Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • narcis75
    Membru
    • 05.ian.2010
    • 116

    Postat în original de bobon
    O centrala iti trebuie, nu dai nic un detaliu despre vila . Co u teracota decit un nivel,....Succes


    a specificat: teracota (cu serpentina)!!! sa intelegem ce citim?

    Comentariu

    • bobon
      Membru
      • 17.mai.2011
      • 117

      Postat în original de narcis75
      a specificat: teracota (cu serpentina)!!! sa intelegem ce citim?
      Da am retinut, este vorba de o teracota cu serpentina sau bazin care sa aibe cam un m p suprafata pentru un nivel,asa ca mai bine face o centrala din tabla de 5 cu 2 mp care intra in contact cu flacara sau fumul cu sertare sau cum o concepe, doar sunt destule cazuri aratate pe cele 3 forumuri. Mai sus prezinta cineva asa ceva care poate ar duce 2 nivele dar printr-o teracota si aia sa fie normala nu se poate adica 2/3/7.Suprafata schimatorului conteaza.
      Bobon...

      Comentariu

      • todorovicim
        Membru
        • 31.dec.2010
        • 181

        Postat în original de horiaviziru
        lasa-i frate ca nu stiu ce vorbesc !ei o duc bine,n-au apucat vremurile trcute, cind trebuia sa supravietuiesti fara curent, fara apa calda sau calorifere incalzite,...nu pricep si nu trebuie sa-ti bati capul cu ei...pune pe forum ce ai realizat tu, iti multumim, si lasa-i pe incuiati in pace, nu le place sa nu comenteze !!
        ...Nu stiu de ce mereu ne intoarcem la trecut.Am imbatranit asa de rau si traim din amintiri.Titi bulgaru meserias vrea si el informatii pt.o soba cu serpentina sa-si incalzeasca casa(indiferent de nr.de camere si bai).Pai daca "realiza"ceva mai intreba pe forum...Ai sictir moncher...Poate nu are deocamdata bani pt.centrala.El stand in casa mai pune un lemn pe foc,urmareste termometrul si termostatul daca functioneaza,etc...

        Comentariu

        • L.catalin
          Incepator
          • 13.feb.2012
          • 1

          cit costa o soba cu serpentina (manopera)?

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 364

            am si eu o intrebare .unde se monteaza/leaga vasul de expasiune in sistem deschis ? pe tur sau retur ?si cum se leaga vasul, cu ce traseu se vine la baza si cu care pe deasupra? multumesc .

            Comentariu

            • piciu
              Membru
              • 17.sep.2008
              • 141

              Postat în original de bulba grig
              am si eu o intrebare .unde se monteaza/leaga vasul de expasiune in sistem deschis ? pe tur sau retur ?si cum se leaga vasul, cu ce traseu se vine la baza si cu care pe deasupra? multumesc .
              -Uite o schema pe care am primit-o de pe celalalt forum (softpedia) pe care am pus-o in functiune anul trecut si care functioneaza destul de bine si acum.
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de piciu; 14.feb.2012, 22:37.
              Sa gandim pozitiv

              Comentariu

              • bulba grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 364

                multumesc . dar inca o intrebare, ce reprezinta in desen la vas in stanga sus ceva de supraplin ?si daca bag apa sa alimentez vasul , bag pana da pe la supraplin ? termoventilul ce rol are ?

                Comentariu

                • piciu
                  Membru
                  • 17.sep.2008
                  • 141

                  -Eu am folosit pentru vasul de expansiune o oala de inox care era gaurita, am largit gaura de a intrat returul, turul il am petrecut peste oala nu am mai gaurit-o, robinetul de golire l-am pus sub caloriferul cel mai jos.
                  Atasat schema cu modificarile.
                  Pentru ca este o instalatie cu vas deschis am preferat sa completez apa manual, in consecinta am suprimat alimentarea de la retea, supraplinul nu l-am instalat pentru ca am putina apa in instalatie, apa am mai bagat cu cana cam 5 litri in 2 luni, folosesc apa de ploaie.
                  Vasul are cam 12 litri capacitate, in el apa la rece are cam 5 litri, la cald se mareste la 6-7 litri depinde de temperatura, deocamdata 1 calorifer de 1600 mm.
                  Vasul trebuie adaptat in functie de cata apa ai in instalatie.
                  -Termoventilul tine schimbatorul cald, nu da voie sa intre apa din retur la 15-20 de grade, doar dupa ce recircul cu pompa circuitul mic si apa depaseste 60 de grade atunci incepe si deschide cate putin pana se omogenizeaza temperaturile si spre calorifere, atasez ce vana am eu 1 77 66 04
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de piciu; 15.feb.2012, 18:10.
                  Sa gandim pozitiv

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 364

                    daca nu folosesc termov , ca are niste preturi de o iei razna, poate cauza cu ceva ?

                    Comentariu

                    • bulba grig
                      Membru Marcant
                      • 27.oct.2011
                      • 364

                      si vasul de expasiune are vreo indicatie (distanta) de montaj fata de pompa de recirculare? nu prea ar fi loc sa o pun aproape de pompa la o distanta de 2 m este departe?

                      Comentariu

                      • piciu
                        Membru
                        • 17.sep.2008
                        • 141

                        -Cauta herz ca-i mai ieftin un pic, sfatul meu este sa pui termoventil ca de nu, vei curata la gudron...

                        De depuneri oricum nu scapi, mai ales daca nu ai lemne uscate.

                        -Pe verticala vasul de expansiune cel putin 1 metru mai inalt fata de cel mai ridicat calorifer, iar pe orizontala cum reiese din schema, ca doar nu o sa te lungesti prea mult cu piesele si teava, la mine a iesit in realitate la fel ca in schema.
                        Ultima editare de piciu; 15.feb.2012, 18:33.
                        Sa gandim pozitiv

                        Comentariu

                        • bulba grig
                          Membru Marcant
                          • 27.oct.2011
                          • 364

                          multumesc de sfat si distanta pt vas?

                          Comentariu

                          • piciu
                            Membru
                            • 17.sep.2008
                            • 141

                            -Distanta pt. vasul de expansiune, adica?

                            Am spus ca pe verticala (inaltime ) minim 1m masurat de la fundul vasului pana la turul caloriferului (se presupune ca turul intra in calorifer pe sus), iar pe orizontala cum se vede in schema piesele insirate una de alta nu are cum sa iasa altcum.
                            Ultima editare de piciu; 15.feb.2012, 19:21.
                            Sa gandim pozitiv

                            Comentariu

                            • bulba grig
                              Membru Marcant
                              • 27.oct.2011
                              • 364

                              te stresez , dar cum e locul la mine nu ami am unde pune teul pt vas ca intra instalatia in perete . daca pun teul pt vas , la cca 2m dist , adica in alta camera ,este probl?

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6359

                                Postat în original de piciu
                                Uite o schema [...]
                                Are "semnătura" lui florin71_skoda.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...