Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobon
    Membru
    • 17.mai.2011
    • 109

    Postat în original de giorgioart
    Obv ca te pricepi la machete. Pe vremuri, cand eram mai tinerel
    Ca tot spui domnule de suprafata care determina recuperarea caldurii un anume gcom 61, in Proiect propriu din softpedia la poz 43 arata ca inclazeste o casa cu 5 calorifere cu 2000 kg lemne de salca uscata la temp de 24-28 gr. un sezon rece. Precizarile le-am luat de pe === Caldura si ACM in regim DIY de pe El forum --200 mp ,dar omul nu mai apare Spune ca are in jur de 8 mp de tabla iar fumul pleaca prin gratar in jos iar respectiva centrala este catre subsol( prima pagina).Daca este adevarat atunci mai vorbim de randament de 90%.

    Rectific, Caldura si ACM in regim DIY, gcom pagina 2 30 ian, 2009. Elforum==forumul electronistilor
    Bobon...

    Comentariu

    • giorgioart
      Membru
      • 19.apr.2011
      • 102

      Am citit si acolo, cum poate sa ma convinga?.....sau are si el un secret de ascuns. Fara poza nu mai pun botul, cel putin pe asta am inceput sa-l descifrez. daca fumul pleaca prin gratar in jos, este un sistem similar centralelor cu gazeificare, iar asta nu ma intereseaza. Numai cu tabla, poate sa fie si de 10m2, tot nu inmagazinezi caldura, se duce repede, si izolata sa fie, asa ca, raman tot la zidarie, asta este viitorul. la Nemti deja s-a inceput de ceva vreme, ca sa nu zic de amerciani

      Comentariu

      • narcis75
        Membru
        • 05.ian.2010
        • 112

        Postat în original de giorgioart
        softul respecta legile fizicii, va atasez o imagine cu setari ale softului
        bravo giorgioart te stimez ptr cum vrei sa ajuti forumisti

        Comentariu

        • giorgioart
          Membru
          • 19.apr.2011
          • 102

          Postat în original de marius-c
          Eu zic nu doar ca o sa mearga (cum zici si tu am vazut filmulete la altii) varianta cu ele verticale dar va fi necesar un spatiu mult mai mic fata de cele orizontale.De ce nu ar functiona la fel legile fizicii si aci...pt ca nu vrea unul sau altul...nu cred.Apa calda va fi tot sus si aia rece jos,caldura fa fi destula in incinta sa fie inmagazinata....acelasi principiu ,apa putina in sertare care se incalzeste rapid...
          Sa vedem simulari Gigi,lasa i pe altii....poate iese ceva bun si iesim si noi pe piata...)))))
          asta am gandit si eu, dar, ce ma pune pe ganduri, este acea sugestie care zice......intre sertar, registru si samota sa fie maxim 12cm, care nu am cum sa o verific, decat practic. Am sa fac o proba practica cu un sertar plin cu apa, in pozitie verticala,intre caramizi refractare, la o distanta de ...sa zicem 4-5 cm, expus deasuprafocului, si am sa masor cu termomtru cu laser temperatura.

          Comentariu

          • marius-c
            Incepator
            • 17.oct.2009
            • 57

            Nu a putut argumenta clar cu date de ce 12 si nu 5 a zis doar ca acea distanta e pt a nu se "supraincalzi" sertarele.Pai dupa mine tocmai asta e scopul sa le "incing" cat mai repede ca daca nu vroiam sa se supraincalzeasca faceam un boiler mai mare ca volum si nu se suraincalzea:iar chestia ca tre sa treaca aerele pe acolo nu tine pt ca ne intereseaza secundarul care va fi practic la partea superioara a focarului deci nu are treaba cu sertarele....acel tertiar...nu l am vazut la altii si dupa logica mea daca ai suficient aer in primar si secundar toate acele gaze se vor arde in secundar iar la tertiar ajunge doar fum,poate doar in cazul in care nu i dai suficient aer in secundar sa mai arda ceva in tertiar...nu stiu zic...sau ma rog cred ca incerc sa gandesc..ceea ce unora nu le place

            Comentariu

            • giorgioart
              Membru
              • 19.apr.2011
              • 102

              Postat în original de marius-c
              Nu a putut argumenta clar cu date de ce 12 si nu 5 a zis doar ca acea distanta e pt a nu se "supraincalzi" sertarele.Pai dupa mine tocmai asta e scopul sa le "incing" cat mai repede ca daca nu vroiam sa se supraincalzeasca faceam un boiler mai mare ca volum si nu se suraincalzea:iar chestia ca tre sa treaca aerele pe acolo nu tine pt ca ne intereseaza secundarul care va fi practic la partea superioara a focarului deci nu are treaba cu sertarele....acel tertiar...nu l am vazut la altii si dupa logica mea daca ai suficient aer in primar si secundar toate acele gaze se vor arde in secundar iar la tertiar ajunge doar fum,poate doar in cazul in care nu i dai suficient aer in secundar sa mai arda ceva in tertiar...nu stiu zic...sau ma rog cred ca incerc sa gandesc..ceea ce unora nu le place
              La majoritatea semineelor, sobelor, secundarul SPALA geamul, si tertizarul vine din peretele focarului unde sunt dispuse niste gauri cu aer preincalzit....iar la alti, , tartiarul este secundar, adica s-a renuntat la termenul de tertiar

              Click image for larger version  Name:	sec. si terz.JPG Views:	1075 Size:	55.5 KO ID:	598656

              Comentariu

              • flavius76
                Incepator
                • 24.nov.2011
                • 16

                Mcbos@
                Canalele le-am facut mai late pentru a se vedea mai bine in foto(ma chinui cu un jaf de telefon) si pt a nu se confunda cu rosturile zidariei. Fata de o constructie reala, apare un mic decalaj la scara, datorita faptului ca eu folosesc aici caramizi la dimensiunea 20/9,5/4,5mm. Referitor la sistemul clopot, razvan are focarul deschis la partea de sus, deci pierde efectul de acumulare al caldurii, dar il castiga pe cel al convectiei de aer cald, care scalda sertarele, referitor la asta ar trebui facuta o proba practica cu ambele variante pentru a da un verdict care e mai eficienta.

                bobon@
                De ce crezi ca nu ar merge cu 4 fumuri, la sobe de ce merge? Cu trei fumuri ar veni iesirea pe jos, ori razvan spune ca fumurile ajung deasupra focarului, poate cu 2= o coborare si o urcare, una pe o laterala, alta pe cealalta laterala si inca una in spate, adica 3 serii independente a cate 2 fumuri.
                Alta chestie care am vazut-o la alte seminee cu mai multe fumuri, care se uneau deasupra focarului si de acolo plecau la cos, avea o clapeta intre focar si camera de sus unde se uneau fumurile, la aprinderea focului o lasau deschisa si fumul iesea direct din focar in cos, astfel se incindea cosul, ulterior inchidea clapeta si cosul avea putere sa traga prin fumuri.

                giorgioart@
                Aerul secundar si tertiar ajuta la arderea gazului de lemn(gazeificare), la aprinderea focului, cand focarul e rece nu se produce gazeificare. Pe de alta parte aerul patrunde in focar datorita tirajului creat de cos, adica daca inchid primarul va trage prin secundar si tertiar, iar ca exemplu practic la o soba cu plita, daca focul arde mai mocnit cu usile inchise, in momentul cand deschid un ochi de la plita, incepe sa duduie soba si se vede cum trage cu putere aer prin acel orificiu cu toate ca plita e fierbinte si aerul ar trebui sa o ia in sus, totusi coboara in focar datorita tirajului creat de cos.
                Referitor la sertarele pe verticala, cred ca au randament mai scazut, daca inghesui mai multe unul langa altul ca sa compensezi pozitia defavorabila e posibil sa apara depuneri de gudron, cele din margine vor primi radiatie de la samota, iar cele din mijloc nu, iar ca idee cand se incinde mai tare o suprafata plana, cand o pui orizontal pe flacara sau cand o pui vertical? Alta problema care a spus-o si razvan, daca pastrezi inserierea, apa va circula cam aiurea, in zig-zag pe orizontala.

                Comentariu

                • giorgioart
                  Membru
                  • 19.apr.2011
                  • 102

                  Varianta Razvan, dar pe verticala

                  Postat în original de flavius76
                  Mcbos@
                  Canalele le-am facut mai late pentru a se vedea mai bine in foto(ma chinui cu un jaf de telefon) si pt a nu se confunda cu rosturile zidariei. Fata de o constructie reala, apare un mic decalaj la scara, datorita faptului ca eu folosesc aici caramizi la dimensiunea 20/9,5/4,5mm. Referitor la sistemul clopot, razvan are focarul deschis la partea de sus, deci pierde efectul de acumulare al caldurii, dar il castiga pe cel al convectiei de aer cald, care scalda sertarele, referitor la asta ar trebui facuta o proba practica cu ambele variante pentru a da un verdict care e mai eficienta.

                  bobon@
                  De ce crezi ca nu ar merge cu 4 fumuri, la sobe de ce merge? Cu trei fumuri ar veni iesirea pe jos, ori razvan spune ca fumurile ajung deasupra focarului, poate cu 2= o coborare si o urcare, una pe o laterala, alta pe cealalta laterala si inca una in spate, adica 3 serii independente a cate 2 fumuri.
                  Alta chestie care am vazut-o la alte seminee cu mai multe fumuri, care se uneau deasupra focarului si de acolo plecau la cos, avea o clapeta intre focar si camera de sus unde se uneau fumurile, la aprinderea focului o lasau deschisa si fumul iesea direct din focar in cos, astfel se incindea cosul, ulterior inchidea clapeta si cosul avea putere sa traga prin fumuri.

                  giorgioart@
                  Aerul secundar si tertiar ajuta la arderea gazului de lemn(gazeificare), la aprinderea focului, cand focarul e rece nu se produce gazeificare. Pe de alta parte aerul patrunde in focar datorita tirajului creat de cos, adica daca inchid primarul va trage prin secundar si tertiar, iar ca exemplu practic la o soba cu plita, daca focul arde mai mocnit cu usile inchise, in momentul cand deschid un ochi de la plita, incepe sa duduie soba si se vede cum trage cu putere aer prin acel orificiu cu toate ca plita e fierbinte si aerul ar trebui sa o ia in sus, totusi coboara in focar datorita tirajului creat de cos.
                  Referitor la sertarele pe verticala, cred ca au randament mai scazut, daca inghesui mai multe unul langa altul ca sa compensezi pozitia defavorabila e posibil sa apara depuneri de gudron, cele din margine vor primi radiatie de la samota, iar cele din mijloc nu, iar ca idee cand se incinde mai tare o suprafata plana, cand o pui orizontal pe flacara sau cand o pui vertical? Alta problema care a spus-o si razvan, daca pastrezi inserierea, apa va circula cam aiurea, in zig-zag pe orizontala.
                  despre asta am vrut sa zic, este o nimatie, simulare reala, dar nu pot sa o pun aici, sunt restrictionat de marimea fisierului, daca vrei sa ti-o trimit, da-mi adresa

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	semineu0052.jpg 
Afișări:	1122 
Mărime:	77,0 KB 
ID:	598657

                  Comentariu

                  • flavius76
                    Incepator
                    • 24.nov.2011
                    • 16

                    e posibil sa mearga, dar sertarele presupun ca le legi in paralel, se pierde efectul inserierii, daca tot faci sertarele, lasa unul satingher, il umpli cu apa si faci diferite teste cu el, in diferite pozitii, oricum la un singur sertar pariez pe varianta orizontala.

                    Comentariu

                    • bobon
                      Membru
                      • 17.mai.2011
                      • 109

                      Postat în original de flavius76
                      Mspune ca fumurile ajung deasupra focarului, poate cu 2= o coborare si o urcare, una pe o laterala, alta pe cealalta laterala si inca una in spate, adica 3 serii independente a cate 2 fumuri.
                      Alta chestie care am vazut-o la alte seminee cu mai multe fumuri, care se uneau deasupra focarului si de acolo plecau la cos, avea o clapeta intre focar si camera de sus unde se uneau fumurile, la aprinderea focului o lasau deschisa si fumul iesea direct din focar in cos, astfel se incindea cosul, ulterior inchidea clapeta si cosul avea putere sa traga prin fumuri.
                      De mers merge numai ca trebuie puse doua ferestre de vizitare pentru curatirea fumurilor in partea inferioara a semineului.,pe fiecare parte.
                      Bobon...

                      Comentariu

                      • giorgioart
                        Membru
                        • 19.apr.2011
                        • 102

                        Postat în original de bobon
                        Postat în original de flavius76
                        Mspune ca fumurile ajung deasupra focarului, poate cu 2= o coborare si o urcare, una pe o laterala, alta pe cealalta laterala si inca una in spate, adica 3 serii independente a cate 2 fumuri.
                        Alta chestie care am vazut-o la alte seminee cu mai multe fumuri, care se uneau deasupra focarului si de acolo plecau la cos, avea o clapeta intre focar si camera de sus unde se uneau fumurile, la aprinderea focului o lasau deschisa si fumul iesea direct din focar in cos, astfel se incindea cosul, ulterior inchidea clapeta si cosul avea putere sa traga prin fumuri.
                        De mers merge numai ca trebuie puse doua ferestre de vizitare pentru curatirea fumurilor in partea inferioara a semineului.,pe fiecare parte.
                        O SUGESTIE

                        Click image for larger version  Name:	o sugestie.JPG Views:	1074 Size:	60.1 KO ID:	598658
                        V-am spus ca eu am registru din tevi, facut anul trecut, deasupra semineului de samota, l-am prevazut cu o clapeta, ca atunci cand deschid usa semineului, fumul sa nu o mai ia pe ...pe sicane, ci direct la cos, ca sa nu intre fumul in casa

                        Comentariu

                        • chitulescu ionel
                          Incepator
                          • 04.dec.2011
                          • 1

                          Ai f mare dreptate

                          Comentariu

                          • giorgioart
                            Membru
                            • 19.apr.2011
                            • 102

                            temp. minim si maxim

                            simulare temperaturi

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	temp. minim si maxim.JPG 
Afișări:	1269 
Mărime:	139,3 KB 
ID:	598662

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 303

                              Mi se pare mie sau incepeti sa experimentati!Parca totul se facea pe calculator,nu cum spun eu,munca ,experimente bazate pe cunostinte tehnice aprofundate si gindire pragmatica!Unde i calculatorul acela facator de minuni,incepeti sa munciti,sa l probati si pe verticala si pe orizonzala intre 2-4 caramizi-o sa ti iasa o "varza si fara carne",nu prea vreti sa intelegeti un lucru,un sertar nu inseamna un sistem sau 10-20 % dintr un sistem,fiind independent va avea erori de functionare,nu poti masura o temperatura si sa o raportezi la un sistem(registru),iar calculatorul este asa o mica distractie ,nu prea te ajuta sa ti dea un respuns concludent care sa ti furnizeze ceva in plus,o idee,o relativitate intr un spatiu definit cu erori mici de functionare-nesemnificative-(o,1-0,7%),iar procesul de incalzi sistem/arderere lemn in acel spatiu este ireversibil.Mi e teama sa nu te minti singur si sigur se va intimpla asta pt ce nu respecti regulile ,pe care ti le am spus eu,nu eu le am facut,eu doar le am aflat experimentat si le am dat mai departe-adica voua-,o sa faci la simulari pina 'se schimba leii cu tigri sau euro",asa cum ai sugerat tu giorioart,ca as fi primitiv-feudal-inapoiat si ca n as stii sa folosesc calculatorul,in ultimii 8-9 ani,m am realizat probabil pe viata,OCNA taticu nu butoane si tastaturi,programe care s facute praf si ajung firimituri la mine tine si altii.Daca vreau sa l scot pe piata ,nu l scot pt bani,vreau sa creez citeva mii de locuri de munca,romanii sa nu mai plateasca "prostia aia de gaz sau intretinere",sa se simta bine in living ul ala mic sau mare,sa traiasca cu cel putin 5 ani mai mult decit este media de viata acum.Cheltuielile casei vor ajunge la cer in curind,nu stiti ce urmeaza,va spun eu,genocidul psihologic,asta e viitorul celor care sint stresati lunar de aceste jafuri care le fac politicienii.De ce esti tare in clont cu mine,care ti deschid capul,iti ofer ce n ai visat tu vreodata,iti explic ca la prescolari si ma stresezi cu 12 cm d c nu s 5,ti am explicat de 2 ori de ce s 12,dar nu pricepi sau nu vrei sa pricepi,vrei sa ma verifici daca te mint daca spun acelasi lucru mereu,pai fac asta de 9 ani si vrei sa ma apuc sa bat cimpiile la 44 de ani,vad ca v ati unit pe aici sa ma discreditati,si asta pt 30-40 de caramizi in plus la in semineu care l faci odata ...asta va spune si valoarea pur tehnica...Am incercat si incerc sa fac bine la toti,dute si dai jos daca poti pe tilharii astia cu gazul si gicakaloria ,cu astia nu te prea tine nici fizicul nici "mentalul",frica asta ce face din om!Daca eram fricos nu faceam asa ceva si nu riscam atitia bani,nu mai vb de alte neplaceri legate de vreun eventual esec-bomba cu ceas-,dar tu care crezi ,in naivitatea ta-care este absoluta,persisti mereu in greseli care mai de care mai mari-ca acel pc/calculator iti poate oferii ceva,o sa te intorci la metodele mele,cum de altfel si incerci dar nu esti pe drumul cel bun,incepi cu zecimale(unsertar si 10 caramizi)si o sa termini in blesteme si injuraturi ca nu ti iese socoteala.Metoda ta de lucru este total aiurea si fara inceput ...sfirsitul e aproape si dezastruos la fel ca si inceputul.Cind se probeaza un motor tot asa fac si mecanicii,il taie in 4 ,verifica un piston si aia e,merge deci,doar ca atunci cind sint impreuna formeaza un motor cu distributie ,injectie,ungere,racire,performante!Performanta se verifica la un sistem intreg nu la parti dintr un sistem,aici,in cazul nostru,sistemul este urmatorul:semineu(cu 3 aere),registru,instalatie(tevi+ calorifere+/- boiler acm),automatizare,evacuare,doar cind le ai pe toate poti sa incepi sa mai misti ceva pe acolo,mai tai un aer,un siber mai deschis,un termostat mai la 45-65 gr C ca sa vezi ce consum ai in functie de caldura ,abia atunci incepe si "mentalul sa si ia ceva viteza ,sa miste mai mult,asa cu tst si cu pc ul...nu ti dau nici macar 3% sanse sa gasesti ceva peste mine sau macar apropiat(+/- 5%).Si iar ajungem la faza ca te cam faci de ris cu toate simularile alea,nu te combat vreau sa te fac sa intelegi ca nu au aproape nici o valoare,e doar o idee vaga din ceea ce ar putea sa iasa daca faci,incerci metodele mele,OCNA taticu,sa vezi cum e sa scrii cu moloz sau adeziv pe miini,miinile zbircite de cite o zgiriietura mai serioasa.Sincer nu ti mai face iluzii ca vrei sa reinventezi roata,punele verticale si nu orizontale,sa vezi cum legile fizicii functioneaza si asa(dupa cum spune un mare forumist...)doar ca o sa ti cam dea cu virgule spre 48-52%-adica ruina rapida si completa-ti am mai dat un raspuns asa gratis ,sa nu te mai chinui/chinuiti,dar cum masochismul e la moda...esti liber sa o faci cum doresti!Asa laudaros cum sint,probabil altruist ar fi termenul dar nu l cunosti si nici nu l recunosti ca fiind existent in DEX,ti am facut un cadou de mos nicolae(ai cistigat 3-4 zile libere ca sa nu mai probezi anomalii),sa nu cumva sa te intorci la fedalismul meu,ramai in secolul asta ca o sa ti dea in curind sa maninci niste pastile facute pe calculator pe post de friptura sau pizza...ok!Tehnologiile le respect,le accept si le pun in aplicare asa cum stiu eu mai bine,credema ca nu s curios deloc ce ti iese din jumate de semineu vechiu si jumate semineu nou,te ai opintit la 12 cm,12 apostoli,bine ca nu s mai multi ca probabil acum eram la IGP sa dau note explicative!E doar un pamflet deci trateaza l ca atare,razboinicul celor 12 cm/versus 40-50 caramizi... ok!Bafta,sanatate,Rabdare multa,Razvan...pe saptamina cealalta,eventual dupa craciun,mai rarut e mai dragut nu!
                              bagera

                              Comentariu

                              • vasile m
                                Membru
                                • 21.iun.2009
                                • 292

                                ce tare!ce soba tare.

                                Comentariu

                                Procesare...