Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • julien73
                            Incepator
                            • 28.nov.2011
                            • 2

                            Din ce am inteles eu acolo dintr-un total de 14 kw, sa zicem, 4 sunt degajati prin radiatie in incaperea unde e montata si ceilalti 10 sunt trimisi in calorifere. Eu vreau sa incalzesc 55 mp la etajul 4 si cu vecini plecati din tara ( adica fara caldura in aprtamentele invecinate ) si ma gandesc ca nu poate sa fie foarte rau ca si consum de lemne. Daca ajung la 20-22 de grade in conditii de -5 afara pentru mine e suficient. In momentul de fata ma incalzesc cu convectoare electrice si fac fata destul de bine dar ajung la 50kw consum pe zi .......asa ca sigur e de preferat varianta asta chiar daca consuma mai multe lemne decat o centrala pe lemne , sa zicem......

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              L am dus la 93% dar nu pot sa l stapinesc e durere cu el,era sa bubuie in garaj prototipul,daca vezi boby ce mi a straf
                              ulgerat creierul,chemi "camasa de forta si luati l",noroc ca am instinctorul de la masina pe faza rapida,altfel cred ca ma bubuia putin,l am curatat in vreo 2 zile ,am frecat inauntru de m a gasit toti dracii,i am dat lemn la greu,sa vad cit duce si cu aparatura mea cind am vazut cum se ridica temperatura la 1078 de gr in 3-4 min,mi s a ridicat tensiunea si parul in cap...as fi fugit dar aveam de adat extemporale dupa,asa ca m am riscat,am deschis usa si dai cu spuma aia...m a citit sotia imediat,m a vazut ca eram cam ravasit, s a prins,mi a sugerat sa mi mut garajul in fundul curtii,daca e sa crap sa crap singur,sa nu darim si casa.Nu era o problema ca semineul este mai solid decit unul normal,e cam greu sa bubuie dar mai stii...pina mai ieri faceam experimentele intr un cazan de tabla de 5 mm,cu peretii dubli,dar m am gindit ca un semineu in garaj nu strica,unul mic asa pt atmosfera,l am facut cu peretii pe ... o caramida grosime(240mm),i am pus 5 calorifere de 1,5 kw ,registrul cel mai mic posibil ,doar 3 sertare si alea reduse cu cca 25%,are vreo 18 kw maxim,media este pe la 13kw,sotia mi a sugerat sa mi fac unul in masina si unul in pat,sa fiu sigur ca sint ale mele..din plistiseala si pt a l duce acolo unde trebuie,adica la 93 %,nu l pot stapinii e jale mare ,i am pus o serpentina(un fel de serpentina care arata/aduce a calorifer-cu ceva supape si robineti pe ea) pe tur de 6 ml din cupru sa mi mai "fure" din caldura si sa l mai domoleasca putin,face ea ceva bine dar tot ,mai trebuie ceva,s o maresc nu stiu daca nu mi scade din randament,daca ii mai pun un boiler rezultatul e acelasi...tot o fac eu pina la urma!Bafta,sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • bobon
                                Membru
                                • 17.mai.2011
                                • 117

                                [QUOTE=razvan adrian;498773]L am dus la 93% dar nu pot sa l stapinesc e durere cu el,era sa bubuie in garaj prototipul,

                                Pai da, asta vara imi recomandai sa trimit sotia la mare sa imi fac mofturile, iar, acum tu esti trimis de nevasta in fundul curtii sa-ti experimentezi minunea. Dup cum ti-am mai intrebat odata are timp apa sa circule prin cele 7 sertare fara sa se transforme in vapori avind in vedere ca ai suprafata mare si apa putine si cum spui primele 2 sertare incalzesc mai bine- normal- nu este prea mic stratul ala de 8 mm apa ? ? Iao mai incet si lasa 100% ca nu se poate . Dupa cum spui tu ca pui samota inseamna ca semineul tau are latimea(lungimea) de 135 cm cel putin iar adincimea catre cos de 100 cm presupunind ca ai si cosul incastrat in semineu. Norocul tau ca il ai in garaj sau ai avea o camera mare ca daca ar fi de 4/4, nu ai mai avea loc de el . Acum sunt si eu in pauza gata cu lucru,relas. Noroc Boby sau Bobo.
                                Bobon...

                                Comentariu

                                Procesare...