Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavius76
    Incepator
    • 24.nov.2011
    • 16

    Georgio, daca poti face o simulare la imaginea atasata, aerul cald urca in partea de sus a focarului, dupa ce cedeaza caldura registrului, coboara si iese pe gaurile laterale in fumuri. Dupa afirmatiile celor care fac acest sistem in clopote, ar fi mai eficient si ar pastra mai bine aerul cald in zona inalta a focarului, asta ar fi mai bine mai ales dupa stingerea focului, ar sta registru invelit ca intr-o plapuma calda.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	focar tip clopot.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,5 KB 
ID:	598708

    Comentariu

    • giorgioart
      Membru
      • 19.apr.2011
      • 108

      Ceva de genul asta am facut acum vreo cateva luni, inspirat de sobele rusesti, mai ales de zona intre focar, unde se produce flacara, si zona de sus, ca sa zic asa, unde deja ajung gazele arse, sper volatilizate. Si tu ai pus acolo cateva randuri de caramizi refractare, cu care sunt de acord, prin care trece flacara, care seamana foarte cu un ajutaj...pot sa zic ca de racheta...si in combinatie cu aerul secundar se produce gazeificarea. Ce ne-a explicat Razvan, nu stiu daca cineva de aici a inteles ceva, eu ...nimic, doar niste tevi care pleaca din cenusar, ok.... si ajunge, la primul si la al doilea seratr, si atat. Asta nu este o descrieere curata, te agita, sa vezi cum..si ce, proba de ..perspicacitate, dar este in stilul lui. In fine, maine printre picaturi joc putin si cu desenul tau, dar pana una alta , ca sa-ti faci o parere cu ce soft lucrez, vezi aici..

      .http://www.youtube.com/watch?v=BM0k61pBgH0

      si aici:

      Comentariu

      • flavius76
        Incepator
        • 24.nov.2011
        • 16

        Eu m-am inspirat cu acele caramizi de la catalizatoarele de la auto, le-am vazut si pe la rusi, dar am impresia ca ei le folosesc pe post de vatra a cuptorului(la sobele cu cuptor deasupra focarului). Eu m-am gandit sa ies cu tertiarul chiar intre ele, ceva in genul acesta, unde partea cu negru reprezinta teava de aer, insa nu stiu daca rezista acea teava, caci acolo va fi super temperatura.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	catalizator semineu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	166,2 KB 
ID:	598732
        Ultima editare de flavius76; 09.dec.2011, 19:33.

        Comentariu

        • giorgioart
          Membru
          • 19.apr.2011
          • 108

          Si eu m-am gandit la asta, doar ca dispunerea facuta de tine, zic ca nu este corecta, si am sa-ti explic de ce, dar mai bine ma descurc cu un desen, ce zici?

          Comentariu

          • flavius76
            Incepator
            • 24.nov.2011
            • 16

            La ce te referi ca nu e bine, la felul cum e pozitionata teava de tertiar? Eu m-am gandit ca ar functiona cam asa, s-ar crea acele mici rotocoale care asigura un mixaj bun, era pe you tube un filmulet cu aerul pozitionat asa, un fel de inbunatatire a arderii la un semineu, dar nu-l gasesc acum.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	efect aer tertiar.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,2 KB 
ID:	598734

            Comentariu

            • flavius76
              Incepator
              • 24.nov.2011
              • 16

              Comentariu

              • giorgioart
                Membru
                • 19.apr.2011
                • 108

                Salut Flavius

                Stiu de clipul asta, cred ca le am pe toate......sunt multe feluri de dispunere a aerului secundar, eu unul optez despre unul postat aici de cineva, undeva de pe la rusi, deci, as folosi si varianta catalizatorului format din caramizi refractare dispuse pe cant, dar si a unui dispozitiv, a unei incinte in forma de carou, dar mai bine fac un desen ptr intesul fiecaruia. Daca te uiti atent la zona dintre focar si asa zsiul clopot, o sa vezi, dar cam neclar, catalizatorul format din caramizi, iar sus si jos, acele incinte prin care curge aerul, acela fiind supuse foclui, jetul de combustie secundara iese si spala cei doi pereti, stanga dreapta ai focarului, si optional sus.


                Gigi


                sa te uiti aici http://www.youtube.com/watch?v=8HbUNjWOBqc
                Ultima editare de giorgioart; 10.dec.2011, 21:02.

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  Postat în original de flavius76
                  Eu m-am inspirat cu acele caramizi de la catalizatoarele de la auto, le-am vazut si pe la rusi, dar am impresia ca ei le folosesc pe post de vatra a cuptorului(la sobele cu cuptor deasupra focarului). Eu m-am gandit sa ies cu tertiarul chiar intre ele, ceva in genul acesta, unde partea cu negru reprezinta teava de aer, insa nu stiu daca rezista acea teava, caci acolo va fi super temperatura.[ATTACH=CONFIG]61164[/ATTACH]
                  Nu e prea bine ce incerci sa amesteci;caramida plina cu samota...este atehnic total!Au diferite puncte(la temperatura ma refer) de dilatatie si diferite forme si comportamente,deci nu va recomand sa amestecati samota cu absolut nimiik,nici macar cu semisamota.La semineele mele,iesirea din semnie se face cu samota,inclusiv cosul pe o portiune de cca 1,5 m.l. minim,si dupa aceasta pot sa ma risc cu semisamota(asta e un compromis pt zgirciti si chitrosi),pt ca in acel punct terminus al samotei fumul are maxim 90 gr in cele mai bune momente ale lui ,iar dilatatie este f micaundeva intre 0,1 si 0,8 mm,iar zidaria cosului ,necesita un strat de mortar refractar ceva mai gros si mai virtos ca consistenta care preia la aceasta temperatura eventualele diverse dilatatii.Nu incercati amestecul de caramizi ca o sa munciti de 2-3 ori aiurea,si veti depasii bugetul unuia construit din samota complet de cel putin 2 ori,nu mai vb de munca de ocnas,apar fisuri in timp,fumul face deranj mare de tot,ca sa nu mai spun VICTIME!Bafta sanatate,Razvan,Enzo,Marcone,Gianlucca,Vincenzo(am ris tare mult pe tema asta cind au vazut "opera")no ofense,pamflet...ok!
                  bagera

                  Comentariu

                  • condaru321
                    Incepator
                    • 05.dec.2011
                    • 21

                    ce parerea aveti de asta ?

                    Comentariu

                    • giorgioart
                      Membru
                      • 19.apr.2011
                      • 108

                      Vise Razvan..vise

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        [QUOTE=razvan adrian;499339]In primul rind eu nu fac politica,din partea mea eu i as cam face "carne de mic i" pe aceste specii,fara sa am vreun regret,pe absolut toti!Simularea caeea era pt alti curiosi/contestatari,eu stiam oricum tot despre fum,debit masic,"drumul oaselor arse" si in general stiu absolut to despre ceea ce fac,mai ales ca din asa ceva am trait si inca pot trai 2-3 ani fara sa fac nimik.Cit despre acesti contestatari,niste meteoriti fara directie,care din lipsa de ocupatie se baga in seama si vb sa nu adoarma,ca aici este Romania,cum iese unul care stie ceva binetrebuie sa i dam la cap ca sa nu murim de foame(vezi dumy-centralistul "lu peste fiert"cai mai ieftin decit cel prajit)invidia ,prostia si lacomia ne a adus la stadiul actual al tarii,al nivelului de trai si mai ales al preturilor la combustibili.Cit despre "a fi sau a nu fii la roma"nu cred ca trebuie sa ti demonstrez ceva tie sau altcuiva,cunosc Roma ,aproape la fel de bine ca si bucurestiul,am locuit in Ladispolu,Roma,Reggina,Firenze,am vizitat Venetia,Torino,Napoli,Parma,am jucat la Pisa,Civitavechia Calcio,sef de santier in cartierul nou construit si de mine L' Eur(199Primaria Romei,Aeroportul fiumicino,Parioli,cartier de lux,iar printre multe altele,Vatican,doar 9 ani din ultimii 21 de democratie-asa zisa-!Nu stiu unde vedeti voi ca as fi arogant sau ingimfat,laudaros si mai stiu eu cum,daca povestesc ce ,cum si pe unde am lucrat sau invatat ceva ,romanii cam toti,din invidie ,ura si foarte multa prostie,au obiceiul sa puna "embleme" pt ca nu stiu altceva sa faca-nici sa schimbe un bec-ca sa nu mai spun ca ocupatia de baza este frecatul mentei si birfa,stiu sa traduca sa duca vorba si in rest nimik,marea majoritate,sint ZERO BARATI IN MIJLOCUL STRAZII cum spun italieni"nulla facendo in mezza la strada",iar acolo ca sa rezisti 9 ani iti trebuie multa rabdare si capul plecat mereu chiar daca esti cel mai bun,dar esti f respectat,te adopta imediat daca esti"brava persona di fiducia",aici esti terfelit de la prima vorba indiferent ce spui sau incerci sa ajuti oamenii!Deja incep sa aibe intrebariare ce urmareste ,ce mai vrea si asta,se crede da vinci,hai sa l tavalim putin asa de ...plictiseala!Cam asa stau lucrurile,si vor sta si mai rau,din ce in ce mai rau pt ca 95% nu vor sa se trezeasca,se complac in cel mult submediocritate ,pe care o au in singe,in mental si in practica.Eu niciodata nu fac razboi cu unul mai prost ca mine,pt ca ma aduce la nivelul lui si acolo sigur ma invinge...ok!Intotdeauna am intrat in razboi cu sefii care se credeau invincibili si de neatins, daca am avut motive tehnico-economice,uneori i am lasat fara servici din acelasi motiv romanesc-combinatii nasoale=furturi-am taiat in carne vie atit ca sef de proiect ,santier ,director sau muncitor(de aici am plecat pe la vreo 14 ani),iar ca sa ai siguranta ca ceea ce ti am oferit va functiona si inca f bine,va venii si ziua cind o sa cam regreti comportamentul tau actual si anume:"am obtinut ce doream,mai mult nu ofera,gata ,hai sa l tavalim putin si sa batem cimpiile cu el,nu ne mai trebuie acest om...OK.Incepi sa faci pe politistul cu mine,am sau n am fost la Roma,esti de a dreptul "super fantastic"-e un pleonasm ,dar merge-nu pot sa ti inteleg acest comportament,la scoala pe care ai facut o ma asteptam la mai mult de la tine,iar acum o sa spui ca si eu am mai jignit pe aici,n am jignit pe nimeni-le am spus pe nume direct si fara diplomatie-doar sintem in romania nu,deci totul este permis si fara menajamente.Nu vreau sa creada nimeni ca s usor de ...stors....o fac numai daca vreau eu,nu mi pare rau ca am oferit ceva si n am fost tratat pe masura ofertei,cind voi iesii pe piata cu el ,vor fi destui care vor platii pretul corect,l am domesticit si la 92,3%,deci mai doar chestie de mici ajustari,asta e motivul pt care ti am raspuns de fapt,si nu o lua ca pe o lauda,n am folosit calculatorul ci doar metodele mele de calcul primitive...ok!BAFTA,SANATATE,RAZVAN-ASTEPT MUSAFIRII -SOBARII ITALIENI...[/Q



                        Faci o confuzie domnul Razvan -Instalator nu inseamna neaparat centralist , nu am mai raspuns intentionat la fleimurile dumneavoastra dar observ ca nu v-ati schinbat stilul de exprimare ,agresiv si injurios orcum observ ca aveti o gramada de timp liber de va permiteti sa stati atita pe forum , eu sincer dupa o zii plina de munca nu prea imi arde de stat pe net , domnul giorgioart are dreptate tehnologia ne ajuta sa evoluam si sa ne facem viata mai usoara si confortabila ( ce se intampla daca ramaneam ca acum 100 de ani la autoturisme facute manual ? probabil ca acuma iti carai caramizile in caruta , deci ar trebui sa fii mai recunoscator ) eu zic sa ei in serios indicatile din mesajul pe care ti l-am trimis , s-ar putea dovedii folositoare .Demagogia e in floare sincer sunt satul de atata vorbaraie fara finalizare

                        Comentariu

                        • giorgioart
                          Membru
                          • 19.apr.2011
                          • 108

                          cum faci asta fara sa bagi capul prin focar?

                          Comentariu

                          • mcbos
                            Membru
                            • 04.aug.2009
                            • 142

                            @Razvan

                            La 800 de grade ce dilatatie poate sa aiba o caramida de samota (40A,28AS sau 28A) fata de acelasi material la 20 grade ?

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Pai vezi,asta e diferenta intre profesinisti si amatori,unii muncesc 10 ani si au pt o viata,altii muncesc toata viata si tot n au sau n au de ajuns si se zbat asa cum pot stiu si...mai incearca si ei o evolutie cit de mica,doar ca "asa cum iti asterni asa dormi",unii dorm toata viata si au impresia ca muncesc,unii se fac ,ca muncesc,altii muncesc in plus pt cei care se fac ca muncesc,iar acest cerc vicios se inchide la CLIENTUL CARE PLATESTE,saracul nu stie niciodata ce a platit,cu atit mai putin la centrale-acolo e chiar jaf la drumul mare-prosteala pe care o practica firmele automat este proliferata de catre angajati si dusa la "prosteala profesionista"cum spun italienii"un imbrollio perfetto con la base di truffA"-imbrobodeala/prosteala /escrocherie perfecta si bazata pe inselaciune-te as trimite la amicii mei sa le mai aranjezi centralele,dar sigur o sa cam ai probleme si de aceea n o fac,sint prea disperati si deja nu mai judeca normal dupa atitea reparatii si defectiuni.Daca te am jignit sau te ai simtit jignit,n am vcrut sa o fac,ti am spus pe nume atita timp cit erai aliat cu g,si...imi scapa restu,si a dat arama pe fata si G...asa ca cunosc "subiectili si predicatorii' nici la asta nu va pricepeti decit daca sint victime in zona!Stiu de ce deranjez,sint imposibil de prostit de mult timp,iar cei care au incercat sa o faca,de regula au renuntat singuri sau au sfirsit o rau...dumnezeu dragutul le da la toti intr un final ceea ce merita!Cind o sa ti doresti vreodata sa inveti ceva de la un profesionist,ca sa nu te mai vaiti de munca multa si bani putini,o sda ti aduci aminte de mine probabil-dar ma tem ca nu se va intimpla asta prea curind pt ca esti indoctrinat prea tare si te complaci in mediocritate,fara scoala,cultura si rabdare nu reusesti in viata,meserie sau in realizarea obiectivelor.Eu am vacanta fortat 1 an minim,tot mai fac cite ceva,studiez asa mai primitv cum spun unii pe aici cu experimentele mele din epoca sclavagismului,dar sint realizat ca om,nu mi lipseste absolut nimik si cind muncesc,o fac serios si pe bani multi,dar o fac cu o pasiune nemarginita-ceea ce tu nu stii ce inseamna asta si nici altii-intr un cuvint FARA GRESEALA -TOLERANTA 0,fara calculatoare"racheta si programe de la NASA sau micro...petarde si resturi.Acum de ex,am musafiri veniti din italia,cei de la care am invatat aceasta meserie,l am dus la 93% si merge ok,trebuie doar sa l probez un timp mai indelungat pt a nu avea surprize neplacute,daca vor fi,il las la 87-89% unde stiu sigur ca nu sint nici un fel de probleme.Oricum ar fi,trebuie sa accepti ca ,in viata vei intilnii mereu unul mai bun ca tine,eu am acceptat o de mult,cei 4 care sint la mine sint peste mine ca valoare tehnica si nu ma supar,stiu ca voi urma sa invat de la ei tot ce pot sa aflu,"fur",invat...asta inseamna profesionism,dorinta de a evolua si a invata de la batrini...ce scrie mai nou in carti e cam sinucidere curata-in timp-,poate incepi sa deschizi ochii pina peste un an...o sa ies pe piata,abia astept sa va vad la ochisori!Bafta sanatate,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • giorgioart
                                Membru
                                • 19.apr.2011
                                • 108

                                Postat în original de razvan adrian
                                Pai vezi,asta e diferenta intre profesinisti si amatori,unii muncesc 10 ani si au pt o viata,altii muncesc toata viata si tot n au sau n au de ajuns si se zbat asa cum pot stiu si...mai incearca si ei o evolutie cit de mica,doar ca "asa cum iti asterni asa dormi",unii dorm toata viata si au impresia ca muncesc,unii se fac ,ca muncesc,altii muncesc in plus pt cei care se fac ca muncesc,iar acest cerc vicios se inchide la CLIENTUL CARE PLATESTE,saracul nu stie niciodata ce a platit,cu atit mai putin la centrale-acolo e chiar jaf la drumul mare-prosteala pe care o practica firmele automat este proliferata de catre angajati si dusa la "prosteala profesionista"cum spun italienii"un imbrollio perfetto con la base di truffA"-imbrobodeala/prosteala /escrocherie perfecta si bazata pe inselaciune-te as trimite la amicii mei sa le mai aranjezi centralele,dar sigur o sa cam ai probleme si de aceea n o fac,sint prea disperati si deja nu mai judeca normal dupa atitea reparatii si defectiuni.Daca te am jignit sau te ai simtit jignit,n am vcrut sa o fac,ti am spus pe nume atita timp cit erai aliat cu g,si...imi scapa restu,si a dat arama pe fata si G...asa ca cunosc "subiectili si predicatorii' nici la asta nu va pricepeti decit daca sint victime in zona!Stiu de ce deranjez,sint imposibil de prostit de mult timp,iar cei care au incercat sa o faca,de regula au renuntat singuri sau au sfirsit o rau...dumnezeu dragutul le da la toti intr un final ceea ce merita!Cind o sa ti doresti vreodata sa inveti ceva de la un profesionist,ca sa nu te mai vaiti de munca multa si bani putini,o sda ti aduci aminte de mine probabil-dar ma tem ca nu se va intimpla asta prea curind pt ca esti indoctrinat prea tare si te complaci in mediocritate,fara scoala,cultura si rabdare nu reusesti in viata,meserie sau in realizarea obiectivelor.Eu am vacanta fortat 1 an minim,tot mai fac cite ceva,studiez asa mai primitv cum spun unii pe aici cu experimentele mele din epoca sclavagismului,dar sint realizat ca om,nu mi lipseste absolut nimik si cind muncesc,o fac serios si pe bani multi,dar o fac cu o pasiune nemarginita-ceea ce tu nu stii ce inseamna asta si nici altii-intr un cuvint FARA GRESEALA -TOLERANTA 0,fara calculatoare"racheta si programe de la NASA sau micro...petarde si resturi.Acum de ex,am musafiri veniti din italia,cei de la care am invatat aceasta meserie,l am dus la 93% si merge ok,trebuie doar sa l probez un timp mai indelungat pt a nu avea surprize neplacute,daca vor fi,il las la 87-89% unde stiu sigur ca nu sint nici un fel de probleme.Oricum ar fi,trebuie sa accepti ca ,in viata vei intilnii mereu unul mai bun ca tine,eu am acceptat o de mult,cei 4 care sint la mine sint peste mine ca valoare tehnica si nu ma supar,stiu ca voi urma sa invat de la ei tot ce pot sa aflu,"fur",invat...asta inseamna profesionism,dorinta de a evolua si a invata de la batrini...ce scrie mai nou in carti e cam sinucidere curata-in timp-,poate incepi sa deschizi ochii pina peste un an...o sa ies pe piata,abia astept sa va vad la ochisori!Bafta sanatate,Razvan

                                Sa intelg ca acum cand esti aci....italienii sunt prin curtea ta?..ca te asista cum abti campii aici?, Razvane..inceteaza, eu inca mai cred in luciditatea ta, nu ma dezamagi te rog, inca mai imi doresc sa beau cu tine o bere

                                ps. si nu mai incheia cu bagera...pana acum ai fost Razvan, asta este o atititudine de feroce?

                                Comentariu

                                Procesare...