Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius-c
    Incepator
    • 17.oct.2009
    • 57

    Ma adresez domnului Lisapetaca este posibil si aveti timpul necesar puteri posta cum se calculeaza cat mai exact necesarul termic intr o cladire ca acei 40-50W mc am inteles ca nu este corect.Nu stiu,ceva de genul 1mp de geam termopan consuma X W/h,geam simplu yW/h,1mp zidarie din BCA izolata Z W/h,neizolata....si tot asa....stiu ca nu putem calcula nici atunci f exact necesarul dar oricum va fi mai precis decat 40w mc.
    Cu respect Marius

    Comentariu

    • dszabolcs
      Incepator
      • 04.ian.2012
      • 33

      Buna dimineata.
      La randul meu, si eu astept cu mare interes calculul d-lui Lisapet legat de consumul cladirii.
      Misi, multumesc pt info.
      Sa avem un weekend placut!
      Sz.

      Comentariu

      • giorgioart
        Membru
        • 19.apr.2011
        • 102

        Postat în original de marius-c
        Ma adresez domnului Lisapetaca este posibil si aveti timpul necesar puteri posta cum se calculeaza cat mai exact necesarul termic intr o cladire ca acei 40-50W mc am inteles ca nu este corect.Nu stiu,ceva de genul 1mp de geam termopan consuma X W/h,geam simplu yW/h,1mp zidarie din BCA izolata Z W/h,neizolata....si tot asa....stiu ca nu putem calcula nici atunci f exact necesarul dar oricum va fi mai precis decat 40w mc.
        Cu respect Marius
        Salut Marius

        Sa ma scuze d-nul Lisapet, dar daca ai nevoie de un calcul, iti atasez aici ceva, sigur te ajuta, dar eu unul nu am rabdarea necesara sa stau de el


        intra aici
        PROGRAME în EXCEL - Gratis, Rapid și Precis! Calculați grosimea izolației termice, dimensiunea radiatoarelor, puterea centralei, volumul pufferului sau pasul serpentinelor pentru IPAT!
        Ultima editare de giorgioart; 13.ian.2012, 09:51.

        Comentariu

        • csomi
          Incepator
          • 29.dec.2011
          • 6

          Postat în original de marius-c
          Ma adresez domnului Lisapetaca este posibil si aveti timpul necesar puteri posta cum se calculeaza cat mai exact necesarul termic intr o cladire ca acei 40-50W mc am inteles ca nu este corect.Nu stiu,ceva de genul 1mp de geam termopan consuma X W/h,geam simplu yW/h,1mp zidarie din BCA izolata Z W/h,neizolata....si tot asa....stiu ca nu putem calcula nici atunci f exact necesarul dar oricum va fi mai precis decat 40w mc.
          Cu respect Marius
          Buna ziua dl. Marius !

          Pina ne va raspunde dl Lisapet va ofer in atentie ce am gasit pe net. cred ca de la pagina 83 este vorba despre ce var interesa, daca bine am inteles. Poate ne ajuta cu ceva.

          Mdrl iti ofera cele mai noi stiri interne si externe despre politica, economie, vedete, sanatate. Nu rata cele mai proaspete stiri.


          O zi buna, Csomi
          Ultima editare de csomi; 13.ian.2012, 09:52.

          Comentariu

          • dszabolcs
            Incepator
            • 04.ian.2012
            • 33

            Buna tuturor,

            Marimea tevii si a racordului de la serpentina din soba va fi de 1/2". Cum sa imi dimensionez bransamentul?
            1. Fi22 pana la primul T din camera1, continui cu Fi 15 + pompa recirculare de 3/4 + teva catre vasul de exp. Fi 22
            2. Fi18pana la primul T din camera1, continui cu Fi 15 + pompa recirculare de 1/2 + teva catre vasul de exp. Fi 18
            3. Merg cu Fi15 peste tot
            4. Orice alta solutie propusa

            Va multumesc!

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan2.JPG 
Afișări:	997 
Mărime:	24,3 KB 
ID:	599095

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Dimensionare conductelor depinde in primul rand de puterea radiatoarelor. Nu o sa va poate spuna nimeni sigur fara sa ne spuneti puterea radiatoarelor montate.

              Comentariu

              • dszabolcs
                Incepator
                • 04.ian.2012
                • 33

                Buna dimineata!

                Puterea si dimensiunea radiatoarelor ar fi urmatoarea:
                Camera 1: 5200W; C22/900/2300
                Camera 2: 6500W; C22/900/2600
                Hol: 2500W; C22/900/1200
                Baie: 2500W; C22/900/1200

                Multumesc

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru Marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 462

                  Buna dimineata, dle dszabolcs.
                  Dupa cum v-am promis am efectuat un calcul pentru suprafata analizata al imobilul dvs si am obtinut urmatoarele rezulatate:
                  1. Camera 1 - 4,452 kW;
                  2. Camera 2 - 5,506 kW;
                  3. Baia - 2,643 kW;
                  4. Hol - 2,914 kW.
                  5. Total: 15,515 kW. Consum anual de lemne esenta tare (la un randament de 80%) - 12 758 kg/an.
                  6. Cosnumul specific anual aferent incalzirii : 302 kWh/(mp an), Clasa de eficienta "F".. As propune sa cautati solutii de reabilitare a protectiei termice, cel putin sa aplicati polisitiren pe peretii exteriori...
                  7. Am si breviarul, insa nu stiu sa-l atasez.. Acolo veti observa ce metodologie simplificata folosesc pentru calculul termic..
                  Cu respect, lisapet.

                  Comentariu

                  • piciu
                    Membru
                    • 17.sep.2008
                    • 140

                    Domnule dszabolcs, in mesajul 1324 vreti sa incalziti 130m3, iar mai departe spuneti ca nu i asa ci 130m2 eu cred ca ati incurcat marfa cu ambalajul.

                    O camera de 4/4 nu poate sa aiba decat sasesprezece metri patrati, din plan rezulta ca vreti sa incalziti 48 m2, nu 130.
                    Sa gandim pozitiv

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru Marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 462

                      Va salut, dle marius-c.
                      Am efectuat un calcul pentru dl dszabolcs, care poate fi public, cred eu.. dar inca nu m-am discurcat cu atasarea documentelor... la softpedia m-am obisnuit aici inca nu..
                      De regula eu analizez incaperea ca fiind un paralelepiped cu 6 fete. Fiercare fata reprezinta o anumita suprafata cu anumite proprietati termofizice (grosimi de materiale si conductibilitati). Spre exemplu camera nr.1 are 2 pereti exteriori, un plafon, o pardoseala (adica 4 fete ale paralelepipedului participa in transferul termic).
                      Transferul termic reprezinta produsul dintre: suprafata elementului, coeficientul de transfer termic al elementului, diferenta de temperatura intre interior si exterior, si un oarecare coeficient de corectie care tine de "dosirea" suprafetei.. Suprafetele nu este foarte complicat de calculat, ci mai mult minutios.. coeficientii de transfer termic este un pic mai complicat (la termopane este indicat sa se ceara valarea de la producator), iar diferenta de temperatura tine de valoarea din interior si valoarea de calcul din exterior.. Pentru TgMures am luat minus 21 grd C..
                      In linii mari cam asta este.. Metodologia aceasta, care va voi prezenta-o, se foloseste des de catre sobari pentru ca este invatata in scolile de profil..
                      Numai bine tuturor.

                      Va salut, dle piciu si va multumesc ca in felul acesta mi-ati atras si mie atentia asupra unei erori comise de mine la stabilirea clasei de eficienta energetica.. Cosnumul
                      total de energie pentru incalzire eu l-am impartit la 135 mp, dar de fapt trebuia la 48 mp.. Atunci iese si mai prost cu eficienta energetica.. nu 302 kWh/(mp an) , ci 851 kWh/(mp an)..wow.. Iar normele actuale impun din 2009 pentru casele noi construite sau reabilitate termic maxim 100 kWh/(mp an) !!!! cca 13 tone de lemne pentru 48 mp - mi se pare un consum enorm!
                      Multumesc dle piciu inc-o data!
                      Cu respect, lisapet.

                      Comentariu

                      • dszabolcs
                        Incepator
                        • 04.ian.2012
                        • 33

                        Buna seara!
                        Tin sa multumesc dlui lisapet si dlui piciu pentru calcule si observatii. Sunt placut surprins!
                        Informatiile nu tocmai inbucuratoare nu m-au luat prin surprindere. Stiu de (in)eficienta termica a locuinteti inca din copilarie.
                        Fara sa trec (prea mult) pe o cale sentimentala, doresc sa ii ajut pe ai mei: in acest an, sa maresc confortul termic actual al locuintei (exista incalzire prin convector de gaz) urmad ca anul viitor sa trec la izolare; o fac cu mare drag, dar tin sa o fac din efort propriu si cu investitii financiare minimizate.

                        In weekend am fost acasa. Am masurat toate incintele si suprafetele vitrate (Imi cer scuze pt calculele facute inutil; este vorba de 44 mp).

                        Am regandit "proiectul". Am exclus baia din acest proiect, in schimb am mai adaugat un calorifer la camera2

                        Camera1:
                        geam: 1.6 x 1.3m;
                        usa catre baie: 0.9 x 2.1m;
                        usa catre hol: 1.2 x 2.1m;
                        usa catre camera2: 1.4 x 2.1m
                        Camera2:
                        geam1: 1.6 x 1.3m
                        geam2: 1.2 x 1.3m;
                        usa catre camera1: 1.4 x 2.1m
                        Hol:
                        geam2: 1.2 x 1.3m;
                        usa catre camera1: 1.2 x 2.1m;
                        usa de iesire in exterior: 1.2 x 2.1m

                        Atasez versiunea modificata, numit "planul3"

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan3-15.01.2012.JPG 
Afișări:	936 
Mărime:	26,1 KB 
ID:	599130

                        Voi folosi datele din mesajul 1369 pentru dimensionarea radiatoarelor si a tevilor.
                        Revin cu rezultatele obtinute.

                        O saptamana placuta tuturor!
                        Ultima editare de dszabolcs; 15.ian.2012, 20:40.

                        Comentariu

                        • lisapet
                          Membru Marcant
                          • 02.ian.2012
                          • 462

                          Buna ziua, dle dszabolcs.
                          Daca veti termoizola peretii exteriori cu polisitiren, ganditiva la cca 20 cm! grosime (200mm, 0,2m). Si chiar daca veti face acest lucru necesarul termic se va reduce de la cei cca 15,5 kW la cca 11 kW. Acest imobil necesita investitii serioase pentru a fi reabilitat termic, deaceea nu vreau sa va descurajez, dar mie teama sa nu faceti o munca de Sesif..(zadarnica)... daca spuneti sa sunteti limitat din punct de vedere financiar...
                          Cu respect, lisapet.

                          Comentariu

                          • dszabolcs
                            Incepator
                            • 04.ian.2012
                            • 33

                            Buna ziua,

                            Dl. lisapet, tin sa va multumesc pentru calcule, sugestii, informatii. Imi sunt de mare ajutor.
                            Inainte de "actiune" ma voi consulta cu un proiectant.
                            Voi revenii cu info.

                            Numai bine!

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Intr-adevar inainte de a investi intr-i instalatie noua de incalzire mai bine investiti in izolatia acesteia apoi in instalatie.

                              Comentariu

                              • ava_adrian
                                Incepator
                                • 17.ian.2012
                                • 1

                                sa fie mai buna o soba cu serpentina decat un cazan pe gazeificare? ma-ndoiesc si in acelas timp imi bazez indoiala pe faptul ca daca nu mai ai foc in soba sa dus si caldura din calorifere, iar cu consumul de lemn mai mic decat la cazan / nu stiu sa ma lamureasca cineva dar atunci cred ca nu se mai inventa cazanul si toti treceau la sobe cu serpentine?!

                                Comentariu

                                Procesare...