Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavius76
    Incepator
    • 24.nov.2011
    • 16

    Gigi


    sa te uiti aici http://www.youtube.com/watch?v=8HbUNjWOBqc[/QUOTE]

    Asta e filmuletul care il cautam si nu-l gaseam, asa speram sa faca teava mea pusa acolo, cu orificiile indreptate la 45 grade in jos, tu daca zici ca nu vrei sa mai refaci focarul, cred ca poti adopta solutia cu coiful acela. La mine as vrea ca acest catalizator din caramizi sa fie detasabil cu teava cu tot, teava va trece prin mijlocul caramizilor, fiind atarnata in acele caramizi( vor fi subtiri-3cm) care vor avea gaura putin mai mare decat teava, teava se va misca liber deci se poate dilata. Canalul de aer tertiar va fi din samota pana la inaltimea de aprox 10 cm, apoi se continua cu teava pe verticala pana la inaltimea catalizatorului, unde teava va fi orizontala. In imagine se vede locul de unde pleaca teava.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	focar r 7,8 (7).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,4 KB 
ID:	598749Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	focar r 7,8 (4).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	23,3 KB 
ID:	598750

    Comentariu

    • razvan adrian
      Membru Marcant
      • 30.mar.2011
      • 322

      Italienii sint prin casa mea,s au pus pe baute la greu,si le mai traduc din ceea ce scriu unii pe aici,...ce sa ti spun,au un stil de a face glume...de te ia cu lesin,cind se pun pe glume o cam tin toata ziua!Din cind in cind ,zilnic,mai imi spune sa invit cite un "idealist" pe aici,sa l ascultam si sa i vedem"talentele",bineinteles la misto,asa una peste alta,s au uimit in sens negativ din ceea ce au vazut citit pe aici,poze si alte scheme,iar cit despre simularile tale...m au trimis sa te "rapesc" pt ca probabil ai contact cu "spatialii de la NASA" si poate stii ceva mai multe decit vrei sa arati!Nu te iau la misto,si nu iau pe nimeni la misto,dar,toti 4 lucreaza"primitiv si cu epoca sclavagismului in singe",unul singur foloseste calculatorul pt niste calcule de debit si pt a verifica instalatia,registrul samd...nimicuri oricum.Ei sint f buni prieteni de vreo 30 de ani,eu am intrat doar de vreo 11 ani printre ei ,le am aratat cam tot (ei la fel) sint putin peste ei la randament (2%)dar mi au spus ca am crescut si riscul,ca mai trebuie probat si verificat la singe,sint multe de pus la socoteala,ei sint la 89,7 %dar cu un risc mai mic adica spre 2-3%(aici vb de nesupraveghere ok) care de fapt se refera la o teava sparta sau o automatizare uzata-e singurul risc de altfel-,au mai umblat pe la semineu,unde m au cam lasat mut-ce inseamna experienta si gindire sanatoasa-au facut niste canale in plus fata de al meu,mai intorc fumul odata printr un pod deasupra focarului,ceea ce mareste atit randamentul cit si suprafata radianta in camera respectiva,au facut o de cca 3 ani.Bineinteles ca m au luat si pe mine in "BIZA",ca in afara de calcule si experimente n am pus decit 10 caramizi in plus ...ce ris a fost aici,este si va fi...nevastamea care nu intelegea mare lucru ,acum intelege si ea italiana,e un mare circ aici,3-4 ore in garaj,2-3 ore masa bautura si iar in garaj,zici ca i sedinta martorilor...vb f mult despre fumuri si registrul de modificat,am deja un top de hirtie consumat numai schite si desene,idei ciudatele...dar asa s a calit otelul nu!Am demolat semineul ,il facem acum pe al lor sa l vad cum "debiteaza",cam in 10 zile il terminam cu totul,e mai "lucrat si finisat" decit al meu,e mai dificil de executat,sper sa l pot face singur dupa ce pleaca ei,daca gresesti o caramida sau un canal esti "noapte buna",la loc comanda,te faci de comanda daca gresesti o piatra...ce mai e colocviu aici,deja am capul terci(nu ca l as avea altfel::))],dar sint simpatici si sint cam singurul elev care...m am tinut de treaba in ultimii 15 ani,au mai "crescut ",format ei vreo 30-40,dar din cauza dificultatilor la executie multi se lasa,calcule,automatizare dificila(calcule iar),ii mai strica si banii pe unii se apuca de prafuri si alcool si automat devin nulitati din meseriasi buni.Din ce am inteles eu,registrul trebuie lasat asa cum e acum,in stadiul in care l am adus eu,asta mai mult pt a nu fi riscurile mai mari,ei au evoluat semineul(stiam asta) eu la registru i am adus un 3-5%,dar cu semineul lor evoluat si registrul nemodificat de mine au 89,7%(adica registrul vechi),iar acum facem combinatia semineul nou(al lor) cu registrul nou(al meu) sa vedem ce iese,cred ca e de f bine zic eu,dar sa vedem finalul nu mi place sa ma antepronunt,dar din calculele o cam ia spre 93,5-94%(atinge cca 25-40 min)iar la consum scade sub 25 kg/zi la 400 mc de aer de incalzit,cca 140-150 mp de casa pe un P+1 ,iasr pe un parter duce 500 mc aer de incalzit lejer,la o temp de 21-28 gr permanent + acm.Feroce sint doar la capitolul meserie nu si la altceva nu ca as fi fost vreodata un mielusel(ex portar ,steaua-sportul stud serie c /ita)sint pasnic de fel,poate putin intepat la vb dar fara rautate.Bafta ,sanatate,Razvan
      bagera

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Italienii sint prin casa mea,s au pus pe baute la greu,si le mai traduc din ceea ce scriu unii pe aici,...ce sa ti spun,au un stil de a face glume...de te ia cu lesin,cind se pun pe glume o cam tin toata ziua!Din cind in cind ,zilnic,mai imi spune sa invit cite un "idealist" pe aici,sa l ascultam si sa i vedem"talentele",bineinteles la misto,asa una peste alta,s au uimit in sens negativ din ceea ce au vazut citit pe aici,poze si alte scheme,iar cit despre simularile tale...m au trimis sa te "rapesc" pt ca probabil ai contact cu "spatialii de la NASA" si poate stii ceva mai multe decit vrei sa arati!Nu te iau la misto,si nu iau pe nimeni la misto,dar,toti 4 lucreaza"primitiv si cu epoca sclavagismului in singe",unul singur foloseste calculatorul pt niste calcule de debit si pt a verifica instalatia,registrul samd...nimicuri oricum.Ei sint f buni prieteni de vreo 30 de ani,eu am intrat doar de vreo 11 ani printre ei ,le am aratat cam tot (ei la fel) sint putin peste ei la randament (2%)dar mi au spus ca am crescut si riscul,ca mai trebuie probat si verificat la singe,sint multe de pus la socoteala,ei sint la 89,7 %dar cu un risc mai mic adica spre 2-3%(aici vb de nesupraveghere ok) care de fapt se refera la o teava sparta sau o automatizare uzata-e singurul risc de altfel-,au mai umblat pe la semineu,unde m au cam lasat mut-ce inseamna experienta si gindire sanatoasa-au facut niste canale in plus fata de al meu,mai intorc fumul odata printr un pod deasupra focarului,ceea ce mareste atit randamentul cit si suprafata radianta in camera respectiva,au facut o de cca 3 ani.Bineinteles ca m au luat si pe mine in "BIZA",ca in afara de calcule si experimente n am pus decit 10 caramizi in plus ...ce ris a fost aici,este si va fi...nevastamea care nu intelegea mare lucru ,acum intelege si ea italiana,e un mare circ aici,3-4 ore in garaj,2-3 ore masa bautura si iar in garaj,zici ca i sedinta martorilor...vb f mult despre fumuri si registrul de modificat,am deja un top de hirtie consumat numai schite si desene,idei ciudatele...dar asa s a calit otelul nu!Am demolat semineul ,il facem acum pe al lor sa l vad cum "debiteaza",cam in 10 zile il terminam cu totul,e mai "lucrat si finisat" decit al meu,e mai dificil de executat,sper sa l pot face singur dupa ce pleaca ei,daca gresesti o caramida sau un canal esti "noapte buna",la loc comanda,te faci de comanda daca gresesti o piatra...ce mai e colocviu aici,deja am capul terci(nu ca l as avea altfel::))],dar sint simpatici si sint cam singurul elev care...m am tinut de treaba in ultimii 15 ani,au mai "crescut ",format ei vreo 30-40,dar din cauza dificultatilor la executie multi se lasa,calcule,automatizare dificila(calcule iar),ii mai strica si banii pe unii se apuca de prafuri si alcool si automat devin nulitati din meseriasi buni.Din ce am inteles eu,registrul trebuie lasat asa cum e acum,in stadiul in care l am adus eu,asta mai mult pt a nu fi riscurile mai mari,ei au evoluat semineul(stiam asta) eu la registru i am adus un 3-5%,dar cu semineul lor evoluat si registrul nemodificat de mine au 89,7%(adica registrul vechi),iar acum facem combinatia semineul nou(al lor) cu registrul nou(al meu) sa vedem ce iese,cred ca e de f bine zic eu,dar sa vedem finalul nu mi place sa ma antepronunt,dar din calculele o cam ia spre 93,5-94%(atinge cca 25-40 min)iar la consum scade sub 25 kg/zi la 400 mc de aer de incalzit,cca 140-150 mp de casa pe un P+1 ,iasr pe un parter duce 500 mc aer de incalzit lejer,la o temp de 21-28 gr permanent + acm.Feroce sint doar la capitolul meserie nu si la altceva nu ca as fi fost vreodata un mielusel(ex portar ,steaua-sportul stud serie c /ita)sint pasnic de fel,poate putin intepat la vb dar fara rautate.Bafta ,sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • giorgioart
          Membru
          • 19.apr.2011
          • 108

          Flavius

          Cunosc clipul, si l-am recomandat altora, cred ca si pe aici, eu intr-o simulare, ai sa vezi ca se regaseste si acest sistemdoar putin modificat, el este pozitionant in clip, sub caramizile refractare, adica sub catalizator, iar deasupra, propusesem un deflector, tot din tabla otel, care sa dirijeze fumul in tot focarul, si care trece aer preincalzit prin el, poate fi o sursa de aer tertiar, sau nu, azi o sa-ti arat, o sesctiune, si cum trece focul si fumul pe acolo. Avanyajul programului este ca imi arata cum circula fumul, dar si viteza, temperatura din unele zone expuse focului.

          Gigi



          ps. Pentru Razvan....daca vrei sa-i ajut si pe italieni cu ceva simulari, fara sa-ti strice tabla,,,ii ajut cu mare placere, dar....waw, am uitat, este secret

          Comentariu

          • autom
            Incepator
            • 08.oct.2009
            • 79

            Mda, dupa tot ce ai laudat tu la italienii astia ai tai, am luat si eu un produs oarecum similar:



            Daca nu o sa dea randament , la cat a costat, o sa te caut si in mormant )
            Ultima editare de autom; 12.dec.2011, 07:14.

            Comentariu

            • condaru321
              Incepator
              • 05.dec.2011
              • 21

              Salutare tuturor,
              Am citit tot topicul cap coada si pot sa zic ca in cele 121 de pagini informatie utila doar 15-20%.
              @razvan adrian- ti-am trimis un pm sa-mi zici unde ai lucrat acest tip de semineu in Zarnesti Brasov sa-l vad si eu la lucru, inca mai astept raspuns.Astept cu interes sa apara pe piata produsul tau.
              @giorgioart- foarte bune simularile tale.

              Comentariu

              • giorgioart
                Membru
                • 19.apr.2011
                • 108

                Postat în original de condaru321
                Salutare tuturor,
                Am citit tot topicul cap coada si pot sa zic ca in cele 121 de pagini informatie utila doar 15-20%.
                @razvan adrian- ti-am trimis un pm sa-mi zici unde ai lucrat acest tip de semineu in Zarnesti Brasov sa-l vad si eu la lucru, inca mai astept raspuns.Astept cu interes sa apara pe piata produsul tau.
                @giorgioart- foarte bune simularile tale.

                Astepti degeaba parerea mea, eu unul numai cred nimic, doar ca ideea lui interesanta, ma refer la solutia cu sertare. Daca ne spune unde are o soba de genul asta, din clipa aia imi cer scuze public

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  Am montat numai la oameni din ...mafia politica,deci e greu de intrat in casa unui jud,pol,spp,procu samd...referitor la ce ai cumparat,n am nici o treaba cu produsul si nici italienii mei,noi facem de astea mai primitve,din epoca sclavagismului,dar care bat la dos orice produs de pe piata.Cind o sa l scot pe piata,o sa l vedeti si asta e,stiu ca o sa l copieze multi ,doar ca o sa le lipseasca mereu ceva din el,iar asta nu voi sti decit eu si cei cel vor instala,sint detalii atit la executie cit si la conceptie care nu se "vind",e firesc sa mi storc creierii si sa incasez bani,citi ajung la acest nivel,poate sintem 2-3 in tara si vreo 20-25 in toata europa,cam toti sintem rupti de munca,pt ca n avem timp pt noi,vreo 10 ii cunosc,iar 4 din ei sint la mine acasa acum,toti avem probleme cu oasele,ficatii inima ,stomacul,sintem in general putini cei care sint dedicati acestei munci si pe care o facem in primul rind din pasiune si dupa pt bani,care bani,chiar daca sint multi nu s obtinuti usor asa cum pare la prima vedere.Daca nu eram bolnav eram si acum pe felie la munca,dar asta e cind tragi ca un leu,te mai lasa oasele ,una alta,mai am 23 de buc de facut,cca 45000 de cotolani de incasat poate mai mult,stau sa mi revin fizic pt ca stiu ca nu s doar 23 sint sigur peste 50 de buc,se duce vb repede cind e vb de ceva adevarat(depinde de cercul in care te invirti),iar pina acum,n am dat gres si n am de gind sa dau,asta e cartea mea de vizita ,fara pata de indoiala asupra calitatii lucrarii si mai ales ce stie sa faca.Iar acesti 23 sint ...chiar cei mai grei pe care i am avut pina acum,au spus ca mi dau si dublu numai sa vin sa le fac "operele",stiu ca sint inca considerat un "no name" sau un nimeni,ceea ce este in avantajul meu, nam nevoie de reclama,sint deja destui care ma contesta pe aici,sa i vad la fata cind o sa le scot pe piata,tare am impresia ca vor bintui prin curtea mea,asa am eu o presimtire ciudatica.E f bine ca nu mai crezi nimik dar,observ ca aplici rabdarea,vb dulce doar doar mai scap ceva,e deja destul,v am oferit ceva relativ performant si ieftinut la pret dac stii sa te misti natural.Gigi o sa faci la simulari pina o sa te plictisesti singur,sint realiste,bune dar gata,treci la executie ce mai o zgudui atita,sa vezi acum ce poti,cit si mai ales calitatea-aici e beleaua cea mai mare-sa vezi cum te intorci si o sa mi spui,"razvan iti dau cit ceri numai vin o sa l faci tu,ca la mine iese cu zecimale!"Apucate sa vezi ce repede l faci(repede cade) cit de bine...iar de bagat capul in focar,sigur o sa l bagi tu dupa ce ti l fac si n o sa intelegi nimik.Am sa ti spun cum am lucrat pina sa pun o camera:clarviziune in 3D-vine de la experienta mea in finisaje-mai exact de la rigips-scafe-eu n am nevoie de simulari si sa vad cum pleaca si unde fumul,stiu exact dinainte ce si cum,pt ca le fac intii pe hirtie,desen tehnic cu aplicatii din fizica,ori legile fizicii daca stii sa le folosesti in "toate sensurile",devii profesionist adevarat,altfelpoti sa faci simulari pina plesnesti,e mai greu la executie dupa detaliu de executie si desen/proiect/schita(DDE-PTE),toate facute si concepute de tine personal.Trebuie sa plec repede,bafta sanatate,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • condaru321
                    Incepator
                    • 05.dec.2011
                    • 21

                    @razvan adrian- "daca vrei cu adevarat poti" sa intermediezi o intalnire.Cam cand vrei sa scoti pe piata produsul?

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 142

                      Postat în original de razvan adrian
                      Am montat numai la oameni din ...mafia politica, nam nevoie de reclama,sint deja destui care ma contesta pe aici,sa i vad la fata cind o sa le scot pe piata
                      -Daca o sa le scoti pe piata la anu si la multi ani, mai curand o sa iasa pe piata Rossi cu centrala nucleara, un italian ca tot am vazut ca ii lauzi.
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • papi
                        Membru
                        • 30.mar.2008
                        • 292

                        sa il opreasaca cineva pe omul asta ca se chinuie saracul,chiar asa meserias sa fi si tot ar trebui sa ai putin bun simt si sa iesi la iveala cu produsul minune... dar se pare ca sint vorbe goale aruncate aiurea ,poate cineva la care le-ai facut sa scrie si el pe aici sa vedem o poza macar
                        sincer esti un ...., ma abtin sa spun mai multe dar se pare ca lumea te priveste exact cum meriti
                        o zi buna sa ai
                        salutare la toti

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 322

                          Nu e produs minune ,nu e nici perpetuum mobile cum mai spunea un "idealist" pe aici,nu i am retinut numele de "scena",dar ca sa dormi linistit cum iti promitea FNI ul odata,trebuie sa ti dau o replica pe masura.Din punct de vedere al conceptiei si executiei nu este vreo racheta,e un semineu cu registru,experimentat,probat si putin mai evoluat decit acum 9 ani... samd,doar ca randamentul face diferenta intre ce stiu sa fac eu,si restul sobarilor si centralistilor,restul e un marketing obosit de atit minciuna si escrocherie de care inca nu v ati saturat inca,d c nu ti cumperi centrala ca e mai sigura decit orice,doar ca siguranta centralelor te cam baga la cheltuieli relativ mari,adica mai tai de la papa,adica mai tai niste ani de viata,pricepi,cam asa stau lucrurile,mai direcxt,vezi cum traduci ceea ce ti spun ca n am dublura la dictionar...ok!E un pamflet...no ofense ok!Bafta sanatate ,Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 322

                            Postat în original de piciu
                            -Daca o sa le scoti pe piata la anu si la multi ani, mai curand o sa iasa pe piata Rossi cu centrala nucleara, un italian ca tot am vazut ca ii lauzi.
                            Orice ar iesii pe piata,semineul este un obiect care iti transforma livingul in cabana,sau ii da un aer de naturalete original si inconfundabil,nu mai vb de ceea ce reprezinta el ca obiect...sau opera de arta,depinde cine l face!Vezi ca centrala aceea nucleara,este cam scumpa si greu sa te lipesti de ea,de riscurile din zona nu mai vb,cutremure si mai nou tornade...Daca romanii din tara asta accepta centrala nucleara ,inseamna ca nu stiti la ce riscuri va expuneti,Cernobil'86...eu n am uitat aveam 18 ani si a cam fost durere,jale mare acolo si pe aici doar vreo 10000 de copii nou nascuti putin spre "glumeti"sau "monstri",cam asta i adevarul greu de uitat si de digerat.Ciao bello!Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Crezi ca poti sa intrii in conacul lui x,y sau z asa ca sa vezi tu ce si cum!Ma indoiesc,nici macar un comisar de la dna nu poate intra acolo,pt ca EL i a invatat pe mai toti din zona anumite lucruri ,iar asta nu se uita ,doar se respecta intre ei,uiti ca te aflii in romanica si coruptia este la baza dezvoltarii sau inmormantarii economiei,depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile...ok!Ca sa scot produsul pe piata ,sint multe hirtii de facut,birocratie nu gluma,si eu am ceva cunostinte,sa zicem ca ar dura mai putin cu vreo 2-3 luni...dar cine stie!Mai vreau sa l supun la niste teste de anduranta,sa l probez in regim maxim si permanent,sa i vad eventualele minusuri,sa ma duc cu lectia invatata bine si cu temele facute ,nu mi ar placea sa fiu "tras de urechi" de vreun dr.ing in instalatii....ok!Pretul o sa fie pe masura calitatii,deci nu va fi ieftin si este adresat clasei "peste mediu -bogati",iar pt cealalta clasa,am in plan si ceva pt ei,doar ca va fi soba cu registru(cca4500lei) dar cam pe acelasi sistem.Rabdare ,nu se face asa peste noapte,aici gresesc romanii,n au rabdare,vor repede,bine si ieftin,este imposibil asa ceva in orice domeniu.Ciao bello,Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • razvan adrian
                                Membru Marcant
                                • 30.mar.2011
                                • 322

                                Observ ceva si nu mi place,un iz de xenofobie si ura de natie/rasa,nu inteleg de ce!Pina una alta amestecul dacilor cu romanii=ROMANIA,parca asa stiu eu si multi istorici o pot confirma.Italienii,sint mult peste noi din toate punctele de verdere,daca mereu le dam la cap si lor si altor straini ,cine mai vine sa faca ceva aici,nimeni!In loc sa spunem,bine ati venit,pt ca ,sa nu uitam ca ei vin dintr o lume a profesionistilor-chiar si cei mai slab pregatiti sint mai buni decit virfurile de la noi-pt ca noi,vb sincer si cu mult echilibru,sintem in urma cu vreo 50-100 de ani fata de italieni,francezi ,spanioli,nu mai vb de olandezi si nemti,atit tehnologic cit si ca mentalitate.Acolo am fost respectat pt ca mi am vazut de servici,am aratat ca sint dispus sa invat tot ce se poate de la ei,eram avid de dorinta de a invata ceva pt ca mi am dat seama ca odata ajuns acolo cu contratct pe 3 ani ca sef de santier,in 3 ore mi am dat seama repede ca ei,italienii sint de pe alta planeta,am avut norocul ca m au lasat 3-4 saptamini sa ma adaptez cu limba si stilul de munca,tehnologiile si modus operandi.M au primit la inceput cy reticebta,dar dupa 3 saptamini eram invitat in club de fitze("jackie ho"-centrul Romei,preturi de te lua ameteala)de insusi patronul firmei,un napoletan-un om deosebit de bun,caracter de nota 10,intelegator si amabil,care mi a spus doar atit,"daca continui asa cum ai inceput esti deja de al nostru,asa sintem noi cu oamenii care muncesc si se zbat pentru bunul mers al santierului".Sintem prieteni si acum,cu copii lui de fapt,el a decedat in 2006,daca te invirti intre mafioti,se va gasii un 9 mm si pt tine ,daca te invirti intre santieristi si esti brava persona di fiducia,atunci ai de munca pe viata,cam astea s regulile acolo si in general in occident.Aici regulile sint,nepotul,fiul clui cutare,e zero barat dar e sef,nu mai spun de cei care au "scoala" sint mai praf decit prevede legea,rid fierarii si dulgherii de inginerasii astia scosi pe banda rulanta la apelul bocancilor.Cam asta e cu italienii,sint mult peste noi,mental,inteligenta,arta,istorie, sa mai continui,nu cred ca e cazul.La ei se fura ca la noi,dar nu ti ia friptura sau spagheta din farfurie saracului si nici nu ti umfla factura la gaze si apa,acolo totul e la centesima di euro,la noi e jaf pe fata,ne tinem moi ca guvernul stie ce face,o halim de 20 de ani si...asa o sa murim.Prefer sa muncesc din greu dar sa traiesc mai mult decit decent,e greu sa schimbi mentaliutatea,si mie mi a fost putin dificil pina am inteles care i treaba si cum stau lucrurile in realitate si pe bune.Si acolo s uscaturi,drogati samd,dar...depinde in ce cerc te invirti,altfel sint relativ prietenosi si au un umor fantastic,sint 4 italieni la mine acasa si deja ma doare burta de atita ris,culmea e ca mai si probam,muncim asa 4-5 ore pe zi,lejereanu sa nu uitam de ce avem capul pe umeri-nu doar ca sa nu ne ploua in git-!Sper ca m am facut inteles,probabil ca daca nu aveam aceasta experienta de cca 10 ani in italia,eram la fel ca voi,poate mai jos decit voi,pt ca ma complaceam si eu in mediocritate si desfrau,no limit.Bafta sanatate ,Razvan
                                bagera

                                Comentariu

                                Procesare...