Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    Stimate dle ava_adrian, care este scopul intrebarilor dvs? Daca sunteti convins ca aveti dreptate - este foarte bine! Insa ce s-ar intampla daca s-ar gasi cineva care v-ar invita sa va lamureasca ca nu aveti dreptate? Care ar fi motivatia?

    Cu respect, lisapet.

    Va salut, dle dszabolcs.
    In primul rand ma bucur ca am putut sa va fiu de ajutor. In al doilea rand: "deja ati facut-o", dar sunt curios ce va vor spune si altii..
    Numai bine tuturor!

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 292

      Postat în original de ava_adrian
      sa fie mai buna o soba cu serpentina decat un cazan pe gazeificare? ma-ndoiesc si in acelas timp imi bazez indoiala pe faptul ca daca nu mai ai foc in soba sa dus si caldura din calorifere, iar cu consumul de lemn mai mic decat la cazan / nu stiu sa ma lamureasca cineva dar atunci cred ca nu se mai inventa cazanul si toti treceau la sobe cu serpentine?!
      draga domnule uite iti dau eu un argument ca e mai buna soba cu serpentina decat o centrala.(pentru mine bineinteles)cand e ger cumplit afara fac foc dimineata pe la orele 8cam pe la orele 10/30 focul se stinge inchid suberul si am caldura in casa in care locuiesc pana seara cand fac din nou focul care arde pana la orele 20. in bucatarie am incalzire in pardoseala si un calorifer .. este foarte cald de multe ori e necesar sa deschid geamul..in bae la fel am incalzire in pardoseala +un portprosop este destul de acceptabil pentru a face primul dus al doilea care intra se simte excelent..soba tine caldura toata noaptea in dormitor.. dimineata cand ma trezesc este destul de cald incat nu trebue sa ma grabesc ca sa fac focul sau sa ma infofolesc. in bucatarie este cald de la pardoseala iar la bae nu fac dus de dimineata .Am si cazan in soba pe langa serpentina pentru acm.un vecin are centrala sau cazan cum vrei dumitale io ma descurc cu 10 m de lemn de fag....din acestea foloseste si batranul care locueste cu mine si are soba aparte iar vecinului nu /i ajung 30 de metri pe sezon.care ar fi avantajul?

      Comentariu

      • dszabolcs
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 33

        Postat în original de lisapet
        Va salut, dle dszabolcs.
        In primul rand ma bucur ca am putut sa va fiu de ajutor. In al doilea rand: "deja ati facut-o", dar sunt curios ce va vor spune si altii..
        Numai bine tuturor!
        Dl. lisapet, sunt sigur ca at inteles si dvs. precum eu. In caz contrar, tin neaparat sa ma corectez in felul urmator: Inainte de "actiune" ma voi consulta cu un proiectant si la fata locului.

        Voi revenii cu detalii.
        Numai bine!
        Ca si idee,

        a incercat cineva sa faca incalzirea cu doua circuite:
        1. soba cu lemne care sa incalzeasca apa dintr-un boiler (cu o serpentina) de 80-100 de l; circuit deschis
        2. apa din boiler sa faca transferul termic la circuitul de calorifere (caloriferele vor fi conectate la serpentina boilerului); circuit inchis

        Ce parere aveti?
        Astept cu interes opiniile/experientele voastre.
        Weekend placut!

        Comentariu

        • piciu
          Membru
          • 17.sep.2008
          • 140

          -Asa ceva as vrea sa fac si eu cu o mentiune, soba sa incalzeasca serpentina din boiler cu circuit deschis iar apa din boiler sa circule prin calorifere in circuit inchis.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	boiler incalzire pardoseala.jpg 
Afișări:	996 
Mărime:	9,7 KB 
ID:	599596
          Sa gandim pozitiv

          Comentariu

          • dszabolcs
            Incepator
            • 04.ian.2012
            • 33

            Si eu m-am gandit la varianta prin care sa leg radiatoarele la racordul de alimentare ACM al boilerului. In situatia asta as avea aprox:
            - 155 l de apa de recirculat (100 boiler + 55 calorifere si retea tevi) pe circuitul radiatoarelor si
            - 20 l. pe circuitul dintre soba si boiler.

            Daca as lega radiatoarele la serpentina boilerului as avea aprox:
            - 55 de litri (calorifere+teava+serpentina boiler) de apa recirculat pe circuitul radiatoarelor si
            - 120 pe circuitul dintre soba si boiler.

            Nu pot sa imi dau seama care dintre cele doua situatii ar da randamentul mai bun ...
            (Pentru mine randamentul ar fi sa am timp mai indelungat caldura in radiatoare dupa ce nu mai ard focul in soba.)
            Ultima editare de dszabolcs; 20.ian.2012, 13:45.

            Comentariu

            • bobon
              Membru
              • 17.mai.2011
              • 109

              Postat în original de dszabolcs
              Si eu m-am gandit la varianta prin care sa leg radiatoarele la racordul de alimentare ACM al boilerului. In situatia asta as avea aprox:
              - 155 l de apa de recirculat (100 boiler + 55 calorifere si retea tevi) pe circuitul radiatoarelor si
              - 20 l. pe circuitul dintre soba si boiler.
              Ce vrei tu si Piciu nu se poate indiferent de modul de legatura a caloriferelor la serpentina sau boiler,si daca ati fura cuerentul la 2 kw ai boilerului nu puteti incalzi decit un calorifer. si ala cu intermitente. de maxim 2 kw.
              Bobon...

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Postat în original de piciu
                -Asa ceva as vrea sa fac si eu cu o mentiune, soba sa incalzeasca serpentina din boiler cu circuit deschis iar apa din boiler sa circule prin calorifere in circuit inchis.
                Ce vreti sa spuneti cu circuit deschis in boiler ?

                Comentariu

                • dszabolcs
                  Incepator
                  • 04.ian.2012
                  • 33

                  Postat în original de bobon
                  Ce vrei tu si Piciu nu se poate indiferent de modul de legatura a caloriferelor la serpentina sau boiler (...)
                  Este posibil sa nu fi precizat informatii suficiente: boilerul as dori sa il folosesc drept vas de acumulare. Incalzirea apei din bolier ar fi prin soba cu combustibil solid.
                  Dilema mea din mesajul 1384 se rezuma doar la cele doua variante de conectare dintre soba si boiler respectiv boiler si calorifere.
                  Ultima editare de dszabolcs; 20.ian.2012, 21:18.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru Marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 462

                    Buna seara, dle dszabolcs.
                    Dl Bobon are dreptate cand spune ca nu veti reusi decat sa va cheltuiti bani si nervi.. In cazul dvs concret la un necesar de cca 15 kW, suprafata de transfer termic al schimbatorului de caldura al boilerului (serpentina in frecvente cazuri) trebuie sa aiba o suprafata de minim 1,5 mp (indiferent in ce directie se efectuiaza transferul de la serpentina catre apa din boiler sau de la apa din boiler catre serpentina). Din cate cunosc eu piata boilerelor, boiler de 100 litri cu o serpentina de 1,5 mp - nu am intalnit, caci nu prea are cum sa incapa in acel volum asa serpentina.. Daca veti vrea sa faceti pentru intraga casa - si mai slabe sanse sa gasiti asa ceva (ma refer la boiler).. Nu inteleg dece va referiti la continutul de agent din instalatie si nu atingeti subiectul suprafetelor de transfer?
                    In rest ideea este buna, se poate face, dar totusi dece vreti sa fie doua circuite cand ar putea fi unul singur? Din cazan in stocator - prin termosifonare, si din stocator in instalatie cu pompa de circulatie. In acest caz nu veti avea nevoie de suprafata de transfer a serpentinei. Totodata va mentionez ca pentru 15 kW de necesar - 100 litri de acumulare - este o nimica toata.
                    Cu respect, lisapet.

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 140

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Ce vreti sa spuneti cu circuit deschis in boiler ?
                      -Ma refer la faptul ca serpentina din boiler sa nu fie sub presiune ci numai apa 120-150 litri sa fie sub presiune.
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 292

                        Postat în original de piciu
                        -Asa ceva as vrea sa fac si eu cu o mentiune, soba sa incalzeasca serpentina din boiler cu circuit deschis iar apa din boiler sa circule prin calorifere in circuit inchis.
                        asta de unde ai scos/o?

                        Comentariu

                        • narcis75
                          Membru
                          • 05.ian.2010
                          • 112

                          Postat în original de piciu
                          -Asa ceva as vrea sa fac si eu cu o mentiune, soba sa incalzeasca serpentina din boiler cu circuit deschis iar apa din boiler sa circule prin calorifere in circuit inchis.
                          uite piciu cum am facut eu deocamdata sunt in faza de experimentare trebue sa vad de soba este prevazut si ptr panouri solare

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	incalzire si A.C.M.jpg 
Afișări:	1081 
Mărime:	489,9 KB 
ID:	599610

                          Comentariu

                          • piciu
                            Membru
                            • 17.sep.2008
                            • 140

                            Postat în original de vasile m
                            asta de unde ai scos/o?
                            -De la Cotroceni.
                            Sa gandim pozitiv

                            Comentariu

                            • giorgioart
                              Membru
                              • 19.apr.2011
                              • 102

                              Postat în original de bobon
                              Postat în original de dszabolcs
                              Si eu m-am gandit la varianta prin care sa leg radiatoarele la racordul de alimentare ACM al boilerului. In situatia asta as avea aprox:
                              - 155 l de apa de recirculat (100 boiler + 55 calorifere si retea tevi) pe circuitul radiatoarelor si
                              - 20 l. pe circuitul dintre soba si boiler.

                              Ce vrei tu si Piciu nu se poate indiferent de modul de legatura a caloriferelor la serpentina sau boiler,si daca ati fura cuerentul la 2 kw ai boilerului nu puteti incalzi decit un calorifer. si ala cu intermitente. de maxim 2 kw.
                              Are dreptate Bobon
                              Postat în original de narcis75
                              uite piciu cum am facut eu deocamdata sunt in faza de experimentare trebue sa vad de soba este prevazut si ptr panouri solare
                              Daca inca nu ti-ai luat panouri solare, mai stai putin si documenteaza-te, orienteaza-te catre concentratoare solare, panorile au randament scazut, ca sa nu vb ca se pot construi in regim DIY, in rest, ce vad aici este un puffer, nu este rea ideea, si eu gandesc la fel
                              toate cele bune

                              Comentariu

                              • Costica Puiu
                                Incepator
                                • 22.ian.2012
                                • 1

                                citi litri de apa trebuie sa aiba serpentina?
                                Ultima editare de Costica Puiu; 22.ian.2012, 19:45.

                                Comentariu

                                Procesare...