Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dszabolcs
    Incepator
    • 04.ian.2012
    • 33

    Mda... Cam aici e locul unde m-am inpotmolit. Focarul nu va fi suficient pt. registru. Ma gandesc la varienta de a intra cu returul la iesirea de evacuare gaze, si sa ajung cu ea in focar. Dar cum sa fac sa incapa cele 5l, si din ce material? - nu mi-e clar. Aici am nevoie de sugestii. Apreciez si multumesc informatiile voastre!
    Sz.

    Comentariu

    • giorgioart
      Membru
      • 19.apr.2011
      • 102

      Postat în original de dszabolcs
      Mda... Cam aici e locul unde m-am inpotmolit. Focarul nu va fi suficient pt. registru. Ma gandesc la varienta de a intra cu returul la iesirea de evacuare gaze, si sa ajung cu ea in focar. Dar cum sa fac sa incapa cele 5l, si din ce material? - nu mi-e clar. Aici am nevoie de sugestii. Apreciez si multumesc informatiile voastre!
      Sz.

      Nu trebuie decat sa citesti mai in spate, cauta toate postarile lui Adrian Razvan, sau Bagera, ai acolo totul......dar ai de citit nu gluma

      Comentariu

      • dszabolcs
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 33

        Am facut niste calcule. In cazul in care fac serpentina din Cu de 22, voi avea nevoie de 15 m de teava pt pentru ca sa incalzeasca 5l. Mi se pare mult, dar calculele nu sunt gresite. Are cineva experienta cu asa ceva? (soba Vesta cu serpentina facuta din Cu moale, colac...)
        O dupamasa placuta.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          Postat în original de dszabolcs
          Conform cifrelor si calculelor de pe forum necesarul termic ar fi: 130*50W=6750W (7kW). + soba si serpentina. Nu cred sa fie mai mult de 10 kW.
          Stimate dle dszabolcs, nu pot sa fiu deacord cu acest necesar termic calculat! Sa folositi aceasta relatie in prezent este ca si cum ati pleca la magazin pentru o paine cu un camion. Sigur ca ajungeti cu camionul pana la magazin, dar se merita oare sa folositi camionul pentru asa ceva? Poate daca prezentati un plan a casei si o descriere ce si cum este termoizolat iesiti la o valoare mai mica a necesarului, si atunci poate si "serpentina" sa incapa in "soba" dvs?..
          In Germania, spre exemplu, din 1995 se impunea sa se termoizoleze casele astfel incat comfortul termic sa fie asigurat si din 50 W/mp! Nu 50 W/mc.. In Romania din 2009 a intrat aceasta norma, doar ca imobilele nu toate corespund. Dar poate mai "dregem" ceva la imobil...?
          Cu respect, lisapet.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            Postat în original de lisapet
            Postat în original de dszabolcs
            Conform cifrelor si calculelor de pe forum necesarul termic ar fi: 130*50W=6750W (7kW) [...]
            Stimate dle dszabolcs, nu pot sa fiu deacord cu acest necesar termic calculat! [...]
            Nici eu nu sînt de acord cu "formula" de mai sus, DECÎT dacă există calcule/argumente pentru acea valoare de 50 W/m3.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • john25
              Membru Marcant
              • 10.mar.2010
              • 329

              Postat în original de giorgioart
              in zig-zag...poti sa fi mai explicit? am zis ca daca foarte multe centrale cu gazeificare folosesc acest sistem cu fum prin tevi, de ce sa nu fie implementat si intr-o soba, iar exemple de seminee cu boiler incorporat deasupra focarului sunt destule, am sa atasez aici o imagine a unui asemenea sistem, ma refer la semineu si a unei centrale cu gazeificare
              am facut o schita mai explicita,practic fumul nu iese sau flacara nu trece direct printre tevi are un pic de obstacol,poate fi o idee.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Image0239.jpg 
Afișări:	824 
Mărime:	233,1 KB 
ID:	599052
              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

              Comentariu

              • giorgioart
                Membru
                • 19.apr.2011
                • 102

                Postat în original de john25
                am facut o schita mai explicita,practic fumul nu iese sau flacara nu trece direct printre tevi are un pic de obstacol,poate fi o idee.

                Ptr tevi se numesc culbutori, sunt spirale din tabla otelita care sunt introduse in fiecare teava, asta face ca fumul sa fie ,,franat,, sa nu iasa prea repede, dar la ce ai schitat tu, am gandit ptr sertare , am incercat ceva dar am fost contrat ca fumul trece prea repede.......poate am sa postez o schita cu asa ceva, in fond unele schimbatoare de caldura pe gaze au asa ceva.

                Gigi

                Comentariu

                • condaru321
                  Incepator
                  • 05.dec.2011
                  • 19

                  Postat în original de lisapet
                  Stimate dle dszabolcs, nu pot sa fiu deacord cu acest necesar termic calculat! Sa folositi aceasta relatie in prezent este ca si cum ati pleca la magazin pentru o paine cu un camion. Sigur ca ajungeti cu camionul pana la magazin, dar se merita oare sa folositi camionul pentru asa ceva? Poate daca prezentati un plan a casei si o descriere ce si cum este termoizolat iesiti la o valoare mai mica a necesarului, si atunci poate si "serpentina" sa incapa in "soba" dvs?..
                  In Germania, spre exemplu, din 1995 se impunea sa se termoizoleze casele astfel incat comfortul termic sa fie asigurat si din 50 W/mp! Nu 50 W/mc.. In Romania din 2009 a intrat aceasta norma, doar ca imobilele nu toate corespund. Dar poate mai "dregem" ceva la imobil...?
                  Cu respect, lisapet.
                  Domnule Lisapet bine ca ati intrat ca sa ne mai luminati un pic.Cum se calculeaza puterea focarului, va rog daca se poate un "seminar".
                  multumesc,

                  Postat în original de RaduCA
                  Nici eu nu sînt de acord cu "formula" de mai sus, DECÎT dacă există calcule/argumente pentru acea valoare de 50 W/m3.
                  nici eu nu sunt de acord, dar nu pot sa-i zic omului de cat are nevoie pentru ca el stie ce incinta vrea sa incalzeasca.

                  Comentariu

                  • dszabolcs
                    Incepator
                    • 04.ian.2012
                    • 33

                    Buna seara!
                    Sunt bucuros pentru promptitudinea reactiilor Dvs. Va multumesc!
                    Incerc a raspunde punctual:

                    Incinta: casa parinteasca din caramida, fara izolatie si fara termopan: parter + etaj + pod.
                    Casa are lipta o anexa (garaj) izolata, si deserveste activitatile zilnice. Aici incazlirea se face cu soba de lemn (Vesta) de care am amintit. In casa este convector pe gaz.

                    Obiectiv: sa ma folosesc de soba din anexa pentru a contribui la imbunatatirea caldurii la parter: 2 camere (2*45 m2), hol si baie (2*22.5 m2)= total 135 m2

                    Iar partea cu 50W/m3... L-am citit aici pe forum. Are importanta sa "sap" dupa argument?
                    Am atasat si schita incintelor.

                    Click image for larger version  Name:	plan1.JPG Views:	1471 Size:	22.5 KO ID:	599054

                    Postat în original de marius-c
                    Daca am gasit bine, consumul estimativ pe m3 de aer este de 50W,in acest caz calculul ar fi cam asa 60x3=180x50=9000W asta inseamna 9Kw +boilerul sa zicem 11Kw in total pt 60mp.Casa are 96mp dar incalziti vor fi doar acesti 60mp.
                    Sursa de informatie am gasit-o pe pagina nr. 76 a forumului.
                    Sa auzim de bine!
                    Ultima editare de dszabolcs; 10.ian.2012, 22:29.

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru Marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 462

                      Postat în original de dszabolcs
                      Buna seara! ...............
                      Iar partea cu 50W/m3... L-am citit aici pe forum. Are importanta sa "sap" dupa argument?
                      Am atasat si schita incintelor.[ATTACH=CONFIG]61656[/ATTACH]
                      Buna seara, dle dszabolocs.
                      Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
                      1. Ce grosime au peretii exteriori ai casei?
                      2. Din ce fel de caramida sunt ziditi (plina)?
                      3. Ce dimensiuni au geamurile si usile din fiecare incapere?
                      4. Ce fel de geamuri sunt, cu 2 randuri de sticle? Se inchid bine sau creeaza rosturi?
                      5. Ce fel de pardoseala este?
                      6. Sa inteleg ca doriti sa incalziti doar Parterul, nu? Ce inaltime de nivel are?
                      7. Intrarea la Etaj este din holul parterului?
                      Deocamdata atat.. Schita am preluat-o..
                      Cu respect, lisapet.

                      Comentariu

                      • dszabolcs
                        Incepator
                        • 04.ian.2012
                        • 33

                        Buna seara Dl. Lisapet.

                        Raspunsurile sunt:
                        1. 24 cm + tencuiala
                        2. caramida normala cu gauri
                        3. camera1:
                        geam: 2*1.50m;
                        usa catre baie: 1.10*2.20m;
                        usa catre hol: 2.10*2.20m;
                        usa catre camera2: 2.30*2.20m
                        camera2:
                        doua geamuri 2*1.50m;
                        usa catre camera1: 2.30*2.20m
                        Baie:
                        geam 0.7*0.3m;
                        usa catre camera1: 1.10*2.20m
                        hol:
                        geam: 2*1.50m;
                        usa catre camera1: 2.10*2.20m;
                        usa de iesire in exterior

                        4. geamurile sunt din 2 randuri de sticla, se inchid bine.
                        5. camera1: dusumea; camera 2 parchet
                        6. Doresc sa incalzesc doar parterul. inaltimea este de 2.8m
                        7. intrarea la etaj este din exterior.

                        Va multumesc!

                        Comentariu

                        • lisapet
                          Membru Marcant
                          • 02.ian.2012
                          • 462

                          Buna dimineata, dle dszabolocs.
                          Sa inteleg ca :
                          1. Unde nu este lemn la pardosea - es sapa + gresie;
                          2. Planseul dintre Parter si Etaj este din beton armat?
                          3. Etajul nu va fi incalzit pe timp de iarna?
                          4. Usa de la intrare (spre exterior) este de 1x2,1 si nu este o usa dubla (nu este o usa la fata exterioara a peretelui si una - la fata interioara), sau nu are termoizolatie pe ea?
                          5. In ce localitate este casa? (am nevoie de temperaturile de calcul exterioare, daca nu vreti sa faceti public acest aspect, nominalizati un centru judetean cel putin..)
                          6. Anexa.. nu ati introdus-o in calcul?
                          Cam atat. Am mai clarificat ceva..
                          Numai bine tuturor!

                          Comentariu

                          • dszabolcs
                            Incepator
                            • 04.ian.2012
                            • 33

                            Buna dimineata!

                            1. In baie este gresie, iar pe hol e beton (cu pivnita pe dedesubt)
                            2. Planseul dintre Parter si Etaj este din beton armat.
                            3. Etajul va fi incalzit doar temporar (in weekend).
                            4. Usa de la intrare (spre exterior) este de 1.60*2.20m si este o usa simpla de exterior fara termoizolatie pe ea. Inchide bine.
                            5. Casa este in langa orasul Targu Mures.
                            6. Anexa nu am introdus-o in calcul. Este izolat si soba o incalzeste suficient de mult.

                            Sa avem o zi frumoasa!

                            Comentariu

                            • misi_11
                              Incepator
                              • 15.oct.2008
                              • 10

                              ce parere aveti de "centrala" pe care am descris-o mai sus (pag 133)? cum as putea sa-i calculez un randament?

                              Comentariu

                              • giorgioart
                                Membru
                                • 19.apr.2011
                                • 102

                                Postat în original de john25
                                am facut o schita mai explicita,practic fumul nu iese sau flacara nu trece direct printre tevi are un pic de obstacol,poate fi o idee.
                                Uite aici, ceva de genul asta?

                                Comentariu

                                Procesare...