Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • giorgioart
    Membru
    • 19.apr.2011
    • 108

    V-am spus ca eu am registru din tevi, facut anul trecut, deasupra semineului de samota, l-am prevazut cu o clapeta, ca atunci cand deschid usa semineului, fumul sa nu o mai ia pe ...pe sicane, ci direct la cos, ca sa nu intre fumul in casa

    Comentariu

    • chitulescu ionel
      Incepator
      • 04.dec.2011
      • 1

      Ai f mare dreptate

      Comentariu

      • giorgioart
        Membru
        • 19.apr.2011
        • 108

        temp. minim si maxim

        simulare temperaturi
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Mi se pare mie sau incepeti sa experimentati!Parca totul se facea pe calculator,nu cum spun eu,munca ,experimente bazate pe cunostinte tehnice aprofundate si gindire pragmatica!Unde i calculatorul acela facator de minuni,incepeti sa munciti,sa l probati si pe verticala si pe orizonzala intre 2-4 caramizi-o sa ti iasa o "varza si fara carne",nu prea vreti sa intelegeti un lucru,un sertar nu inseamna un sistem sau 10-20 % dintr un sistem,fiind independent va avea erori de functionare,nu poti masura o temperatura si sa o raportezi la un sistem(registru),iar calculatorul este asa o mica distractie ,nu prea te ajuta sa ti dea un respuns concludent care sa ti furnizeze ceva in plus,o idee,o relativitate intr un spatiu definit cu erori mici de functionare-nesemnificative-(o,1-0,7%),iar procesul de incalzi sistem/arderere lemn in acel spatiu este ireversibil.Mi e teama sa nu te minti singur si sigur se va intimpla asta pt ce nu respecti regulile ,pe care ti le am spus eu,nu eu le am facut,eu doar le am aflat experimentat si le am dat mai departe-adica voua-,o sa faci la simulari pina 'se schimba leii cu tigri sau euro",asa cum ai sugerat tu giorioart,ca as fi primitiv-feudal-inapoiat si ca n as stii sa folosesc calculatorul,in ultimii 8-9 ani,m am realizat probabil pe viata,OCNA taticu nu butoane si tastaturi,programe care s facute praf si ajung firimituri la mine tine si altii.Daca vreau sa l scot pe piata ,nu l scot pt bani,vreau sa creez citeva mii de locuri de munca,romanii sa nu mai plateasca "prostia aia de gaz sau intretinere",sa se simta bine in living ul ala mic sau mare,sa traiasca cu cel putin 5 ani mai mult decit este media de viata acum.Cheltuielile casei vor ajunge la cer in curind,nu stiti ce urmeaza,va spun eu,genocidul psihologic,asta e viitorul celor care sint stresati lunar de aceste jafuri care le fac politicienii.De ce esti tare in clont cu mine,care ti deschid capul,iti ofer ce n ai visat tu vreodata,iti explic ca la prescolari si ma stresezi cu 12 cm d c nu s 5,ti am explicat de 2 ori de ce s 12,dar nu pricepi sau nu vrei sa pricepi,vrei sa ma verifici daca te mint daca spun acelasi lucru mereu,pai fac asta de 9 ani si vrei sa ma apuc sa bat cimpiile la 44 de ani,vad ca v ati unit pe aici sa ma discreditati,si asta pt 30-40 de caramizi in plus la in semineu care l faci odata ...asta va spune si valoarea pur tehnica...Am incercat si incerc sa fac bine la toti,dute si dai jos daca poti pe tilharii astia cu gazul si gicakaloria ,cu astia nu te prea tine nici fizicul nici "mentalul",frica asta ce face din om!Daca eram fricos nu faceam asa ceva si nu riscam atitia bani,nu mai vb de alte neplaceri legate de vreun eventual esec-bomba cu ceas-,dar tu care crezi ,in naivitatea ta-care este absoluta,persisti mereu in greseli care mai de care mai mari-ca acel pc/calculator iti poate oferii ceva,o sa te intorci la metodele mele,cum de altfel si incerci dar nu esti pe drumul cel bun,incepi cu zecimale(unsertar si 10 caramizi)si o sa termini in blesteme si injuraturi ca nu ti iese socoteala.Metoda ta de lucru este total aiurea si fara inceput ...sfirsitul e aproape si dezastruos la fel ca si inceputul.Cind se probeaza un motor tot asa fac si mecanicii,il taie in 4 ,verifica un piston si aia e,merge deci,doar ca atunci cind sint impreuna formeaza un motor cu distributie ,injectie,ungere,racire,performante!Performanta se verifica la un sistem intreg nu la parti dintr un sistem,aici,in cazul nostru,sistemul este urmatorul:semineu(cu 3 aere),registru,instalatie(tevi+ calorifere+/- boiler acm),automatizare,evacuare,doar cind le ai pe toate poti sa incepi sa mai misti ceva pe acolo,mai tai un aer,un siber mai deschis,un termostat mai la 45-65 gr C ca sa vezi ce consum ai in functie de caldura ,abia atunci incepe si "mentalul sa si ia ceva viteza ,sa miste mai mult,asa cu tst si cu pc ul...nu ti dau nici macar 3% sanse sa gasesti ceva peste mine sau macar apropiat(+/- 5%).Si iar ajungem la faza ca te cam faci de ris cu toate simularile alea,nu te combat vreau sa te fac sa intelegi ca nu au aproape nici o valoare,e doar o idee vaga din ceea ce ar putea sa iasa daca faci,incerci metodele mele,OCNA taticu,sa vezi cum e sa scrii cu moloz sau adeziv pe miini,miinile zbircite de cite o zgiriietura mai serioasa.Sincer nu ti mai face iluzii ca vrei sa reinventezi roata,punele verticale si nu orizontale,sa vezi cum legile fizicii functioneaza si asa(dupa cum spune un mare forumist...)doar ca o sa ti cam dea cu virgule spre 48-52%-adica ruina rapida si completa-ti am mai dat un raspuns asa gratis ,sa nu te mai chinui/chinuiti,dar cum masochismul e la moda...esti liber sa o faci cum doresti!Asa laudaros cum sint,probabil altruist ar fi termenul dar nu l cunosti si nici nu l recunosti ca fiind existent in DEX,ti am facut un cadou de mos nicolae(ai cistigat 3-4 zile libere ca sa nu mai probezi anomalii),sa nu cumva sa te intorci la fedalismul meu,ramai in secolul asta ca o sa ti dea in curind sa maninci niste pastile facute pe calculator pe post de friptura sau pizza...ok!Tehnologiile le respect,le accept si le pun in aplicare asa cum stiu eu mai bine,credema ca nu s curios deloc ce ti iese din jumate de semineu vechiu si jumate semineu nou,te ai opintit la 12 cm,12 apostoli,bine ca nu s mai multi ca probabil acum eram la IGP sa dau note explicative!E doar un pamflet deci trateaza l ca atare,razboinicul celor 12 cm/versus 40-50 caramizi... ok!Bafta,sanatate,Rabdare multa,Razvan...pe saptamina cealalta,eventual dupa craciun,mai rarut e mai dragut nu!
          bagera

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 296

            ce tare!ce soba tare.

            Comentariu

            • bobon
              Membru
              • 17.mai.2011
              • 117

              Postat în original de vasile m
              ce tare!ce soba tare.
              Adevarul este ca ESTE TARE, numai ca nu vrei sa o intelegi. Nu ma fac avocatul diavolului dar asta este.
              Bobon...

              Comentariu

              • giorgioart
                Membru
                • 19.apr.2011
                • 108

                Postat în original de bobon
                Adevarul este ca ESTE TARE, numai ca nu vrei sa o intelegi. Nu ma fac avocatul diavolului dar asta este.

                pe asta o revendic eu...si cu ajutorul gurului, bineinteles, apoi o distribui si pe a lui, ...http://www.youtube.com/watch?v=c0nYlKFWboE

                Comentariu

                • bobon
                  Membru
                  • 17.mai.2011
                  • 117

                  Glumesti Giorgi, nu m mai bag in disputa asta sau sa ma bag putin paralel. El face ardere dirijata, controlata, o inmagazineaza in semineu si o reda in timp in sertare. Ca faci sertare cu putere mare este una , dar el ti-a spus ca dupa ce faci totul inclusiv automatizarile vin problemele de dirijare,si ii dau dreptate ca la 2 mp de tabla care retine caldura si 10 kg lemne sa le arzi in 6 ore iti trebuie un fel de procesor cum sar spune daca nu ce va ce pe mine ma depaseste.Succes.Bobo.
                  Bobon...

                  Comentariu

                  • giorgioart
                    Membru
                    • 19.apr.2011
                    • 108

                    Postat în original de bobon
                    Glumesti Giorgi, nu m mai bag in disputa asta sau sa ma bag putin paralel. El face ardere dirijata, controlata, o inmagazineaza in semineu si o reda in timp in sertare. Ca faci sertare cu putere mare este una , dar el ti-a spus ca dupa ce faci totul inclusiv automatizarile vin problemele de dirijare,si ii dau dreptate ca la 2 mp de tabla care retine caldura si 10 kg lemne sa le arzi in 6 ore iti trebuie un fel de procesor cum sar spune daca nu ce va ce pe mine ma depaseste.Succes.Bobo.

                    Asta nu este o disputa Bobon, si chiar daca este sa fie, se poate venii cu argumente, dar linistit, fara ironii, fara rautati, fara trimitere la lectii de fizica samd, ptr ca totusi, acest forum nu cred ca este pentru profi, sa fim seriosi, iar daca se afla unul pe aici, cu atat mai bine. Dupa cum ai observat, nu am venit repede cu o propunere, ca Razvan a luat foc, iti interzice sa gandesti. De inteles am inteles din prima, nu am zis ca sistemul lui nu este ok, iar eu, sigur ca in prop. de 90% am sa adopt acel proiect, desi eu cred ca poate fi inbunatatit, cel putin cu dispunerea aerelor, dar mai vb pe tema asta. Nu trebuie sa ne certam cu nimeni, nici chiar cu el, dar nici nu poti sa fi impasibil la aberatii. Daca stai la retras nu este ok, si aici nu ma refer la acel sistem, este vb ssi de restul, chiar si de pozitionarea lui in spatiu, care conteaza mult, daca exista si variante pentru alte dimensiuni, in functie de am plasament.
                    Gigi

                    Comentariu

                    • dragos1985
                      Incepator
                      • 07.dec.2011
                      • 1

                      buna ziua , sunt nou pe forum defapt e primul cont facut vreodata pe forum deacea va rog sa fiti indulgenti cu mine pentru ca nu cunosc toate detaliile unei instalatii de incalzit prin soba de teracota dar incerc sa ma informez , am in plan sa modific o soba de teracota ca sa pot incalzi 2 camere si am citeva nelamuriri
                      1 pentru serpentina citi metri de teava de cupru mi ar trebui si cit de groasa sa fie ca sa incalzeasca apa
                      2 pentru returul caloriferelor am inteles ca exista robinet cu termostat care poate schimba circuitul apei prin alta conducta in momentul in care e foarte calda astfel incit apa sa mearga printrun boiler (cel de la baie in cazul meu)si sa se raceasca doar ca robinetul ar trebui sa fie temporizat ca sa revina iar in pozitia initiala ca sa nu se raceasca in prima faza toata instalatia cu apa din boiler sau in a doua faza sa nu se incalzeasca toata apa inclusiv cea din boiler
                      cam asta ar fi ...sper ca am fost cit de cit clar si daca poate cineva sa ma lamureasca e binevenit .....multumesc anticipat
                      am uitat sa mentionez ca vreau sa pun 2 calorifere marii din fonta ,unul in fiecare camera
                      Ultima editare de dragos1985; 07.dec.2011, 10:03.

                      Comentariu

                      • giorgioart
                        Membru
                        • 19.apr.2011
                        • 108

                        Despre asta s-a discutat, doar ca trebuie sa ai rabdare sa citesti totul. Dupa mine, acest topic trebuie sa se numeasca, TOTUL DESPRE SOBA CU SERTARE, ptr ca despre serpentina de cupru s-a discutat foarte putin, dar, daca esti hotarat, si vrei asta, parerea mea este sa folosesti in loc de cupru teava flexibila de inox, am gasit undeva ca vindea si la metru, care oricum rezista la temperaturi mai mari decat cuprul. Alta varianta este din teava de otel, sau.....sertar din tabla
                        Gigi

                        Comentariu

                        • giorgioart
                          Membru
                          • 19.apr.2011
                          • 108

                          Postat în original de razvan adrian
                          Mi se pare mie sau incepeti sa experimentati!Parca totul se facea pe calculator,nu cum spun eu,munca ,experimente bazate pe cunostinte tehnice aprofundate si gindire pragmatica!Unde i calculatorul acela facator de minuni,incepeti sa munciti,sa l probati si pe verticala si pe orizonzala intre 2-4 caramizi-o sa ti iasa o "varza si fara carne",nu prea vreti sa intelegeti un lucru,un sertar nu inseamna un sistem sau 10-20 % dintr un sistem,fiind independent va avea erori de functionare,nu poti masura o temperatura si sa o raportezi la un sistem(registru),iar calculatorul este asa o mica distractie ,nu prea te ajuta sa ti dea un respuns concludent care sa ti furnizeze ceva in plus,o idee,o relativitate intr un spatiu definit cu erori mici de functionare-nesemnificative-(o,1-0,7%),iar procesul de incalzi sistem/arderere lemn in acel spatiu este ireversibil.Mi e teama sa nu te minti singur si sigur se va intimpla asta pt ce nu respecti regulile ,pe care ti le am spus eu,nu eu le am facut,eu doar le am aflat experimentat si le am dat mai departe-adica voua-,o sa faci la simulari pina 'se schimba leii cu tigri sau euro",asa cum ai sugerat tu giorioart,ca as fi primitiv-feudal-inapoiat si ca n as stii sa folosesc calculatorul,in ultimii 8-9 ani,m am realizat probabil pe viata,OCNA taticu nu butoane si tastaturi,programe care s facute praf si ajung firimituri la mine tine si altii.Daca vreau sa l scot pe piata ,nu l scot pt bani,vreau sa creez citeva mii de locuri de munca,romanii sa nu mai plateasca "prostia aia de gaz sau intretinere",sa se simta bine in living ul ala mic sau mare,sa traiasca cu cel putin 5 ani mai mult decit este media de viata acum.Cheltuielile casei vor ajunge la cer in curind,nu stiti ce urmeaza,va spun eu,genocidul psihologic,asta e viitorul celor care sint stresati lunar de aceste jafuri care le fac politicienii.De ce esti tare in clont cu mine,care ti deschid capul,iti ofer ce n ai visat tu vreodata,iti explic ca la prescolari si ma stresezi cu 12 cm d c nu s 5,ti am explicat de 2 ori de ce s 12,dar nu pricepi sau nu vrei sa pricepi,vrei sa ma verifici daca te mint daca spun acelasi lucru mereu,pai fac asta de 9 ani si vrei sa ma apuc sa bat cimpiile la 44 de ani,vad ca v ati unit pe aici sa ma discreditati,si asta pt 30-40 de caramizi in plus la in semineu care l faci odata ...asta va spune si valoarea pur tehnica...Am incercat si incerc sa fac bine la toti,dute si dai jos daca poti pe tilharii astia cu gazul si gicakaloria ,cu astia nu te prea tine nici fizicul nici "mentalul",frica asta ce face din om!Daca eram fricos nu faceam asa ceva si nu riscam atitia bani,nu mai vb de alte neplaceri legate de vreun eventual esec-bomba cu ceas-,dar tu care crezi ,in naivitatea ta-care este absoluta,persisti mereu in greseli care mai de care mai mari-ca acel pc/calculator iti poate oferii ceva,o sa te intorci la metodele mele,cum de altfel si incerci dar nu esti pe drumul cel bun,incepi cu zecimale(unsertar si 10 caramizi)si o sa termini in blesteme si injuraturi ca nu ti iese socoteala.Metoda ta de lucru este total aiurea si fara inceput ...sfirsitul e aproape si dezastruos la fel ca si inceputul.Cind se probeaza un motor tot asa fac si mecanicii,il taie in 4 ,verifica un piston si aia e,merge deci,doar ca atunci cind sint impreuna formeaza un motor cu distributie ,injectie,ungere,racire,performante!Performanta se verifica la un sistem intreg nu la parti dintr un sistem,aici,in cazul nostru,sistemul este urmatorul:semineu(cu 3 aere),registru,instalatie(tevi+ calorifere+/- boiler acm),automatizare,evacuare,doar cind le ai pe toate poti sa incepi sa mai misti ceva pe acolo,mai tai un aer,un siber mai deschis,un termostat mai la 45-65 gr C ca sa vezi ce consum ai in functie de caldura ,abia atunci incepe si "mentalul sa si ia ceva viteza ,sa miste mai mult,asa cu tst si cu pc ul...nu ti dau nici macar 3% sanse sa gasesti ceva peste mine sau macar apropiat(+/- 5%).Si iar ajungem la faza ca te cam faci de ris cu toate simularile alea,nu te combat vreau sa te fac sa intelegi ca nu au aproape nici o valoare,e doar o idee vaga din ceea ce ar putea sa iasa daca faci,incerci metodele mele,OCNA taticu,sa vezi cum e sa scrii cu moloz sau adeziv pe miini,miinile zbircite de cite o zgiriietura mai serioasa.Sincer nu ti mai face iluzii ca vrei sa reinventezi roata,punele verticale si nu orizontale,sa vezi cum legile fizicii functioneaza si asa(dupa cum spune un mare forumist...)doar ca o sa ti cam dea cu virgule spre 48-52%-adica ruina rapida si completa-ti am mai dat un raspuns asa gratis ,sa nu te mai chinui/chinuiti,dar cum masochismul e la moda...esti liber sa o faci cum doresti!Asa laudaros cum sint,probabil altruist ar fi termenul dar nu l cunosti si nici nu l recunosti ca fiind existent in DEX,ti am facut un cadou de mos nicolae(ai cistigat 3-4 zile libere ca sa nu mai probezi anomalii),sa nu cumva sa te intorci la fedalismul meu,ramai in secolul asta ca o sa ti dea in curind sa maninci niste pastile facute pe calculator pe post de friptura sau pizza...ok!Tehnologiile le respect,le accept si le pun in aplicare asa cum stiu eu mai bine,credema ca nu s curios deloc ce ti iese din jumate de semineu vechiu si jumate semineu nou,te ai opintit la 12 cm,12 apostoli,bine ca nu s mai multi ca probabil acum eram la IGP sa dau note explicative!E doar un pamflet deci trateaza l ca atare,razboinicul celor 12 cm/versus 40-50 caramizi... ok!Bafta,sanatate,Rabdare multa,Razvan...pe saptamina cealalta,eventual dupa craciun,mai rarut e mai dragut nu!



                          Daca stau bine sa ma gandesc am mai auzit candva lozinca asta NOI MUNCIM NU GANDIM, pe atunci eram colaborator la liberali, probabil la vremea aia erai dintre aplaudacii minerilor, dar asta este alta istorie. Daca tot vad ca esti sensibil la anumite comentarii legate de sistemul tau de registru, ar trebui sa-mi multumesti ptr ca ai posibilitatea sa vezi cum se plimba fumul prin el, fara sa strici vreo camera web, sau sa-ti parlesti parul..a fost o gluma, sper ca tzi la ele. Pe de alta parte, ma tot trmiti la DEX fara sa sti saracu de tine ca Dex-ul a fost editat 95% de catre Academia Romana, iar eu fost grafician al EDITURII ACADEMIEI ROMANE, mi-a trecut si mie prin mana nu numai ca cititor, am peste 4500 de coperti de carte executate acolo, iar asta o poti verifica, la mine, ce fac eu se vede, inclusiv decorurile TV, care sunt in proportie de 70% din tot ce este pe sticla, la tine, nu se vede nimic Razvane, si am impresia ca totul este doar o mare abureala, cu Roma (tare as vrea sa vad o poza cu tine pe acolo, daca exista, eu pot demonstra ca am fost acolo, in vacanta, chiar si fara o soba) cu Vaticanul, cu academicieni, si cu parcare plina de limo....era doar un pamflet. As putea sa vb mai mult, sa dezvolt mai mult, sa-ti demonstrez incapacitatea ta de comunicare cu altii, aici, nu a scapat niciunul, i-ai luat pe toti la rand, ai senzatia ca exista o conspiratie la adresa ta, te inseli baiatu, imi sta gandul la altele. Ti-am tot repetat ca varianta ta este cea optima, iar daca am incercat eu altceva, era doar de-a comenta, sa nu asistam ca niste cimpanzei care bat din palme in fata unei gorile, sa fim seriosi. Parerea mea este sa ingropam securea, nu are rost, si nu este constructiv, daca a fost ceva, m-am luat de aroganta ta, cu tot felul de trimiteri la una sau la alta, sti cum se zice , daca-ti spun trei insi ca esti beat, te duci la culcare. Nu am nimic cu tine, din contra, ti-am tinut partea, am fost cel care ti-a pus pe hartie creatia, simulari reale, fara ele nimeni nu si-ar fi dat seama cum lucreaza, si primul care a crezut in sistemul asta, deoarece l-am aprofundat logic. Candva m-ai pus sa experimentez sistemul facut din niste cutii, eu nu am de ce, ma ajuta programul, poate Flavius sa faca ceva, este munca si la machete, dar interiorul trebuie sa fie transparent ca sa vezi traseul. Fa-te bine, nu mai sta cu gandul la bani, si linisteste-ti mintea.



                          By the way, ca mi-a scapat, din cate stiu eu, acum vreo 2500 de ani, romanii isi incalzeau casele prin pardoseala si pereti...nu?

                          Comentariu

                          • AHAM
                            Incepator
                            • 24.nov.2011
                            • 11

                            Postat în original de giorgioart
                            pe asta o revendic eu...si cu ajutorul gurului, bineinteles, apoi o distribui si pe a lui, ...http://www.youtube.com/watch?v=c0nYlKFWboE
                            distribuie (pune-o ) si pe a lui si hai sa-l intrebam daca asa este

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Postat în original de giorgioart
                              Daca stau bine sa ma gandesc am mai auzit candva lozinca asta NOI MUNCIM NU GANDIM, pe atunci eram colaborator la liberali, probabil la vremea aia erai dintre aplaudacii minerilor, dar asta este alta istorie. Daca tot vad ca esti sensibil la anumite comentarii legate de sistemul tau de registru, ar trebui sa-mi multumesti ptr ca ai posibilitatea sa vezi cum se plimba fumul prin el, fara sa strici vreo camera web, sau sa-ti parlesti parul..a fost o gluma, sper ca tzi la ele. Pe de alta parte, ma tot trmiti la DEX fara sa sti saracu de tine ca Dex-ul a fost editat 95% de catre Academia Romana, iar eu fost grafician al EDITURII ACADEMIEI ROMANE, mi-a trecut si mie prin mana nu numai ca cititor, am peste 4500 de coperti de carte executate acolo, iar asta o poti verifica, la mine, ce fac eu se vede, inclusiv decorurile TV, care sunt in proportie de 70% din tot ce este pe sticla, la tine, nu se vede nimic Razvane, si am impresia ca totul este doar o mare abureala, cu Roma (tare as vrea sa vad o poza cu tine pe acolo, daca exista, eu pot demonstra ca am fost acolo, in vacanta, chiar si fara o soba) cu Vaticanul, cu academicieni, si cu parcare plina de limo....era doar un pamflet. .... Candva m-ai pus sa experimentez sistemul facut din niste cutii, eu nu am de ce, ma ajuta programul, poate Flavius sa faca ceva, este munca si la machete, dar interiorul trebuie sa fie transparent ca sa vezi traseul. Fa-te bine, nu mai sta cu gandul la bani, si linisteste-ti mintea.

                              By the way, ca mi-a scapat, din cate stiu eu, acum vreo 2500 de ani, romanii isi incalzeau casele prin pardoseala si pereti...nu?
                              In primul rind eu nu fac politica,din partea mea eu i as cam face "carne de mic i" pe aceste specii,fara sa am vreun regret,pe absolut toti!Simularea caeea era pt alti curiosi/contestatari,eu stiam oricum tot despre fum,debit masic,"drumul oaselor arse" si in general stiu absolut to despre ceea ce fac,mai ales ca din asa ceva am trait si inca pot trai 2-3 ani fara sa fac nimik.Cit despre acesti contestatari,niste meteoriti fara directie,care din lipsa de ocupatie se baga in seama si vb sa nu adoarma,ca aici este Romania,cum iese unul care stie ceva binetrebuie sa i dam la cap ca sa nu murim de foame(vezi dumy-centralistul "lu peste fiert"cai mai ieftin decit cel prajit)invidia ,prostia si lacomia ne a adus la stadiul actual al tarii,al nivelului de trai si mai ales al preturilor la combustibili.Cit despre "a fi sau a nu fii la roma"nu cred ca trebuie sa ti demonstrez ceva tie sau altcuiva,cunosc Roma ,aproape la fel de bine ca si bucurestiul,am locuit in Ladispolu,Roma,Reggina,Firenze,am vizitat Venetia,Torino,Napoli,Parma,am jucat la Pisa,Civitavechia Calcio,sef de santier in cartierul nou construit si de mine L' Eur(199Primaria Romei,Aeroportul fiumicino,Parioli,cartier de lux,iar printre multe altele,Vatican,doar 9 ani din ultimii 21 de democratie-asa zisa-!Nu stiu unde vedeti voi ca as fi arogant sau ingimfat,laudaros si mai stiu eu cum,daca povestesc ce ,cum si pe unde am lucrat sau invatat ceva ,romanii cam toti,din invidie ,ura si foarte multa prostie,au obiceiul sa puna "embleme" pt ca nu stiu altceva sa faca-nici sa schimbe un bec-ca sa nu mai spun ca ocupatia de baza este frecatul mentei si birfa,stiu sa traduca sa duca vorba si in rest nimik,marea majoritate,sint ZERO BARATI IN MIJLOCUL STRAZII cum spun italieni"nulla facendo in mezza la strada",iar acolo ca sa rezisti 9 ani iti trebuie multa rabdare si capul plecat mereu chiar daca esti cel mai bun,dar esti f respectat,te adopta imediat daca esti"brava persona di fiducia",aici esti terfelit de la prima vorba indiferent ce spui sau incerci sa ajuti oamenii!Deja incep sa aibe intrebariare ce urmareste ,ce mai vrea si asta,se crede da vinci,hai sa l tavalim putin asa de ...plictiseala!Cam asa stau lucrurile,si vor sta si mai rau,din ce in ce mai rau pt ca 95% nu vor sa se trezeasca,se complac in cel mult submediocritate ,pe care o au in singe,in mental si in practica.Eu niciodata nu fac razboi cu unul mai prost ca mine,pt ca ma aduce la nivelul lui si acolo sigur ma invinge...ok!Intotdeauna am intrat in razboi cu sefii care se credeau invincibili si de neatins, daca am avut motive tehnico-economice,uneori i am lasat fara servici din acelasi motiv romanesc-combinatii nasoale=furturi-am taiat in carne vie atit ca sef de proiect ,santier ,director sau muncitor(de aici am plecat pe la vreo 14 ani),iar ca sa ai siguranta ca ceea ce ti am oferit va functiona si inca f bine,va venii si ziua cind o sa cam regreti comportamentul tau actual si anume:"am obtinut ce doream,mai mult nu ofera,gata ,hai sa l tavalim putin si sa batem cimpiile cu el,nu ne mai trebuie acest om...OK.Incepi sa faci pe politistul cu mine,am sau n am fost la Roma,esti de a dreptul "super fantastic"-e un pleonasm ,dar merge-nu pot sa ti inteleg acest comportament,la scoala pe care ai facut o ma asteptam la mai mult de la tine,iar acum o sa spui ca si eu am mai jignit pe aici,n am jignit pe nimeni-le am spus pe nume direct si fara diplomatie-doar sintem in romania nu,deci totul este permis si fara menajamente.Nu vreau sa creada nimeni ca s usor de ...stors....o fac numai daca vreau eu,nu mi pare rau ca am oferit ceva si n am fost tratat pe masura ofertei,cind voi iesii pe piata cu el ,vor fi destui care vor platii pretul corect,l am domesticit si la 92,3%,deci mai doar chestie de mici ajustari,asta e motivul pt care ti am raspuns de fapt,si nu o lua ca pe o lauda,n am folosit calculatorul ci doar metodele mele de calcul primitive...ok!BAFTA,SANATATE,RAZVAN-ASTEPT MUSAFIRII -SOBARII ITALIENI...
                              bagera

                              Comentariu

                              • musetel25
                                Incepator
                                • 23.mai.2010
                                • 1

                                tiriyi9yp9

                                Comentariu

                                Procesare...