Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • giorgioart
    Membru
    • 19.apr.2011
    • 108

    Postat în original de narcis75
    uite piciu cum am facut eu deocamdata sunt in faza de experimentare trebue sa vad de soba este prevazut si ptr panouri solare
    Daca inca nu ti-ai luat panouri solare, mai stai putin si documenteaza-te, orienteaza-te catre concentratoare solare, panorile au randament scazut, ca sa nu vb ca se pot construi in regim DIY, in rest, ce vad aici este un puffer, nu este rea ideea, si eu gandesc la fel
    toate cele bune

    Comentariu

    • Costica Puiu
      Incepator
      • 22.ian.2012
      • 1

      citi litri de apa trebuie sa aiba serpentina?
      Ultima editare de Costica Puiu; 22.ian.2012, 19:45.

      Comentariu

      • dszabolcs
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 35

        Buna tuturor,

        M-am lasat purtat de fantezie pe seama unor termeni techici (puffer, vas acumulare...) despre care stiam (stiu) foarte putin.
        Acum ma gandesc sa folosesc boilerul cu serpentina pentru ACM in incinta anexei. Si acest lucru va fi un avantaj, daca iau in calcul ca in momemtul de fata apa calda au doar in casa, iar majoritatea activitatilor zilnice se desfasoara aici. Si daca nu va fi folosita, cu atat mai bine: presupun (dar nu sunt sigur) ca va contribui dimineata le dezamortirea retelei.

        In final, tin sa va multumesc pentru "reactii"!

        Sa avem o saptamana excelenta!

        P.S. In weekend am finalizat cu succes "incalzirea" la acest proiect ambitios: am modificat hornul de la soba!
        Sunt multumit de rezultat. Astept vantul de pe strada sa vad ce imi iese atunci.

        Comentariu

        • narcis75
          Membru
          • 05.ian.2010
          • 116

          inca ma documentez multumesc de idee

          Comentariu

          • gheorghe daniel
            Incepator
            • 21.ian.2012
            • 1

            va salut.cu ajutorul vostru cred ca o sa reusesc sa am o soba cu serpentina.anul trecut am terminat casa si am cam ramas fara bani.mi se pare o ideie buna aceasta soba.sa va spun despre casa>zidaria este din caramida,ext este izolat cu poliest.de 5cm, interior in proportie de 70% este vata 15cm si 2 straturi de rigips,pardoseala ete izolata numai in dormitoare.tinand cont de cele de mai sus va rog sami faceti un necesar incepand cu serpentina.cu soba ma descurc, restul las la aprecierea voasra si a unui prieten care mai are ceva cunostinte in domeniu.o sa pun si un {plan} cu suprafata,m2 ai casei.nu e mare si sant convins ca o sa fie binetinand cont ca este foarte bine izolata.va multumesc

            Comentariu

            • dszabolcs
              Incepator
              • 04.ian.2012
              • 35

              In completarea mesajului 1396...
              Ma gandesc ca in aplic la programul Casa Verde 2012 pentru achizitia unui Puffer... Astept sa apara detaliile programului pe AFM.
              Numai bine!

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Postat în original de dszabolcs
                In completarea mesajului 1396...
                Ma gandesc ca in aplic la programul Casa Verde 2012 pentru achizitia unui Puffer... Astept sa apara detaliile programului pe AFM.
                Numai bine!
                V-am raspuns in subiectul "Casa Verde 2011", ca nu cred ca se pot obtine banii doar pentru puffer.

                Comentariu

                • leontinapostoiu
                  Incepator
                  • 28.ian.2012
                  • 1

                  imi poate da si mie cineva o schita a serpentinei din soba

                  Comentariu

                  • sivlenairam
                    Incepator
                    • 30.ian.2012
                    • 2

                    nu se modifica tirajul daca este facuta in loc de primul pod

                    Comentariu

                    • sivlenairam
                      Incepator
                      • 30.ian.2012
                      • 2

                      poti arata cum arata serpentina facuta? crezi ca merge montata la o soba noua in locul primului pod?

                      Comentariu

                      • TITI BULGARU MESERIAS
                        Incepator
                        • 05.feb.2012
                        • 1

                        As vrea si eu niste informati cu privire la soba de teracota cu serpentina.Soba de teracota o construiesc eu dar nu am idei asupra instalatiei calorifere,tot ce tine de tevaraie si pompa de recirculare.Am 3 camere si o baie in masarda si la parter 3 camere.As dori daca se poate niste informati sau o schita ceva un ghid dupa care as putea sa ma orientez mai bine.Multumesc,astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
                        Ultima editare de TITI BULGARU MESERIAS; 05.feb.2012, 15:25.

                        Comentariu

                        • horiaviziru
                          Incepator
                          • 11.feb.2012
                          • 1

                          lasa-i frate ca nu stiu ce vorbesc !ei o duc bine,n-au apucat vremurile trcute, cind trebuia sa supravietuiesti fara curent, fara apa calda sau calorifere incalzite,...nu pricep si nu trebuie sa-ti bati capul cu ei...pune pe forum ce ai realizat tu, iti multumim, si lasa-i pe incuiati in pace, nu le place sa nu comenteze !!

                          Comentariu

                          • vasile m
                            Membru
                            • 21.iun.2009
                            • 296

                            Postat în original de TITI BULGARU MESERIAS
                            As vrea si eu niste informati cu privire la soba de teracota cu serpentina.Soba de teracota o construiesc eu dar nu am idei asupra instalatiei calorifere,tot ce tine de tevaraie si pompa de recirculare.Am 3 camere si o baie in masarda si la parter 3 camere.As dori daca se poate niste informati sau o schita ceva un ghid dupa care as putea sa ma orientez mai bine.Multumesc,astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
                            si vrei sa incalzesti cu o soba? ooo succes.

                            Comentariu

                            • bobon
                              Membru
                              • 17.mai.2011
                              • 117

                              Postat în original de vasile m
                              si vrei sa incalzesti cu o soba? ooo succes.

                              O centrala iti trebuie, nu dai nic un detaliu despre vila . Co u teracota decit un nivel,....Succes
                              Bobon...

                              Comentariu

                              • narcis75
                                Membru
                                • 05.ian.2010
                                • 116

                                Postat în original de vasile m
                                si vrei sa incalzesti cu o soba? ooo succes.




                                de puffer ai auzit i-ai taiat repede craca de sub piciore omului depinde de cum amplaseaza totu, sa incercam sa ajutam!dar nu sa descurajam?

                                Comentariu

                                Procesare...