Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 303

    L am dus la 93% dar nu pot sa l stapinesc e durere cu el,era sa bubuie in garaj prototipul,daca vezi boby ce mi a straf
    ulgerat creierul,chemi "camasa de forta si luati l",noroc ca am instinctorul de la masina pe faza rapida,altfel cred ca ma bubuia putin,l am curatat in vreo 2 zile ,am frecat inauntru de m a gasit toti dracii,i am dat lemn la greu,sa vad cit duce si cu aparatura mea cind am vazut cum se ridica temperatura la 1078 de gr in 3-4 min,mi s a ridicat tensiunea si parul in cap...as fi fugit dar aveam de adat extemporale dupa,asa ca m am riscat,am deschis usa si dai cu spuma aia...m a citit sotia imediat,m a vazut ca eram cam ravasit, s a prins,mi a sugerat sa mi mut garajul in fundul curtii,daca e sa crap sa crap singur,sa nu darim si casa.Nu era o problema ca semineul este mai solid decit unul normal,e cam greu sa bubuie dar mai stii...pina mai ieri faceam experimentele intr un cazan de tabla de 5 mm,cu peretii dubli,dar m am gindit ca un semineu in garaj nu strica,unul mic asa pt atmosfera,l am facut cu peretii pe ... o caramida grosime(240mm),i am pus 5 calorifere de 1,5 kw ,registrul cel mai mic posibil ,doar 3 sertare si alea reduse cu cca 25%,are vreo 18 kw maxim,media este pe la 13kw,sotia mi a sugerat sa mi fac unul in masina si unul in pat,sa fiu sigur ca sint ale mele..din plistiseala si pt a l duce acolo unde trebuie,adica la 93 %,nu l pot stapinii e jale mare ,i am pus o serpentina(un fel de serpentina care arata/aduce a calorifer-cu ceva supape si robineti pe ea) pe tur de 6 ml din cupru sa mi mai "fure" din caldura si sa l mai domoleasca putin,face ea ceva bine dar tot ,mai trebuie ceva,s o maresc nu stiu daca nu mi scade din randament,daca ii mai pun un boiler rezultatul e acelasi...tot o fac eu pina la urma!Bafta,sanatate,Razvan
    bagera

    Comentariu

    • bobon
      Membru
      • 17.mai.2011
      • 109

      [QUOTE=razvan adrian;498773]L am dus la 93% dar nu pot sa l stapinesc e durere cu el,era sa bubuie in garaj prototipul,

      Pai da, asta vara imi recomandai sa trimit sotia la mare sa imi fac mofturile, iar, acum tu esti trimis de nevasta in fundul curtii sa-ti experimentezi minunea. Dup cum ti-am mai intrebat odata are timp apa sa circule prin cele 7 sertare fara sa se transforme in vapori avind in vedere ca ai suprafata mare si apa putine si cum spui primele 2 sertare incalzesc mai bine- normal- nu este prea mic stratul ala de 8 mm apa ? ? Iao mai incet si lasa 100% ca nu se poate . Dupa cum spui tu ca pui samota inseamna ca semineul tau are latimea(lungimea) de 135 cm cel putin iar adincimea catre cos de 100 cm presupunind ca ai si cosul incastrat in semineu. Norocul tau ca il ai in garaj sau ai avea o camera mare ca daca ar fi de 4/4, nu ai mai avea loc de el . Acum sunt si eu in pauza gata cu lucru,relas. Noroc Boby sau Bobo.
      Bobon...

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 303

        Are tot timpul din lume sa circule,ag termic e apa cu antigel,plus vaselina care este in calorifere cind le cumperi de noi(vaselina sau ce o fi in ele)am aerisitoare automate pe calorifere si pe retur,nu prea sint bule de aer,plus piesa pt lovitura de berbec,nu i problema timpul si nici compozitia ag term.Cum spuneam ,imi storc creierii sa vad cum il domesticesc pe semineu sa l duc la 93-95%,daca reusesc,inseamna ca...ma pot numi "doctor hormonis" in seminee si instalazii de incalzire,ce am facut pina acum devenise rutina,plictisitor,pasiunea ma tinea in priza si firesc...cascavalul!In rest ce sa ti spun...tot stau 4-5 ore in garaj sa vad ce mai concep,ce mi mai debiteaza "obositul",sa gasesc solutia optima,mai astept niste date din roma(carti de instalatii,facute de niste baieti,nu s pe piatza),urmeaza sa vina si ei de craciun ,vom "debita impreuna"ce o mai fi de debitat,sint 4 instalatori-sobari in virsta de 70-75 de ani,cu experienta mare in asa ceva-doar vreo 50 de ani-daca i vezi cum arata la 75 de ani,nu le dai nici 50,si ce vina au in ei...inclusiv la fete...traiti bine ,numai cu adevaraciuni.M am stresat ceva sa i conving sa vina,sa vb pe diverse teme si sa experimentam una alta,de fapt imi vin profesorii,au un stil de a glumii in permanenta de lesini de ris,nu se poate sta plictisit sau posomorit cu ei,ca te iau in primire...si vreo 2-3 ore te terorizeaza...Au multe secrete pe care stiu ca poate mi le vor scapa,doar daca vor fi multumiti de ceea ce am reusit pina acum,le am spus de +2 - 7% la randament mediu-maxim,au fost incintati de idee/reusita,ma vor verifica la singe.Cei 4 ,sint cei mai cautati in italia si nu numai in italia,au lucrari si n franta ,anglia,germania,o sa mi se umple curtea de masini periculoase si casa de piese de mizeu.Nevasta mea a zis ca i ok...dar sa nu mi patineze ochii in cap ca la jocuri mecanice,sper sa iasa bine tot,mai ales la ...socoteala din semineu!Bafta,sanatate,Razvan

        NU SE POATE 100%...este pt looseri,eu vreau doar 93-95%,daca m as multumii cu ceea ce fac acum,as fi...oarecum pe jumatate las/looser,nu banii fac diferenta intre oameni,capacitatea de a rivnii mereu la mai mult ,la mai bine ,spre perfectiune,sa srau si sa fac asta si numai asta mi s ar parea un fel de ...hai sa tariesc bine eu si familia mea,clientii fericiti,dar ce faci cu saracimea,care va devenii spre 90%,cu ei ce faci ii omorim ii sugrumam,nu vezi la ce pret e gazu,gigacaloria...ar trebui sa fie spre gratis gigacaloria la cite resurse are tara asta,dar traim intr o tara bogata,condusa de politicieni lepre,javre,ciini,intr un cuvint"bestii cu chip de om"astia sint,cu astia defilam.Daca cercetarea pe care o fac acum si pe care sper sa o duc acolo unde vreau eu imi iese bine,cu ajutorul celor 4,care detin anumite secrete ale unor materiale compozite si...relativ ieftine,poate atunci o sa l scot pe piatza in cele 2 variante,ieftin si scump,pt fiecare dupa buzunar,pretentii si marimea casei...Bafta,sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • AHAM
          Incepator
          • 24.nov.2011
          • 15

          Cu riscul de a fi sanctionat pe forum va scriu urmatoarele:

          Ne cam plictisiti ,mai,frate !
          Glume rasuflate,ce cuvinte de bodega
          Cu povesti verzi si uscate,fara finalitate
          Daca ai un pic curaj
          Pune poza din garaj
          Sa vad semineul gaj
          Ori ne minti , ne pacalesti
          Crezi ca ne fraieresti?
          Pan-apare semineul
          Da-ti-va numai PM-uri!

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 303

            Vad ca ai valente si veleitati de poet,,il cunosc personal pe m.d.,daca vrei te introduc in anticamera pe felie,dar mi e teama ca nu prea e loc sa devii noul eminescu cu astfel de "pamflete" sau fabule,dar poate pe post de "muza" sigur ai calificare...cred ca fabulezi bine de tot,daca ai putut sa concepi o poezie ,cred ca exista "forumul poetului necunoscut" ,sigur vei fi primit cu urale si aplauze pt astfel de strofe...Sincer ,esti mai mult decit ridicol,"piine si circ",dar le ai pe astea cu ordinele si disciplina aici pe forum in ritmul pamfletilor de ocazie.Am sa ma mai gindesc daca o sa dau curs cererii dumneavoastra,avem timp,nu te grabii ca o sa disperi si asta chiar nu vreau...n am nimik cu dvs ,chiar nu as vrea sa am ceva cu cineva pe aici,doar discutam,vb ,mai ne dam un sfat,eu unul am dat si registrul si semineul pe tava si tot n a fost lumea multumita...ba n au inteles,ba nu explic eu bine,ba au idei fumate si mi le dau un cap...ce vrei mai sint si centralisti in suferinta de clienti,eu ii inteleg pe toti,inclusiv pe dvs,dar totusi aici e vb de tehnica instalatiilor home made ...incalzire...cam atit,cu poezia...la ziar ,la USIR parca...,sa nu l confundati cu ISCIR-este altceva,e cu tevi multe ,centrale si calorifere,automatizari si totul pe bani multi,aici e fara bani,e gratis tot...ok!E un pamflet...fara suparare,ok!Bafta,sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • marius-c
              Incepator
              • 17.oct.2009
              • 57

              http://www.pyromasse.ca/inforo.html Pentru cei in pana de idei.Soba ruseasca mi se pare si ea ok,cu mici modificari merge pus un registru in ea.Diferenta fata de semineul lui Razvan e ca fumurile merg orizontal de sus in jos pana la nivelul cenusarului....focarul e din caramida refractara dar pusa pe cant nu pe lat iar aerele sunt din caramida(mi se pare mai simplu cu teava ca altfel trebe sa ti cam bati capul)iar exteriorul placat cu caramida rosie,normala(parca asa reiese) si uitati si cateva ''opere de arta" http://www.youtube.com/watch?v=FZhT0...ure=related,si baietii sunt hoti si nu arata tot dar daca dati cadru cu cadru vedeti si aerele si fumurile pe lateral....arata supet.Ce spuneti de ele..?

              Comentariu

              • giorgioart
                Membru
                • 19.apr.2011
                • 102

                Simulare fumuri

                As dorii daca se poate, ptr cei care au ceva idei, sau sugestii, sa puna ceva si pe hartie, se accepta, chiar daca sunt facute cu stangacii. Am obv. ca in afara de cei care sunt novici in materie, ca si mine, sunt si cei care mananca o paine din asta(nu vb despre razvan), asa ca, astept mai multa implicare din partea lor, eu de ex., teoretic, informational, m-am mai ,,desteptat". Am sa postez cateva idei, bineinteles, niste desene, proiectii 3D, inclusiv si cateva simulari in fume fx.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SIMULARE FUMURI 1.jpg 
Afișări:	1713 
Mărime:	87,7 KB 
ID:	598552

                Comentariu

                • marius-c
                  Incepator
                  • 17.oct.2009
                  • 57

                  Postat în original de giorgioart
                  As dorii daca se poate, ptr cei care au ceva idei, sau sugestii, sa puna ceva si pe hartie, se accepta, chiar daca sunt facute cu stangacii. Am obv. ca in afara de cei care sunt novici in materie, ca si mine, sunt si cei care mananca o paine din asta(nu vb despre razvan), asa ca, astept mai multa implicare din partea lor, eu de ex., teoretic, informational, m-am mai ,,desteptat". Am sa postez cateva idei, bineinteles, niste desene, proiectii 3D, inclusiv si cateva simulari in fume fx.
                  Esti meserias in desene.Pai din ce ne a explicat, cam asa vin la el.Pe youtube erau dispuse orizontal la sobele rusesti,tot cu doua sau trei fumuri si cu cate doua guri de vizitare pe fiecare parte una sus si una jos..fimul intra pe sus si iese jos si se unesc in spate si intra in cos.

                  Aseara am revazut animatia facuta de tine,si cred ca daca elimini acele margini de caramida dintr e sertare fumul nu se va mai invarti printr e ele.Avand acele 12 cm intre ele si perete cred ca o ia pe scurtatura,si in plus ar iesi focarul destul de mare 45 sertarul+12+12=69 pe latime si 35+24=59 pe lungime (oarecum invers dar intelegi ideea).Cred ca ar fi suficient 2cm pt marginile de 35 si lasat alternativ cate 12 cm (pe partea cu 40cm) cand pe o parte cand pe alta in functie de cum vine randul sertarelor...asa "fortezi "fumul sa mearga printre sertare altfel ai acei 12 de sus pana jos si nu vad de ce ar mai merge fumul printre sertare.

                  Inafara de usa de alimentare sigur ii mai trebuie o usita suficient de mare dispusa undeva la mijlocul setarelor astfel incat sa o poti deschide cand e nevoie si sa cureti sertarele (chiar si cu vana de amestec se mai aduna ceva pe lele).
                  Aerele,chiar azi citeam, cel primar e bine sa vina de pe lateral (dupa ce se inteteste focul) nu din cenusar ca ard lemnele mult mai repede iar secundarul deasupra flacarii...de tertiar nu zice nimeni nimic probabil merg pe ideea ca odata alimentat secundarul cum trebe cu aer nu mai are ce arde la un al treilea nivel.
                  Caramizile care formeaza vatra (cele de pe margine) dispuse intr un unghi inclinat in asa fel incat toate lemnele si tot jarul sa stea pe gratarul din centru.
                  Imi plac forma si ideile rusnacilor.Incerc sa mi fac o schita cum sa dispun sertarele si totodata sa nu mi iasa un sifonier dublu ca nu am sala de bal .
                  Restul cu automatizarile cred ca nu e asa de complicat pe cum pare.
                  Daca mai gasesc ceva sau mai imi vin idei le postez...ca nu fac un secret di asta

                  Comentariu

                  • giorgioart
                    Membru
                    • 19.apr.2011
                    • 102

                    Aere

                    Postat în original de marius-c
                    Esti meserias in desene.Pai din ce ne a explicat, cam asa vin la el.Pe youtube erau dispuse orizontal la sobele rusesti,tot cu doua sau trei fumuri si cu cate doua guri de vizitare pe fiecare parte una sus si una jos..fimul intra pe sus si iese jos si se unesc in spate si intra in cos.

                    Aseara am revazut animatia facuta de tine,si cred ca daca elimini acele margini de caramida dintr e sertare fumul nu se va mai invarti printr e ele.Avand acele 12 cm intre ele si perete cred ca o ia pe scurtatura,si in plus ar iesi focarul destul de mare 45 sertarul+12+12=69 pe latime si 35+24=59 pe lungime (oarecum invers dar intelegi ideea).Cred ca ar fi suficient 2cm pt marginile de 35 si lasat alternativ cate 12 cm (pe partea cu 40cm) cand pe o parte cand pe alta in functie de cum vine randul sertarelor...asa "fortezi "fumul sa mearga printre sertare altfel ai acei 12 de sus pana jos si nu vad de ce ar mai merge fumul printre sertare.

                    Inafara de usa de alimentare sigur ii mai trebuie o usita suficient de mare dispusa undeva la mijlocul setarelor astfel incat sa o poti deschide cand e nevoie si sa cureti sertarele (chiar si cu vana de amestec se mai aduna ceva pe lele).
                    Aerele,chiar azi citeam, cel primar e bine sa vina de pe lateral (dupa ce se inteteste focul) nu din cenusar ca ard lemnele mult mai repede iar secundarul deasupra flacarii...de tertiar nu zice nimeni nimic probabil merg pe ideea ca odata alimentat secundarul cum trebe cu aer nu mai are ce arde la un al treilea nivel.
                    Caramizile care formeaza vatra (cele de pe margine) dispuse intr un unghi inclinat in asa fel incat toate lemnele si tot jarul sa stea pe gratarul din centru.
                    Imi plac forma si ideile rusnacilor.Incerc sa mi fac o schita cum sa dispun sertarele si totodata sa nu mi iasa un sifonier dublu ca nu am sala de bal .
                    Restul cu automatizarile cred ca nu e asa de complicat pe cum pare.
                    Daca mai gasesc ceva sau mai imi vin idei le postez...ca nu fac un secret di asta


                    Am sa postez aici o schema, asa cum vad AERELE . Vreau sa intelegi ca ce zice razvan, in mare are dreptate, dar, in lipsa unui desen, fiecrae interpreteaza cum vrea....asa ca.. Pe mine ma ajuta mult acel program ptr efecte speciale, fume fx, care genereaza flacara, fum, si altele. In lipsa unui program, nu ai cum sa-ti dai seama cum o ia fumul, decat daca bagi capul in focar, poate asa a facut Razvan, sau o camera web. Cum iti dai seama la interior daca pe sescundar sau tertiar iese ceva, si aici nu ma refer la aer. Daca aerul nu vine cu temp. de peste 200 de grade, nu se intampla nimic, trebuie sa ia foc, in amestec cu gazele. Eu zic ca, eficienta cea mai mare o are o soba finlandeza, de exemplu din gama NunnaUuni, sau Tulikiwi. Asemanarea intre sobele nordice este mare. la americani a ajuns si datorita rusilor, chiar si lipoveni, care este o comunitate destul de mare. Asa cum zicea si Razvan, ajuns din razvratit in Senior Member si veteran, la el aerele au o dispunere destul de ciudata, si in lipsa unei schite(asa o consider), creeaza niste turbioane, vortexuri, asta inseamna ca acele gauri sunt dispuse untr-un anume fel , a se vedea aici ..http://www.youtube.com/watch?v=1V53e...eature=related

                    Pentru curaratea sertarelor, eu zic ca, se pot crea niste goluri, de o caramida, care se poate detasa si curata. Intr-un filmulet postat aici de mine, se vede asa ceva. Acum lucrez ca un model de semineu, plecand de la ideea lui bagera, dar dispunerea lor este alta, vreau sa vad cum se duce fumul, cum imbraca focarul..samd.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	2035 
Mărime:	151,6 KB 
ID:	598553

                    Gigi

                    Comentariu

                    • marius-c
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 57

                      Suuper ...daca dispui de un astfel de program care poate simula cum se duce fumul...poti incerca mai multe variante....
                      Referitor la aer el sigur se incinge la 200 sau chiar peste ca doar arde focul langa teava,efectul turbionar apare mai bine intr o incinta cilindrica...probabil si in focarul semineului e dar nu asa evident....incearca cu cotele date de Razvan pt aere si vezi ce efecte iti ies...si poate postezi o simulare...
                      Sunt curios la simularea cu sertarele puse asa cum spune razvan cum se duce fumule scurtatura sau printre sertare...

                      Comentariu

                      • giorgioart
                        Membru
                        • 19.apr.2011
                        • 102

                        Postat în original de marius-c
                        Suuper ...daca dispui de un astfel de program care poate simula cum se duce fumul...poti incerca mai multe variante....
                        Referitor la aer el sigur se incinge la 200 sau chiar peste ca doar arde focul langa teava,efectul turbionar apare mai bine intr o incinta cilindrica...probabil si in focarul semineului e dar nu asa evident....incearca cu cotele date de Razvan pt aere si vezi ce efecte iti ies...si poate postezi o simulare...
                        Sunt curios la simularea cu sertarele puse asa cum spune razvan cum se duce fumule scurtatura sau printre sertare...

                        sunt postate niste filmulete aici cu fumul printre sertare

                        Comentariu

                        • marius-c
                          Incepator
                          • 17.oct.2009
                          • 57

                          Da dar acolo ai adaugat un fel de "guler" din caramida intre sertare ceea ce razvan zicea ca nu sunt bune...acolo acele sertare ajutau fumul sa parcurga traseul..

                          Comentariu

                          • bobon
                            Membru
                            • 17.mai.2011
                            • 109

                            Sa ma insel eu ,tot ce se poate, dar cred mai mult ca va inselati voi.Gigi tu esti in alte domenii meserias, le ai cu dizainul, faci programe, asa ca de jos palaria, dar ce face Razvan bine ai facut in vara cele 7 sertare. Razvan a spus de mai multe ori cum functioneaza semineul, daca nu cumva a dat la aiureala toate datele dar eu il cred il tot provocati el spune dar nu spune ce vreti voi munra in gura, cu toateca daca a spus corect a dat totul.Eu am facut acum 8 ani 2 bazine legate intre ele si avind cosul slab nu a mers soba. Acum am vazut pe viu -natural- ceva cu ce are Razvan dar in teracota si fara spatii asa cum spune Marius c si ii merge ,ei la mine nu a mers, am stricat fumurile la teracota si tot nu a mers. Ca sunt spatiile aleade 14 cm este adevaRAT dar el in semineul mui de samota pusa pe lat avind in el fumuri inmagazineaza caldura pe care o cedeaza ulterior seretarelor,temperatura ce o regleaza cu sibar si cu cele 3 aere. Cind eu o data am masurat cite kkal am facut dintr-o anumita cantitate de lemne-randamentul centralei mele Florin Scoda de pe softpedia mi-a reprosat ca am folosit si apa calduta urmare impropriu spus reflexiei caldurii din teracota, de parca teracota a fost incalzita cu alta sursa. Eu am dat multe detalii la ce ma pricep , sunt de acord cu tine sa nu latram pe margine fara sa avem un rezultat dar asta este la noi. Daca studiezi pe soft la sobe teracota si la proiect propriu am detaliat cit de cit cu consum de lemne suprafata incalzita .Ce face Razvan .i-am spus eu sunt in virsta nu ma apuc acum de experiente sa cheltui bani gramada pe ce nu stiu ce, fac teracote de toate modelele explic la novici si asta este. La mine am incalzire prin teracota cu un amalgam bazin -serpentina, multumir, legaturi cu Pexal_stiu ca mai bun este ppr sau Cu dar cind voi face modificari radicale in centrala trec pe ppr.Dar,daca il consideram pe Razvan un Nero uite ca a aparut si Cicero, amindoi poeti ai Romei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, ma mir ca razvan nu mai este pus pe cearta. Bobo
                            Bobon...

                            Comentariu

                            • giorgioart
                              Membru
                              • 19.apr.2011
                              • 102

                              Postat în original de bobon
                              Sa ma insel eu ,tot ce se poate, dar cred mai mult ca va inselati voi.Gigi tu esti in alte domenii meserias, le ai cu dizainul, faci programe, asa ca de jos palaria, dar ce face Razvan bine ai facut in vara cele 7 sertare. Razvan a spus de mai multe ori cum functioneaza semineul, daca nu cumva a dat la aiureala toate datele dar eu il cred il tot provocati el spune dar nu spune ce vreti voi munra in gura, cu toateca daca a spus corect a dat totul.Eu am facut acum 8 ani 2 bazine legate intre ele si avind cosul slab nu a mers soba. Acum am vazut pe viu -natural- ceva cu ce are Razvan dar in teracota si fara spatii asa cum spune Marius c si ii merge ,ei la mine nu a mers, am stricat fumurile la teracota si tot nu a mers. Ca sunt spatiile aleade 14 cm este adevaRAT dar el in semineul mui de samota pusa pe lat avind in el fumuri inmagazineaza caldura pe care o cedeaza ulterior seretarelor,temperatura ce o regleaza cu sibar si cu cele 3 aere. Cind eu o data am masurat cite kkal am facut dintr-o anumita cantitate de lemne-randamentul centralei mele Florin Scoda de pe softpedia mi-a reprosat ca am folosit si apa calduta urmare impropriu spus reflexiei caldurii din teracota, de parca teracota a fost incalzita cu alta sursa. Eu am dat multe detalii la ce ma pricep , sunt de acord cu tine sa nu latram pe margine fara sa avem un rezultat dar asta este la noi. Daca studiezi pe soft la sobe teracota si la proiect propriu am detaliat cit de cit cu consum de lemne suprafata incalzita .Ce face Razvan .i-am spus eu sunt in virsta nu ma apuc acum de experiente sa cheltui bani gramada pe ce nu stiu ce, fac teracote de toate modelele explic la novici si asta este. La mine am incalzire prin teracota cu un amalgam bazin -serpentina, multumir, legaturi cu Pexal_stiu ca mai bun este ppr sau Cu dar cind voi face modificari radicale in centrala trec pe ppr.Dar,daca il consideram pe Razvan un Nero uite ca a aparut si Cicero, amindoi poeti ai Romei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, ma mir ca razvan nu mai este pus pe cearta. Bobo

                              Nu am de gand sa fac concurenta nimanui, nici sa castig ceva din asta, decat, economie de gaze, o alternativa la sistemul meu. Vreau sa va spun doar ca sunt un mare fan al conceptului DIY. Din experienta altora care au achizitionat tot felul de sisteme de incalzire, pe lemne, mi-am dat seama cata tzeapa se ia la nivel national si nu numai. Deja si in Germania se revine incet la sisteme de incalzire cu sobe, zidarie de caramida, sau elemente de samota care sunt dispuse, lipite, cu alte cuvinte, sub forma de kit. In materie de sobe bazate pe zidarie, peste rusi sunt doar vecinii lor, la nordici, si asta din cauza climatului dupa cum stiti. Lumea nu incepe si nu se termina cu Razvan, am vrut sa zic de sobe, seminee, sau termoseminee. Imi pare rau ca acest topic se numeste asa, ptr ca deja ce vb aici este cu totul altceva. Mi-a trebuit ceva timp sa inteleg ce vrea sa spuna Razvan in legatura cu sertarele, poate am fost singurul care crezut din prima in sistemul asta, pe care l-am analizat logic. imi pare bine ca unii dintre voi reveniti la auscipicii mai bune. La inceput va-ti luat de el, acum totul este lapte si miere. Civilizatia a fost creata bazata pe dispute, constructive bineinteles. Sunt multe intrebari fara raspuns, si fiecare judeca, cum poate. Si ca sa revin , aceste sertare, asa cum suna , sunt sigur ca dispunerea lor poate fi facuta si altfel. Important este ca fumul sa IMBRACE seratarul, daca se poate contact pe ambele fete in mod egal. Din simularile facute de mine rezulta ca numai partea de jos a sertarului este mai mult expus fumului. Vreau sa-mi explice Razvan cum a ajuns la concluzia ca, orice metal, sa fie la minim 12 cm de zidarie, si din ce a rezultat asta, si de ce nu la 10 cm sau 5 cm. Eu am semineu, care pana anul trecut era orb, doar o hota, apoi am facut un sistem cu registrii din teava, in total 11 litri de apa in ei. V-am mai povetit cum s-a depus gudronul, si vreau sa renunt la el. Din semineu meu zidit, ma refer la focar, care este de H=600mm, Latimea=740mm, si Adancimea de 500mm, samota pusa pe lat, urmeaza doar sa fac registrul si apoi sa continui cu zidaria. Ptr cei care vor teracota, este treaba lor, prefer un finisaj modern, eventual placat, eu tin mult la design. Asa ca, plecand de la ideea Bagerei, putem sa dezvoltam, mai ales ca solutia cu registru din seratare, este super. Am sa postez niste idei, sub forma de simulari, si vreau sa dezbatem. sunt sigur ca o sa am reclamatii di partea unuia dintre noi, ...dar asta este. Vreau sa se vina cu argumente, altfel, vb in van. Imi place o disputa dar bazata pe argumete. Nu vreau sa facem filosofie, poate ca unii dintre noi sunt mai cititi decat altii, poate chiar mai educati. Eu, sunt doar un tip, care are si el scule, destule scule, ptr ca-i place si sa mestereasca in garaj, pe langa desen, pictura si....randari in 3D.

                              Comentariu

                              • marius-c
                                Incepator
                                • 17.oct.2009
                                • 57

                                Dupa mine distanta dintre sertare si perete pe unde trebe sa treaca fumul trebuie sa fie egal sau putin mai mare ca aria bazei cosului,tot atatia cm patrati;mai mult nu are sens decat daca exista vre o explicatie logica iar dintr un calcul simplu asa iese pt sertar de 40*35 ar fi 12*40=480cmp iar cosul dupa el e 19*26=494cmp suprafata dar acesti 12cm sa fie alternativ intr o parte la un sertar iar la urmatorul in partea opusa nu concomitent 12 stanga 12 dreapta.
                                Referitor la pozitionarea sertarelor imi veni si mie o idee:de ce nu le am dispune vertical,paralele unul fata de celalalt?Astfel fumul le ar brazda in mod egal pe toate fetele...si ar fi si mult mai usor de asezat pe cadru...iar din saibar am regla tirajul si caldura ar sta mai mult in focar.

                                Comentariu

                                Procesare...